Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.05.2007, 14:55:11
suntunOM suntunOM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2007
Mesaje: 125
Implicit

:)) eu ma suport asa cum sunt, daca cineva nu ma suporta e doar problema lor, eu vorbeam, ca societatea sa "nasca" ceva mai bun...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.06.2007, 23:38:02
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

Preotii sunt si ei nascuti din pacat ca toti ceilalti,au ispite ca ceilalti oameni ,ba chiar mai multe pt ca sunt preoti si au har pot dezlega pacate etc.deci dracii se napustesc si mai mult asupra lor.Deci daca au ispite mai mari ca noi,sfinti nu s-au nascut ci din pacat atunci mi se pare normal sa aiba si pacate,numai un preot poate sa ne dea detalii ce ispite are ,mai ales la nivelul gandului,nu e chiar asa usor pt preoti.Nici sfintii parinti cei care au fost hirotoniti nu au fost sfinti de la inceputul hirotoniei ci au dus multa nevointa multi ani ca sa ajunga sfinti,deci nu putem sa cerem de la toti preotii sa fie sfinti.trebuie sa ii acceptam asa cum sunt ca prin ei ne mantuim.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.06.2007, 09:25:48
eremieb eremieb is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Fa ce zice popa, nu ce face el... se refera la preotii evrei, nicidecum la cei crestini.
E preotii sunt oameni nu cencepte si nici masini. Cine a facut proverbul asta a avut un "exemplu". Nu conteaza ce fel de preot e:D ci cum se comporta. Asta e de la caz la caz si nu putem verifica 5000 de preoti.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.06.2007, 12:23:40
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru ca e atat de des folosit in popor, s-ar putea crede, ca e vorba de un proverb.
De fapt este un vers din NT:

Iisus mustra pe farisei si pe carturari:
Matei 23.3: Deci toate cate va vor zice voua, faceti-le si paziti-le, dar dupa faptele lor nu faceti, ca ei zic dar nu fac.

Dupa cum vezi nu se refera la preotii nostri, pe care ar trebui sa-i stimam pentru ce fac in timpul serviciului, si sa nu ne preocupem in viata lor particulara. Oameni fiind, au si ei dreptul la viata particulara, pentru care nu e cazul sa-i judecam.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 03.07.2007, 07:28:36
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

chestia cu "fa ce spune popa,nu ce face popa" dupa parerea mea este cea mai mare prostie pe care a putut sa o scoata cineva pe gura, pentru ca nimeni nu va face ceea ce ii spui daca tu una spui si alta faci.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 07.07.2007, 17:02:32
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Pt d`l semninarist:
Fraza se refera la cei care au credinta. Pentru a le aduce aminte de credinta si sa nu cada.

Daca credinta nu e tare evident ca nu`ti spune nimic fraza. Preotul reprezinta taina si apoi omul. Deci tu, credincios, pui taina inainte si faci ce spune preotul. Dar tu slab in credinta ce faci? Pui omul inaintea credintei, dai drumul dracului in suflet si ai un motiv sa faci ca preotul nu cum spune el.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.07.2007, 13:59:59
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suntunOM
Acest proverb a fost adus pe meleagurile geto-dacice, de invadatorii nomazi si ar trebui sa fie scos din vocabularul romanilor, pentru ca insamanteaza neincrederea chiar, cica, in cei "alesi", asa ca nu putem avea incredere nici in preoti...

cel mai indreptatie sa dea sfaturi e cel ce nu greseste, daca nu ma insel este chiar o zicala "Doar cel ce nu e pacatos, judeca...", in fine, daca tu nu esti un model, cum poti indruma altii sa faca bine?
CEL FARA DE PACAT IARTA SI IUBESTE NU JUDECA.

FAPTELE AU FACUT CA ACESTE CUVINTE SA CIRCULE SI SASI CONSOLIDEZE LOCUL IN MINTEA OAMENILOR, IAR PROVERBUL ESTE ADEVARAT.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 14.07.2007, 20:11:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suntunOM
Acest proverb a fost adus pe meleagurile geto-dacice, de invadatorii nomazi si ar trebui sa fie scos din vocabularul romanilor, pentru ca insamanteaza neincrederea chiar, cica, in cei "alesi", asa ca nu putem avea incredere nici in preoti...

cel mai indreptatie sa dea sfaturi e cel ce nu greseste, daca nu ma insel este chiar o zicala "Doar cel ce nu e pacatos, judeca...", in fine, daca tu nu esti un model, cum poti indruma altii sa faca bine?
Daca in general sintem preocupati de viata privata a unui medic decit la prescriptiile sale, in zadar mergem la el, si boala noastra se va agrava. Daca cei ce merg la scoala sint mai preocupati de viata particulara a profesorilor, vor ramane niste semianalfabeti cu diplome. Daca ne preocupa mai mult la ce face preotul la ora 5 dimineata, sau cind merge la piata, credinta =0.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.07.2007, 18:15:58
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Usurel, usurel!:)Eu sint tata iar la preoti le spunem "parinte" deci ii considerm tati ai nostrii spirituali. Pai eu nu pot masura ca doua masuri diferite! Daca eu ca parinte nu pot sa-i cer copilului meu lucruri care eu nu-s in stare sa le fac nu vad de ce situatia se schimba in cauza preotilor.Normal este sa ceara ce pot ei. Tata fizologic mai devii si "din intimplare" preot nu! La virsta cind poti studia teologia esti capabil sa stii ce faci.
Si chestia asta cu "si ei sint oameni" iara nu-i prea corecta.Fiziologic sigur sint oameni dar preotia este o menire nu o meserie care o practici un numar de ore. Preot esti si cind sforai in patul tau si cind cumperi o varza din piata...tot timpul. Strungar esti doar la lucru. Un strungar lucreaza materialul in timpul serviciului, un preot o face tot timpul vietii lui!Este la servici permanent! Asta este serviciul lui. Slujbele din biserica sau de prin casele enoriasilor ...sint doar o parte a serviciului lui.
Iar preotii stiu lucrul acesta. Unii o arata purtind sutana tot timpul altii o ascund ca ei sint si ei oameni.Si nu-i usor sa fii preot 24 de ore din 24.
NU EXISTA CEVA MAI NOBIL DECIT PREOTIA!!!!Desigur este greu de dus, e martiraj chiar dar este liber ales si are nu doar greutati nebanuite ci si frumuseti nebanuite...
Sincer proverbul asta mie imi place.Si daca asi fi fost preot,daca m-asi fi hotarit sa fiu servitorul Lui Dumnezeu nu la un om oarecare atunci insistam sa faca oamenii ce fac eu nu doar ce spun.Dar la virsta cind puteam alege mi-am dat seama ca eu nu pot nici macar trupul unui om sa-l pun in pericol darmite sufletul lui...asa ca nu m-am facut preot! Nu stiu care sint posibilitatile de a nu mai practica preotia dar poate daca unii isi dau seama ca nu pot fi la inaltimea cerintelor ar trebuii sa se orienteze spre altceva! Si nu ma refer aici la a fii sfinti cu t
Reply With Quote
  #30  
Vechi 25.08.2007, 00:51:18
albinuta albinuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2007
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PISICUTA35
Fratilor, sa lasam a judeca preotii, foarte important pentru noi este altceva legat de ei: ca numai prin ei ne spovedim si ne dezleaga pacatele si numai de la ei primim Sf. Impartasanie.
Fara ei ce am face noi?


ai dreptate.noi nu judecam preotul,noi judecam fapta si comparam cu ce ne-au lasat sfintii parinti
si discernem binele de rau.cum iti explici tu orb pe orb se duce in groapa?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce porunca a 6-a zice sa nu ucizi.... Bast-et Generalitati 40 03.08.2010 16:16:45
Rugaminte referitor la cum se zice Crezul in BC mihailt Generalitati 2 22.04.2010 18:34:27
Cum se face canonisirea ca sfant(a)? In ziua de azi se mai face? sophia Mari Duhovnici si predicile lor 5 09.01.2010 23:13:44
Sa faci ce spune popa, nu ce face popa costel Generalitati 20 25.11.2009 15:09:11
Se foloseste frecvent cuvantul; popa! urzica Preotul 51 26.08.2007 22:54:44