Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.03.2008, 13:34:16
cristi23 cristi23 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.03.2008
Mesaje: 4
Implicit

Pentru cei care nu stiu despre ce este vorba, exista pe web niste situri ale unor comunitati de vampiri energetici ( cautare dupa "psi-vampirism" ) unde se prezinta in detaliu acest fenomen. Pe scurt, aceste persoane extrag energia vitala si emotionala a altor fiinte prin contact, in proximitate sau telepatic.

Daca extragerea se face in cantitati mici, de la un grup mare de persoane, victimele aproape ca nu sesizeaza diferenta. Daca insa extragerea energiei se face de la o singura persoana, in mod sistematic si, de ce nu, in scop punitiv, victima constientizeaza imposibilitarea desfasurarii unor procese vitale si afective, altadata firesti.

In cazul unui credincios situatia este si mai dramatica, deoarece rugaciunea se bazeaza in mare parte pe energia emotionala. In acest caz, victima are impresia că legatura cu Dumnezeu s-a rupt, iar rugaciunea se reduce la simpla citire a unui text, fara nici o incarcatura afectiva.

Se mai poate mantui o astfel de victima, daca nu se poate ruga?
  #2  
Vechi 04.03.2008, 14:07:08
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Draga ingerul pazitor nu doarme pe langa noi...:)
  #3  
Vechi 04.03.2008, 14:10:07
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Dumnezeu stie cine se va mantui!
Stii cine sunt "vampiri energetici"? Cei pe care ii las sa ma tulbure, cei la care sunt cu gandul, si zic: lasa, ca ma razbun eu pe el, nu il iert, ii fac rau! Sau: ma incurca, imi sta in calea intereselor mele! Asta da, legatura rupta cu Dumnezeu! Dar si pentru asemenea ganduri, exista spovedania, intoarcerea catre caile lui Dumnezeu.
Ca daca ar putea lua emotiile pozitive, de slava catre Dumnezeu, de rugaciune pentru ceilalti, macar am ajuta pe cineva sa se apropie de Dumnezeu, si asta sigur conteaza la Dumnezeu.
Buna ispita, Cristi, ce spui tu? Sa nu ne mai rugam, ca devenim emotionali si ne fura vampirii energia? Mai bine sa ne spovedim si de aceste ganduri si sa ne rugam si pentru dusmani!
  #4  
Vechi 04.03.2008, 14:25:42
cristi23 cristi23 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.03.2008
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Dumnezeu stie cine se va mantui!
Stii cine sunt "vampiri energetici"? Cei pe care ii las sa ma tulbure, cei la care sunt cu gandul, si zic: lasa, ca ma razbun eu pe el, nu il iert, ii fac rau! Sau: ma incurca, imi sta in calea intereselor mele! Asta da, legatura rupta cu Dumnezeu! Dar si pentru asemenea ganduri, exista spovedania, intoarcerea catre caile lui Dumnezeu.
Ca daca ar putea lua emotiile pozitive, de slava catre Dumnezeu, de rugaciune pentru ceilalti, macar am ajuta pe cineva sa se apropie de Dumnezeu, si asta sigur conteaza la Dumnezeu.
Buna ispita, Cristi, ce spui tu? Sa nu ne mai rugam, ca devenim emotionali si ne fura vampirii energia? Mai bine sa ne spovedim si de aceste ganduri si sa ne rugam si pentru dusmani!
Eu cred ca si rugaciunea cu gura, fara traire, e mai buna decat lipsa rugaciunii.
  #5  
Vechi 04.03.2008, 14:56:39
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cristi, nu doresc sa te supar, dar, orice om sanatos la minte isi pune intrebari referitoare la sensul existentei sale si la scopul final pe care trebuie sa-l urmareasca. Cred ca e mai important sa primesti aceste cuvinte: "Moartea este o urmare necesara a pacatului; te apropii de moarte, pe masura ce te indepartezi de Dumnezeu, care este viata; moartea este lipsa vietii. Adam, indepartandu-se de Dumnezeu, s-a expus mortii", decat sa discutam despre vampiri.
  #6  
Vechi 04.03.2008, 15:05:02
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

domnule cred ca exista astfel de vampiri energetici ce se bazeaza pe magie, hipnoza, rautate in stari hipnotice shi de presiuni psihice, iluzii shi inchipuiri, adica nalucirile pripite shi celelate insamnatzari ale diavolilor inclusiv prin vorbele omeneshti obijnuite, psihologii shi psihiatrii, prin duh masluit shi nu ceea ce pare shi altele, deci vrajitori shi magie, exploatandu-tzi demonul lacomiei din tine shi al desfanarii trupeshti care-tzi carmuieshte sufletul... chiar hranindu-te mereu ca sa nu mai slabeshti oricat post ai tzine... dar hranindu-te nu cu hrana duhovniceasca ci cu energii trupeshti ce intretzin trupul iar sufletul se prapadeshte in tot acest timp al bunastarilor... iar tu primind hrana lor (ca ei am impresia ca fura de la unii shi dau la altzii) itzi shi lashi incetincet hotararile shi vointza in seama lor iar ei te mai obijnuiesc in binele acela cu "otrava", ca sa tzi se para otrava ca nefiind nociva... astfel nu mai eshti conshtient de ceea ce faci iar cand vor considera ei ca nu te mai potzi opune atunci incep sa te rupa shi sa te pustiasca sau sa te distruga de la dreapta credintza, sau sa te "ajute" shi sa te invetze sa devi shi tu un astfel de vampir, adica sa devi rapitor energetic... ??????:(:(

dar se bazeaza am impresia pe lacomia sufleteasca izvorata din foamea trupeasca shi pofta omeneasca cu multa inchinare shi slujire la poftele shi patimile spurcate, sodomist-gomorice ale ighemonului, lacomie pe care o manipuleaza shi o stapanesc foarte bine... pervertindu-tzii shi celelalte lucruri, ca de aia se numesc demoni ca demoni vor din tine ca tu sa fi shi sa devi ceea ce tu nu shtii shi ei cresc din tine nu ceea ce te ashteptzi, ci o lucrare naturala pe care nu o cunoshti... cum spune intr-o scrisoare Parintele Prooroc Arsenie Boca indemnand un frate de manastire la a se pazi shi veghea...

deci sunt nu numai vampiri ci ferme pentru vampiri, oameni shi duhuri rele... iar noi un fel de vite ce emana energiile din care se hranesc ei shi in care locuiesc ei in loc la Hristos... cam ca in matrix, dar nu mashinile ne exploateaza ci demonii cu mashinile lor... din vazduhuri shi de prin salashurile lor, cele 6 ceruri ale iadurilor shi zonele de pe pamant unde lucreaza shi instaleaza ei lucrarile satanei shi ale antihristului... asha mi se pare.... shi tind sa observa ca asta se intampla... :(:(???
  #7  
Vechi 04.03.2008, 15:07:41
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi23
Pentru cei care nu stiu despre ce este vorba, exista pe web niste situri ale unor comunitati de vampiri energetici ( cautare dupa "psi-vampirism" ) unde se prezinta in detaliu acest fenomen. Pe scurt, aceste persoane extrag energia vitala si emotionala a altor fiinte prin contact, in proximitate sau telepatic.

Daca extragerea se face in cantitati mici, de la un grup mare de persoane, victimele aproape ca nu sesizeaza diferenta. Daca insa extragerea energiei se face de la o singura persoana, in mod sistematic si, de ce nu, in scop punitiv, victima constientizeaza imposibilitarea desfasurarii unor procese vitale si afective, altadata firesti.

In cazul unui credincios situatia este si mai dramatica, deoarece rugaciunea se bazeaza in mare parte pe energia emotionala. In acest caz, victima are impresia că legatura cu Dumnezeu s-a rupt, iar rugaciunea se reduce la simpla citire a unui text, fara nici o incarcatura afectiva.

Se mai poate mantui o astfel de victima, daca nu se poate ruga?
Acesti vampiri energetici ,sunt persoane care vorbesc mult ,se plang mereu ,dar asta se manifesta in discutie directa.Scrie despre ei Lazarev si am cunoscut si eu o asemenea persoana care semana cu ce descria el.Aceste persoane multe din ele nu sunt constiente ca sunt asa.
Eu stiam ca prin rugaciune te incarci cu energie ,altfel cum ar trai parintii de la sf.Munte sau chiar din manastiri care maninca o data pe zi?
Dar tulburarea si lipsa de comuniune cu Dumnezeu la rugaciune poate avea multe alte cauze ,printre care si viata lumeasca .
  #8  
Vechi 04.03.2008, 16:48:44
Dacian Dacian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2008
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi23
comunitati de vampiri energetici?
:)Buna, va urmaresc si eu postarile de ceva vreme:).
Dar o asa enormitate ca la acest topic...e dea dreptul stupida:(!
E ca si cum propovaduiesti haosul! ...ca Dumnezeu nu exista!
Eu cred ca doar Dumnezeu are puterea de a lua si a da viata, restul fiind doar naluciri dracesti!
Ca se mai "usuca" rugaciunea din cand in cand, e un fapt cunoscut de calugari si chiar de mireni in ortodoxie si nu e o catastrofa ci semn de lucrare a rabdarii.
Doamne Miluieste!
  #9  
Vechi 04.03.2008, 17:05:54
cristi23 cristi23 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.03.2008
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dacian
Dar o asa enormitate ca la acest topic...e dea dreptul stupida:(!
Nu sunt chiar prostii. Sunt lucruri reale, care din pacate nu prea se spun.
  #10  
Vechi 04.03.2008, 17:58:24
Dacian Dacian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2008
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi23

Nu sunt chiar prostii. Sunt lucruri reale, care din pacate nu prea se spun.
"realul" vine tocmai din putina credinta in Hristos.
Ca si in cazul vrajilor...
Doamne Miluieste!
Subiect închis