Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 20.09.2007, 21:58:17
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

nu,este propaganda pro araba(musulmana) si pro credinta(credinta in allah,adica in diavol).si cred ca este de luat in seama,ca este cat se poate de agresiva si cat se poate de rapida.
  #32  
Vechi 21.09.2007, 13:23:29
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
nu cred ca este treaba noastra sa catehizam un musulman,decat daca vrem sa primim cu violul ca-n bancul cu Mos Craciun
din parintele Cleopa:
care sunt faptele milosteniei sufletesti?
1.sa intoarcem la dreapta credinta pe cei credinciosi si eretici
2.sa intoarcem la pocainta pe cei pacatosi si instrainati de Dumnezeu
3.sa invatam cele bune pe cei nestiutori
etc
  #33  
Vechi 21.09.2007, 15:23:39
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.566
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
nu,este propaganda pro araba(musulmana) si pro credinta(credinta in allah,adica in diavol).si cred ca este de luat in seama,ca este cat se poate de agresiva si cat se poate de rapida.
Sa stii ca si ei au conceptul de smerita smerenie in religia lor si o practica cu multa rivna insa cind cineva dintr-o tara straina de peste mari si tari vine si-ti lanseaza o bomba incendiara peste petrecerea de nunta a TA si-ti omoara 300 de rude, pe maica-ta pe taica-tu, tot familionul, ce te faci? oare iti mai pasa de smerenie sau pui mina pe arma, asa trebuie sa gindim, sa ne punem EXACT in pozitia LOR.

Diavolul insa se bazeaza pe invirtosarea inimii noastre si pe nesimtirea crasa pe care o genereaza si de aceea ne face sa vedem numai ce vrea INTUNERICUL!
  #34  
Vechi 21.09.2007, 16:02:26
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
cind cineva dintr-o tara straina de peste mari si tari vine si-ti lanseaza o bomba incendiara peste petrecerea de nunta a TA si-ti omoara 300 de rude, pe maica-ta pe taica-tu, tot familionul, ce te faci? oare iti mai pasa de smerenie sau pui mina pe arma, asa trebuie sa gindim, sa ne punem EXACT in pozitia LOR.
Si cind tu te nasti intr-o tara vestica si nu vine nimeni de nicaieri sa-ti omoare macar pisica, si cind in tara aia vestica ai toate drepturile inclusiv sa crezi in parodia aia de profet, de ce te arunci in aer tragind in moarte fostii tai vecini, prieteni, colegi ?
E o mare diferenta! La noi cu cit esti mai credincios cu atit esti mai blind la ei odata cu sporun in credinta devin fiare! Asta li se cere sa ucida necredinciosii (adica pe noi) asta fac!
Daca ma pun in pozitia lor m-asi gindii bine daca e normal sa ucizi oameni nevinovati pentru ca asa-ti cere religia!
Invirtosarea inimii si intunericul este in capul lor.
Islamul este o credinta satanica (raiul lor este la noi patima si desfriu..ca sa dau numai un exemplu)si ca atare diavolul ii foloseste pe ei sa-si atinga scopul in primul rind.E mai usor sa lucrezi cu ai tai ...decit cu straini.
Mie nu mi-e fica de supravietuitorul nuntii tale. Ala este departe intr-o tara araba si se razbuna pe cei care nu au ce cauta acolo. Mie mi-e frica de Ali cu care lucrez de ani buni impreuna si care in fiecare zi devine mai dusmanos desii nu i-am facut nimic. Si asta odata cu intrarea lui in moschee!
  #35  
Vechi 21.09.2007, 16:36:37
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

islamul cred ca are de infruntat si el ereziile lui.

La un moment dat a fost o isterie in SUA. Pana la urma totul a cazut. Cum spune in Biblie: casa care e pe nisip cade cu cadere mare. La ei a fost o miscare mult mai mare decat e acum in Europa. Boxeorul Cassius Marcellus Clay s`a convertit atunci la islam si si`a luat numele de Muhamad Ali. Dar totul s`a daramat cand s`a dovedit fatarnicia din spatele paravanului: Hogea al lor avea relatii fara casatorie cu vreo 9 secretare personale.

Ce vreau sa zic:
Islamul din tarile neislamice este departe de radacina comuna. Este dupa ureche. Ceea ce arata ca Dumnezeu nu a dat Europa islamicilor. Daca nu intelegem si nu ne facem mai buni nu se stie insa.
La un moment dat islamul va dispare din Europa. Nu stiu cum dar va avea cadere.

Noi sa ne vedem de rugaciunile noastre si sa cultivam iubirea si sa nu ne facem griji. Trebuie sa vem nadejde.
  #36  
Vechi 21.09.2007, 20:06:35
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.566
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd
de ce te arunci in aer tragind in moarte fostii tai vecini, prieteni, colegi ?
Aha, acum de abia inteleg de unde neintelegerea....
Vezi tu, eu unul nu cred ca ei pun bombele...aici e diferenta! nici in Spania, nici in Anglia iar cu 911 chiar ca sa avem pardon...episod pentru care au fost dedicate site-uri intregi de dovezi CLARE ca buna ziua ca islamistii nu au fost cei implicati.

..in Irak la fel...macar pe astia asa de tare ii genocidizeaza incit i-au adus la disperarea sa puna si unii si altii capcane si bombe
deci ce sa ne aliem cu ei numai ca au aceeasi culoare de piele, imi pare rau, nu o fac , deoarece Sfintii mi-au spus ca URMAM NOI. Sa nu uitam ca cei cu pielea alba care fac aceste lucruri nu au Dumnezeu! Dracul e negru numai in legende!
  #37  
Vechi 21.09.2007, 21:54:47
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

EU TRAIESC CU EI SI INTRE EI COZIA!!!!
Mie imi este egal daca au pielea neagra, lila sau verde ce ma sperie este ura pe care o simt, din priviri, din discutii. Vorbitul in soapta pe la colturi, frontul comun impotriva tuturor care nu-s musulmani. Astia nu-s legati de natia lor ci de credinta lor!
Tu-mi povestesti de teorii si lucruri citite prin ziare, vatzute la TV eu n-am nevoie de el :EU TRAIESC CU EI SI INTRE EI COZIA!!!!
  #38  
Vechi 22.09.2007, 14:24:38
Chriss-tian78 Chriss-tian78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2005
Mesaje: 112
Implicit

http://www.220.ro/O_tipa_este_omorata_cu_pietre_pt_ca_avea_o_relatie _cu_un_tip_de_alta_religie__SOCANT_DE_LA_KAKKY-16226.html
  #39  
Vechi 25.09.2007, 05:11:05
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.566
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd
EU TRAIESC CU EI SI INTRE EI COZIA!!!!
Inteleg, si nu esti singurul. Voiam sa stiu daca ai o relatie apropiata cu ei, de colaborare, de sinceritate, adica ceva ce aduce cit de cit a prietenie, adica stai la masa cu ei, mergi la ei si ei la tine acasa, discuti sincer cu ei? sau este o relatie profesionala in care va tolerati, si purtati discutii de suprafata, aici este diferenta.
Stiu exact despre ce vorbesti si este foarte usor sa cazi in imaginatie crezind ca ei "se susotesc pe la colturi" si vor s-o faca lata, sa ne arunce pe toti in aer.
Marius, nu uita in ce pozitie defensiva sunt saracii, nu intelegi ca si ei ca si noi tremura in cizme si noi in ale noastre si ei ca si noi, au venit sa-si salveze familiile si copiii de la genocidul de acasa...iar "privirea din ochii lui Ali" nu este altceva decit frica de tine ca tu nu-l intelegi si de faptul ca noi altceva nu facem decit sa-i judecam si sa-i categorisim deoarece asa ne vor cei de la CNN si Hollywood si mai rau nici nu ne dam seama de asta. Prin mult post si rugaciune sa stam departe de aceasta stare mentala de marasm care tine de orice altceva dar nu de ortodoxie!
Doamne Ajuta!
  #40  
Vechi 25.09.2007, 05:14:16
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.566
Implicit

sper ca nu te-ai suparat,ca nu asta a fost intentia,doar stii cit de mult te stimez
cu drag, Andrei
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bunele relatii crestini-musulmani exemplificate! mihailt Generalitati 5 09.09.2009 08:59:24
Despre relatii bobby Nunta 15 21.03.2008 12:55:49
Relatii posibile pe net? viviana Generalitati 13 11.01.2008 10:17:39
relatiile crestini-musulmani loredana Religia Islamica 175 23.05.2007 01:39:19