Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.08.2010, 20:48:40
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Exact asta înseamnă relativismul. Am auzit o dată un banc despre asta. Ițic și Ștrul se certau pe o bucată de pământ. Se duc la rabin.
Ițic: "Rabbi: acela este de drept pământul meu"
Rabinul: "Ai dreptate !"
Ștrul: "Dar, rabbi, acel pământ mi se cuvine mie"
Rabinul: "Ai dreptate".
Mai apare Șloim, care observă, în mod just, că nu pot avea dreptate amândoi.
Rabinul: "Așa e, Șloim, și tu ai dreptate !"
Aici vorbiti de adevar omenesc!

Citat:
Este exact. Unul dintre noi se află în stare de erezie. Sau amândoi. Dar ipoteza că toți putem fi ortodocși, indiferent în ce credem, este o simplă imposibilitate. Adevărul e obiectiv și unic.
Aici, banuiesc, ca va referiti la un adevar care nu mai e omenesc. Cred ca
faceti referire la Cel ce a spus: "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata". Iar Acel
Adevar e mai presus de logica noastra, cel putin asa cred eu.

Citat:
Nu, aici nu mai este exact. Noi trebuie să fim asemenea lui Cristos. A pălmuit și batjocorit Cristos pe eretici ? Nu, ci i-a dat frecvent ca exemple. A fost de acord cu rătăcirea lor ? Nu, nici asta !
Deci, atitudinea normală pe care trebuie să o avem față de eretici nu este neapărat palma și batjocura, ci rugăciunea și apologetica.
Aici ma bucur pur si simplu, nu de logica, ci de atitudinea dvs.
Eu raman la aceeasi buna parere despre dvs din postul precedent.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.08.2010, 20:53:31
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Chiar asta este credința, frate Erethorn. Dar credința, nu altceva. Credința noastră nu poate fi alta decât credința Bisericii. Când a spus Biserică o asemenea aiureală cum că toate confesiunile celor care își spun creștini dețin adevărul integral ? Pe care text biblic, patristic sau magisterial vă sprijiniți această periculoasă teorie ?
Nu m-am referit la toate confesiunile celor care isi spun crestini. Ci la toate confesiunile care sunt crestini. crestini si-au spus si Templul Popoarelor, care erau comunisti sadea. Crestini isi spun si Martorii lui Iehova, care sunt in marea majoritate spalati pe creier (la propriu, fara nici o intentie derogatorie o spun, ci cu nemarginita mila).

Dar cine este crestin ? Cine sunt cei care propavaduiesc in numele Mantuitorului, si scot draci, dar desi nu-l urmeaza impreuna cu Apostolii, nu sunt impotriva Lui deci sunt cu El ?

Cine sunt aceia carora le-a spus, prin intermediul evanghelistului, "Nu v-am cunoscut !" ?

Nu stiu.

In ce priveste credinta Bisericii, dupa cum am mai spus, o impartasesc in totalitate.

Si incerc, cat imi este in putinta, sa o sa si traiesc. Cu filioque, cu Papa, cu azima, cu CRISTOS. Nu prea imi iese, dar asta e alta discutie.

Si totusi, am si ideea aceasta periculoasa, ilogica, si absurda, poate eretica, poate schismatica, poate pacatoasa, poate ecumenista, ca acolo unde mai multi se aduna in numele lui Cristos, este si El in mijlocul lor.

Ca atata timp cat punem litera inaintea duhului, si ne batem pe treptele Bisericii Sfantului Mormant, cine sa intre primul, si nu ne spalam, toti, picioarele unii altora, si nu ne vindem jeepurile pentru a-i imbraca pe dezbracati, El va spune - Nu v-ati adunat in numele Meu.

Imi pare rau, nu sunt un crestin foarte bun. Nici sunt un catolic foarte bun. Il vad pe Cristos in Biserica Sa, dar Il vad si in afara ei. Si, mai ales, in afara mea.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.08.2010, 21:03:50
soarece gheorghe soarece gheorghe is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru soarece gheorghe
Implicit

aiurit esti cumetre...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.08.2010, 21:05:46
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Imi pare rau, nu sunt un crestin foarte bun. Nici sunt un catolic foarte bun. Il vad pe Cristos in Biserica Sa, dar Il vad si in afara ei. Si, mai ales, in afara mea.
Hristos e in acela care Il vede in cei de langa el, nu in el insusi!
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.08.2010, 21:59:32
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Si totusi, am si ideea aceasta periculoasa, ilogica, si absurda, poate eretica, poate schismatica, poate pacatoasa, poate ecumenista,
Trebuie să luptați împotriva tentațiilor unor idei perverse. Mai ales când se înfățișează într-o lumină așa de plăcută. Nu uitați de prima amăgire din istoria oamenilor: "oare a spus Dumnezeu..." ? Cât de mult seamănă toate cele care au urmat cu prima !

Citat:
ca acolo unde mai multi se aduna in numele lui Cristos, este si El in mijlocul lor.
Aici faceți confuzie între două planuri. Una este a spune că El este în mijlocul lor, alta este a spune că ei se umplu de El. Într-o sfântă zi de joi, în numele lui Cristos s-au adunat doisprezece frați. El era în mijlocul lor, la modul cel mai propriu. Dar toți 12 au păstrat ortodoxia credinței ? Toți s-au umplut de El și toți L-au urmat ? Sau unul dintre aceia L-a vândut, iar alții L-au urmat ? Prin fapta sa, schismaticul Iuda (sau, mă rog, fratele nostru în comuniune incompletă Iuda) ne-a arătat un exemplu de cum NU trebuie să facem și ne-a dat exemplu de cum se poate să te împărtășești din Trupul și Sângele Lui, și totuși să Îl dai morții după o oră, direct în mâna celor care Îl dușmănesc. Iar acest frate al nostru Iuda, nu era altul decât exact cel care spunea că vasul cu nard de preț (pe atunci nu erau jeep-uri) ar trebui să fie vândut, iar banii să fie împărțiți săracilor.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.08.2010, 23:24:20
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Iar acest frate al nostru Iuda, nu era altul decât exact cel care spunea că vasul cu nard de preț (pe atunci nu erau jeep-uri) ar trebui să fie vândut, iar banii să fie împărțiți săracilor.
Intr-o zi esti sus in alta esti jos si tot asa...daca ne-am putea observa am realiza ca si noi toti suntem la fel.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.10.2010, 01:44:14
ionion ionion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.10.2010
Locație: Cu mintea-n nori si cu picioarele pe pamant !
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Smile Catolicii nu pastreaza crestinismul primar !

Prelatii catolici (sigur, nu fac aici istorie) au inventat de-a lungul timpului invatatura unei GRATII CREATE, deci ei nu au invatatura energiilor necreate ale Duhului Sfant.

Catolicii nu pot fi cu adevarat liberi in Hristos decat asa la nivelul unei invataturi rationale superioare. Ei nu-L pot cunoaste pe Hristos. De aceea nici nu pot vedea Tainele Lui Dumnezeu in creatie si, prin urmare, cad in tot felul de erezii rezultate din speculatia mintii umane, vezi daunele aduse de scolastica. Sigur, nu vorbim aici despre tainele mantuirii sau lucrarea Lui Dumnezeu fata de credinciosii catolici simpli. acestea sunt exceptii care nu se cade noua a le discuta si imposibil de a le cunoaste. Vorbim dar de Biserica Lui Hristos si Adevarul in Hristos, Cel Unul.

De fapt ceea ce nu spune niciodata public este ca problema diferentei dintre ortodocsi si catolici nu este neaparat (desi si asta conteaza) povestea cu dogmele, ci este problema INVATATURII MISTICE GRESITE IN LEGATURA CU DESPATIMIREA, ILUMINAREA SI DESAVARSIREA OMULUI.
Daca citesti la ortodocsi pe Sfantul Igantie Briancianinov (doar un exemplu, sa zicem cartea "Experiente Ascetice"), sfant contemporan de pe la 1900 si apoi deschizi un Pateric Egiptean (sec III-IV) vezi ca este o totala armonie si coerenta in invatatura duhovniceasca.
In cazul catolicismului nu este asa. Mi-e frica sa nu te sperii si de asta nu dau exemple. Eu unul m-am speriat...
in cazul catolicismului invatatura difera de la secol la secol, s-a convocat Vatican I, dupa aia Vatican II, sunt nu stiu cate ordine, fiecaree cu regulile lui etc. etc.
La noi este aceeasi invatatura de 2000 de ani, avem aceleasi opt sinoade ecumenice ale vazatorilor-deDumnezeu Sfintii Parinti care au stabilit ce este adevar si ce este minciuna s.a.m.d.
Sunt multe lucruri pe care nu le stii, sunt prejudecati insuflate prin manipulare.
Pentru cunoscatori, catolicismul este hollywood bisericesc. Sigur, sunt si acolo oameni de omenie, Dumnezeu lucreaza si acolo dar nu stiu in ce masura se mantuiesc cei care traiesc in ignoranta, de vreme ce fiecare invatatura de credinta a noastra are temelia sangelui marturisitorilor.
Citeste viata Sfantului Maxim Marturisitorul, sa ai idee cum se pune de fapt problema in Biserica Lui Hristos, Cea Una.
Citeste Viata Sfantului Grigorie Palama.
Te cutremuri, noi iubim pe oameni dar asta nu ne impiedica sa iubim Adevarul !
Pocaiti-va si lasati vrajeala !
E nevoie de smerenie sa intelegi ca gresesti; "mandria este sursa tuturor ereziilor" Sfantul Isaac Sirul
Acum diavolul te pune sa alegi intre iubire de oameni si iubire de adevar, noi le vrem pe amandoua !
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.10.2010, 01:45:59
ionion ionion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.10.2010
Locație: Cu mintea-n nori si cu picioarele pe pamant !
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Smile Va recomand o carte scurta si la obiect !

Prea Sfintitul Pavel de Ballester, Episcop de Nazianz
"Convertirea mea la Ortodoxie"
(marturia unui calugar franciscan)

Va recomand pe aceasta pentru ca este foarte putin de citit si la obiect plus foarte multe referinte bibliografice. Daca ai minte si vointa libera, fii curajos, la urma urmei, nu-ti spun sa citesti "Bhagavad Gita" :-)

Poate ai curajul, ca fiinta rationala ce esti, sa-ti pui niste intrebari.
Te pot directiona mai usor catre raspunsuri, bunica mea a fost catolica.

Eu am zis, nu am dat cu paru' :-)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.10.2010, 03:17:18
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionion Vezi mesajul
Daca citesti la ortodocsi pe Sfantul Igantie Briancianinov (doar un exemplu, sa zicem cartea "Experiente Ascetice"), sfant contemporan de pe la 1900 si apoi deschizi un Pateric Egiptean (sec III-IV) vezi ca este o totala armonie si coerenta in invatatura duhovniceasca.
Mie nu imi par chiar la fel.

Se stie de Sfantul Serafim de Sarov care este Sfant Parinte a BO.Despre acest Sfant parinte am citit si ce zicea imi pare ca este invatatura crestin ortodoxa.Da eu cartile lui Sfantul Ignatie nu le citesc.
Asta asa ca parere personala.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 27.10.2010 at 03:24:12.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.10.2010, 03:40:04
ionion ionion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.10.2010
Locație: Cu mintea-n nori si cu picioarele pe pamant !
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Smile Matale esti normal ? Mesajul tau nu e normal ! :-)

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Mie nu imi par la fel.

Se stie de Sfantul Serafim de Sarov care este Sfant Parinte a BO.Acolo este intr-adevar invatatura crestin ortodoxa.Da eu cartile lui Sfantul Ignatie nu le citesc.
Asta asa ca parere personala.
Deci: 1. citez: "Mie nu imi par la fel". Rezulta logic ca le-ai citit si comparat.
2. citez: "Se stie de Sfantul Serafim de Sarov care este Sfant Parinte a BO". Asa, si ? Alaturi de multi alti. Multumesc pentru remarca. Nu despre asta era vorba. Si despre Sfantul Ignatie Briancianinov "se stie" ca este sfant al Bisericii Ortodoxe. Ca nu stii tu, asta-i alta treaba...
3. citez: "Acolo este intr-adevar invatatura crestin ortodoxa". era oricum logic ca-i invatatura ortodoxa daca-i sfant ortodox ... Ce-i cu tine, frate ? Esti obosit ?
Acest "intr-adevar" sugereaza ca-l compari cu cineva, despre care nu mentionezi, si care nu are o invatatura ortodoxa.
4. citez: "Da eu cartile lui Sfantul Ignatie nu le citesc".
Deci cu toate ca nu le-ai citit, ai afirmat in punctul unu ca nu esti de acord cu afirmatia mea. Bre, matale esti beat asa de dimineata ? Ma abordezi cu faze dastea ?
Ca nu le citesti tu, nu inseamna pentru nimeni mare lucru. Lumea ortodoxa le citeste, editura le scoate, sunt pe piata in Romania de ani buni, este sfant ortodox, este recunoscut de toti, este citat in facultati de teologie, de catre duhovnici de referinta etc etc
5. citez: "Asta asa ca parere personala."
Nu este o parere personala ! Nu l-am canonizat eu, nu-i public eu cartile, nu-l citez eu in toate mediile teologice si duhovnicesti s.a.m.d.
Dute si te culca :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa si Patriarhul Ecumenic au aceeasi Credinta! paradosis Despre Biserica Ortodoxa in general 98 10.10.2011 10:50:48
Imagini inedite cu Patriarhul Alexei al Moscovei andrei_im Generalitati 2 13.04.2010 16:07:51
Mitropolitul Kirill a fost ales Patriarh al Moscovei si al intregii Rusii costel Stiri, actualitati, anunturi 3 28.01.2009 18:40:47
Patriarhul Bartolomeu si Papa Ioan Paul a IIlea mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 5 22.06.2008 16:16:04
Intilnirea dintre papa si patriarhul ecumenic mardum Biserica Ortodoxa si Massmedia 5 22.02.2007 11:27:43