Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 26.02.2011, 01:49:08
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Un salam,un iaurt,niste organe de porc de la macelarie... sunt mult mai ieftine si mai hranitoare! Iar uleiul toata lumea il foloseste cu maxima economie la ce pret are,deci nimeni nu se va "grabi" sa-l iroseasca. Plus ca la ce pret au legumele intri in faliment daca vrei sa mananci cat sa compenseze valoarea nutritiva a unei bucati de carne! In afara de soia,fasole si nuci nu prea vad de unde poti lua proteine din alimentatia de post...
Reply With Quote
  #32  
Vechi 26.02.2011, 01:51:57
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
In afara de soia,fasole si nuci nu prea vad de unde poti lua proteine din alimentatia de post...
Din ciuperci, alune si nuci ... mda, si alea sunt scumpe.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 26.02.2011, 01:53:41
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Nu compara munca intelectuala,de puturosi,cu munca fizica! Munca fizica de cele mai multe ori este mai grea,sau cel putin consuma mai multe resurse,mai multi nutrienti,e logic. Eu insa nu as pune accentul pe efortl fizic sau psihic,caci fiecare se descurca cum poate,ci mai degraba as pune accentul pe situatia financiara! Daca ai bani treiesti boiereste si mancand doar de post,daca nu... postul e chiar o problema si un adevarat test de rezistenta,credinta si ambitie!



Acesta este intr-adevar cel mai important aspect! Nu trebuie sa stie nimeni cand postim! Nici prieteni,vecini etc.
Nu sunt de acord cu tine ca munca intelectuala este a puturosilor.Sa stai 4 zile sa inveti cate 14 ore pe zi si sa vezi ce foame ti se face.......Eu cand invatz asa in focuri chiar simt nevoia de duuulce.Iar in post imi cumpar rahat.Serios, pt ca e ceva dulce f concentrat si ma ajuta
Reply With Quote
  #34  
Vechi 26.02.2011, 01:59:21
Navydul Navydul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2011
Mesaje: 18
Implicit

Posibil, pentru cei care traiesc in marile orase si singura posibilitate de a-si asigura hrana zilnica sunt magazinele. Prin zona mea, acestea mai pot achizitionate, inca, pana la restrictiile legale viitoare, si altfel. Legumele pastrate din toamna prin camari, nuci la fel, ciupercile de la congelator sau din borcane care-cum etc. E o problema la orase cand veniturile sunt cum sunt si nu exista alta sursa alternativa de trai. Sa multumim din inima... partidelor pentru asta.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 26.02.2011, 02:09:20
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Navydul Vezi mesajul
Posibil, pentru cei care traiesc in marile orase si singura posibilitate de a-si asigura hrana zilnica sunt magazinele. Prin zona mea, acestea mai pot achizitionate, inca, pana la restrictiile legale viitoare, si altfel. Legumele pastrate din toamna prin camari, nuci la fel, ciupercile de la congelator sau din borcane care-cum etc. E o problema la orase cand veniturile sunt cum sunt si nu exista alta sursa alternativa de trai. Sa multumim din inima... partidelor pentru asta.
Cine sta la tara mai are alternative,intr-adevar,dar in mediul urban e mult mai greu.


Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Din ciuperci, alune si nuci ... mda, si alea sunt scumpe.
Pai vezi...

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Nu sunt de acord cu tine ca munca intelectuala este a puturosilor.Sa stai 4 zile sa inveti cate 14 ore pe zi si sa vezi ce foame ti se face.......Eu cand invatz asa in focuri chiar simt nevoia de duuulce.Iar in post imi cumpar rahat.Serios, pt ca e ceva dulce f concentrat si ma ajuta
E greu sa inveti 14 ore pe zi,dar nu imposibil. Daca te straduiesti,mananci etc. vei putea,drept exemplu fiind tu inseti. Insa fac pariu ca nu ai rezista nici 4 ore sa cari cu roaba sau sa dai la tarnacop,baros etc. Sau cate ore ai putea sta intr-o mina,ori sa lucrezi la inaltime foarte mare etc. etc.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 26.02.2011, 02:17:37
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Cine sta la tara mai are alternative,intr-adevar,dar in mediul urban e mult mai greu.



Pai vezi...


E greu sa inveti 14 ore pe zi,dar nu imposibil. Daca te straduiesti,mananci etc. vei putea,drept exemplu fiind tu inseti. Insa fac pariu ca nu ai rezista nici 4 ore sa cari cu roaba sau sa dai la tarnacop,baros etc. Sau cate ore ai putea sta intr-o mina,ori sa lucrezi la inaltime foarte mare etc. etc.
Cu siguranta nu as putea,dar pt mineri se si fac dezlegari din cate stiu tocmai ca e f greu ce fac ei acolo
Reply With Quote
  #37  
Vechi 26.02.2011, 02:30:30
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Deci nu mai trai cu impresia ca munca intelectuala e cea mai grea
Reply With Quote
  #38  
Vechi 26.02.2011, 02:52:54
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Scopul postului ar fi sa te ingrasi?

Sau ai o problema medicala in acest sens?
Nu e ceva medical, doar ca m-i s-a spus ca sunt slab si ca ar trebui sa ma ingras, apoi polemica cu "vezi ca in post slabesti nu stiu cate kile".
Nu stiu sa fie ceva neinregula cu ingrasatul in post, daca te infranezi la oua,carne,lapte dar totusi iti prepari ceva consistent, e ok(?)


Parerea mea e ca mai bine mai slab decat mai gras(un). Medical vorbind e mai bine sa fii slab, cat de estetica, pai de gustibus...
Reply With Quote
  #39  
Vechi 26.02.2011, 12:44:30
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

1. Asa este, nu trebuie sa ne laudam cu postul. Eu caut doar solutii, ca sa le imbin pe cele doua (munca si postul).

2. Munca intelectuala - depinde ce intelegeti voi prin ea.
In fond nu se pot compara cele doua tipuri de munci. Fiecare insa foloseste parti ale corpului care au nevoi cumva diferite.

Cum bine zice Caty - creierul are nevoie de dulciuri, de minerale, albumine, proteine. Ochii au nevoie si ei de vitamine si minerale.
Muschii, inima, alte organe solicitate la munca fizica, au nevoie de proteine multe. Oasele de calciu.

In general, poti sa tii postul (cel mai) bine daca stai linistit si nu faci efort si stai...acasa. Acolo poti sa-ti gatesti si sa mananci ce vrei, te mai culci.
La serviciu si la scoala/facultate, e mai greu sa mananci de post. Miros preparatele de post, trebuie sa le incalzesti.

Nu mai stiu cine comenta: combinatia dintre cele doua munci: serviciu, alergat, treaba casa si scoala + invatat. Exista si asa ceva.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #40  
Vechi 26.02.2011, 12:48:56
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
1. Nu-s adeptul muschilor umflati cu chimicale (steroizi,FNC-uri etc.),ci a celor facuti printr-o alimentatie mai mult decat consistenta si munca/efort pe masura! Crezi ca e usor sa faci acei muschi??
2. Chiar nu la asta ma refeream,nu sunt obsedat de lucrurile astea.
Să nu te mai iei de oamenii slabi.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ingrasare, mancare de post

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 14:34:53
Marele meu pacat: Mancarea Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 47 14.04.2011 13:28:54
Mancarea calugarilor alexdu Generalitati 34 01.03.2011 15:06:37
Rugaciune care se citeste in fiecare post alina8023 Intrebari utilizatori 0 08.03.2010 02:03:53
mancarea in post este rugaciunea.atentie yulyan Generalitati 0 15.11.2007 16:54:23