Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.02.2012, 18:40:34
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ce muzica e asta?

Spuneti-mi si mie va rog frumos ce gen de muzica se aude pe fundal aici si eventual de unde pot descarca ceva similar...imi place foarte mult dar in seria asta de pe youtube ma deranjeaza vocea care se aude pe fundalul muzicii. Am ascultat odata un cd de muzica bizantina dar avea un accent arabesc mult mai pronuntat decat cea de aici, accent care mi se parea deranjant, si nici nu avea aceeasi solemnitate ca asta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.02.2012, 19:06:13
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Spuneti-mi si mie va rog frumos ce gen de muzica se aude pe fundal aici si eventual de unde pot descarca ceva similar...imi place foarte mult dar in seria asta de pe youtube ma deranjeaza vocea care se aude pe fundalul muzicii. Am ascultat odata un cd de muzica bizantina dar avea un accent arabesc mult mai pronuntat decat cea de aici, accent care mi se parea deranjant, si nici nu avea aceeasi solemnitate ca asta.
nu am mai ascultat. dar e frumos.

muzica bizantina veche are accente arabesti, sau invers dupa parerea unora.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.02.2012, 19:53:00
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Spuneti-mi si mie va rog frumos ce gen de muzica se aude pe fundal aici si eventual de unde pot descarca ceva similar...imi place foarte mult dar in seria asta de pe youtube ma deranjeaza vocea care se aude pe fundalul muzicii. Am ascultat odata un cd de muzica bizantina dar avea un accent arabesc mult mai pronuntat decat cea de aici, accent care mi se parea deranjant, si nici nu avea aceeasi solemnitate ca asta.
la inceput imi aduce aminte de duduk,un instrument armenesc
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.02.2012, 21:23:53
candles in the wind candles in the wind is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 103
Implicit

Cred ca e muzica bizantina cu influente arabe..marian moise avea cateva melodii in genul acesta:terirem,meditatie,..s.a. Multe din ele fara versuri ..cu doar cu un murmur.mie..sincer imi plac mai mult accentele arabe decat cele rusesti(nici stilul rusesc nu imi displace)..am asa un feeling ca sunt mai apropiate de cantarile vechi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.02.2012, 13:44:06
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
la inceput imi aduce aminte de duduk,un instrument armenesc
Am cautat si se pare ca ai dreptate...e muzica armeneasca, e duduk de la inceput pana la sfarsit...am gasit o groaza de melodii superbe din duduk numai pe aia de pe fundalul videoclipului nu...in schimb am gasit altceva care imi placea la nebunie si nu stiam cum sa fac rost: melodia care o folosesc la Trinitas din cand in cand pt fundalul emisiunii „pagini de istorie”...e luata partea instrumentala de aici
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.02.2012, 14:56:28
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Am cautat si se pare ca ai dreptate...e muzica armeneasca, e duduk de la inceput pana la sfarsit...am gasit o groaza de melodii superbe din duduk numai pe aia de pe fundalul videoclipului nu...in schimb am gasit altceva care imi placea la nebunie si nu stiam cum sa fac rost: melodia care o folosesc la Trinitas din cand in cand pt fundalul emisiunii „pagini de istorie”...e luata partea instrumentala de aici
Vlad, pe fundalul filmului "Plansul calugarilor" am recunoscut un clarinet. Este drept, se aseamana foarte mult cu sunetul de duduk, insa cel din urma are un vibrato specific si un ambitus mai restrans.

Acel tip de clarinet este acordat in Sol (G Clarinet) si este folosit in multe tari din Asia Mica precum si in Grecia, in interpretarea muzicii traditionale.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.02.2012, 16:15:40
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Vlad, pe fundalul filmului "Plansul calugarilor" am recunoscut un clarinet. Este drept, se aseamana foarte mult cu sunetul de duduk, insa cel din urma are un vibrato specific si un ambitus mai restrans.

Acel tip de clarinet este acordat in Sol (G Clarinet) si este folosit in multe tari din Asia Mica precum si in Grecia, in interpretarea muzicii traditionale.
Mulțam fain Marius. Mai rafinez cautarea atunci :D
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
N-am loc in lumea asta cred_cu_adevarat Generalitati 7 21.03.2012 11:40:04
Ce nu avea Iașul ăsta...? ben_gal Intrebari utilizatori 11 14.04.2010 11:08:49
Am trait s-o aud si pe asta... antiqu Generalitati 89 18.01.2010 17:03:11