Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #581  
Vechi 15.05.2012, 11:03:52
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Inca o traducere :

Este idealul abolirii razboiului in vreun fel diferit de celelalte scopuri nobile ca "eliberarea" de boala, de suferință, de păcat, de moarte ?
Toate aceste idealuri s-au inrolat sub entuziasmul unor idealisti moderni dar este destul de clar pentru Crestin ca ele sant secularizari si pervertiri ale adevaratelor sperante Crestine.
Ele pot fi realizate decat in Hristos, doar in Imparatia Lui care nu e din lumea aceasta; cand credinta in Hristos si speranta in Imparatia Lui sant absente, cand se incearca sa se realizeze "idealuri" Crestine in lumea aceasta-atunci este idolatrie si spiritul lui antihrist.

Boala, suferinta, păcatul, și moartea sunt o parte inevitabila a lumii acesteia ca urmare a căderii omului.
Ele pot fi eliminate numai printr-o transformare radicală a naturii umane, o transformare posibila doar in Hristos si deplina doar dupa moarte.
Reply With Quote
  #582  
Vechi 15.05.2012, 15:17:56
nicky77 nicky77 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2012
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Care decizii, unchiule ? Explică-ne, până înțelegem. Hai, spune-ne o poveste! Cum era Vaticanu' pe vremea ta ? Era și atunci revista Oggi ?
ti-as spune eu o poveste tie, dar am vazut ca ai temeri paranoice asa ca n-are rost sa-ti mai zic nimic pt ca te-a pedepsit Dumnezeu destul...imi pare rau pt tine, dar gata promit ca nu ma mai iau de tine
Reply With Quote
  #583  
Vechi 15.05.2012, 16:07:14
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
Dar eu doar rejectez ideea unui crestinism impus cu aceleasi mijloace cu care se impune acum ateismul si intreb daca ambele idei nu au acelasi fundament total gresit si daca nu ne tin legati de valorile lumii acesteia.
Citat:
Si mai mult merg mana in mana cu celelalte utopii al caror ultim scop este sa ...construim o lume mai buna.
Utopie este să crezi că ar putea exista un fel de "societate neutră". O societate dezideologizată. În realitate, nu pot exista decât două feluri de societăți: Cetatea lui Dumnezeu și Cetatea oamenilor. Priviți la cele două citate și constatați că singur vă contraziceți. În primul sesizați (corect) că ateismul este ceva impus. În al doilea, sugerați că noi am trăi, în prezent, într-o "societate neutră". Nu sunt aceste două ipoteze contradictorii ? Niciodată, domnule, niciodată și nicăieri nu a existat ceva ca o "societate neutră". Citiți Cărțile Regilor ("Împărați" sau "Cronici" sau "Samuel") și veți vedea că au fost perioade în care Regatul era cu fața la Dumnezeu și perioade în care era cu spatele la Dumnezeu. Situația în care ar fi, așa cum, în fond, propuneți "cu coasta la Dumnezeu" nu există. Altfel spus, este o utopie.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #584  
Vechi 15.05.2012, 16:08:34
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Subiectul discutiei era o religie mondiala si un guvern mondial.Habar nu am cum arata religia mondiala si guvernul mondial dar nu acuz pe nimeni ca ar vrea sa faca un amalgam intre diferitele religii si intre religie si diferite sisteme politice.
Tu ma intrebi daca este dezirabil ca toti indivizii sa fie crestini ? Sigur ca este.Ca un guvern mondial crestin sa conduca lumea ? Daca toti oamenii ar fi crestini atunci guvernul sau guvernele ar fi crestine.Dar sa-ti doresti sa impui un guvern mondial crestin ca sa conduci lumea este cam aiurea.S-a mai intamplat cu o mare parte a acestei lumi si uite ca s-a cam ales praful.
Nu va fi niciodata un guvern mondial crestin. Nu va fi niciodata un guvern crestin. Nu poate un guvern fi crestin. Este impotriva Legii.
Citat:
"Si suindu-L diavolul pe un munte inalt, I-a aratat intr-o clipa toate imparatiile lumii. Si I-a zis diavolul: Tie iti voi da toata stapanirea aceasta si stralucirea lor, caci mi-a fost data mie si eu o dau cui voiesc; deci daca Tu Te vei inchina inaintea mea, toata va fi a Ta. Si raspunzand, Iisus i-a zis: Mergi inapoia Mea, satano, caci scris este: "Domnului Dumnezeului tau sa te inchini si numai Lui Unuia sa-I slujesti" (Luca 4, 5-8).
Citat:
"Din nou diavolul L-a dus pe un munte foarte inalt si I-a aratat toate imparatiile lumii si slava lor. Si I-a zis Lui: Acestea toate Ti le voi da Tie, daca vei cadea inaintea mea si Te vei inchina mie. Atunci Iisus i-a zis: Piei, satano, caci scris este: "Domnului Dumnezeului tau sa te inchini si Lui singur sa-I slujesti" (Matei 4, 8-10)
Puterea pe acest pamant o detin vanitosii, mandrii si asa va fi intotdeauna. Sunt pasaje multe in Biblie care spun clar acest lucru.
Deci nu poate exista guvern crestin. Poate sa se numeasca crestin dar va fi inselare!
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote
  #585  
Vechi 15.05.2012, 16:52:21
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Utopie este să crezi că ar putea exista un fel de "societate neutră". O societate dezideologizată. În realitate, nu pot exista decât două feluri de societăți: Cetatea lui Dumnezeu și Cetatea oamenilor. Priviți la cele două citate și constatați că singur vă contraziceți. În primul sesizați (corect) că ateismul este ceva impus. În al doilea, sugerați că noi am trăi, în prezent, într-o "societate neutră". Nu sunt aceste două ipoteze contradictorii ? Niciodată, domnule, niciodată și nicăieri nu a existat ceva ca o "societate neutră". Citiți Cărțile Regilor ("Împărați" sau "Cronici" sau "Samuel") și veți vedea că au fost perioade în care Regatul era cu fața la Dumnezeu și perioade în care era cu spatele la Dumnezeu. Situația în care ar fi, așa cum, în fond, propuneți "cu coasta la Dumnezeu" nu există. Altfel spus, este o utopie.
Unii dintre noi credem ca avem un exemplu mai bun in ceea ce a fost imperiul Bizantin. Problema pe care vroiam sa o ridic si pe care cred ca Rose a ridicat-o este daca lasam lucrurile sa se intample sau participam la " revolutie ".Tu spui ca daca am lasa lucrurile sa se intample vrajmasul ar cuceri lumea.Si ce anume se poate intampla rau ?
Reply With Quote
  #586  
Vechi 15.05.2012, 19:12:22
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Tu spui ca daca am lasa lucrurile sa se intample vrajmasul ar cuceri lumea.Si ce anume se poate intampla rau ?
Deja nu e necesar să teoretizăm prea mult. Doar să înregistrăm, fiindcă primordiile unei lumi guvernate de Adversar sunt vizibile.
În lumea guvernată de Cristos, așa cum a fost lumea statelor creștine de până mai ieri (fie ele apusene sau răsăritene) copiii mei, ca și copiii dumitale, ar trăi într-o societate în care Legea Domnului este norma. În care instituția căsătoriei este sacră. În care homosexualitatea este ceva demn de oprobriu, în care uciderea pruncilor și a bătrânilor nu este permisă, în care băncile nu pot contracta împrumuturi uzurare, ci trebuie să se încadreze în limitele justei dobânde. În care Știința Supremă este știința despre Dumnezeu, în care biserica este clădită pe locul cel mai înalt dintr-un sat, oraș, sau capitala țării, alături de ea este școala. Școală în care copiii învață despre Dumnezeu și despre minunile Sale.
În lumea guvernată de Adversar, așa cum se conturează lumea de mâine, care va prinde consistență prin neintervenția, chiar complacerea dv, copiii mei, ca și copiii dv, vor trăi într-o lume în care normele sunt volatile: ceea ce este valabil azi, nu mai este valabil mâine. Căsătoria, definită ca unire între un bărbat și o femeie, nu mai este normă și deziderat social, ci opțiune, la început, acceptată. În care Puterea nu mai este limitată și legitimată de un principiu exterior ei, Legea lui Dumnezeu și Biserica Sa, ci numai de ea însăși, ceea ce revine la a nu fi limitată de nimic și nimeni. O lume în care nu biserica și școala ocupă locul din vârful dealului, ci benzinăria și banca. O lume în care copiii pot fi omorâți legitim, bărbații își pot înșela femeile legitim și viceversa, o lume în care dacă nu ne mai convine comtractul social al căsătoriei, divorțăm la notariat. O lume în care bătrânii pot fi uciși, inițial în baza unei cereri. O lume în care preoții sunt "furnizori de servicii sociale", iar vrăjitorii plătesc la bugetul local și își pot practica vrăjitoria la lumină, o lume în care prostituatele își pot practica meseria la lumină, în care a fi vrăjitor sau prostituată este onorabil. O lume în care șefii de state și de comune nu mai aduc slavă lui Dumnezeu, ci încoronează idei abstracte precum "Patria" sau "Democrația". Mulțumesc, nu vreau.

În fond, despre asta este vorba: despre copiii mei. Despre copiii dv. Ce fel de lume le vom lăsa lor?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #587  
Vechi 15.05.2012, 19:30:17
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Deja nu e necesar să teoretizăm prea mult. Doar să înregistrăm, fiindcă primordiile unei lumi guvernate de Adversar sunt vizibile.
În lumea guvernată de Cristos, așa cum a fost lumea statelor creștine de până mai ieri (fie ele apusene sau răsăritene) copiii mei, ca și copiii dumitale, ar trăi într-o societate în care Legea Domnului este norma. În care instituția căsătoriei este sacră. În care homosexualitatea este ceva demn de oprobriu, în care uciderea pruncilor și a bătrânilor nu este permisă, în care băncile nu pot contracta împrumuturi uzurare, ci trebuie să se încadreze în limitele justei dobânde. În care Știința Supremă este știința despre Dumnezeu, în care biserica este clădită pe locul cel mai înalt dintr-un sat, oraș, sau capitala țării, alături de ea este școala. Școală în care copiii învață despre Dumnezeu și despre minunile Sale.
În lumea guvernată de Adversar, așa cum se conturează lumea de mâine, care va prinde consistență prin neintervenția, chiar complacerea dv, copiii mei, ca și copiii dv, vor trăi într-o lume în care normele sunt volatile: ceea ce este valabil azi, nu mai este valabil mâine. Căsătoria, definită ca unire între un bărbat și o femeie, nu mai este normă și deziderat social, ci opțiune, la început, acceptată. În care Puterea nu mai este limitată și legitimată de un principiu exterior ei, Legea lui Dumnezeu și Biserica Sa, ci numai de ea însăși, ceea ce revine la a nu fi limitată de nimic și nimeni. O lume în care nu biserica și școala ocupă locul din vârful dealului, ci benzinăria și banca. O lume în care copiii pot fi omorâți legitim, bărbații își pot înșela femeile legitim și viceversa, o lume în care dacă nu ne mai convine comtractul social al căsătoriei, divorțăm la notariat. O lume în care bătrânii pot fi uciși, inițial în baza unei cereri. O lume în care preoții sunt "furnizori de servicii sociale", iar vrăjitorii plătesc la bugetul local și își pot practica vrăjitoria la lumină, o lume în care prostituatele își pot practica meseria la lumină, în care a fi vrăjitor sau prostituată este onorabil. O lume în care șefii de state și de comune nu mai aduc slavă lui Dumnezeu, ci încoronează idei abstracte precum "Patria" sau "Democrația". Mulțumesc, nu vreau.

În fond, despre asta este vorba: despre copiii mei. Despre copiii dv. Ce fel de lume le vom lăsa lor?
Dar vezi asta e intrebarea lui Rose.El spune: Pavel nu a spus sclavilor "revoltati-va non violent " ci le-a spus sa nu se revolte deloc. Daca acesta este planul divin ? Daca acum sant timpurile din urma ? Daca nu va exista nici o lume pentru copii nostri ?
Reply With Quote
  #588  
Vechi 15.05.2012, 19:33:23
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul

În fond, despre asta este vorba: despre copiii mei. Despre copiii dv. Ce fel de lume le vom lăsa lor?
Nici o lume ci incercam sa-i indrumam spre adevarata viata.
Reply With Quote
  #589  
Vechi 15.05.2012, 19:47:03
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Adica tocmai aici a fost forta crestinilor din primele secole.Nu s-au gandit nici macar o clipa la viitorul copiilor lor in aceasta lume ci au marturisit Adevarul cu orice pret.De multe ori chiar cu pretul ca proprii copii sa paraseasca lumea aceasta.
La fel Brancoveanu.A ales cea mai buna lume pentru copii sai.
De ce santem noi asa legati de lumea aceasta ? De ce trebuie sa fie totul roz aici si acum ?
Reply With Quote
  #590  
Vechi 15.05.2012, 21:06:13
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Deja nu e necesar să teoretizăm prea mult. Doar să înregistrăm, fiindcă primordiile unei lumi guvernate de Adversar sunt vizibile.
În lumea guvernată de Cristos, așa cum a fost lumea statelor creștine de până mai ieri (fie ele apusene sau răsăritene) copiii mei, ca și copiii dumitale, ar trăi într-o societate în care Legea Domnului este norma. În care instituția căsătoriei este sacră. În care homosexualitatea este ceva demn de oprobriu, în care uciderea pruncilor și a bătrânilor nu este permisă, în care băncile nu pot contracta împrumuturi uzurare, ci trebuie să se încadreze în limitele justei dobânde. În care Știința Supremă este știința despre Dumnezeu, în care biserica este clădită pe locul cel mai înalt dintr-un sat, oraș, sau capitala țării, alături de ea este școala. Școală în care copiii învață despre Dumnezeu și despre minunile Sale.
În lumea guvernată de Adversar, așa cum se conturează lumea de mâine, care va prinde consistență prin neintervenția, chiar complacerea dv, copiii mei, ca și copiii dv, vor trăi într-o lume în care normele sunt volatile: ceea ce este valabil azi, nu mai este valabil mâine. Căsătoria, definită ca unire între un bărbat și o femeie, nu mai este normă și deziderat social, ci opțiune, la început, acceptată. În care Puterea nu mai este limitată și legitimată de un principiu exterior ei, Legea lui Dumnezeu și Biserica Sa, ci numai de ea însăși, ceea ce revine la a nu fi limitată de nimic și nimeni. O lume în care nu biserica și școala ocupă locul din vârful dealului, ci benzinăria și banca. O lume în care copiii pot fi omorâți legitim, bărbații își pot înșela femeile legitim și viceversa, o lume în care dacă nu ne mai convine comtractul social al căsătoriei, divorțăm la notariat. O lume în care bătrânii pot fi uciși, inițial în baza unei cereri. O lume în care preoții sunt "furnizori de servicii sociale", iar vrăjitorii plătesc la bugetul local și își pot practica vrăjitoria la lumină, o lume în care prostituatele își pot practica meseria la lumină, în care a fi vrăjitor sau prostituată este onorabil. O lume în care șefii de state și de comune nu mai aduc slavă lui Dumnezeu, ci încoronează idei abstracte precum "Patria" sau "Democrația". Mulțumesc, nu vreau.

În fond, despre asta este vorba: despre copiii mei. Despre copiii dv. Ce fel de lume le vom lăsa lor?
s-a incercat asa ceva in lume: Geneva lui Calvin. Nu a functionat atunci si nici nu v-a functiona vreodata. E o iluzie
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Franz Bardon despre masonerie ChEoPs Generalitati 1 15.02.2010 18:50:27
citate de Tutea despre revolutii si masonerie camidece Generalitati 5 14.09.2009 11:06:44