Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.10.2022, 11:21:26
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de findus Vezi mesajul
Doamne ajuta! Ma bag si eu in discutie, dand peste thread. Intamplator m-a gasit trista intamplare cu temele facute deoarece m-am tot documentat pe tema asa in urma unor experiente personale in familie dar si in viata unor cunostinte.

Din punct de vedere psihologic exista o explicatie a comportamentului irational al preotului, precum aparent inexplicabil al victimei /victimelor. Desi nu sunt clincian, indraznesc sa zic ca sunt 90% sanse ca parintele Visarion Alexa sa sufere de o tulburare de personalitate / atentie, nu e boala mintala ci sufleteasca, adica de un tipar de comportament patologic (care cel mai probabil isi are radacinile in urma unot abuzuri emotionale si psihologie suferite in copilarie), si anume tulburarea de personalitate antisociala - adica psihopatie. Psihopatii nu sunt kilerii din filmele de hollywood, acelea sunt mituri. Asa se explica viata dubla, comportamentul duplicitar, disimularea in ani de zile a unei imagini aproape perfecte, sarmul si charisma, cuvantul la purtator, modul de aborare a victimelor (pe care le selecta si le adulmeca in mod expres pe cele labile si vulnerabile emotional, acesti oameni nu sunt capabili sa simta empatie si sentimente profunde ar stiu sa le recunoasca si sa le mimeze, de asemenea ceea ce ii mai caracterizeaze este lipsa constiintei (iar declaratiile la politie, schimbarea ulterioara a declaratiilor arata asta si momentan nu arata o constientizare si si o asumare deplina a faptelor destul de grave si smintitoare).
Studiile au aratat chiar niste modificari clare la nivel de hipotalamus si la anumiti centri la persoanele afectate de psihopatie. Pe de alta parte banuiesc ca ultima victima, medic (si poate si celelalte) de asemenea sufera de o tulburare de personalitate (care adesea cade prada in calea pradatorilor) sin nume tulburarea de personalitate histrionica - superficiala (tot ca tipar patologic de comportament aparut in urma unor probleme de lipsa de atasament afectiv sanatos al parintilor / sau al cel putin unui adult cu copilul), in urma careia persoana afectata manifesta un comportament seductiv nepotrivit in orice situatie fara sa isi dea seama, in goana dupa validare emotionala ca sa acopere goluri mari sufletesti din lipsa de iubire (sanatoasa) si stima de sine (normala, sanatoasa), nu stie sa puna limite in relatiile cu oamenii si asa ajung usor victime in abuzuri, cauta atentie in mod bolnavicios, are un comportament dramatic.
Motivul pentru care a depus tarziu plangere probabil se datoreaza confuziei, scindarii sufletesti a victimei, care a realizat ca trece printr-un abuz din partea celui pe care il idealizase si in care isi pusese toata increderea ca ii e salvator.
De asemenea reactiile prompte ale patriarhiei (atat de blamate de toata lumea) imi dau de inteles ca la nivel ierarhic se stia de derapajele parintelui (am inteles ca exista chiar o suparare ca parintele participa la anumite emisiuni si tinea conferinte fara binecuvantare de mai sus), doar ca legal nu puteau face nimic neexistand probe, nici mutarea disciplinara in cazul lui care se bucura de o mare notorietate, nu era posibila fara sa faca din el in ochii enoriasilor un martir , asadar au asteptat sa se sparga bula si cand a iesit adevarul in vileag au actionat prompt fara sa astepte o inaintare a anchetei autoritatilor.
In plus, ceea ce mi se pare foarte dezamagitor - dar firesc oarecum ce practic confirma si intregeste tabloul clinic, e comportamentul parintelui ulterior acuzarii: la politie a declarat confirmand faptele ca "m-am lasat ispitit", practic blamand alta persoana (cine a mai facut asta? Adam in rai, care a facut pe victima ispitita si a aruncat vina pe Eva, lucru care mai degraba i-a adus caderea, nu fapta incriminata in sine); faptul ca nu e deschis si cooperant cu ierhia bisericeasca (din presa si din comunicatele patriarhiei intelegem ca "in fata comisiei bisericesti a recunoscut faptele dar nu a intrat in detalii fiind sfatuit de avocat sa fie retinut in declaratii" - deci mai degraba asculta de avocat decat de ierarhi; si faptul ca si-a schimbat declaratiile si acum arunca vina fatis pe victima, probabil sfatuit de avocat, pentru a minimiza cat de mult fapta incriminata si de a scapa cu o pedeapsa mai mica - se numeste " damage control", cauta sa diminueze cat mai mult pagubele
. Iar daca ar fi fost o defaimare nedreapta pe care a luat o in spinare asemenea parintilor din Pateric (cum am crezut si eu in inscenare si in nevinovatia dansului in primele zile de la darea in presa), purtarea lui ar fi fost alta - dar nu ceea ce face confirma si mai mult vinovatia faptelor dar si tabloul clinic pe care vi l-am prezentat. Din pacate nicio purtare crestineasca pana acum. Sa ii dea Dumnezeu tamaduire sufletului si zile de pocainta, sa il ajute sa gaseasca chipuri de pocainta.
Iar familiei, sotiei, victimelor, fiilor duhovnicesti, comunitatii bisericii si tuturor zdruncinati - alinare,mangaiere si intarire in credinta.
Despre tulburarile de personalitate antisociala (psihopata) si narcisica (de pradatori, lipsiti de emotii si empatie) , precum si despre cea histrionica (dar si despre borderline si alte tulburari vulnerabile emotional - care cad victime perfecte in calea celor narcisici si psihopati), gasiti pe net resurse destule, cu care veti putea completa piesele de puzzle in straniul caz al parintelui Visarion Alexa.
In vremurile din urma cei drepti vor fi considerati si socotiti nebuni inclusiv de mai marii lor!

Pe de alta parte, comportamentul lui Hristic si curajos nicidecum histrionic ne arata ca nu era slugarnic si lingusitor la sefii ierarhici ci iata nu-i era frica de urmarire si caterisire ci traia in deplina intelepciune hristica inaintea Domnului ducand o viata de Credinta cinstita, echilibrata, in armonie cu iubirea si intelepciunea divina.

Ce spun si marturisesc ”victimele” sunt copilarii si exagerari!

Despre arhiereul Benedict Bistriteanul ce sa zic, am aruncat doar o privire si am ascultat 2-3 propozitii si mi se pare ok insa parerea cinstita o sa mi-o fac abea cand voi avea rabdarea de a asculta tot interviul. La prima impresie mi se pare ca e serios, bine infipt in Credinta si propovaduire, intelept bine scolit, frate bun ortodox de-al nostru, de aici din Transilvania.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 05.10.2022 at 11:36:01.
Reply With Quote