Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 19.04.2007, 22:26:41
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.565
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
asta e marea problema a unora dintre Ortodocsi. Mandria. Toti isi vad mai departe de treaba, considera ca detin adevarul absolut si nu incearca sa inteleaga sau macar sa vada mai incolo de norme si cutume...
Acum chiar inteleg de ce atita lume te citeste ca fiind asa de dificil. Chiar voiam sa ajung in acest punct.
Ce legatura are desfiguranta patima a mindriei cu faptul ca UNII ortodocsi, cum spui tu, sunt impacati cu ideea ca nu ii pot schimba pe cei ca tine si se retrag cu smerenie din calea ta, refuzind sa se certe si "sa-ti faca jocul". Unde este mindria aici, ca eu unul nu o vad? Din nou sunt nevoit sa te trimit la Dictionarul Explicativ...

Mai voiam sa adaug ca faci foarte rau ca nu te intereseaza modul in care se ajunge la Traire, Duhovnicie deoarece fara experienta trairii, a iubirii aproapelui(nu vorbe, ci chiar sa o simti), nu ai cum sa crezi cu adevarat si TOCMAI de aici si apar si problemele de INTELEGERE, si deci de IERTARE, a ceea ce se intimpla in Biserici, minastiri, BOR, etc.
Eu ma opresc aici, cam atit am avut sa spun.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 20.04.2007, 10:42:43
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Citat:
În prealabil postat de Mirean
asta e marea problema a unora dintre Ortodocsi. Mandria. Toti isi vad mai departe de treaba, considera ca detin adevarul absolut si nu incearca sa inteleaga sau macar sa vada mai incolo de norme si cutume...
Acum chiar inteleg de ce atita lume te citeste ca fiind asa de dificil. Chiar voiam sa ajung in acest punct.
Ce legatura are desfiguranta patima a mindriei cu faptul ca UNII ortodocsi, cum spui tu, sunt impacati cu ideea ca nu ii pot schimba pe cei ca tine si se retrag cu smerenie din calea ta, refuzind sa se certe si "sa-ti faca jocul". Unde este mindria aici, ca eu unul nu o vad? Din nou sunt nevoit sa te trimit la Dictionarul Explicativ...

Mai voiam sa adaug ca faci foarte rau ca nu te intereseaza modul in care se ajunge la Traire, Duhovnicie deoarece fara experienta trairii, a iubirii aproapelui(nu vorbe, ci chiar sa o simti), nu ai cum sa crezi cu adevarat si TOCMAI de aici si apar si problemele de INTELEGERE, si deci de IERTARE, a ceea ce se intimpla in Biserici, minastiri, BOR, etc.
Eu ma opresc aici, cam atit am avut sa spun.
Mandria provine din superioritatea pe care UNII ortodocsi o afiseaza in relatia cu cei care nu au aceleasi pareri (in special teologice) cu ei.

Asa cum te-am citat - prefera sa "isi vada mai departe de treaba".

Parerea mea, ca ortodox, este ca trebuie sa discuti cu fiecare, dar inainte de asta sa-l intelegi.

Pe de alta parte, asa cum am mai amintit si in alt topic, discutia pleca de la problema de fond catre atacul la persoana.

Eu ti-am cerut mai multe date despre preotii mentionati de tine dar s-a ajuns ca tu sa ma acuzi ca "nu am traire".

Nu stiu de ce ai impresia ca eu ma cert cu cineva? Nu ma cert cu nimeni. Doar ca, de multe ori, parerile mele nu coincid cu ale unora. de altfel sunt si oameni cu care am discutat si am cazut de acord pe anumite teme, dar, în acelasi timp nu am fost de acord pe altele.

Cred ca cel mai tare deranjeaza faptul ca eu cer argumente. Le cer pentru afirmatii, fapte concrete, nu pentru traire duhovniceasca sau alte asemenea.

De la tine nu am vrut decat date despre preotii aia. Atat. Dar nici pana acum nu mi le-ai dat.

Inca ceva....sunt de acord cu Odin in problema ecumenismului (am facut precizarea asta pentru ca, pe derept cuvant, l-ai numit intre "intelepti").

Sper sa discutam si in continuare. Chestiuni concrete.

PS. sunt interesat de "Traire" si "Duhovnicie", dar mi se par niste chestiuni atat de intime incat, personal nu le pot discuta pe forum.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 07.05.2007, 00:49:42
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.565
Implicit

“Sfântul Consiliu al Episcopilor Bisericii Sârbe, cu ocazia sesiunii normale din lunile mai-iunie 1997, a hotărât ca Biserica Ortodoxă Sârbă să iasă din Consiliul Ecumenic al Bisericilor, a cărui membră a fost din 1965. Bazându-se pe concluziile Comisiei pentru reexaminarea relatiilor cu C.E.B. si luând în consideratie marea neliniste a poporului credincios din Serbia, ca si Apelul adresat de circa 300 de preoti si monahi sârbi Sfântului Sinod al Episcopilor, Sinodul a luat această hotărâre de a iesi din C.E.B.

:)Foarte edificator articolul! BOR trebuie sa faca acelasi lucru, sa iasa din CEB cit mai repede pina nu ne infectam de tot!
Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #125  
Vechi 07.05.2007, 19:50:27
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

In articolul pr. calciu sunt o multime de acuzatii, dar nici un argument concret. Ar trebui sa il cred pe cuvant pe acest preot care in anii in care pr. Cleopa intra in inchisoare, el fugea din tara?

Stii ceva de "Cartea de slujba ecumenica"? Eu nu am auzit de asa ceva. Dar stiu ca pr Calciu a avut ceva probleme personale cu PS Daniel, evidente cand a fost vorba de alegerea locului pentru inmormantarea lui Calciu. Pe de alta parte PS Daniel, pe care il acuzati voi ca ar fi prea ecumenist are o relatie speciala cu calugarii de la Athos despre care ori nu stiti, ori o ignorati....

Nu s-a pus problema unei Liturgii comune. S-a vorbir doar despre un "ecumenism activ", in sensul ca BOR va lupta, alaturi de alte culte crestine impotriva unor probleme sociale comune (saracie, SIDA, imposibilitatea accesului la educatie etc). Nici vorba de schimbarea invataturii de credinta....
Reply With Quote
  #126  
Vechi 07.05.2007, 20:02:21
Ana_Oara Ana_Oara is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.04.2007
Mesaje: 37
Implicit

Miscarea ecumenica, initiata de catre BO, a avut in vedere colaborarea cu celelalte denom crestine acolo unde aceasta colaborare este posibila.
"Nu s-a pus problema unei Liturgii comune. S-a vorbir doar despre un "ecumenism activ", in sensul ca BOR va lupta, alaturi de alte culte crestine impotriva unor probleme sociale comune (saracie, SIDA, imposibilitatea accesului la educatie etc). Nici vorba de schimbarea invataturii de credinta", (mirean)
Reply With Quote
  #127  
Vechi 08.05.2007, 00:42:14
eusiatat eusiatat is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2007
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
In articolul pr. calciu sunt o multime de acuzatii, dar nici un argument concret. Ar trebui sa il cred pe cuvant pe acest preot care in anii in care pr. Cleopa intra in inchisoare, el fugea din tara?

Stii ceva de "Cartea de slujba ecumenica"? Eu nu am auzit de asa ceva. Dar stiu ca pr Calciu a avut ceva probleme personale cu PS Daniel, evidente cand a fost vorba de alegerea locului pentru inmormantarea lui Calciu. Pe de alta parte PS Daniel, pe care il acuzati voi ca ar fi prea ecumenist are o relatie speciala cu calugarii de la Athos despre care ori nu stiti, ori o ignorati....

Nu s-a pus problema unei Liturgii comune. S-a vorbir doar despre un "ecumenism activ", in sensul ca BOR va lupta, alaturi de alte culte crestine impotriva unor probleme sociale comune (saracie, SIDA, imposibilitatea accesului la educatie etc). Nici vorba de schimbarea invataturii de credinta....
Cred ca cineva aici minte cu nerusinare. Parintele Cleopa nu a facut niciun an de inchisoare, e drept ca a fost cativa ani prin pustie, prigonit, iar parintele Calciu a stat inchis 21 (douazeci si unu) de ani, pentru ca niste hulitori fara Dumnezeu de acum sa cuteze sa-l manjeasca cu noroi si dupa moarte.

RUSINE!!!
Reply With Quote
  #128  
Vechi 08.05.2007, 11:00:05
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eusiatat
Citat:
În prealabil postat de Mirean
In articolul pr. calciu sunt o multime de acuzatii, dar nici un argument concret. Ar trebui sa il cred pe cuvant pe acest preot care in anii in care pr. Cleopa intra in inchisoare, el fugea din tara?

Stii ceva de "Cartea de slujba ecumenica"? Eu nu am auzit de asa ceva. Dar stiu ca pr Calciu a avut ceva probleme personale cu PS Daniel, evidente cand a fost vorba de alegerea locului pentru inmormantarea lui Calciu. Pe de alta parte PS Daniel, pe care il acuzati voi ca ar fi prea ecumenist are o relatie speciala cu calugarii de la Athos despre care ori nu stiti, ori o ignorati....

Nu s-a pus problema unei Liturgii comune. S-a vorbir doar despre un "ecumenism activ", in sensul ca BOR va lupta, alaturi de alte culte crestine impotriva unor probleme sociale comune (saracie, SIDA, imposibilitatea accesului la educatie etc). Nici vorba de schimbarea invataturii de credinta....
Cred ca cineva aici minte cu nerusinare. Parintele Cleopa nu a facut niciun an de inchisoare, e drept ca a fost cativa ani prin pustie, prigonit, iar parintele Calciu a stat inchis 21 (douazeci si unu) de ani, pentru ca niste hulitori fara Dumnezeu de acum sa cuteze sa-l manjeasca cu noroi si dupa moarte.

RUSINE!!!
Fratia ta ar trebui, poate, sa aiba mai multa grija in privinta limbajului si a acuzatiilor pe care le arunca. Daca dumneavoastra nu stiti multe despre viata parintelui Cleopa asta nu inseamna ca nu a mers la inchisoare. Pna una alta va recomand sa cititi "Pelerinul Român", Editura Pelerinul Român, Oradea 1992, autor Diacon Gheorghe Babut. Veti gasi acolo referintele la viata parintelui Cleopa, inclusiv anchetarea acestuia de catre "Securitate".

Au fost preoti care au murit in inchisori, au fost preoti care au colaborat cu Securitate si au fost altii care au fugit!

Nu judec, nu acuz. Pr. Calciu se inscrie in a treia categorie. A fost optiunea dansului. Fac referire la faptul ca, din America, din OCA (repet apartinand de B. Rusa) a atacat si criticat Sf. Sinod.

Va rog, aveti grija la limbaj!
Reply With Quote
  #129  
Vechi 09.05.2007, 00:50:12
astrud astrud is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2006
Mesaje: 74
Implicit

Mirean, o clarificare care ar trebui sa fie evidenta pentru cineva ce atrage atentia asupra limbajului. Parintele Calciu nu a atacat Sf Sinod ci pe anumite personalitati ale BOR.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 09.05.2007, 10:25:19
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de astrud
Mirean, o clarificare care ar trebui sa fie evidenta pentru cineva ce atrage atentia asupra limbajului. Parintele Calciu nu a atacat Sf Sinod ci pe anumite personalitati ale BOR.
Precizare: atacand deciziile Sfantului Sinod a atacat conducerea Bisericii, TOTI ierarhii.

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenism? BogdanF2 Generalitati 150 21.12.2014 21:06:04
Ecumenism Tartaruga Biserici Protestante 230 04.12.2012 01:46:41
Ecumenism ancah Biserica Ortodoxa Romana 206 31.05.2010 03:51:19
ecumenism alexandra Generalitati 15 20.04.2008 16:10:49
Ecumenism Noesis Generalitati 13 17.07.2007 09:35:57