Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.01.2010, 21:55:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Alin, nu e corect sa spui ca se da in sectarism, atunci cand se face referire la Sfintii Parinti. Daca nu am face referire la ei, am da in sectarism.
Legat de cipuri, vaccinuri, si anti-UE, fiecare crede ce vrea si cum vrea. Totusi se observa efectele negative ale acestui vaccin, precum si marea afacere care se face cu el. Doamne ajuta!
Asa cum se poate face referire la Biblie intr-un mod sectar, se poate face si la Sf. Parinti si din pacate dl. Danion pare sa fi dezvoltat un adevarat talent pe directia asta tot incercand sa demonstreze diabolicitatea microcipului si sa ne arate cat de spiritual este el descoperind ceea ce nimeni n-a mai descoperit pana acum: ca cipul implantat este pecetea apocaliptica.

Vai, surpriza..inainte sa fie el "luminat" in chestiunea asta, au fost protestantii care au venit cu o pretentii similare inca de pe vremea aparitiei codului de bare, iar isteria asta de la ei a fost importata si imbracata in haine de virtute ortodoxa, deci pana la urma sunt si ei inspirati sau nu?

Raspunsul corect: "tot atat de inspirati cat si dl. Danion".
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.01.2010, 22:08:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
aici te rog sa ne spui mai multe.. :)
1. O retorica (si mod de expunere chiar tonalitate, pause) specifce, care ai sa le gasesti pe la unii de acolo, Bivolaru si altii.

2. Un duh de mandrie care in Yoga este inoculat la fiecare pas,.
Chiar si cand iti dai seama ca tot ce se intampla acolo era gresit, ramai cu un soi de impresie ca ai pleca totusi cu o importanta experienta spirituala, in ciuda erorilor fara doar si poate datorate ignorantei (foarte usor scuzabile, nu?).

Iar el in mod evident se crede un soi de apostol cu o mare chemare cand in mod evident ii lipseste priceperea in niste chestiuni in care se arunca cu capul inainte, crezand ca nu poate sa greseasca iar ambitia personala trebuie neaparat sa fie si una sfanta si infailibila.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.01.2010, 22:12:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Alin, nu e corect sa spui ca se da in sectarism, atunci cand se face referire la Sfintii Parinti. Daca nu am face referire la ei, am da in sectarism.
Legat de cipuri, vaccinuri, si anti-UE, fiecare crede ce vrea si cum vrea. Totusi se observa efectele negative ale acestui vaccin, precum si marea afacere care se face cu el. Doamne ajuta!
Se observa? Unde? Cum?
Apropo, efectele negative ale aspirinei le-ai observat?

Iar afacerea unde e la noi? Ca e facut in Romania si gratuit.

Iar de la problemele astea si pacat impotriva Duhului Sfant e o cale cam lunga.

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
chipurile sunt o problema serioasa, atat duhovniceasca cat si sociala.
O problema sociala sunt dar nu cum este ridicata de dl. Danion si restul echipei.

Duhovniceasca nu, asta este abureala si pretext pentru niste actiuni subversive impotriva BOR si oportunitatea unora de a scoate capul si de a se erija in lideri ai ortodoxiei romanesti, sinodul "neoficial", cladit pe "vointa poporului", bla bla.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.01.2010, 22:13:23
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

se vorbeste de atata timp pe tema asta si sunt mereu aceleasi argumente si contraargumente. inseamna ca mai mult ne etalam cunostiintele si ne inchidem urechile, in loc sa ne folosim de ceva. in cazul asta, mai mult Il maniem pe Dumnezeu. nu mai vreau sa dau copy-paste din alte parti, pentru a nu convinge cu nimic pe nimeni. Auzim de Sfantul Marcu Eugenicul care a fost chemat la un sinod de unire cu catolicii (parca ar fi in zilele noastre), insa a fost singurul care nu a semnat. si trebuiau sa semneze toti. si nu s-a aprobat nici o unire. iar cand ceilalti ierarhi ortodocsi care semnasera au auzit marturia Sfantului Marcu, au plans si s-au pocait, si au spus "Blestemate sunt mainile noastre care au semnat mincinoasa unire!". auzim, dar tot degeaba...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.01.2010, 22:21:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
se vorbeste de atata timp pe tema asta si sunt mereu aceleasi argumente si contraargumente. inseamna ca mai mult ne etalam cunostiintele si ne inchidem urechile, in loc sa ne folosim de ceva. in cazul asta, mai mult Il maniem pe Dumnezeu. nu mai vreau sa dau copy-paste din alte parti, pentru a nu convinge cu nimic pe nimeni. Auzim de Sfantul Marcu Eugenicul care a fost chemat la un sinod de unire cu catolicii (parca ar fi in zilele noastre), insa a fost singurul care nu a semnat. si trebuiau sa semneze toti. si nu s-a aprobat nici o unire. iar cand ceilalti ierarhi ortodocsi care semnasera au auzit marturia Sfantului Marcu, au plans si s-au pocait, si au spus "Blestemate sunt mainile noastre care au semnat mincinoasa unire!". auzim, dar tot degeaba...
Pai ai idee in ce context s-a intamplat asta?
Ce legatura are cu ecumenismul actual?
S-a ajuns acolo sau prin apropiere?

Eu vb. de ecumenismul oamenilor simpli, despre catolicul care vine intr-o biserica ortodoxa sa se roage cu el pentru unitatea Bisericii si invers.

Fara doar si poate ca exista si un ecumenism nociv, dar la nivelul la care este el, unii ca Danion nici macar nu pot visa sa ajunga sa aiba ceva de spus.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.01.2010, 22:25:20
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

:) Sa-ti dea Dumnezeu bucurie, frate! Gandeste ce vrei si mai ales, cauta roadele in tot ce faci. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.01.2010, 22:53:35
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
1. O retorica (si mod de expunere chiar tonalitate, pause) specifce, care ai sa le gasesti pe la unii de acolo, Bivolaru si altii.

2. Un duh de mandrie care in Yoga este inoculat la fiecare pas,.
Chiar si cand iti dai seama ca tot ce se intampla acolo era gresit, ramai cu un soi de impresie ca ai pleca totusi cu o importanta experienta spirituala, in ciuda erorilor fara doar si poate datorate ignorantei (foarte usor scuzabile, nu?).

Iar el in mod evident se crede un soi de apostol cu o mare chemare cand in mod evident ii lipseste priceperea in niste chestiuni in care se arunca cu capul inainte, crezand ca nu poate sa greseasca iar ambitia personala trebuie neaparat sa fie si una sfanta si infailibila.
Am vazut si eu o emisiune si mi s-a parut mandru,spunea cum i s-a zis lui ca va fi un mare teolog si vorbea cam repede.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.01.2010, 02:53:17
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
Am vazut si eu o emisiune si mi s-a parut mandru,spunea cum i s-a zis lui ca va fi un mare teolog si vorbea cam repede.
Nu intotdeauna ni se cere sa fim smeriti. Oare Sfantul Nicolae a fost smerit cand i-a tras o palma ereticului Arie?

Marturisirea credintei precum si marturisirea unor adevaruri incomode necesita indrazneala cea buna. Ni se spune si : ,,Indrazniti. Eu am biruit lumea." Iar Iisus a folosit cuvantul smerit, cuvantul aspru, dar si biciul. Discernamantul are rostul lui.

Fiecare om poate gresi in orice clipa. Ispitele se tin lant dupa noi. Era sa zic ca acela care nu vorbeste nu greseste. Ba greseste si acela, caci tacerea devine un pacat atunci cand stii ceva util si nu-i spui si aproapelui tau.

Acum putem sa-i reprosam lui Danion ca nu e ierarh, caci Sistemul a avut grija sa promoveze oamenii de care are nevoie pentru a ne impune tot felul de inovatii care de care mai anticrestinesti si antiortodoxe. Danion e teolog, insa. In aceasta calitate intra in contact cu foarte multe informatii si nu are dreptul sa taca, indiferent daca este pe placul tuturor sau nu. Asta e.

Unii isi aduc aminte de pacatele lui vechi, altii-i cauta nod in papura ca spune prea multe si incurca treburile Sistemului. El n-a fost luat in calcul, probabil, atunci cand s-a facut imparteala rolurilor in promovarea inovatiilor neocomuniste.

Am gasit scris, ca pentru a apara credinta nu e nevoie sa fii ierarh. Nu avem nevoie de inovatii ecumeniste, care sa ne desparta incet si sigur de Hristos. Omul simplu catolic nu se confunda cu prelatul catolic. Prelatii catolici si ierarhii ortodocsi, masoni fiind, au planuri diferite de ale crestinilor de rand. Daca ar fi dorit unirea bisericilor in duhul credintei adevarate, pana acum se rezolva aceasta problema. Se rugau ca-n vremea Sfantului Ilie sa trimita Dumnezeu semne si minuni acolo unde este adevarul si toti ceilalti urmau credinta respectiva. Dar tocmai adevarul ii arde pe unii. Care cum indrazneste sa-l rosteasca o pateste intr-un fel ori in altul.

La rugaciunile comune observ ca ortodocsii trebuie sa renunte la cele mai multe aspecte ca sa fie pe placul celorlalte confesiuni, adica pe placul lumii. Numai ca atunci cand suntem pe placul lumii, nu mai suntem pe placul lui Dumnezeu. Eu zic ca nu e deloc rau sa se mai ridice cate-o voce de om mai mult sau mai putin pacatos, mai mult sau mai putin smerit, dar cu intentii bune, si sa traga semnale de alarma spre slava lui Dumnezeu si spre folosul aproapelui.

Nici de cipuri si nici de vaccinuri facute cu forta nu avem nevoie. Sa-i dea Dumnezeu sanatate si mantuire, iar daca unii apara Sistemul, ii inteleg, caci salariile s-au marit pentru astfel de oameni.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.01.2010, 13:59:26
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deci, publica niste materiale care dau apa la moara stilistilor, fara nici o utilitate duhovniceasca in definitiv asa cum recunoaste si pe urma spune ca de fapt n-a facut nimic..
Deci e mai bine ca toti sa taca referitor la legatura dintre ecumenism si schimbarea masonica a calendarului? E mai bine ca toti sa cunoasca doar pozitia Parintelui Cleopa?


Sa'inteleg ca pe final, e mai buna "minciuna" pentru a nu aduce sminteala poporului! Cenzuram pe Sfantul Ioan Iacob Romanul, cenzuram cartile de rugaciune, cenzuram vietile sfintilor... dar propovaduim Adevarul!

Schimbarea masonica a calendarului a fost INCEPUTUL ECUMENISMULUI, INCEPUTUL EREZIEI! Si asta n'o afirm numa' eu ci tot Sfantul Munte, rusii, sarbii si o parte din calugarii romani!

Last edited by Antoni0; 17.01.2010 at 14:04:34.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.01.2010, 14:08:06
adelin's Avatar
adelin adelin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
pai atunci dc vb impotriva chipurilor si a demascat masoneria?e vid pe youtube.
Nu prea a demascat el nimic... a spus niste lucruri pe care le mai spusese si altii. Asa fac masonii care ies la iveala de bunavoie, pentru a castiga increderea altora. Aduc vorbe pe care le-au mi rostit si altii. Ai citit cartile lui Dan Purci? Ai ascultat putinele lui preidici? Ce parere ai? Iti poti da seama ca este mason?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Raspunsul lui Danion Vasile la acuzatiile de "propaganda stilista" BogdanF2 Generalitati 45 25.06.2015 14:51:02
blog part 2 padrevicentiu Generalitati 5 15.06.2010 00:15:49