Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.07.2006, 15:40:06
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Acum cativa ani s-a facut mare tulburare, cu inflatie de scenarii neo-securiste si mitinguri de protest in Dealul Patriarhiei, atunci cand parintele Adrian Fageteanu (considerat dupa plecarea la ceruri a parintelui Sofian Boghiu ultimul mare duhovnic al Bucurestilor) a hotarat sa se retraga intr-un schit izolat din creierii muntilor, mai sus de Lainici. Alegand sa se indeparteze, sub povara varstei inaintate, de zarva capitalei, marele induhovnicit n-a fost lasat in pace nici la Locurele, unde a fost iscodit si hartuit inca multa vreme, pana a devenit limpede pentru toata lumea, chiar prin repetatele sale marturii, ca nu fusese la mijloc niciun "scenariu" si nicio "presiune", ci doar libera sa voie, responsabila si bine cumpanita.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.07.2006, 15:40:28
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Situatia pare sa se repete si cu parintele Iustin Parvu de la Petru-Voda care, la 88 de ani, a luat hotararea de a se retrage din staretie si de a-si asigura o pasnica succesiune, asupra careia sa ramana de veghe chiar la fata locului, ca rugator, sfetnic si indrumator discret, caci autoritatea de ctitor si de duhovnic nu i-o oate lua nimeni in cumpana, de la vladica pana la opinca.
Insa inca pe 2 aprilie, la slujba de instalare a noului staret, lucrurile au luat-o razna la Petru Voda, ajungandu-se la violente si tensiuni inadmisibile, sub cuvant ca parintelui Iustin i s-ar fi fortat mana si ca ar fi victima a nu stiu carei conspiratii "masonice" . La inceput au fost vociferari, apoi huiduieli efective, iar in cele din urma noul staret (Lavrentie Carp, de numai 28 de ani, ucenic mai discret al parintelui Iustin) si trimisii oficiali ai Mitropoliei de la Iasi (Arhim. Timotei Aioanei, exarh cultural şi Arhim. PAvel Toderita, exarhul pentru zona Neamtului) au fost molestati fizic si chiar azvarliti de multime pe portile manastirii. Zadarnic s-a straduit parintele Iustin insusi sa lamureasca si sa potoleasca asistenta: marturisirile, explicatiile, dojenile si apelurile sale la cumintenie crestineasca n-au putut opri tavalugul contestatar si, pe cat se pare, nici decizia unor vietuitori ultraradicali de a parasi manastirea si de a chema credinciosii la un fel de "djuhad" ortodox impotriva...propriei ierarhii bisericesti.
De a doua zi, zvonistica furioasa si amenintatoare a unplut internetul, presa a exploatat tendentios si senzationalist evenimentele, agitatia a capatat proportii nationale, iar parintele Iustin a ajuns sa fie tratat de catre cei care pretind a-l apara ca un fel de nevolnic caruia altii trebuie sa-i poarte de grija si pe care nimeni nu este atat de naiv incat s-al creada pe cuvant.
Bazandu-ne nu numai pe ceea ce a declarat parintele Iustin prin viu grai, dar si pe scrisoarea pe care preacuviosia sa a adresat-o catre IPS Daniel, nu putem face decat urmatorul apel de bun-simt: CREDETI PARINTELUI IUSTIN! cu atat mai mult cu cat sustineti ca-l respecati si-l pretuiti ca niste adevarati fii duhovnicesti.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.07.2006, 15:40:58
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Scrisoarea Protosinghelului Iustin Parvu adresata IPS Mitropolit Daniel

Inalt Prea Sfintite Parinte,
Subsemnatul, protosinghelul Iustin Parvu, staret al Manastirii "Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriil" - Petru Voda, fiind la o varsta inaintata de 88 de ani, dupa 15 ani de staretie in aceasta manastire pe care am inceput-o din temelii si am adus-o la o stare de stabilitate materiala si duhovniceasca, va rog sa binevoiti a asculta cererea mea de a ma retrage din functia de staret. Motivele care m-au indemnat sa iau aceasta hotarare sunt atat varsta inaintata, cat si dorinta de a lasa inca in viata un succesor care sa continue ampla activitate a manastirii noastre. [...] Toata aceasta bogata activitate are nevoie de o supraveghere atenta, de multa putere de lucru. Deoarece eu insumi, la varsta mea, fiind ocupat si cu problemele credinciosilor care vin la manastire, nu pot sa ma ingrijesc de toate acestea cum s-ar cuveni, am socotit nimerit sa las pe ieromonahul Lavrentie Carp, vietuitor in obstea noastra, in functia de staret al manastirii , pentru a putea prelua din timp sarcina de a purta de grija de bunul mers al manastirii si, fiind numit de mine personal pentru a evita eventualele neintelegeri ce s-ar isca. [...] Cel ales de mine pentru a prelua functia de staret, si pe care ma angajez ca-l voi sustine si-l voi indruma in dificila sarcina a pastoririi sufletelor si a slujirii lui Dumnezeu din aceasta postura, este ieromonahul LAvrentie Carp Lucian. Motivul acestei alegeri este ca il cunosc de multa vreme, inca dinainte de a intra in manastire, si am vazut ca este cel mai potrivit [...].
Al Inalt Prea Sfintiei Voastre supus ascultator,
Staret Protosinghel Iustin Parvu,
23 martie 2006

Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.07.2006, 15:41:35
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Intre timp, noul staret si-a prezentat demisia in scris, lucrurile s-au mai linistit, dar in sufletul parintelui Iustin a ramas o adanca mahnire.

Inalt Prea Sfintite Stapane,
Subsemnatul, Ieromonah Lavrentie Carp Lucian, fiind numit in funcita de staret al Manastirii Petru Voda, dar neputandu-mi lua in primire atributiile datorita evenimentelor binecunoscute de la instalarea ca staret, vin prin prezenta catre Inalt Prea Sfintia Voastra cu cererea de a-mi aproba demisia din postul si functia de staret, avand urmatoarele temeiuri:
In primul rand, desi nu ma mustra constiinta ca as fi rapit rangul acesta prin vreo nedreptate, dupa cum sunt acuzat, doresc sa ma retrag de bunavoie pentru ca nu doresc sa iau locul parintelui Iustin si cred ca nici altcineva nu-i poate lua locul.
In al doilea rand, se pare ca parintele Iustin nu poate fi inlocuit din staretie nici in practica, el fiind cel care stie rostul lucrurilor din aceasta manastire, pe care a intemeiat-o, cu o activitate complexa [...], dar nici in inima oamenilor, atasament ce s-a dovedit ca atarna greu.
Orice lucru inceput rau cu greu se poate sfarsi bine. Mai bine este sa se curme.
Cu nadejdea ca-mi veti primi cererea si-mi veti intelege atitudinea si cu speranta ca inima de crestin a fiecaruia se va trezi spre faptele adevarat evanghelice de smerenie si dragoste nefatarnica, am incredintarea ca se va ajunge la pace si buna intelegere in Hristos.
Al Inalt Prea Sfintiei Voastre supus ascultator,
Ieromonah Lavrentie Carp.

Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.07.2006, 15:46:03
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Articolele de mai sus sunt extrase din Revista Lumea Credintei /mai 2006 si iulie 2006, spre lamurirea celor care arunca acuze nefondate impotriva ierarhilor Mitropoliei Moldovei si Bucovinei.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.07.2006, 11:09:41
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Si eu cred ca cei din Lumea Credintei au dreptate. In "Traditie si libertate in spiritualitatea ortodoxa" a mitropolitului Antonie Plamadeala sunt spre finalul cartii cateva pagini interesante pentru cei care fac tulburare de capul lor. Ideea ar fi ca multi dintre ei sufera de mandrie, care duce la dereglari psihice. Altii au exces de zel, sau/si o parere inalta despre rolul lor in cadrul salvarii Bisericii. Sfintii nu au fost oameni agitati, ci "stralucitori in seninatate". Martirii nu au organizat mitinguri ci si-au marturisit individual credinta personala,si a avut grija Dumnezeu sa-i faca cunoscuti si sa faca sa rodeasca jertfa lor. Sigur ca si ascultarea trebuie facuta "pana la mantuire", dar cred ca deocamdata nu se pune problema.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.07.2006, 11:12:47
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Inca o idee frumoasa a Parintelui Plamadeala: "Sfintii sunt oameni care nu se prea iau in seama pe ei insisi"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.07.2006, 11:48:51
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Iar daca ne dezbinam intre noi cred ca adevaratii dusmani (-masonii la loc de frunte-) nu au decat sa rada in barba si sa se bucure, daca nu cumva incearca chiar ei sa alimenteze tot felul de speculatii.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.10.2006, 17:54:21
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Cum pot sa-l ascult pe parintele Justin Pirvu mai des ? Exista vreo carte editata de el ? Cred ca am citit tot ce scrie in internet, sau cunoasteti adrese noi ? Daca aveti ocazia sa-l vedeti spuneti-i ca este cautat cuvintul lui .
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.11.2006, 23:23:10
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Personal nu l-am cunoscut pe parintele Iustin Pirvu, dar absolut toti prietenii mei care l-au cunoscut au spus ca este un sfint in viata.
Desi am avut ocazia de mai multe ori sa ajung la Schitul "Petru Voda", am aminat de fiecare data si imi pare rau.
Cred in Parintele Iustin numai si pentru faptul ca este duhovnicul duhovnicului meu, in care cred cu adevarat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pr Iustin Parvu ana-maria Mari Duhovnici si predicile lor 71 06.12.2011 00:20:28
Par.Iustin.P.ne atentioneaza din nou! cosmin_lovin Stiri, actualitati, anunturi 174 07.06.2010 19:51:23
Iustin Parvu spinum Intrebari utilizatori 3 10.03.2010 17:09:06
Parintele Iustin Neagu madalinutza Preotul 7 10.03.2008 19:50:55
Parintele Iustin michaela Stiri, actualitati, anunturi 0 02.04.2006 22:38:34