Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.10.2005, 04:17:15
yawn_life yawn_life is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2005
Mesaje: 18
Implicit

De ce urasc crestinii in generel alte credinte si mereu le iau in ras. Nu trebuie sa facem ce vrem sa primim, deci sa respectam alte credinte. Putem si noi sa gresim caci nu avem toate raspunsurile, ca sa nu mai vorbim de cate chestii se contrazic clar in Sfanta Biblie.

Ma refer la ura asta in special pentru musulmani, buddhisti, evrei si catre alte confesiuni crestine. Spre exemplu o profesoara a mea de religie radea de paradisul musulman.

Mereu se lauda de cati martiri crestini au fost omorati, dar nu sta deloc sa se gandeasca cum pacatuieste ea fata de alte religii.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.10.2005, 09:30:00
Mikhael Mikhael is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.08.2005
Mesaje: 52
Implicit

De ce urasc crestinii pe cei de alte credinte? - Nu putem sa vorbim la general, "crestinii"... Sunt oameni si oameni. Sunt crestini care nu urasc pe nimeni...




"Ma refer la ura asta in special pentru musulmani, buddhisti, evrei si catre alte confesiuni crestine. Spre exemplu o profesoara a mea de religie radea de paradisul musulman.

Mereu se lauda de cati martiri crestini au fost omorati, dar nu sta deloc sa se gandeasca cum pacatuieste ea fata de alte religii."

Nu spuneai tu in alt topic ca nu trebuie sa judecam...Cine este tu ca sa judeci pe aproapele tau? Cum adica "pacatuieste fata de alte religii"? Cum poti sa pacatuiesti "fata de o religie"?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.10.2005, 23:22:23
yawn_life yawn_life is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2005
Mesaje: 18
Implicit

Bineinteles ca nu me refer la toti crestinii, am sus De ce urasc crestinii in general? Foarte multi insa fac astfel! Si stiu ca este valabil pentru toate religiile lui Avram (sau cum se scrie).

"Nu spuneai tu in alt topic ca nu trebuie sa judecam",

Adica, cand iti convine, nu judeci. Este insa o mica diferenta, poti sa te judeci pe tine dar nu e bine sa judeci pe altii. Asta se aplica si pentru un grup. Poti sa judeci crestinismul, caci din greseli poate invata si si poate face mai bun, dar nu e bine sa judeci alte religii, pentru ca asa se ajunge mereu la conflicte. Defapt majoritatea conflictelor sunt religioase: cati oameni nu s-au luptat intre ei pentru religie? Crestinism vs Islamism, Islamism vs Crestinism, catolici vs protestanti etc.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.10.2005, 16:34:19
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de yawn_life
Bineinteles ca nu me refer la toti crestinii, am sus De ce urasc crestinii in general? Foarte multi insa fac astfel! Si stiu ca este valabil pentru toate religiile lui Avram (sau cum se scrie).

"Nu spuneai tu in alt topic ca nu trebuie sa judecam",

Adica, cand iti convine, nu judeci. Este insa o mica diferenta, poti sa te judeci pe tine dar nu e bine sa judeci pe altii. Asta se aplica si pentru un grup. Poti sa judeci crestinismul, caci din greseli poate invata si si poate face mai bun, dar nu e bine sa judeci alte religii, pentru ca asa se ajunge mereu la conflicte. Defapt majoritatea conflictelor sunt religioase: cati oameni nu s-au luptat intre ei pentru religie? Crestinism vs Islamism, Islamism vs Crestinism, catolici vs protestanti etc.
Nu exista nici un fel de ura pentru nici o religie! Este o aberatie ceea ce afirmi tu, si arata clar o stare de ignoranta in ceea ce priveste raportul dintre confesiuni, si religii, precum si superficialitate in gandire si rea vointa! Iisus Hristos este totul in toate, si este mai presus de orice iubire, dar si adevar si dreptate!
Exista insa o dreapta manie, fata de desfraul si aberatiile ideatice si ideologice ale unora care de fapt nu au nici o religie, seamama vrajba si infiereaza, duc in ispita, mint, intuneca chipul Lui Dumnezeu in om! Unii ca acestia care repet sunt adepti ai unor pseudo-religii, (ex; new-age), se desfiinteaza prin ei insisi! Caci minciuna si ura lor de care ii acuza pe altii, se rasfrang asupra lor insisi, ca unii care sunt impotriva adevarului revelat, prin Persoana Mantuitorului Iisus Hristos, cel in Treime inchinat si marit, impreuna cu Tatal si cu Duhul Sfant, si cuprins i Sfanta Scriptura si Sfanta Traditie!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.10.2005, 01:27:57
yawn_life yawn_life is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2005
Mesaje: 18
Implicit

alecsandru: "Nu exista nici un fel de ura pentru nici o religie!"
De ce esti asa de sigur, nu crezi nicioadata ca poti gresii? Spre exemplu, tu, clar urasti New Age si religia asta sau ce este, si o asociezi cu mine. Am citit ca Wikipedia ca New Age este defapt o miscare.
De ce crezi tu ca tot ce e crestin e bun, restul e rau. Nu vrei sa accepti ca sunt unii crestini care urasc alte religii, defapt asta este ceva foarte comun intre religii. Secolele recente au adus mai multe toleranta, dar inainte oamenii de religii diferite nu locuiau in apropiere.

Tu urasti de altfel si cei care nu au o religie si ii acuzi de tot ce este rau. Ce crezi tu ca este rau, spre exemplu, in principiile iluministe de egalitate, fraternitate si libertate?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.10.2005, 12:20:00
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

[color=red]De ce urasc crestinii in generel alte credinte si mereu le iau in ras. Nu trebuie sa facem ce vrem sa primim, deci sa respectam alte credinte. .[/color]
Crestinii nu urasc, cei ce o fac au doar o sigla de crestin nu o credinta vie.
Arma crestinului este rugaciunea, nu ura. Desigur poti sa-mi dai exemple din istoria bisericii (inchizitia de exp.) care nu au procedat asa dar revin la baza crestina si spun: ca nu toti care au o sigla si fac parte dintr-o religie crestina sunt crestini, faptele o dovedesc "credinta fara fapte e moarta" deci credinta omului genereaza fapte ale credintei. Nu se poate altfel. Posibil ca crestinii pe care i-ai intalnit sa faca parte din categoria celor care au doar o sigla si nu e credinta vie, de unde si concluzia ta ca crestinii urasc. Exista crestini adevarati si faptele lor o demonstreaza.
[color=red]Putem si noi sa gresim caci nu avem toate raspunsurile, ca sa nu mai vorbim de cate chestii se contrazic clar in Sfanta Biblie[/color]
As fi curios de "chestiile care se contrazic in scriptura ... am citi-o de cateva ori si iti spun sigur ca fiecare cuvant e la locul lui si nu se contrazic de loc. E adevarat ca nu avem toate raspunsurile la toate, dar in ce priveste mantuirea, credinta , evlavia Biblia ni le da pe toate.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.10.2005, 17:35:31
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de yawn_life
alecsandru: "Nu exista nici un fel de ura pentru nici o religie!"
De ce esti asa de sigur, nu crezi nicioadata ca poti gresii? Spre exemplu, tu, clar urasti New Age si religia asta sau ce este, si o asociezi cu mine. Am citit ca Wikipedia ca New Age este defapt o miscare.
De ce crezi tu ca tot ce e crestin e bun, restul e rau. Nu vrei sa accepti ca sunt unii crestini care urasc alte religii, defapt asta este ceva foarte comun intre religii. Secolele recente au adus mai multe toleranta, dar inainte oamenii de religii diferite nu locuiau in apropiere.

Tu urasti de altfel si cei care nu au o religie si ii acuzi de tot ce este rau. Ce crezi tu ca este rau, spre exemplu, in principiile iluministe de egalitate, fraternitate si libertate?
Pai parca am raspuns la asta! Sa-mi fi sters adminul mesajul???? Parca nu era pe forum! Nu-i nimic, mai scriu odata! Nu garantez ca-i ad-literam, dar esentialul a ramas! Pai nimic rau cu iluminismul, conform (lozincii) egalitate, fraternitate, libertate, dar in realitate este cam asa (aplicatie in viata de zi cu zi): egalitate (ce-i al meu este al meu, ce-i al tau este tot al meu!), fraternitate (frate, frate, dar branza-i pe bani!), libertate (in lanturi!)!
Asta-i! Si-s curios sa vad daca or sa-mi stearga iar mesajul!:hmmm:
Asta-i adevarul tau Yawn-life!?:cool:

Rog adminul sa nu-mi stearga mesajul, este in termeni cuviinciosi si corecti, si nu incalca nici o regula a forumului si mai ales nici una a bunului simt!
Daca deranjeaza pe cineva adevarul (acesta ideologic, al transpunerii credintei in fapte, concret in viata de zi cu zi) exprimat la un mod atata de simplu si hazliu, atunci lucruri si fapte mai grave, care se vor face sau poate nu se vor face cunoscute, inca, cum vor fi suportate?
Dar daca nu suportam consecintele faptelor noastre, atunci de ce nu ne gandim inainte de a savarsi raul, sau de a actiona cu meschinarie, si fara Dumnezeu??????????.............Sau de a decreta, in mod unilateral bine-inteles ura pentru celelalte religii, sau poate ca nu-i vorba de sentimentul de ura propriu-zis, ci de onomatopeea URA, care exprima de fapt o stare:hmmm: de aprobare, de bine?:hmmm:;)
:cool:Mai stii?:hmmm:???:cool:
Un lucru este cert, in viata ne confruntam cu ambele aspecte, profesate de semenii nostri!:)
Dragostea Lui Dumnezeu Tatal, Harul Domnului nostru Iisus Hristos si Impartasirea Duhului Sfant sa fie cu noi cu toti!

Si mai este ceva, de gresit gresesc,in mod frecvent si obisnuit ca om sunt (dar ma abtin a face raul!), iar la cam ce ai vrea tu sa gresesc, aia-i ca nu prea gresesc (si aici sunt niste motive, care tin de munca, intelegere, capacitate de asimilare a cunostintelor, dreagoste, frica de Dumnezeu, rabdare - de ce nu incerci si tu?).
Doamne iarta-ma, normal ca urasc pacatul si minciuna si desfraul, si ma feresc de ele, pentru ca la asta duce, si cam asta este sincretismul new-age-ist.
In rest tu singur user yawn-life, asociezi new-age cu tine insuti! Vezi si singur ceea ce scrii!

ABSOLUT NUMAI CEEA CE ESTE CRESTIN ORTODOCS ESTE BUN pentru mine! Pai viata cine mi-a dat-o Dumnezeu, cine m-a rascumparat (prin Jertfa de pe Golghota)din ghearele mortii si ale pacatului si o face clipade clipa pentru ca eu sa exist, Iisus Hristos-Dumnezeu! Cine imi poarta de grija, clipa de clipa pentru ca eu sa exist si sa fiu fericit Duhul Sfant Dumnezeu!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.12.2005, 13:55:03
fdoina fdoina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2005
Mesaje: 9
Implicit

Da, oamenii se urasc, se invidiaza etc, chiar si crestinii, ca si ei sunt tot oameni. Singurii care scapa de aceste intunecari sunt SFINTII, si noi, crestinii, toata viata asta aspiram, sa devenim Sfinti. Si sunt si azi in lume Sfinti crestini, si aceia au scapat de ura si de rautati. Dar ce zici tu ca e ura, de fapt e mandria tipic omeneasca, o alta patima grea, ca fiecare crede ca religia lui e mai grozava. La crestini insa, aceasta mandrie e justificata de faptul ca noi credem ca nu a fost un om cel care a intemeiat credinta noastra, ci Insusi Hristos Dumnezeu, Creatorul a toate.
Si la ce se refera "ura " crestinilor fata de celelalte religii? Ai auzit vreodata ortodox sa agreseze pe cineva pe motive de credinta?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.03.2006, 11:37:23
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

"........si noi, crestinii, toata viata asta aspiram, sa devenim Sfinti." Aici faci confuzie in religii.Budistii aspira sa devina perfecti de unde si teoria lor cum ca omul renaste pana ce devine perfect.Nu aspiram sa devenim Sfinti pt ca Sfintii nu sunt ca noi ,nu locuiesc in orse, nu au familii caci familia lor este in ceruri ,si duar Dumnezeu exista in sufletul lor. Nu putem sa devenim Sfinti ci duar sa ne apropiem de Dumnezeu.
Cat despre ura intre religi cunosc pe Musulmani a caror invtatura sustine faptul ca cei ce nu cred sa fie ucisi.Este singura religie care foloseste agresiunea pt a isi chema credinciosii.La noi este invers, mergi la Dumnezeu daca vrei si nu esti obligat in nici un fel sa crezi ci duar ti s-a aratat odata adevarata credinta iar tu faci dupa cum voiesti.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.04.2006, 19:05:42
najhat najhat is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.04.2006
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spinu
"........si noi, crestinii, toata viata asta aspiram, sa devenim Sfinti." Aici faci confuzie in religii.Budistii aspira sa devina perfecti de unde si teoria lor cum ca omul renaste pana ce devine perfect.Nu aspiram sa devenim Sfinti pt ca Sfintii nu sunt ca noi ,nu locuiesc in orse, nu au familii caci familia lor este in ceruri ,si duar Dumnezeu exista in sufletul lor. Nu putem sa devenim Sfinti ci duar sa ne apropiem de Dumnezeu.
Cat despre ura intre religi cunosc pe Musulmani a caror invtatura sustine faptul ca cei ce nu cred sa fie ucisi.Este singura religie care foloseste agresiunea pt a isi chema credinciosii.La noi este invers, mergi la Dumnezeu daca vrei si nu esti obligat in nici un fel sa crezi ci duar ti s-a aratat odata adevarata credinta iar tu faci dupa cum voiesti.
imi cer scuze ca trebuie sa te contrazic in legatura cu religia islamica.Poate cu aproape 1400 de ani in urma.Eu pot so iti spun ca sunt casatorita cu un musulman de 23 de ani si nu am fost obligata sa imi schimb religia si avem 4 copii in virsta de 21,20,16.10 ani.Imi respecta religia si imi povesteste din Coran despre Domnul Isus Hristos-musulmani recunosc acest lucru dar fiecare isi iubeste religia si crede ca este cea mai buna.AR trebui sa ne iubim intre noi si sa ne respectam indiferent de religia care o avem.Dumnezeu ne iubeste pe toti! Hristos a inviat! Paste fericit.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Frica - este produsul unei credinte slabe? dianagroza Generalitati 20 07.11.2011 16:49:51
Rugaciune pentru alte persoane catalin2 Rugaciuni 1 08.05.2011 22:16:39
Pastrarea dreptei credinte - conditie pentru mantuire sorin_b Intrebari utilizatori 0 17.09.2010 23:09:50
alte religii ralluka Alte Religii 5 26.02.2009 05:44:40
Alte ganduri... 14carol06 Generalitati 0 06.02.2009 16:29:58