Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.10.2005, 03:23:36
yawn_life yawn_life is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2005
Mesaje: 18
Implicit

Fata de populatia globului sunt foarte putini care cred in adevarata credinta. Daca tinem cont ca nu toti adevarat credinciosi de se vor duce in rai vadem ca iadul va avea o polulatie mai maire ca raiul.

Intrebarea mea este: Toti cei care sunt crestini ortodocsi se duc in Iad? Dar ateii, si ei se duc in iad, chiar daca n-au facut nimic rau?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.10.2005, 08:17:13
Mikhael Mikhael is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.08.2005
Mesaje: 52
Implicit

"Toti cei care sunt crestini ortodocsi se duc in Iad?"

Cred ca ai vrut sa scrii Rai in loc de Iad. Oricum, nu conteaza, raspunsul este nu.

"Dar ateii, si ei se duc in iad, chiar daca n-au facut nimic rau?"

Nimic? Mai gandeste-te si mai vorbim cand gasesti un ateu care nu a facut NIMIC rau. Lipsa credintei nu e NIMIC.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.10.2005, 21:20:44
yawn_life yawn_life is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2005
Mesaje: 18
Implicit

yawn_life: "Toti cei care sunt crestini ortodocsi se duc in Iad?"
Da, greseala mea, vroiam sa spun "Toti cei care NU sunt crestini ortodocsi se duc in Iad?" La intrebarea asta vreau sa aflu raspunsul, caci stiu ca nu toti crestinii se duc in Rai!

Mikhael: "Nimic? Mai gandeste-te si mai vorbim cand gasesti un ateu care nu a facut NIMIC rau. Lipsa credintei nu e NIMIC."
Ma refer daca n-au facut nimic rau ca spre exemplu :sa omori sa furi etc. Adica daca unii oameni nu au auzit de Dumnezeu ei se duc in iad? Daca au fost crescuti in nonteism la fel se duc in Iad?
Dar daca unii se leapada de El, rad de crestini, isi bat joc de Dumnezeu, dar totusi ajuta familia si prietenii, au gija de Pamant si viata acestuia, ca umanisii (ma refer "ca umanistii" la ajutat nu la bataie de joc)?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.10.2005, 08:22:53
Mikhael Mikhael is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.08.2005
Mesaje: 52
Implicit

"Toti cei care NU sunt crestini ortodocsi se duc in Iad?
Ma refer daca n-au facut nimic rau ca spre exemplu :sa omori sa furi etc. Adica daca unii oameni nu au auzit de Dumnezeu ei se duc in iad? Daca au fost crescuti in nonteism la fel se duc in Iad?"

Cred ca Pr. Cleopa spunea ca la Judecata oamenii vor fo impartiti in 4 grupe si judecati in feluri diferite.
Nu-mi mai amintesc bine, dar cred ca primul grup era format din evreii care au trait inainte de Legea data lui Moise, care vor fi judecati dupa faptele lor, dupa omenia lor, chiar daca nu era Lege. Si impreuna cu acestia vor fi judecati si paganii care nu au auzit de Hristos, dupa aceeasi lege a moralitatii. Cum spui tu "ce care nu au facut nimic rau vor merge in Rai".

Nu trebuie sa luam asta ca pe un adevar absolut, dar chiar si inainte sa citesc ce spune Pr. Cleopa despre asta, credeam ceva asemanator. Deci, eu nu cred ca doar crestin-ortodocsii se duc in Rai..


"Ma refer daca n-au facut nimic rau ca spre exemplu :sa omori sa furi etc.
Dar daca unii se leapada de El, rad de crestini, isi bat joc de Dumnezeu, dar totusi ajuta familia si prietenii, au gija de Pamant si viata acestuia, ca umanisii (ma refer "ca umanistii" la ajutat nu la bataie de joc)?

Aici doar Dumnezeu stie...Dar, nu cred ca Dumnezeu accepta bataia de joc...In plus, nu trebuie numai nu omoram, sa nu furam...Cea mai importanta porunca din Decalog este prima. Lucifer n-a omorat pe nimeni, n-a furat nimic...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.10.2005, 13:38:57
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de yawn_life
Fata de populatia globului sunt foarte putini care cred in adevarata credinta. Daca tinem cont ca nu toti adevarat credinciosi de se vor duce in rai vadem ca iadul va avea o polulatie mai maire ca raiul.

Intrebarea mea este: Toti cei care sunt crestini ortodocsi se duc in Iad? Dar ateii, si ei se duc in iad, chiar daca n-au facut nimic rau?
A Lui Dumnezeu este lumea si toate cele ce sunt in ea!

Spre edificare[color=red]Cred sincer si cu toata taria ca cel mai sigur drum care duce spre iad (il infiinteaza si-l populeaza!)este ignoranta si prostia![/color]
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.10.2005, 13:39:31
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Citat:
În prealabil postat de yawn_life
Fata de populatia globului sunt foarte putini care cred in adevarata credinta. Daca tinem cont ca nu toti adevarat credinciosi de se vor duce in rai vadem ca iadul va avea o polulatie mai maire ca raiul.

Intrebarea mea este: Toti cei care sunt crestini ortodocsi se duc in Iad? Dar ateii, si ei se duc in iad, chiar daca n-au facut nimic rau?
A Lui Dumnezeu este lumea si toate cele ce sunt in ea!

Spre edificare[color=red]Cred sincer si cu toata taria ca cel mai sigur drum care duce spre iad (il infiinteaza si-l populeaza!)este ignoranta si prostia![/color]
p.s. se mai poate adauga desfraul!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.12.2005, 12:19:49
fdoina fdoina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2005
Mesaje: 9
Implicit

sa stiti ca sunt multi oameni ignoranti care s-au mantuit, sunt multime de SFINTI care au fost "analfabeti", si multime de SFINTI care au fost , pentru lume ,niste oameni prosti...Ba eu cred ca si azi sunt SFINTI in lume, doar Dumnezeu ii stie, dar sunt convinsa ca lumea ii socoteste tare prosti.
Si nu, nu se poate mantui nimeni fara Hristos, Hristos este a doua sansa pe care a dat-o Dumnezeu omului, pana la El nimeni nu s-a putut mantui nimeni singur. Nu stiti ca Proorocii din Vechiul Testament (oameni care nu numai ca nu omorasera pe nimeni, dar multi se lasasera omorati pentru Dumnezeu), L-au asteptat pe Hristos in iad ? Asa spune invatatura Bisericii, ca Hristos a spart portile iadului "cu moartea pre moarte calcand". Nimeni nu se poate mantui doar prin faptele sale, mantuirea e un dar gratuit al lui Hristos pentru omul care Il iubeste, si se straduiasca sa asculte de El.
Cat despre cei care "nu au auzit niciodata " despre Hristos, spunea un Parinte ca Domnul a coborat pana la iad ca sa le vesteasca Evanghelia...Dumnezeu nu e nedrept...
Si de ce sa vorbim despre altii? Sa ne gandim ce facem noi acum, pentru vremea cat vom sta in iad...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.01.2006, 09:30:40
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Atata timp cat ei nu-l recunosc pe Dumnezeu, cred ca da, acolo ajung. Din pacate...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.01.2006, 17:31:27
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Problema celor de alte religii e una delicata, nu-i putem noi condamna la Iad, nu o face nici Biserica si nici Sfanta Scriptura. Se stie ca va fi o Judecata, si de aceea se va face ca sa se hotarasca cine si unde se va duce.
O discutie intre Ortodocsi nu trebuie sa fie una in care ne semetim in propriile conceptii si ne asumam o exclusivitate inaintea lui Dumnezeu. Patrunderea unei invataturi duhovnicesti, oricat de inaltata ar fi aceasta, vine prin practica acesteia, uneori indelunga si cu truda, si atunci vom fi cu adevarat “crestini” si “ortodocsi” primind si darul mantuirii.

Sigur ca Dumnezeu isi are in grija toti fii, de aceea si Sf.Ap.Pavel spune despre asta, chiar daca ei nu au auzit de Hristos in felul in care stim noi. In orice caz mijloacele moderne sint in foarte rare cazuri surse de misionarism, iar cineva care a auzit intamplator la televiziune, radio, internet despre crestinism se poate converti brusc doar pentru atita lucru ?
Acum cativa ani statisticile aratau ca “la acest inceput de secol XXI in care 80% din cei 6,1 miliarde de oameni nu au folosit inca telefonul si 95% nu au folosit inca un calculator electronic” WITSA – WCIT 2002 World Congress on Information Technology and WITSA General Assembly, Adelaide, Australia
Domnul Iisus spune “fara mine nu puteti face nimic” dar nu este al nostru a spune pe cine si cum ajuta Hristos si cui ii dezvaluie “calea si adevarul”.

Noi insa avem avem Biserica noastra Ortodoxa care ne are in grija, si ne indruma, sa nu ne departam de Adevarul si Harul pe care le mosteneste, caci pana la Manturie e o cale grea, si Biserica e calauza sigura pe aceasta cale, avind incredintarea in stralucirea Sfintilor care a luminat-o in toate veacurile.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.01.2006, 15:18:44
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma rog ca toti sa vina la cunostiinta Adevarului si toti sa fim uniti intr-o biserica. Stiu ca toti oamenii suntel fiii Tatalui Ceresc, ma rog ca toti sa-l cunoasca pe Hristos si sa-l primeasca ca Mantuitor. Ma refeream la cei care cunoscandu-l, nu vor sa-l primeasca si atunci, cred ca se vor duce la locul pregatit lor de la inceputul lumii. Fie ca Dumnezeu sa ne pazeasca curati pana la plecarea din trup.
Reply With Quote
Răspunde