Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.10.2005, 15:25:20
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Nu incerc aici sa fac o apologie a invataturii de credinta crestin ortodoxe! Dar tin sa subliniez faptul ca "Biserica Ortodoxa este constienta ca reprezinta Biserica adevarata, posedand plenitudinea si si nestricaciunea adevarului in Duhul Sfant."
Astfel aceasta Biserica a Duhului Sfant nu isi poate dori decat ca toata lumea crestina sa vina la cunostinta adevarului, si toate confesiunile care s-au separat pe parcursul timpului de Biserica, sa se "contopeasca in Ortodoxia Universala".
Lumea crestina trebuie sa devina ortodoxa, atat prin invatatura de credinta, cat si prin fapte in Duhul Sfant!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.10.2005, 13:37:29
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Nu incerc aici sa fac o apologie a invataturii de credinta crestin ortodoxe! Dar tin sa subliniez faptul ca "Biserica Ortodoxa este constienta ca reprezinta Biserica adevarata, posedand plenitudinea si si nestricaciunea adevarului in Duhul Sfant."
Astfel aceasta Biserica a Duhului Sfant nu isi poate dori decat ca toata lumea crestina sa vina la cunostinta adevarului, si toate confesiunile care s-au separat pe parcursul timpului de Biserica, sa se "contopeasca in Ortodoxia Universala".
Lumea crestina trebuie sa devina ortodoxa, atat prin invatatura de credinta, cat si prin fapte in Duhul Sfant!
Afirmam aici ca lumea crestina trebuie sa devina ortodoxa, aceasta insemnand ca Dumnezeu sa fie totul in toate!

Insa eu constat in viata de zi cu zi, ca si cei mai aprigi crestini si marturisitori ai ortodoxiei sunt prin faptele lor cam heterodocsi,!:(

Oare cum trebuie sa faci in viata ca sa eviti raul, faptuit, gandit, necunoasterea sau lapsusurile, neatentia, si chiar obiceiurile si obisnuinta (despre care se spune ca-s a doua natura) si nu-s intotdeauna bune!??? :dozingoff:
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.10.2005, 18:08:54
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Nu incerc aici sa fac o apologie a invataturii de credinta crestin ortodoxe! Dar tin sa subliniez faptul ca "Biserica Ortodoxa este constienta ca reprezinta Biserica adevarata, posedand plenitudinea si si nestricaciunea adevarului in Duhul Sfant."
Astfel aceasta Biserica a Duhului Sfant nu isi poate dori decat ca toata lumea crestina sa vina la cunostinta adevarului, si toate confesiunile care s-au separat pe parcursul timpului de Biserica, sa se "contopeasca in Ortodoxia Universala".
Lumea crestina trebuie sa devina ortodoxa, atat prin invatatura de credinta, cat si prin fapte in Duhul Sfant!
Lucrez intr-un colectiv mixt, baptisti cu ortodocsi. Culmea, dar ortodocsii nici nu prea vor sa auda de Dumnezeu, pe canda baptistii numai despre asta vorbesc. Problema e ca ma provoaca uneori, spun ca eu cred in Dumnezeu feminin, sfinti si alte idolatrii. Duhovnicul meu zica sa evit, dar vad ca nu se poate, ataca mereu. Cu ce argumente le pot inchide gura????
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.10.2005, 21:16:22
Mikhael Mikhael is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.08.2005
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon
Lucrez intr-un colectiv mixt, baptisti cu ortodocsi. Culmea, dar ortodocsii nici nu prea vor sa auda de Dumnezeu, pe canda baptistii numai despre asta vorbesc. Problema e ca ma provoaca uneori, spun ca eu cred in Dumnezeu feminin, sfinti si alte idolatrii. Duhovnicul meu zica sa evit, dar vad ca nu se poate, ataca mereu. Cu ce argumente le pot inchide gura????
Sincer, ce sa mai discuti cu cineva care crede intr-un dumnezeu feminin?
Acum serios, duhovnicul ti-a dat un sfat foarte bun, nici nu trebuie sa "le inchizi gura"(nu e cazul, nu castigi nimic, si nici nu suna prea bine :D). Spui ca te ataca mereu...e si normal, daca ei vad ca te consumi si le raspunzi, sigur ca te vor ataca de cate ori pot, ei cu asta se ocupa...

Argumente? Nu stiu, cand vine vorba de Dumnezeu, argumentele sunt de prisos...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.10.2005, 16:48:50
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon
Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Nu incerc aici sa fac o apologie a invataturii de credinta crestin ortodoxe! Dar tin sa subliniez faptul ca "Biserica Ortodoxa este constienta ca reprezinta Biserica adevarata, posedand plenitudinea si si nestricaciunea adevarului in Duhul Sfant."
Astfel aceasta Biserica a Duhului Sfant nu isi poate dori decat ca toata lumea crestina sa vina la cunostinta adevarului, si toate confesiunile care s-au separat pe parcursul timpului de Biserica, sa se "contopeasca in Ortodoxia Universala".
Lumea crestina trebuie sa devina ortodoxa, atat prin invatatura de credinta, cat si prin fapte in Duhul Sfant!
Lucrez intr-un colectiv mixt, baptisti cu ortodocsi. Culmea, dar ortodocsii nici nu prea vor sa auda de Dumnezeu, pe canda baptistii numai despre asta vorbesc. Problema e ca ma provoaca uneori, spun ca eu cred in Dumnezeu feminin, sfinti si alte idolatrii. Duhovnicul meu zica sa evit, dar vad ca nu se poate, ataca mereu. Cu ce argumente le pot inchide gura????
Cu faptele tale, si tinuta morala!:)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.10.2005, 21:55:08
Mikhael Mikhael is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.08.2005
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Cu faptele tale, si tinuta morala!:)
Cel mult o vor admira, o vor considera exceptia, ( eu stiu cum e :D ), vor zice ca nu e ca restul ortodocsilor, care sunt "indoctrinati" dupa parerea lor...
Raman la parerea ca protestantii sunt oameni foarte dificili...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.11.2005, 13:28:05
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mikhael
Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Cu faptele tale, si tinuta morala!:)
Cel mult o vor admira, o vor considera exceptia, ( eu stiu cum e :D ), vor zice ca nu e ca restul ortodocsilor, care sunt "indoctrinati" dupa parerea lor...
Raman la parerea ca protestantii sunt oameni foarte dificili...
Depinde cat "rezista"!:) Nu de alta dar "indoctrinati":D sunt ei!
Poate are noroc insa si da intradevar de oameni buni!:)
Vezi asta este pronia Lui Dumnezeu! :)Sa nu te .......lase pe mana semenilor tai! Cum spune rugaciunea......"spre folosinta lor nu ma da!":(
:)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.11.2005, 18:48:44
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Citat:
În prealabil postat de Mikhael
Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Cu faptele tale, si tinuta morala!:)
Cel mult o vor admira, o vor considera exceptia, ( eu stiu cum e :D ), vor zice ca nu e ca restul ortodocsilor, care sunt "indoctrinati" dupa parerea lor...
Raman la parerea ca protestantii sunt oameni foarte dificili...
Depinde cat "rezista"!:) Nu de alta dar "indoctrinati":D sunt ei!
Poate are noroc insa si da intradevar de oameni buni!:)
Vezi asta este pronia Lui Dumnezeu! :)Sa nu te .......lase pe mana semenilor tai! Cum spune rugaciunea......"spre folosinta lor nu ma da!":(
:)
Pai...culmea este ca baptistii ma trateaza cu respect (doar sefa mai face "valuri" cand nu e in apele ei si ataca pentru a se potoli), ma ajuta ori de cate ori am nevoie. Ortodocsii...injura ca birjarii, cand nu le convine ceva, insa faptul ca imi mentin verticalitatea si nu ma fac "ca lumea":p vad ca atarna greu.
Problema la baptisti este ca nu accepta sa le vii cu adevarul demonstrat din Sf. Evanghelie sau Sfanta Traditie.Atat timp cat nu vorbesti de sfinti sau de Maica Domnului, totul e O.k!:angry:
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.11.2005, 13:52:28
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon


Pai...culmea este ca baptistii ma trateaza cu respect (doar sefa mai face "valuri" cand nu e in apele ei si ataca pentru a se potoli), ma ajuta ori de cate ori am nevoie. Ortodocsii...injura ca birjarii, cand nu le convine ceva, insa faptul ca imi mentin verticalitatea si nu ma fac "ca lumea":p vad ca atarna greu.
Problema la baptisti este ca nu accepta sa le vii cu adevarul demonstrat din Sf. Evanghelie sau Sfanta Traditie.Atat timp cat nu vorbesti de sfinti sau de Maica Domnului, totul e O.k!:angry:
Cred ca ti-a ajutat Dumnezeu sa dai intradevar peste oameni buni! Asta-i Pronia divina!
Menirea ta acolo este sa le vorbesti baptistilor despre Maica Domnului si Sfinti????:hmmm:
Eu cred ca tu acolo ai de facut cu totul altceva! Asa-i?:hmmm:
Si mai cred ceva, ca baptistii aia ai tai sunt cei mai buni crestini ortodocsi, care ii dau slava si cinstire Lui Dumnezeu, Maicii Domnului, si sfintilor, prin tacere, munca, faceri de bine si modul cum se poarta cu semenii lor, in speta cu tine! Nu crezi????:hmmm:
Eu din cele ce scrii, cred ca esti, ca lumea, dar pentru ca totusi sa ramai astfel, pune mainile la urechi, cand incep sa devina violenti co-religionarii declarati ai tai!:)
Mai spune-mi ceva de sefa ta! :hmmm: Cine stie cum poate rezista si ea!:hmmm:?????????:)
Noroc cu baptistii care-s cei mai buni crestini ortodocsi! Asa-i ca nu-s violenti, nici macar verbal?
Asemeni Lui Hristos si Maicii Domnului!:)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.11.2005, 16:16:12
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon


Pai...culmea este ca baptistii ma trateaza cu respect (doar sefa mai face "valuri" cand nu e in apele ei si ataca pentru a se potoli), ma ajuta ori de cate ori am nevoie. Ortodocsii...injura ca birjarii, cand nu le convine ceva, insa faptul ca imi mentin verticalitatea si nu ma fac "ca lumea":p vad ca atarna greu.
Problema la baptisti este ca nu accepta sa le vii cu adevarul demonstrat din Sf. Evanghelie sau Sfanta Traditie.Atat timp cat nu vorbesti de sfinti sau de Maica Domnului, totul e O.k!:angry:
Cred ca ti-a ajutat Dumnezeu sa dai intradevar peste oameni buni! Asta-i Pronia divina!
Menirea ta acolo este sa le vorbesti baptistilor despre Maica Domnului si Sfinti????:hmmm:
Eu cred ca tu acolo ai de facut cu totul altceva! Asa-i?:hmmm:
Si mai cred ceva, ca baptistii aia ai tai sunt cei mai buni crestini ortodocsi, care ii dau slava si cinstire Lui Dumnezeu, Maicii Domnului, si sfintilor, prin tacere, munca, faceri de bine si modul cum se poarta cu semenii lor, in speta cu tine! Nu crezi????:hmmm:
Eu din cele ce scrii, cred ca esti, ca lumea, dar pentru ca totusi sa ramai astfel, pune mainile la urechi, cand incep sa devina violenti co-religionarii declarati ai tai!:)
Mai spune-mi ceva de sefa ta! :hmmm: Cine stie cum poate rezista si ea!:hmmm:?????????:)
Noroc cu baptistii care-s cei mai buni crestini ortodocsi! Asa-i ca nu-s violenti, nici macar verbal?
Asemeni Lui Hristos si Maicii Domnului!:)
Intr-adevar, am altele de facut, dar uneori exista si aceasta problema.Nu le-am vorbit eu despre sfinti, ci au citit un articol al meu in care pomeneam de ei si de Maica Domnului. asta i-a intrigat. a fost un moment singular, nu s-a mai repetat, din fericire...
Da, imi cam pun mainile la urechi cand aud injurii si alte "intoxicatii vulgare", dar este grewu, oricum ar fi...cat de curand sper sa ma transfer, sa lucrez cu persoanele cu dizabilitati fizice, conform pregatirii mele. dar mai dureaza, din cate vad. Mila Domnului, vom trai si vom vedea.
am vorbit cu duhovnicul meu daunazi si mi-a zis- totul e stricaciune, smereste-te, ca daca te afli acolo, cu voia Lui te afli si te mantuiesti atat timp cat stai sub ascultare, sinul bisericii adevarate.Bun sfat...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ortodoxia dobrin7m Dogmatica 64 25.09.2011 21:23:28
Ortodoxia si masoneria Don_Juan Generalitati 29 26.02.2010 12:43:47
Ortodoxia si modernitate Noesisaa Despre Biserica Ortodoxa in general 15 17.12.2009 13:26:23
ORTODOXIA cosmin_lovin Despre Biserica Ortodoxa in general 73 14.08.2008 14:43:58
Ortodoxia danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 33 03.11.2007 15:59:22