Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.06.2010, 15:27:16
idealist
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Staretul manastirii

De ce se cere prin regulamente ca staretul manastirii sa aiba facultatea de teologie? El este un administrator, ar fi mai potrivita o facultate economica. Un caz il reprezinta un preot ce a manifestat atitudini antiecumeniste impotriva episcopului si a fost oprit de la functia de o avea pt ca nu avea facultatea de teologie.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.06.2010, 15:38:26
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de idealist Vezi mesajul
De ce se cere prin regulamente ca staretul manastirii sa aiba facultatea de teologie? El este un administrator, ar fi mai potrivita o facultate economica. Un caz il reprezinta un preot ce a manifestat atitudini antiecumeniste impotriva episcopului si a fost oprit de la functia de o avea pt ca nu avea facultatea de teologie.
Un staret nu este numai staret sau sef administrativ! El mai intai de toate RASPUNDE IN FATA LUI DUMNEZEU DE SUFLETUL FIECARUIA DIN MANASTIRE, de Obstea lui! Sef administrativ, defapt este un alt calugar insarcinat numai cu treburile adminstrative ce se numeste Econom! El randuieste toate treburile, cu stirea sau Binecuvantarea STARETULUI! Nimic in Manastire nu se face fara BINECUVANTARE! Daca nu are Parintele econom binecuvantarea sa faca un lucru (sau alt parinte din obste) NU are voie sa faca! Altfel iese din ASCULTAREA FAGADUITA la Calugarie, si este Batjocorit de draci! Atunci este parasit de Darul Duhului Sfant si care usor in patimi si pacate!
Staretul inca din vechime este si DUhovnicul manastirii! Dar pentru ca treburile au devenit tot mai delicate atat cu obstea cat si cu cele materiale, Staretul numeste pe unul din parintii mai induhovniciti (experimentati si inaintati duhovniceste) - evident sa fie preot - ca Duhovnic al intregii Obste!
__________________
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.06.2010, 15:45:30
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
[...]
Ca tot veni vorba de facultati de teologie, ai dat licenta? Ce subiect ai ales pentru diploma? :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.06.2010, 16:07:24
idealist
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cum poti sa randuiesti lucrurile intr-o manastire numai avand cunostiinte de teologie? Stiu ca apar probleme si altele decat cele duhovnicesti, economice, tehnice, juridice. Dumnezeu le daruieste capacitatea de a rezolva toate aceste probleme precum lui Solomon?
Stiu ca multe manastiri se confrunta cu problema incalcarii hotarelor, furturilor. Oare Dumnezeu le vorbeste direct si-i indruma?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.06.2010, 16:31:51
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de idealist Vezi mesajul
Cum poti sa randuiesti lucrurile intr-o manastire numai avand cunostiinte de teologie? Stiu ca apar probleme si altele decat cele duhovnicesti, economice, tehnice, juridice. Dumnezeu le daruieste capacitatea de a rezolva toate aceste probleme precum lui Solomon?
Stiu ca multe manastiri se confrunta cu problema incalcarii hotarelor, furturilor. Oare Dumnezeu le vorbeste direct si-i indruma?
De ce nu te duci sa vezi, pe pielea ta, cum este?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.06.2010, 16:33:56
idealist
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vorbim de staretul manastirii. Tu imi spui sa ma duc sa devin staret, insa vezi tu nu am studii teologice.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.06.2010, 16:35:33
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de idealist Vezi mesajul
Vorbim de staretul manastirii. Tu imi spui sa ma duc sa devin staret, insa vezi tu nu am studii teologice.
Sa te duci sa vezi cum rezolva un staret problemele. Poate ne spui si noua.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.06.2010, 16:40:56
idealist
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Staretul nu spune cum rezolva problemele unui vizitator, care nu-i nici preot, nici student teolog nici "musafir oficial". Oricum din ce se pare procesul nu este la vedere, daca are viziuni in care e sfatuit de sus, eu nu le vad.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.06.2010, 17:45:16
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Dar ce vrei tu sa afli si sa vezi?, cum se ricica gardurile singure, cum se aseaza caramizile de unele singure, cum se auto-mulg vacile , cum apare mincarea in Trapeza in mod miraculos, cum se tin Liturghiile cu doar cu ingeri chemati la schimbul III in timp ce monahii dorm, care din "minunatii" visezi sa afli?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.06.2010, 21:23:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de idealist Vezi mesajul
De ce se cere prin regulamente ca staretul manastirii sa aiba facultatea de teologie? El este un administrator, ar fi mai potrivita o facultate economica. Un caz il reprezinta un preot ce a manifestat atitudini antiecumeniste impotriva episcopului si a fost oprit de la functia de o avea pt ca nu avea facultatea de teologie.

Există un astfel de canon ? O sursă, ceva unde ne-am putea documenta ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Tadei, staretul Manastirii Vitovnita din Serbia (1914 - 2003) alexmatei Mari Duhovnici si predicile lor 9 08.09.2015 22:39:42
Staretul Manastirii Vatoped arestat in ajunul Craciunului andra_v Generalitati 66 15.05.2012 23:01:12
Petrecere in fata Manastirii Bogdan N Generalitati 9 15.08.2011 17:43:11
Dotarile manastirii idealist Calugarul 5 04.07.2010 15:59:32
Imagini din biserica cea noua a Manastirii Sinaia cod_gabriel Intamplari adevarate 8 27.04.2007 16:03:35