Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 07.03.2014, 11:10:40
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Nu te mai agita, Yasmina. Nu am mai putut scri e aseara, eram obosita (nu stiu de ce). Si eu cunosc, atat concubinaje care sfarsesc bine, cat si casnicii care sf prost. Adev e ca mai toate casniciile incep cu concubinaje e drept ca nu asa lungi, de la cateva luni pana la 2-3 ani. In cazul concubinajelor mai lungi, 6-7 ani, care deja scartaiau, intr-adevar, dupa nunta s-au stricat de tot. Altele au crezut ca se vor indrepta dupa ce fac copil, sau isi iau casa, dar nu a fost sa fie. Iar alte casnicii, desi facusera toate la timp, s-au stricat dupa 10-20 ani chiar, fara un motiv previzibil. Stiu pe cineva apropiat care a plecat dupa >20 ani pt ca cica fusese traumatizat de certurile dintre parintii lui, si nu voia sa ajunga in aceasi situatie... Iar copiii, am obs ca au pareri impartite: unii ar fi preferat sa se desparta parintii decat sa se certe pecand altii ar fi pref sa ramana tatal agresor acasa decat sa-i lase. Eu una as fi pref prima var, sa se desparta, pecand al meu o invinovateste pe mama lui ca l-a parasit pe taica-su si i-a purtat pe drumuri (prin camine, pe la bunici, etc), cica ar fi pref sa-i bata taica-su pe toti, decat sa nu aiba tata si sa-i bata altii... Daca nu mai imi face nimic care sa ma revolte, intre timp, o sa incerc sa-i prezint docto rului si cazul ("patologia") lui.

Last edited by fallen; 07.03.2014 at 12:16:25.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 10.03.2014, 16:12:19
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit Intoarcerea fiului risipitor

De cate ori nu se intampla sa ne bucuram de intoarcerea celor rataciti, dar totodata sa nu le acordam prea mult credit, ci sa ne asteptam sa revina cat de curand la vechile obiceiuri... Si nu pt ca nu vrem noi sa-i credem, sau sa-i iertam, nu ca n-am face toti la fel, in fata lui Dumnezeu, ci pt ca unora a ajuns sa li se para fireasca iertarea si iubirea necondi?ionata... In parabola evanghelica, desigur, e vb de o iertare "absoluta", definitiva, irevocabila, dar si de intoarcere la pocainta "definitiva". Ceea ce in viata nu se intampla, de obicei. Ce ar fi fost daca fiul intors ar fi venit sa mai ceara bani pt a pleca iar in lume, considerand ca i se cuvin? Sau dupa un timp de pocainta s-ar fi obraznicit din nou si ar fi dorit sa plece, asa cum facem toti, dealtfel? Problema nu e ca noi nu am vrea sa îi iertam (chiar ma bucur ca macar vreau asta, poate ca postul si rugaciunea sf Efrem sirul functioneaza), ci ca nu vrem ca ei sa "plece" iarasi ...poate dc am avea suficienta incredere, nu s-ar intampla asta, dar...problema e ca ei asteapta iubire si iertare neconditionata, si de la oameni, si de la Dumnezeu, in schimb "iubirea" si bunavointa , buna purtare a lor e conditionata de cum le sunt satisfacute propriile interese...asa ca poate ar trebui si am fi indreptatiti si noi sa-i lasam sa manance cu porcii, inainte sa-i primim inapoi; sau asta e doar dreptul lui Dumnezeu, iar noi trebuie sa iertam neconditionat?

Last edited by fallen; 10.03.2014 at 18:50:36.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 11.03.2014, 17:59:03
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Tocmai am citit astazi un articol pe tema asta scris de Maica Siluana. Zicea ca daca reusim sa-i iubim pe cei care ne dezamagesc, suntem foarte castigati, dar ca totusi dezamagirea se produce din vina noastra nu a lor. Mi-ar placea sa o intalnesc pe Maica sa vb cu dnei. Mi se pare ca lucreaza in Iasi, nu? Am mai citit tot azi un articol din Paisie Aghioritul, care spunea sa nu ne amaram cand cineva ne necajeste, pt ca ne face un bine, ca Dumnezeu ne trimite si ispite, dc ne sunt de folos (???). Eu credeam ca ispitele-s de la diavol, care ne stie slabiciunea si vrea sa ne maniem; acum, e drept ca daca am rezista, am avea mare folos duhovnicesc, pacat insa ca nu prea se intampla...
Reply With Quote
  #104  
Vechi 11.03.2014, 18:07:01
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Tocmai am citit astazi un articol pe tema asta scris de Maica Siluana. Zicea ca daca reusim sa-i iubim pe cei care ne dezamagesc, suntem foarte castigati, dar ca totusi dezamagirea se produce din vina noastra nu a lor. Mi-ar placea sa o intalnesc pe Maica sa vb cu dnei. Mi se pare ca lucreaza in Iasi, nu? Am mai citit tot azi un articol din Paisie Aghioritul, care spunea sa nu ne amaram cand cineva ne necajeste, pt ca ne face un bine, ca Dumnezeu ne trimite si ispite, dc ne sunt de folos (???). Eu credeam ca ispitele-s de la diavol, care ne stie slabiciunea si vrea sa ne maniem; acum, e drept ca daca am rezista, am avea mare folos duhovnicesc, pacat insa ca nu prea se intampla...
O posibilă explicațe este că, de fapt, Dumnezeu îngăduie ca noi să fim ispitiți, în ideea ca noi să luptăm să depășim/ să rezistăm ispitelor... Astfel devenim mai "puternici", mai maturi, mai cuminți (?)...
Reply With Quote
  #105  
Vechi 11.03.2014, 18:34:32
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Tocmai am citit astazi un articol pe tema asta scris de Maica Siluana. Zicea ca daca reusim sa-i iubim pe cei care ne dezamagesc, suntem foarte castigati, dar ca totusi dezamagirea se produce din vina noastra nu a lor. Mi-ar placea sa o intalnesc pe Maica sa vb cu dnei. Mi se pare ca lucreaza in Iasi, nu? Am mai citit tot azi un articol din Paisie Aghioritul, care spunea sa nu ne amaram cand cineva ne necajeste, pt ca ne face un bine, ca Dumnezeu ne trimite si ispite, dc ne sunt de folos (???). Eu credeam ca ispitele-s de la diavol, care ne stie slabiciunea si vrea sa ne maniem; acum, e drept ca daca am rezista, am avea mare folos duhovnicesc, pacat insa ca nu prea se intampla...
Daca ai anumite asteptari de la o persoana,asteptari care nu se materializeaza,dezamagirea este produsul tau (intern brut). Persoana respectiva nu este vinovata ca tu I-ai oferit un credit mai mare decat merita;atata poate,atata face!
Ideea este sa tratezi greselile altora ca si pe cele proprii,sa ai ca plan B explicatia ca toti oamenii sunt supusi greselii si sa poti acorda o a doua sansa. Nu exista om perfect si oricine poate dezamagi sau gresi.

Totusi imi este greu sa inteleg acest rol pedagogic al celor mai blestemati oameni care necajesc existenta altora.
Daca sunt atat de buni pt dezvoltatrea duhovniceasca a altora inseamna ca cei mai blestemati oameni ar trebui sa fie preoti?
Eu nu sunt de acord cu aceste forme voalate de masochism;important este sa pleci din calea celui care doreste sa te foloseasca,facand pe victima de buna voie nu faci decat sa-i dai si lui sansa de a mai pacatui un pic.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 11.03.2014, 22:31:32
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Si asta e adevarat, doar ca, pana la urma, e alegerea lor sa pacatuiasca sau nu... Daca gasesti o usa deschisa nu-i musai sa intri la furat (adik nu te fac eu hot, lasandu-ti usa deschisa, nu-s io vinovat de caderea ta in pacat; doar nu esti animal, sti ca nu-i bine sa furi...dc pot intra animale, pasari, insecte, atunci inchizi usa, normal, ca aia nu-s dusi la biserica :))

Last edited by fallen; 11.03.2014 at 22:39:05.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 12.03.2014, 07:39:21
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Si asta e adevarat, doar ca, pana la urma, e alegerea lor sa pacatuiasca sau nu... Daca gasesti o usa deschisa nu-i musai sa intri la furat (adik nu te fac eu hot, lasandu-ti usa deschisa, nu-s io vinovat de caderea ta in pacat; doar nu esti animal, sti ca nu-i bine sa furi...dc pot intra animale, pasari, insecte, atunci inchizi usa, normal, ca aia nu-s dusi la biserica :))

Pe la noi,Politia ruleaza un program de educatie pt public in care avertizeaza/atentioneaza cetatenii sa nu fie neatenti cu bunurile lor,sa nu-si lase bunurile neincuiate si asigurate ca mai apoi sa se planga ca s-au furat.
Decat sa te culci linistit ca toti oamenii sunt buni ca painea calda,mai bine esti prevazator si nu lasi ca neatentia sau delasarea sa te puna intr-o situatie periculoasa.
Ai auzit cumva de expresia"omul potrivit,la locul potrivit"?Sa stii ca inversul ei este valabila in ceasul rau"omul nepotrivit,la locul nepotrivit" ":))


O alta chestie,este ca toata lumea ma cearta la firma ca umblu cu geanta deschisa,iar prin deschizatura se vad bancnote de bani(maruntis).Imi cumpar ceva in drum spre serviciu,o guma iar restul il pun deasupra.
Managerul imi spune mereu pe un ton serios sa nu ispitesc pe nimeni cu banii asa lasati lejer;ca nu se stie niciodata!Si are dreptate,daca dispar as cadea in pacat,banuind poate oameni nevinovati.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 12.03.2014, 08:57:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Si asta e adevarat, doar ca, pana la urma, e alegerea lor sa pacatuiasca sau nu... Daca gasesti o usa deschisa nu-i musai sa intri la furat (adik nu te fac eu hot, lasandu-ti usa deschisa, nu-s io vinovat de caderea ta in pacat; doar nu esti animal, sti ca nu-i bine sa furi...dc pot intra animale, pasari, insecte, atunci inchizi usa, normal, ca aia nu-s dusi la biserica :))
Probabil ca tot cu logica asta umbla si femeile dezbracate pe strada sau chiar binisor dezgolite si in biserica.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 12.03.2014, 10:33:22
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

@ Yasmina: Normal ca tr sa fim prevazatori, dar dc iti vad banii in geanta si ti-i iau, crezi ca e ok sa-ti zic ca tu esti de vina ca m-ai ispitit? (Hai dc e vb de-un snickers, mai treaca-mearga :)). Si dc nici nu te superi pe mine, esti cu atat mai vinovata, ca ma incurajezi s-o mai fac si alta data:). Cand nu o sa mai gasesc, am sa vin sa-ti cer. Dar vezi ca dc vreodata o sa indraznesti sa uiti sa iei bani sau mancare, sau sa o pitesti sa n-o gasesc, o sa ma supar rau pe tine!
Reply With Quote
  #110  
Vechi 12.03.2014, 10:45:59
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

@Alin: n-am auzit sa scape nimeni (sanatos mintal, cu discernamant) de acuzatia de viol sau adulter, pe motiv ca era femeia sumar imbracata ...
Reply With Quote
Răspunde