Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.02.2011, 19:19:04
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Pentru o viata monahala avem nevoie de chemare, vocatie pentru ca majoritatea nu am rezista.
Principala problemă a vocațiilor în zilele noastre este insuficiența vocațiilor la viața căsătorită și nu insuficiența vocațiilor la viața monahală.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.02.2011, 19:21:10
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Principala problemă a vocațiilor în zilele noastre este insuficiența vocațiilor la viața căsătorită și nu insuficiența vocațiilor la viața monahală.
Pai daca un om ramane in lume nu e obligat(cel putin partial) sa se casatoreasca?
Daca nu face asta,diavolul il va ispiti din ambele parti,asa spunea un parinte...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.02.2011, 19:21:58
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Dumnezeu sa te ajute sa te dumiresti!
Mulțumesc, Dumnezeu să te ajute și pe tine!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.02.2011, 19:23:12
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Pai daca un om ramane in lume nu e obligat(cel putin partial) sa se casatoreasca?
Daca nu face asta,diavolul il va ispiti din ambele parti,asa spunea un parinte...
Nu este obligat, trebuie doar să trăiască întru Hristos. Și cunosc nu un caz, ci o sumedenie de colegi de ai mei, trecuți de 40 de ani fără copii, necăsătoriți, celibi și în biserică. Să le ajute Dumnezeu.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.02.2011, 19:25:04
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Pai daca un om ramane in lume nu e obligat(cel putin partial) sa se casatoreasca?
Daca nu face asta,diavolul il va ispiti din ambele parti,asa spunea un parinte...
Nu este obligat, trebuie doar să trăiască întru Hristos. Și cunosc nu un caz, ci o sumedenie de colegi de ai mei, trecuți de 40 de ani fără copii, necăsătoriți, celibi și în biserică. Să le ajute Dumnezeu. (Cred că lor le e un pic mai bine decât celor căsătoriți).
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.02.2011, 19:27:53
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Nu este obligat, trebuie doar să trăiască întru Hristos. Și cunosc nu un caz, ci o sumedenie de colegi de ai mei, trecuți de 40 de ani fără copii, necăsătoriți, celibi și în biserică. Să le ajute Dumnezeu. (Cred că lor le e un pic mai bine decât celor căsătoriți).
Faceti o statistica...sau va comparati cu ei?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.02.2011, 19:30:46
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Faceti o statistica...sau va comparati cu ei?
Nu fac statistici și nu mă compar, am vrut doar să spun că ai de ales și să rămâi totuși întru Hristos, my darling.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.02.2011, 19:35:31
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Nu fac statistici și nu mă compar, am vrut doar să spun că ai de ales și să rămâi totuși întru Hristos, my darling.
Eu ma gandesc ca si daca ramai in lume si iti formezi o familie poti sluji...nu precum un calugar,dar totusi; ingrijesti de copii,ai grija sa manance toti membrii familiei,iti porti rudele pe la doctor, consolezi pe cei indurerati...
Dar daca doresti sa traiesti singur,nu-i mai bine sa-L urmezi pe Hristos in pustie?Sa-ti iei in spate crucea si sa te lepezi "radical"de lume?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.02.2011, 19:38:39
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Eu ma gandesc ca si daca ramai in lume si iti formezi o familie poti sluji...nu precum un calugar,dar totusi; ingrijesti de copii,ai grija sa manance toti membrii,iti porti rudele pe la doctor, consolezi pe cei indurerati...
Dar daca doresti sa traiesti singur,nu-i mai bine sa-L urmezi pe Hristos in pustie?Sa-ti iei in spate crucea si sa te lepezi "radical"de lume?
Corect, corect, dar până la urmă, nu-i vorba de o alegere individuală? De să fim atât de drastici și să trasăm doar două moduri de a fi: căsătorit sau monah? Fiecare după cum consideră că e mai bine, nu-i așa? Poate că unul dintre ei nu s-a făcut monah nici nu s-a căsătorit dat fiind faptul că are un frate cu handicap (la 30 de ani ca unul de 7) de care trebuie să aibă grijă? Ce spui?
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.02.2011, 19:44:04
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Corect, corect, dar până la urmă, nu-i vorba de o alegere individuală? De să fim atât de drastici și să trasăm doar două moduri de a fi: căsătorit sau monah? Fiecare după cum consideră că e mai bine, nu-i așa? Poate că unul dintre ei nu s-a făcut monah nici nu s-a căsătorit dat fiind faptul că are un frate cu handicap (la 30 de ani ca unul de 7) de care trebuie să aibă grijă? Ce spui?
Ca-si poate gasi mantuirea in lume,slujind ingrijindu-si aproapele si bine ca duce o viata curata:).
Nu sunt sigura ca e topicul potrivit pentru asta,dar tot intreb.Si iertare pentru avalansa asta de interogatoriu:))...
Acelasi parinte zicea ca sunt numai 2 cai(in ceea ce priveste vietuirea in Hristos) :
Casatoria si monahia.Spunea ca o a treia nu exista, adica sa vietuiesti in lume necasatorit,fiindca diavolul...(am mai zis de asta...).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
pentru cei care doresc să înțeleagă ce înseamnă aia matematică myself00 Generalitati 4 24.07.2012 20:51:00
sunteti de acord sa cititi pentru mine Paraclisul Sfntului Nicolae? andrutza151 Umanitare 1 23.09.2011 23:40:30
Romanii doresc puscarie pentru cei ce critica religia crestin ortodoxa hmiron Generalitati 35 07.04.2010 18:12:16
Atentie: XXX pentru copii pe canalul Minimax! Florin-Ionut Generalitati 22 19.01.2010 21:50:44
Va rog sa cititi si sa nu va panicati.Sa ne pregatim pentru mucenicie! ortodox4life Generalitati 56 11.02.2009 20:08:14