Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.02.2010, 00:00:22
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Question Bolile spre indreptarea pacatosului

Buna dragii mei

Sunt sigura ca sunt foarte multi in aceasta situatie de a fi bolnavi sau care au acasa pe cineva bolnav. Se spune ca bolile vin atunci cand omul a luat-o pe o cale gresita sau in cazul copiilor mici, ca pedeapsa a parintilor. Si eu ma lupt cu o boala urata-nevroza-desi m-am spovedit, am facut foarte multe acatiste si rugaciuni, inca nu m-am vindecat si astept in continuare indurare divina. Voi ce experiente puteti povesti de oameni care au fost bolnavi si care cu ajutor divin sunt bine sanatosi acum, ma gandesc ca ajuta la psihic pe foarte multi sa auda miracolele Bunului Dzeu.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.02.2010, 00:03:01
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Ce soi de nevroza?
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.02.2010, 00:10:09
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Unhappy nevroza cu atacuri de panica.

nevroza cu atacuri de panica.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.02.2010, 00:14:58
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Ai incercat sa contactezi un psihiatru/psiholog in vederea tratamentului/psihoterapiei?
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.02.2010, 00:19:13
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit am luat seroxat ca tratament alopat

sigur ca da, dar sa nu va fie cu suparare, nu vreau sa transformam acest topic in romedic, vreau sa impartasim experiente divine ce au ajutat la vindecare care sa ne ajute pe toti.
o seara cat mai frumoasa.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.02.2010, 00:40:01
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit nimeni nu impartaseste nicio experienta??

sa inteleg ca toata lumea e sanatoasa tun....
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.02.2010, 03:43:39
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Vezi Janette ca foarte multe experiente divine, ingeri, ingerasi, vedenii, vindecari miraculoase, previziuni,samd sunt relatate foarte frumos in Formula Ass. Au probabil sute de povestiri
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.02.2010, 09:28:25
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Buna dragii mei

Sunt sigura ca sunt foarte multi in aceasta situatie de a fi bolnavi sau care au acasa pe cineva bolnav. Se spune ca bolile vin atunci cand omul a luat-o pe o cale gresita sau in cazul copiilor mici, ca pedeapsa a parintilor. Si eu ma lupt cu o boala urata-nevroza-desi m-am spovedit, am facut foarte multe acatiste si rugaciuni, inca nu m-am vindecat si astept in continuare indurare divina. Voi ce experiente puteti povesti de oameni care au fost bolnavi si care cu ajutor divin sunt bine sanatosi acum, ma gandesc ca ajuta la psihic pe foarte multi sa auda miracolele Bunului Dzeu.
Nu-mi place sa cred ca Dumnezeu este autor al raului. Ideea de pedeapsa nu trebuie interpretata in sens juric-am gresit suport sanctiunea pentru incalcarea legii respective. Consider ca bolile de cele mai multe ori sunt o consecinta a pacatelor noastre. Sa ne amintim de raspunsul dat de catre Hristos - slabanogului- "Iata acum te-ai facut sanatos de acum sa nu mai pacatuiesti".

Nu cred ca noi mostenim pacatele parintilor- starea decazuta se transmite, dar pacatele nu- orbul din nastere este un exemplu- raspunsul dat de Hristos- "Nici acesta nu a pacatuit, nici parintii acestuia, ci s-a nascut orb pentru ca prin el sa se slaveasca Dumnezeu" - ca dovada ca nu mostenim pacatele dintr-o viata anterioara- exista si la iudei, intr-un cadru restrans, ideea de reincarnare, sau ale parintilor.

Suferinta suportata fara cartire devine mantuitoare devine prilej de jertfa prin care depasim pacatele ca forme egoiste- talharul de pe Cruce este un exemplu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.02.2010, 13:22:46
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit bv georgeval bun raspuns si documentat

insa ce facem daca boala este chinuitoare un timp mai lung, daca ne rugam din suflet si totusi vindecarea intarzie sa apara, cum facem psihic fata durerii care te marginalizeaza tinandu-te in casa fara speranta si neajutorat? poate ne ajuta cineva cu sfaturi.
multumesc
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.02.2010, 13:30:10
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Anna, nu vreau sa transform nimic in Romedic. Din cate stiu Hristos i-a zis slabanogului sa se ridice si sa umble, astfel aratandu-l insanatosit.
Acum profesia mea ma-mpinge sa nu tac, spui ca ai atacuri de panica, spui ca stai in casa insingurata. Sa inteleg ca le faci cand iesi in spatiu deschis? Pai iesi, Anna. Atacurile de panica NU te omoara. Iesi, zi, Doamne Hristoase, daca trantesc iar unul, tu sa fii cu mine sa trec cu bine prin el. Si poate faci. Dar nu te lasi, si continui sa te expui pana cand o sa te desensibilizezi si o sa depasesti spaima. Asa se vindeca omul de atacuri de panica. Facandu-le, depasindu-le, invatand ca le poate supravietui. Dupa care nu le mai face.

Citeam ca s-a plans un om unui sfant parinte ca ii este teama. Si parintele i-a spus sa se duca in noaptea cea mai neagra in cimitir sau unde era locul care-l ingrozea pe el cel mai mult. Si sa stea acolo pana ii trece frica.

Acelasi lucru ce am spus eu in primul paragraf. Nu stiu daca ti se aplica si tie (agorafobie cu atacuri de panica). Trebuie sa fii "barbata" si daca nu ai un terapeut sa te impinga de la spate, ia-l pe Iisus Hristos cu tine si invinge fix lucrul de care ti-e cel mai teama. Ca nici slabanogul n-a zis "nu stiu Doamne, imi zici sa ma ridic dar daca nu pot? Mai bine mai stau oleaca-n patul asta si ma rog Tie" (lasand la o parte ca nici nu se rugase el ci-l adusesera altii).
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 11.02.2010 at 13:32:22.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
boli, dzeu, nevroza



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Spre moarte sau spre viata ?! alexmatei Impartasania (Taina Euharistiei) 8 11.05.2013 00:07:40
O rugaminte a mea,a pacatosului... Raoul Umanitare 31 19.10.2012 06:10:40
Identificarea si indreptarea sistematica a pacatelor (greselilor) Pippo_ Generalitati 77 22.01.2011 18:19:54
Te indrepti spre Dumnezeu sau spre idolul tau? monica.miholca Pocainta 15 15.07.2009 16:06:40
REGRETAREA sau INDREPTAREA moro.d Generalitati 6 01.05.2007 12:11:25