Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 05.05.2008, 15:17:25
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Da Mihai, bine este sa ne uitam mai des la noi insine si dupa aceea in jurul nostru. Asa vom avea mai multe sanse de a privi nepatimas. De vreme ce cobori in tine cu gandul de a face curat, e imposibil sa "iesi" la fel. Ceva in tine si cu tine se schimba. Sa nu uitam ca maica patimilor este iubirea de sine. Iar cauza, nu sunt dorintele sau simtamintele, ci ignorarea sau necunoasterea lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 05.05.2008, 15:49:29
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Aia cu MISA si cu Parintele Arsenie nu stiu sigur - ce am citit am vazut zis de o maica de la manastirea Sfanta Maria care zicea ceva in genul ca "intrau aceia goi in biserica".
Acum nu am mai gasit acel citat.
Zic asta ca nu cumva sa creada cineva in mod gresit ca Parintele Arsenie incurajeaza yoga care zice dansul nu e o cale care sa duca la cunoasterea Domnului Dumnezeului nostru Iisus Hristos (adica care nu duce la Mantuire.)
Reply With Quote
  #113  
Vechi 05.05.2008, 16:37:23
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Sa aiba grija fiecare de interiorul sau iar cele exterioare sa vina tot din interior ca altfel uitam care-i scopul. Iar in ce-i priveste pe altii, nu ne-am ridicat niciunul la cer ca sa-i privim de sus, iar daca totusi o facem inseamna ca suntem mult mai jos decat ei. Mandria si judecarea aproapelui ne omoara.
Reply With Quote
Răspunde