Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #311  
Vechi 25.10.2014, 11:49:19
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Pentru cine n-a mai inteles, s-a calculat de catre oamenii de stiinta ce cantintate de aluviuni sunt inghitite de placile tectonice. Iar aceasta este de 1 miliard de tone anual. Placile tectonice se deplaseza ci 2-16 cm pe an, depinde de ocean. Oceanul Atlantic se mareste cu 2.5 cm pe an. Dar aluviunile aduse de ape in oceane sunt in cantitate de 25 miliarde tone. Diferenta este de 24 miliarde tone, aceasat cifra am luat-o in considerare.
Asadar, tinand cont de ce cantitate de aluviuni exista in oceane si de aportul anual de aluviuni, rezulta ca nu s-au putut aduna in mai mult de 12 milioane de ani.
Facand calculul pe mai multi ani, vedem ca in 78 de milioane de ani s-ar fi umplut toate oceanele cu aluviuni.
Stiinta spune ca rauri, eroziune, aluviuni si oceane sunt de peste 3 miliarde de ani. Ceea ce e imposibil.
Sper ca acum e clar si subiectul e incheiat, varsta pamantului nu are cum sa fie de cateva miliarde de ani. Crestinimul spune ca a existat un potop mondial, din aceasta cauza s-au adunat mai multe aluviuni. Dar mai putine nu aveau cum, doar daca s-au evaporat. Sper ca nu mai are rost sa discutam de datari.
http://www.talkorigins.org/faqs/hovi...2.html#proof21
  #312  
Vechi 25.10.2014, 11:52:54
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sper ca nu mai are rost sa discutam de datari.
Si eu sper sa te opresti. Multumesc. Noi nu stim nici cum s-a nascut universul dar stim ce varsta are ... rad si curcile de noi.

Eu cand afirm ca are 7523 de ani este un act de credinta, nu afirm ca este un act de stiinta.
Un ateu cand afirma ca are 14,5 miliarde de ani este tot un act de credinta, dar el nu realizeaza ca nu are legatura cu stiinta.

Last edited by AlbertX; 25.10.2014 at 12:00:33.
  #313  
Vechi 25.10.2014, 12:06:57
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Si eu sper sa te opresti. Multumesc. Noi nu stim nici cum s-a nascut universul dar stim ce varsta are ... rad si curcile de noi.

Eu cand afirm ca are 7523 de ani este un act de credinta, nu afirm ca este un act de stiinta.
Un ateu cand afirma ca are 14,5 miliarde de ani este tot un act de credinta, dar el nu realizeaza ca nu are legatura cu stiinta.
13.8 miliade de ani, gasit prin analizarea de catre telescopul Hubble a radiatiilor cosmice.
  #314  
Vechi 25.10.2014, 12:28:09
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
13.8 miliade de ani, gasit prin analizarea de catre telescopul Hubble a radiatiilor cosmice.
Deci tu asa crezi ... si asa iti motivezi credinta, foarte bine !
Eu cred ca are 7523 de ani ... ai o problema cu credinta mea ?

Tu chiar nu intelegi ca mie imi este total indiferent ca tu crezi in miliardele alea de ani ?
Ti-am mai spus ca te afli pe un forum ortodox, ai uitat ?
  #315  
Vechi 25.10.2014, 12:32:00
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Deci tu asa crezi ... si asa iti motivezi credinta, foarte bine !
Eu cred ca are 7523 de ani ... ai o problema cu credinta mea ?

Tu chiar nu intelegi ca mie imi este total indiferent ca tu crezi in miliardele alea de ani ?

Pai asa n-am mai avea dezbateri in lumea asta. Fiecare cu pasca lui, si gata.

Altii ar crede ca Universul a fost ouat.

Teoretic n-am avea nici o problema cu crezurile impotriva realitatii. Problema vine cand incerci sa-i inveti pe altii ceva gresit.
  #316  
Vechi 25.10.2014, 12:40:01
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Si eu sper sa te opresti. Multumesc. Noi nu stim nici cum s-a nascut universul dar stim ce varsta are ... rad si curcile de noi.

Eu cand afirm ca are 7523 de ani este un act de credinta, nu afirm ca este un act de stiinta.
Un ateu cand afirma ca are 14,5 miliarde de ani este tot un act de credinta, dar el nu realizeaza ca nu are legatura cu stiinta.
Eu ti-am zis sa te opresti si sa nu mai deschizi zeci de topice. Datarile radiometrice puteu fi discutate la topicul despre evolutionism, nu trebuia sa mai deschizi inca un topic.
Daca tu nu stii si nu intelegi (cum ai si aratat) nimeni nu te obliga sa scrii. Te contrzici, tu dai articole stiintifice pentru ce? Din cate imi dau seama esti aceeasi persoana din grupul care sustinea geocentrismul, care ma atacai si pe mine acum ceva timp si erai foarte agresiv. Cei 7523 de ani se bazeaza pe ceva, nu sunt luati la intamplare. Se bazeaza pe cronologia existenta in Sfanta Scriptura. Credinta noastra nu e oarba, se bazeaza intotdeauna pe adevar, pe adevarul revelat.
  #317  
Vechi 25.10.2014, 12:45:36
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Daca te uiti la inceputul articolului o sa vezi ca este foarte vechi, din 1995. Site-urile date pana acum, cel creationist si cel evolutionist sunt recente, deci acele raspunsuri sunt cele actuale.
Cum se vede, in acel punct nu se da rata de absorbtie a sedimentelor de placile tectonice. Raspunsul e mult mai slab decat cel de pe site-ul evolutionist sau cel dat ultimul de t4. Iar datele luate sunt din 1967. Probabil e unul din primele incercari de raspuns ale evolutionistilor la acel punct.
  #318  
Vechi 25.10.2014, 13:09:29
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cei 7523 de ani se bazeaza pe ceva, nu sunt luati la intamplare. Se bazeaza pe cronologia existenta in Sfanta Scriptura. Credinta noastra nu e oarba, se bazeaza intotdeauna pe adevar, pe adevarul revelat.
Credinta atunci cand are nevoie de dovezi pentru a se manifesta, dupa parerea mea, nu prea mai este credinta.
Si DA, cei 7523 de ani se bazeaza pe ceva ...

Last edited by AlbertX; 25.10.2014 at 13:29:58.
  #319  
Vechi 25.10.2014, 13:58:48
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Te contrzici, tu dai articole stiintifice pentru ce? Din cate imi dau seama esti aceeasi persoana din grupul care sustinea geocentrismul, care ma atacai si pe mine acum ceva timp si erai foarte agresiv. .

Filmul The Principle a fost lansat weekend-ul asta, asa ca ai grija cu geocentrismul. :)

http://www.youtube.com/watch?v=ikOaq4BhCaI
  #320  
Vechi 25.10.2014, 15:14:21
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Catalin2, probabil ca tu crezi in expansiunea universului si in teoria Big-Bang doar atunci cand abordezi stiintific subiectul referitor la aparitiei universului. Pe de alta parte sustii ca crezi ca varsta Pamantului ar putea avea 7523 de ani.

Nu crezi ca este o contradictie sa crezi cele doua variante simultan ?

7523 de ani prezuma Pamantul nemiscat in centrul universului si un univers care nu se afla in expansiune.
14,5 miliarde de ani prezuma un univers in expansiune accelerata si Pamantul care se invarte in jurul Soarelui.

Sa iei doar ce-ti convine din fiecare teorie, nu e prea academic.

Last edited by AlbertX; 25.10.2014 at 15:21:53.
Subiect închis