Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.07.2015, 06:22:52
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit Postul la musulmani

Tot mergand pe la benzinarii am aflat ca musulmanii sint in post. Ei spun la toata lumea cum postesc si cit postesc si cind se apuca de mancat(dupa asfintitul soarelui) voi ce ziceti e bine ca zic la toata lumea despre postul lor?
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.07.2015, 08:11:04
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Păi da, dacă si crestinii nostri ar face la fel, ar afla si alti crestini-cu-numele că ar trebui să tină post.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.07.2015, 09:50:21
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Eu știu asta:
"17. Tu însă, când postești, unge capul tău și fața ta o spală,
18. Ca să nu te arăți oamenilor că postești, ci Tatălui tău care este în ascuns, și Tatăl tău, Care vede în ascuns, îți va răsplăti ție.
"
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.07.2015, 10:08:28
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Eu am asistat la o scena si mai nasoala!

Eram la un restaurant cu niste prieteni,cand langa noi s-au asezat 2 imbrobodite din astea.
Fata care le-a asezat,"hostessa"le-a asigurat politicoasa ca chelnerul va fi imediat la masa lor.
Abia s-a dus ca au si sarit in picioare,se agitau cu mainile pe sus incat tot restaurantul urmarea scena cu interes crezand ca au patit ceva,le-a venit rau etc
Ahh ,nu! Ele tipau ca de ce nu vine chelnerul mai repede(mai repede decat 15 secunde??)
Saracul cand a venit ce I-au facut...ca ele lesina,ca nu au mancat si baut apa toata ziua,ca tin ramadanul bla-bla-bla...m-a apucat asa un dezgust!

Vai de postul lor!
Doamne fereste !
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.07.2015, 10:13:29
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Cică Allah stă prost cu nait vijion, d'aia halesc de sparg noaptea.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.07.2015, 10:14:34
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Tot mergand pe la benzinarii am aflat ca musulmanii sint in post. Ei spun la toata lumea cum postesc si cit postesc si cind se apuca de mancat(dupa asfintitul soarelui) voi ce ziceti e bine ca zic la toata lumea despre postul lor?
Nu este bine! Cu ce ma intereseaza pe mine personal,treaba lor personala cu Divinitatea?
Postul este jerta personala pt Dumnezeu,nu o modalitate de a te fali in fata oamenilor.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.07.2015, 10:24:41
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Cică Allah stă prost cu nait vijion, d'aia halesc de sparg noaptea.
Pai sa haleasca cat vor dar sa nu faca scene in public cat sunt ei de loviti.
Ca sincer,nu impresioneaza pe nimeni.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.07.2015, 13:37:38
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu este bine! Cu ce ma intereseaza pe mine personal,treaba lor personala cu Divinitatea?
Postul este jerta personala pt Dumnezeu,nu o modalitate de a te fali in fata oamenilor.

Ultima fraza este superba. Asa ar trebui sa fie. Postul ar trebui sa fie personal si individual.

Stam si judecam aici pe altii. Dar si la crestini cat tam-tam se face cu postul!
Mereu se face opinie separata (cand esti intr-un grup), trebuie sa ni se gateasca separat, la restaurant analizam ce are mancarea in ea, ne ducem in vizita si facem probleme...
Mie nu-mi place asa. Toata lumea trebuie sa stie ca postim, sau suntem vegani si trebuie sa ne gateasca noua special.

Eu daca sunt invitata undeva in zi in care postesc ori nu ma duc, ori ma incadrez cu lumea si respect gazda.

Eu stiu cum imi este mie. Cand altii mananca orice sau au sarbatoare si eu post, inghit in sec si imi vad de ale mele, dar nu este usor. Mai ales de Craciun am aceasta problema.
Acasa la mine, este altceva.

Si da, postul este (pentru multi) greu de tinut.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.07.2015, 14:08:26
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Pai sa haleasca cat vor dar sa nu faca scene in public cat sunt ei de loviti.
Ca sincer,nu impresioneaza pe nimeni.
Și credeți că acest exemplu de comportament este reprezentativ pentru întreaga comunitate musulmană ?

Dumneavoastră cum v-ar place să fiți catalogată în funcție de generalizarea unor exemple particulare ? Uite, eu, de pildă, am văzut în Catedrala din Timișoara cum un "credincios" ortodox și-a frecat portofelul de racla cu moaștele Sf. Iosif cel Nou de la Partoș. V-ar place să vă pun în aceeași oală ?

Sau în aceeași oală cu sutele de mii de mămici ortodoxe care și-au ucis pruncii în românia ultimelor decenii ?

Orice generalizare este păguboasă.

Eu sunt convins că sunt destui musulmani care țin postul în mod decent, fără să facă tărăboi și motiv de mare mândrie din asta.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.07.2015, 14:23:11
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Dar si la crestini cat tam-tam se face cu postul!
Cât dom'le? Cât?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare