Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 22.01.2012, 23:18:02
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dasy de Mara Vezi mesajul
Dar trebuie sa diferentiem cine nu este cu Hristos: Caci ce a spus Domnul nostru Iisus Hristos cand L-au cautat Mama si fratii Lui; care sunt Mama si Fratii Lui? Nu sunt cei care fac voia Tatalui ceresc? Matei 7/21: "Nu oricine Imii zice Doamne, Doamne va intra in imparatia cerurilor, ci cel ce face voia Tatalui Meu Celui din ceruri". Oare catolicii si protestantii nu fac milostenie, si inca cata!!! Si nu numai, ci si alte fapte de caritate. Si apoi sa nu uitam, ca si ei se numesc Cristi nu anticristi. Matei 7/14: "Nu poate pom bun sa faca rode rele si pom rau sa faca rode bune"
Ioan Cap. 3/17: "Caci n-a trimis Dumnzeu pe Fiul Sau in lume NU ca sajudece lumea, ci ca sa se mantuiasca prin El lumea"; CIne-i LUMEA? Suntem numai noi Ortodocsii? Si eu sunt ortodoxa din Sfanta Taina a Botezului de dupa nastere si ceea ce zic folosindu-ma de Insusi cuvintele Domnului, cred, fiindca tot ce a spus se va implini. De ce trebuie noi sa separam graul de pleva? Caci noua nu ne este dat a cunoste ce este bun sau rau inaintea Lui Dumnezeu, precum am mai spus. Si apoi va mai spun ceva, ce a ajuns la urechea mea: Cunos catolici, care postesc, ba i-am si dat unei cunostinte calendarul sfintilor si i-am zis sa posteasca ca si noi, asa precum s-a postit mai demul si i-am zis ca Sinoadele ecumenice au dezlegat la peste in sarbatori cu Doxologie mare si sa nu se osteneasca mai mult. s-a bucurat de calendar si acuma in noul an, mi-a ceru unul nou si i-am zis ca sa se uite la data si asa sa respecte sarbatorile, ca nu se schimba numai Sfintele Pasti si Sfintele Rusalii, pe care le au si ei Catolicii.
Ioan, cap 9, Ver. 31: "Si noi stim ca Dumnzeu nu-i asculta pe pacatosi; dar de este cineva cinstitor de Dumnezeu si face voia Lui, pe acela il asculta". Deci,daca preotul se roaga ptr un asa zis pacatos, oare nu-l asulta Dumnezeu? Daca negi aceasta si nu crezi, e ca si cum ai zice catre Dumnezeu ca a mintit.
Faptele Apostolilor, Cap. 2 Vers. 17: "Iar in zilele din urma, zice Domnul, voi turna din Duhul Meu PESTE TOT TRUPUL si fii vostrii si fiicele voastre vor proorocii si cei mai mici ai vostri vorvedea vedenii si batranii vostri vor visa". Zice aici numai de ortodocsi?
Fap. Apostolilor, Cap. 2 Vers: 18: "Inca si PESTE SLUGILE MELE SI PESTE SLUJNICELE MELE VOI turna in acele zile, din DUHUL MEU si vor proroci".
Fap. Apostolilor, Cap. 2, Vers. 21: "Si tot cel ce va chema numele Domnului se vamantui."
Cine este la stramtoare si nu striga la Dumnezeu?
stimata doamna,
parerea dvs nu e si parea Bisericii Ortodoxe.
Nimeni nu afirma ca romano catolicii sau altii sunt oameni rai, nu fac milostenie...etcDin contra multi din ei sunt adevarate exemple morale. Cum sunt si dintre neoprotestanti, musulmani, budisti etc.
Doar ca nu pot fi pomeniti al Sf Liturgie din motivele enumerate.
Curentul pe care il imbratisati se numeste ecumenism si e pierzator de suflet.
E erezie, doamna!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #62  
Vechi 23.01.2012, 00:06:50
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Curentul pe care il imbratisati se numeste ecumenism si e pierzator de suflet.
E erezie, doamna!
Să înțelegem că Părintele Arsenie Boca a fost eretic ?
Reply With Quote
  #63  
Vechi 23.01.2012, 04:40:44
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Să înțelegem că Părintele Arsenie Boca a fost eretic ?
Daca nu s-a pocait de ideile ecumeniste da. Si nu mai inflamati discutiile cu aceeasi poveste. Vi s-a mai raspuns. Dpdv al Bisericii orice om indiferent cat de mult posteste si se roaga, indiferent de inaltimea trairilor si a "promovarii" celorlalte invataturi, daca o invatatura il sminteste nu este in comuniune cu Biserica, cu Hristos si este eretic. "Iar dacă ochiul tău cel drept îți devine piatră de poticnire, scoate-l și aruncă-l de la tine, că mai bine îți este să piară unul din mădularele tale, iar nu tot trupul să-ți fie aruncat în gheenă."

Aveti grija si nu va folositi de asta ca sa spuneti ulterior ca eu as fi spus ca parintele a fost eretic. Pentru ca nu am spus. Si dvs nu stiti daca parintele nu s-a pocait si indreptat din acesta greseala.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 23.01.2012, 10:51:59
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Să înțelegem că Părintele Arsenie Boca a fost eretic ?
Nu, sa intelegeti ca dusmanii dreptei-credinte au facut din parintele Arsenie un eretic! Nici pe departe de a fi eretic!

cred ca am explicat deja faza cu sfanta Sofia cat si basilica Sf Petru , precum si cu Francisc de Asissi! Ptr detalii, trimite o scrisoare la manastirea Diveevvo, ca sa va confirme!

Parintele Arsenie spunea clar"Ecumenismul? Erezia tuturor ereziilor! Caderea Bisericii prin slujitorii ei. Cozile de topor ale apuslui. Numai putregaiul cade din Biserica Ortodoxa, fie ei: arhierei, preoti de mir, calugari sau mireni, inapoi la Sfanta Traditie, la Dogmele si Canoanele Sfintilor Parinti ale celor sapte Soboare Ecumenice, altfel la iad cu arhierei cu tot. Fereasca Dumnezeu! "
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #65  
Vechi 23.01.2012, 10:55:17
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Daca nu s-a pocait de ideile ecumeniste da. Si nu mai inflamati discutiile cu aceeasi poveste. Vi s-a mai raspuns. Dpdv al Bisericii orice om indiferent cat de mult posteste si se roaga, indiferent de inaltimea trairilor si a "promovarii" celorlalte invataturi, daca o invatatura il sminteste nu este in comuniune cu Biserica, cu Hristos si este eretic. "Iar dacă ochiul tău cel drept îți devine piatră de poticnire, scoate-l și aruncă-l de la tine, că mai bine îți este să piară unul din mădularele tale, iar nu tot trupul să-ți fie aruncat în gheenă."

Aveti grija si nu va folositi de asta ca sa spuneti ulterior ca eu as fi spus ca parintele a fost eretic. Pentru ca nu am spus. Si dvs nu stiti daca parintele nu s-a pocait si indreptat din acesta greseala.
Lucian, nu intra in joc. E o defaimare la adresa parintelui. La manastirea Diveevo, in Rusioa Pravoslavnica, manastirea parintelui Serafim de Sarov se afla o scrisoare, trimisa de o doamna catolica convertita la ortodoxie. Acolo gasesti motivul ptr care Francisc de Asisii a fost pictat intre sfintii ortodocsi.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #66  
Vechi 23.01.2012, 11:47:45
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Lucian, nu intra in joc. E o defaimare la adresa parintelui. La manastirea Diveevo, in Rusioa Pravoslavnica, manastirea parintelui Serafim de Sarov se afla o scrisoare, trimisa de o doamna catolica convertita la ortodoxie. Acolo gasesti motivul ptr care Francisc de Asisii a fost pictat intre sfintii ortodocsi.
Multumesc frumos. Chiar m-a ajutat. :)
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 25.01.2012, 01:39:21
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Exclamation hello

Citat:
În prealabil postat de Dasy de Mara Vezi mesajul
Canoanele trebuie sa fie si ele revizuite, daca acestea cumva se contrazic in esenta cu poruncile.

[...]
Toate drepturile de publicare, a articolelor scrise pe si referitor la aceasta tema, sunt rezervate celui ce in orasul care ma gasesc si vietuiesc, de cand S-A milostivit DUMNEZEU de mine, celui, ce prin Harul ce i-a fos tdat m-a binecuvantat la gasirea si intrarea mea in Biserica Mama, adica a bisericii ortodoxe.
Dar cine sunteți și ce scrieți ??
Reply With Quote
  #68  
Vechi 12.03.2014, 19:29:55
Oana_A's Avatar
Oana_A Oana_A is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Tu pune-le unde vrei, cu mentiunea ca au alta religie. Preotul va sti ce sa faca.
Parerile sunt impartite.
Multumesc.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
MOASTELE CATOLICE pacatoasa.. Moaste 179 09.12.2016 15:50:58
rude alianta luana Generalitati 13 26.02.2012 03:03:52
rude prin incuscrire flo9_10 Nunta 29 06.01.2012 15:47:08
rude de gradul VI anamariagradinaru Nunta 1 04.04.2011 20:49:58
prieteni si rude rataciti podolski_2 Generalitati 2 27.10.2008 14:23:01