Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.08.2012, 07:22:02
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de myself00 Vezi mesajul
am copiat ultimul text scris de la secțiunea Biserica Romano-Catolică- Imperiul roman..!!! pentru a se lumina cât mai multe suflete..!!!

"Din ruinele Imperiului Roman, s-a născut gradat o nouă ordine de state, iar subiectul central a fost scaunul papal. de aceea, inevitabil a rezultat o poziție care era nu numai nouă, ci și foarte diferită. De precedență, " - " Biserica bisericilor" Aceasta este o sursă romano-catolică care spune: că aici avem de-a face cu o situație diferită.
Istoricul D. Hub spune că "Dacă considerăm originea mării uveranități eclesiastice, vom înțelege cu ușurință că papalitatea nu este alta decât fantoma Imperiului Roman decedat, care stă încoronată pe mormântul acestuia" În regulă! Așadar Roman nu a dispărut de fapt.. acum se numește "Biserica Romano-Catolică."

Cele mai sfinte concilii vol.13. Roma spune:Pronunțăm că sfântul scaun episcopal apostolic și pontiful roman dețin superioritatea peste a câta parte din omenire?..... "Peste intreaga omenire." interesant!
"Vicarul Fiului lui Dumnezeu întrupat, uns mare preot și suprem conducător temporal(adică papa), stă în tribunalul său, pentru a judeca imparțial intre națiuni, între popor și prinț, între suveran și supus." "Puterea temporală a vicarului lui Iisus Hristos" pag.18
deci, au spus că dețin controlul asupra celorlalte regate? Da sau Nu? Da; asta este ceea ce el susține(papa)!
Așadar, există doua definiții Biblice ale Blasfemiei:
Prima- în cazul în care pretinzi că ești dumnezeu;
a doua- în cazul în care spui că poți ierta păcalele (cum susține papa)


Ei bine, ce spune Roma? Aici avem Enciclopedia Catolică, vol 12, art. "Papa" care spune: "Această putere judicială va include chiar puterea de a ierta păcatele. "

Acum să citim o afirmație papală din "dicționarul eclesiastic al lui Ferraris": Papa este de o demnitate atât de mare și atât de preamărit, încât nu este simplu om ci asemenea lui Dumnezeu și locțiitorul lui Dumnezeu." Aici avem o afirmație papală prin care papalitatea pretinde a fi Dumnezeu asemenea Împăratului roman care pretindea a fi Dumnezeu. Asta este ce spune el Însuși. Papa Leo a spus: We hold upon this earth plece of God Almighty. adică " pe acest pământ noi deținem locul Dumnezeului Celui Atotputernic."

vă rog nu ezitați să citiți!
Niste ineptii protestante care nu au nici o legatura cu ortodoxia. Ne pierdem vremea cautand paiul din ochiul celuilalt.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.08.2012, 09:27:53
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de myself00 Vezi mesajul
pesemne dvs n-ați prea citit ceea ce s-a spus!
Am citit cum sa nu. Eu nu am auzit ca pastorii sa fi distrus din interior biserica pe care au condus-o, cu atat mai putin sa fi fost vreunul din ei iezuit. Dimpotriva, cultele np nu fac altceva decat sa se extinda pe zi ce trece, nu le distruge nimeni din interior. Ce credibilitate ar mai putea avea un iezuit dupa ce s-a dat drept pastor np? Niciuna! In acest sens era intrebarea mea. Biserica cea mai atacata la ora actuala este cea catolica, si vad ca dvs. va dati contributia alaturi de cei care incita la asa ceva. Din pacate.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.08.2012, 11:53:04
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Daca vrei anti-catolicism ''de-al nostru'', cauta pe net(aveam un link bun, dar nu-l mai gasesc). Acum imi vine in minte ca a scris Sf. Nectarie un tratat pe tema asta.
Cred ca asta e cartea: Sfantul Nectarie de Eghina – De ce Papa si supusii lui s-au despartit de Biserica lui Hristos
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.08.2012, 12:07:21
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Eu nu am auzit ca pastorii sa fi distrus din interior biserica pe care au condus-o, cu atat mai putin sa fi fost vreunul din ei iezuit. Dimpotriva, cultele np nu fac altceva decat sa se extinda pe zi ce trece, nu le distruge nimeni din interior. Ce credibilitate ar mai putea avea un iezuit dupa ce s-a dat drept pastor np? Niciuna! In acest sens era intrebarea mea. Biserica cea mai atacata la ora actuala este cea catolica, si vad ca dvs. va dati contributia alaturi de cei care incita la asa ceva. Din pacate.
E corect, sunt surse protestante care au si ele un interes sa-si prezinte punctul lor de vedere.
In schimb ultima propozitie este partial adevarata, BC este atacata azi nu pe nedrept, ci din cauza problemelor de acolo. Cea mai atacata este Biserica lui Hristos, adica BO, este una singura. BC nu este biserica, cum spune si Sf. Nectarie. Pana in secolul trecut nimeni nu ii numea pe catolici catolici sau BC, catolicii erau ortodocsii. Iar Sfantul Iustin Popovici spune ca BC si celelalte culte sunt antibiserici, adica pretind ca sunt Biserica lui Hristos si astfel oamenii nu-si mai dau seama ca aceasta e BO.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.08.2012, 12:13:02
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Iar e epidemie de febră antihristică pe forum?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.08.2012, 14:03:30
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E corect, sunt surse protestante care au si ele un interes sa-si prezinte punctul lor de vedere.
In schimb ultima propozitie este partial adevarata, BC este atacata azi nu pe nedrept, ci din cauza problemelor de acolo. Cea mai atacata este Biserica lui Hristos, adica BO, este una singura. BC nu este biserica, cum spune si Sf. Nectarie. Pana in secolul trecut nimeni nu ii numea pe catolici catolici sau BC, catolicii erau ortodocsii. Iar Sfantul Iustin Popovici spune ca BC si celelalte culte sunt antibiserici, adica pretind ca sunt Biserica lui Hristos si astfel oamenii nu-si mai dau seama ca aceasta e BO.
Nu am observat ca BO sa fie atacata asa cum este atacata BC.
Cat despre faptul ca pana secolul trecut nimeni nu ii numea pe catolici catolici ci catolicii erau ortodocsii, nu prea am inteles despre ce anume vorbiti.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.08.2012, 14:33:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de myself00 Vezi mesajul
continuarea

În timp ce bazele au fost puse de mintea lui Ignatio de Lalola, la origine s-a dorit a fi o mișcare contra reformei. Ei au dorit să distrugă fiecare aspect al reformei: civilizația și cultura care se extinseră libertățile de care se bucurau reformatorii, toate lucrurile care erau fondate pe Biblie, ei au dorit să le desfințeze, și în final să papalizeze sau să romanizeze pe toți și să-i aducă sub autoritatea Vaticanului.
În cadrul celui de-al patrulea jurământul Iezuit care este ultimul înainte de a deveni comandant, el afirmă exact modul în care se infiltrează în orice grup religios pretinând că sunt păstori, pretinzând că sunt baptiști sau orice doresc strecurându-se în diferitele congregații, preluând funcții de conducere și apoi distrugându-l complet din interior.
Din elan anti-catolic, uite asa imbratisam drept adevar si aburelile neoprotestantilor despre chipurile ce lumina mare au adus ei in lume.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.08.2012, 17:19:58
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Nu am observat ca BO sa fie atacata asa cum este atacata BC.
Cat despre faptul ca pana secolul trecut nimeni nu ii numea pe catolici catolici ci catolicii erau ortodocsii, nu prea am inteles despre ce anume vorbiti.
E atacata pentru problemele acelea cu preotii, care sunt reale, noi daca nu avem de ce sa fim atacati pentru asta? Cand e vorba de neadevaruri e denigrare, cand e vorba de ceva adevarat nu e atac. Daca un om face o infractiune si e judecat la tribunal nu inseamna ca e atacat.
Pentur ca BO este si catolica, grecii nu spun "soborniceasca" in Crez, ci "catolica". Biserica Ortodoxa se numea Biserica, pentru ca nu se considera ca mai exista alta biserica. Dar dupa patrunderea ecumenismului au aparut mai multe biserici, pana acum 100 de ani ortodocsii nu spuneau altui cult biserica. E adevarat, acum se face si ca sa nu supere pe ceilalti, pentru ca pana la urma tot o singura Biserica se considera in ortodoxie ca e. Dar uite ca produce confuzii, unii credinciosi si chiar preoti crezand ca ar exista mai multe biserici din cauza ca termenula sta a intrat in limbajul comun.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.08.2012, 17:34:30
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E atacata pentru problemele acelea cu preotii, care sunt reale, noi daca nu avem de ce sa fim atacati pentru asta? Cand e vorba de neadevaruri e denigrare, cand e vorba de ceva adevarat nu e atac. Daca un om face o infractiune si e judecat la tribunal nu inseamna ca e atacat.
Pentur ca BO este si catolica, grecii nu spun "soborniceasca" in Crez, ci "catolica". Biserica Ortodoxa se numea Biserica, pentru ca nu se considera ca mai exista alta biserica. Dar dupa patrunderea ecumenismului au aparut mai multe biserici, pana acum 100 de ani ortodocsii nu spuneau altui cult biserica. E adevarat, acum se face si ca sa nu supere pe ceilalti, pentru ca pana la urma tot o singura Biserica se considera in ortodoxie ca e. Dar uite ca produce confuzii, unii credinciosi si chiar preoti crezand ca ar exista mai multe biserici din cauza ca termenula sta a intrat in limbajul comun.
BC este atacata pentru problemele cu preotii? Va referiti la scandalurile cu pedofilia sau la altceva? Pentru ca aici atacul era de alta natura: cum ca preoti iezuiti se prefac a fi pastori np cu scopul de a-i distruge din interior pe acestia.
Poate nu stiati, dar atat catolicii cat si (neo)protestantii sunt invatati ca BO este in greseala, iar inainte de inceperea miscarii ecumenice, multi ziceau exact asa cum zic unii ortodocsi despre ceilalti: indusi in eroare de diavol. Si totusi BO nu este atacata la fel ca BC. Si catolicii spuneau pe vremuri ca Biserica este una: cea catolica condusa de Papa aflat pe scaunul Apostolului Petru. Deci ceea ce considera oamenii a fi biserica unica nu are mereu relevanta.

Stiu ca grecii spun "catolica" in Crez, si nu numai grecii. Spun asta despre Biserica, Biserica este una catolica cu credinta dreapta, ortodoxa. Iar credinciosii isi spuneau simplu crestini. Cand au inceput ei de fapt sa isi spuna ortodocsi la est si catolici la vest? Aveti ceva date istorice?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.08.2012, 18:02:03
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Nu am observat ca BO sa fie atacata asa cum este atacata BC.
Catolicii sunt mai atacați decât alții pentru că și ei au atacat mai mult decât alții pe alții. Și tot ei i-au trecut pe alții prin rugurile Inchiziției. După felul în care au încercat să pună biciul pe alții, și alții au încercat să pună biciul pe ei. Și este bine că i-au mai cam pus la locul lor că prea și-o luaseră în cap papa și cu gașca lui de oculți de la Vatican.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 20:21:58
Catolicismul vazut de Dostoievski Daniel777 Biserica Romano-Catolica 150 24.08.2012 19:47:23
catolicismul dragos_c Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 28 27.12.2006 15:16:22