Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.06.2006, 14:35:15
eduard_grigore eduard_grigore is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2006
Mesaje: 4
Implicit

Acest lucru este valabil pentru omeni credinciosi care cred ca dupa ceasul morti îi va astepta raiul sau iadul(DOMNE FERESTE) DESTINUL...care i-si duce crucea sau cum vreti sa-i spuneti. Multa lume crede in destin ca Dumnezeu a lasat un destin pentru fiecare,dar nu e deloc asa ,de ce??Pentru ca daca ar exista destinul ar fi o mare nedreptate, hai sa va pun un exemplu: un om este hot,bandit,criminal etc. este de rau si altul este buna om la casa lui nu bea nu fumeaza,preot ,calugar,maica etc.cea ce este de bine.CONCLUZIE:Cel bun va merge in rai iar cel rau in iad,dar ce vina are saracul om ca va merge in iad daca asa e destinul lui lasat de la dumnezeu.Asa ca dumnezeu ne-a lasat liberi sa ne construim singuri sufletele pentru ceasul morti.Cu dumnezeu inainte,va multumesc pentru atentie.
AUTOR:Eduard Grigore Marius LOC:Alicante(Spania)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.06.2006, 02:57:00
MMihail MMihail is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Mesaje: 58
Implicit

Asa este, ai dreptate. Nu poti crede in destin si in Hristos in acelasi timp. De ce ar mai exista Judecata de Apoi daca Dumnezeu ar predetermina vietile noastre?
Biblia exclude destinul, eu am dat doar un exemplu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.06.2006, 19:40:06
eduard_grigore eduard_grigore is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2006
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduard_grigore
Acest lucru este valabil pentru omeni credinciosi care cred ca dupa ceasul morti îi va astepta raiul sau iadul(DOMNE FERESTE) DESTINUL...care i-si duce crucea sau cum vreti sa-i spuneti. Multa lume crede in destin ca Dumnezeu a lasat un destin pentru fiecare,dar nu e deloc asa ,de ce??Pentru ca daca ar exista destinul ar fi o mare nedreptate, hai sa va pun un exemplu: un om este hot,bandit,criminal etc. este de rau si altul este buna om la casa lui nu bea nu fumeaza,preot ,calugar,maica etc.cea ce este de bine.CONCLUZIE:Cel bun va merge in rai iar cel rau in iad,dar ce vina are saracul om ca va merge in iad daca asa e destinul lui lasat de la dumnezeu.Asa ca dumnezeu ne-a lasat liberi sa ne construim singuri sufletele pentru ceasul morti.Cu dumnezeu inainte,va multumesc pentru atentie.
AUTOR:Eduard Grigore Marius LOC:Alicante(Spania)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.04.2008, 22:24:47
BotosRemusEmilian BotosRemusEmilian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.02.2008
Mesaje: 59
Implicit

Nu exista destin si soarta. Sau sa spunem: asa a fost de la Dumnezeu, asa a vrut Dumnezeu. Intai de a vrea Dumnezeu, vrem noi. Daca ar vrea Dumnezeu, pentru tot ce facem noi, am fi niste robotei, nu am mai fi liberi ! Si suntem cat se poate de liberi, cand il iubim pe Hristos. Sau ii mai auzim pe unii nestiutori : asa a scris Dumnezeu in cartea vietii. Ei bine in cartea Vietii sunt scrisi TOTI oamenii de la facerea lumii pana cand va hotara Dumnezeu sa vina sfarsitul. Noi hotaram cat de mare va fi cartea, caci noi hotaram cand sa vina sfarsitul, el va veni cand credinta aproape nu va mai fi pe pamant. Iar ce este scris in carte despre fiecare de asemenea tot noi alegem. Dumnezeu scrie pacatele si faptele bune in CARTEA VIETII a fiecarei clipe a noastre, in funcitie de cum le savarsim. de asemenea noi alegem, ca atunci cand vom inchide ochii din aceasta viata numele sa ne ramana in Cartea Vietii sau sa fie sters de acolo. Nu exista soarta sau destin, fiindca suntem liberi sa ne facem destinul cu mana noastra si sa ne cladim sau nu soarta cu mana noastra. Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.04.2008, 16:10:37
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BotosRemusEmilian
Nu exista destin si soarta. Sau sa spunem: asa a fost de la Dumnezeu, asa a vrut Dumnezeu. Intai de a vrea Dumnezeu, vrem noi. Daca ar vrea Dumnezeu, pentru tot ce facem noi, am fi niste robotei, nu am mai fi liberi ! Si suntem cat se poate de liberi, cand il iubim pe Hristos. Sau ii mai auzim pe unii nestiutori : asa a scris Dumnezeu in cartea vietii. Ei bine in cartea Vietii sunt scrisi TOTI oamenii de la facerea lumii pana cand va hotara Dumnezeu sa vina sfarsitul. Noi hotaram cat de mare va fi cartea, caci noi hotaram cand sa vina sfarsitul, el va veni cand credinta aproape nu va mai fi pe pamant. Iar ce este scris in carte despre fiecare de asemenea tot noi alegem. Dumnezeu scrie pacatele si faptele bune in CARTEA VIETII a fiecarei clipe a noastre, in funcitie de cum le savarsim. de asemenea noi alegem, ca atunci cand vom inchide ochii din aceasta viata numele sa ne ramana in Cartea Vietii sau sa fie sters de acolo. Nu exista soarta sau destin, fiindca suntem liberi sa ne facem destinul cu mana noastra si sa ne cladim sau nu soarta cu mana noastra. Doamne ajuta.
dar moartea, tot noi o alegem? sau imbolnavirea?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.04.2008, 21:06:25
BotosRemusEmilian BotosRemusEmilian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.02.2008
Mesaje: 59
Implicit

Diana, cred ca nu ai mai vorbit cu duhovnicul tau de multa vreme. Viata, precum stii, este limitata. Dar stii ca ea este si sansa noastra de a ne ridica inapoi in starea omuluii dinainte de cadere ? Viata este sansa de a ne redobandi acea stare primordiala. Ea are un punct final. Caci viata precum mai stii, este Hristos, noi provenind de la El, la El ar trebui sa ne intoarcem, in functie de ce alegem. Ori daca L-am ales pe El, ne va odihni cand va hotara El ca sansa noastra de a ne ridica inapoi precum am fost s-a sfarsit. Aici intervine moartea.
Sfarsitul vietii trupesti, a starii de pacat si infatisarea in fata Adevarului, pentru a raspunde cum ne-am folosit sansa de a ne intoarce sau nu la El. Precum la un joc de strategie alegem o strategie si iar la final vedem rezultatul. Insa Dumnezeu ne-a lasat si strategiile corecte, de unde putem alege, din in cand mai intervine in pronia Sa Dumnezeiasca (purtarea de grija) in taina intelepciunii Sale, lasandu-ne sa jucam "jocul" ales. Apoi, cand El hotaraste, jocul nostru ia sfarsit, viata trupeasca inceteaza, si ca un prunc care vine in lume din pantecele maicii sale, la fel intram si noi in viata cea adevarata, cand iesim din viata trupeasca.
Insa cu imbolnavirea, chiar si moartea, cele mai bune raspunsuri le primesti de la Sfintii : Teofan Zavoratul si Nicolae Velimirovici, dar si in vietile Sfintilor. Daca te vei multumi cu acest raspuns imatur si fraged, inteleg ca nu prea iti ingrijesti sufletul, imi doresc sa ma insel. Citeste, surioara, citeste si iar citeste. Hristos a inviat !
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.04.2008, 21:21:19
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.536
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
dar moartea, tot noi o alegem? sau imbolnavirea?
Noi de cele mai multe ori suntem complet hipnotizati si avem impresia ca NOI alegem si de fapt cam mergem ca vitele la taiere...tot asa crezind ca noi alegem, ca noi ne-am facut-o cu mina noastra, ca e viata grea, etc... si numai pastrind nealterate poruncile lui Hristos care ne SALVEAZA din situatia halucinanta IN CARE NE AFLAM CU TOTII, fara exceptie ...practic mincati de vii.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.04.2008, 21:23:00
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.536
Implicit

...putem iesi din negura asta
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.04.2008, 22:58:46
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BotosRemusEmilian
Diana, cred ca nu ai mai vorbit cu duhovnicul tau de multa vreme. Viata, precum stii, este limitata. Dar stii ca ea este si sansa noastra de a ne ridica inapoi in starea omuluii dinainte de cadere ? Viata este sansa de a ne redobandi acea stare primordiala. Ea are un punct final. Caci viata precum mai stii, este Hristos, noi provenind de la El, la El ar trebui sa ne intoarcem, in functie de ce alegem. Ori daca L-am ales pe El, ne va odihni cand va hotara El ca sansa noastra de a ne ridica inapoi precum am fost s-a sfarsit. Aici intervine moartea.
Sfarsitul vietii trupesti, a starii de pacat si infatisarea in fata Adevarului, pentru a raspunde cum ne-am folosit sansa de a ne intoarce sau nu la El. Precum la un joc de strategie alegem o strategie si iar la final vedem rezultatul. Insa Dumnezeu ne-a lasat si strategiile corecte, de unde putem alege, din in cand mai intervine in pronia Sa Dumnezeiasca (purtarea de grija) in taina intelepciunii Sale, lasandu-ne sa jucam "jocul" ales. Apoi, cand El hotaraste, jocul nostru ia sfarsit, viata trupeasca inceteaza, si ca un prunc care vine in lume din pantecele maicii sale, la fel intram si noi in viata cea adevarata, cand iesim din viata trupeasca.
Insa cu imbolnavirea, chiar si moartea, cele mai bune raspunsuri le primesti de la Sfintii : Teofan Zavoratul si Nicolae Velimirovici, dar si in vietile Sfintilor. Daca te vei multumi cu acest raspuns imatur si fraged, inteleg ca nu prea iti ingrijesti sufletul, imi doresc sa ma insel. Citeste, surioara, citeste si iar citeste. Hristos a inviat !
de fapt intrebarea mea era un pic ironica - daca moartea sau imbolnavirea tot noi le alegem? deoarece am citit ce ati spus: "Nu exista soarta sau destin, fiindca suntem liberi sa ne facem destinul cu mana noastra si sa ne cladim sau nu soarta cu mana noastra. Doamne ajuta.". Da sunt de acord, ramane la latitudinea noastra ce alegem, bine sau rau si care este drumul pe care il urmam in viata, dar nu cred ca omul dispune de asa multa libertate de miscare, dupa cum ati spus si dumneavoastra: "Apoi, cand El hotaraste, jocul nostru ia sfarsit, viata trupeasca inceteaza. Asta am vrut sa spun, imi pare rau daca s-a inteles altceva, trebuia sa scriu mai mult.
ati avut dreptate intr-o privinta, cea legata de duhovnic, eu nu am unul, abia de ceva timp am inceput sa merg regulat la biserica si sa ma aproprii mai mult de Dumnezeu. Multumesc pentru sfaturi!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.04.2008, 23:24:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Diana, esti pe drumul cel bun. Sa ai nadejde si sa sti ca imi place cu scri si admir mul curajul tau , faptul ca nu te -n robesti sabloanelor, s-au preiei vorbe si idei ale altora fara a le intelege sau a judeca. Sa nu iei vorbele mele ca o lauda , ci ca un indemn in credinta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Destinul. Exista sau nu? 1Raul1994 Intrebari utilizatori 51 07.03.2018 23:10:44
Destinul si providenta divina Jennyfer Intrebari utilizatori 2 22.02.2010 11:34:05
Destinul CristiArg Generalitati 4 24.01.2010 17:26:37
EREDITATEA, MEDIUL SI DESTINUL Laurentiu Teologie si Stiinta 9 12.02.2008 23:19:56