Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 05.03.2012, 23:29:54
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Singura problema e la ea. Pai daca preotul ii cere sa sara in cap, sare in cap? Daca mama vrea sa ramana singura si nemaritata ca sa o aibe pe langa casa, o sa ramana nemaritata?


Si de cand casatoria si nasterea de prunci au ajuns spurcate si in categoria curviei? Nu erau parca TAINA si BINECUVANTARE? Sau la 40 si ceva de ani, regulile sunt: mori singura!!!

F crestineste, mai ales, ca nu este o solutie aleasa, ci impusa. "FFF crestineste"

Basescu traieste in inimile noastre si se numeste comunism democratic. dictatura democratica. Daca asa zice, basescu, asa e, si gata!!!! Ca doar e binecuvantat de Patriarh, deci clar voia lui Dumnezeu.:P Asa ca faceti ascultare si votati PDL!!! Sa traiti bine! Nu traim bine, dar macar sa traiasca ei. E voia lui Dumnezeu. Sa nu mai fim asa egoisti. . .


Aaaa, nu faceti ascultare, pt ca noi vb de ascultare, dar mereu cand e vb sa le impunem altora, nu noua!!!
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #82  
Vechi 03.04.2012, 20:02:35
clujeanul33 clujeanul33 is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit Rugati-va pt iertarea pacatelor noastre

E sf si marele post, am gresit si noi, prin pacatele noastre, in primul rand, a gresit si parintele, dar in primul rand eu trebuie sa invat sa-l iubesc, indiferent de comportamentul sau fata de mine. Nu-i de ajuns sa nu-l urasc, nu-i de ajuns sa ma rog pt el, desavarsirea incepe cand o sa pot sa-l iubesc, chiar daca a facat si a spus atatea..

Stiindu-ma pacatos si departe de acesta desavarsire, vin si sa va rog sa va rugati pt el, si pt noi, pacatosii..

Iertare tuturor ce le-am gresit intr-un fel sau altul..

Doamne-ajuta!
__________________
"Crestin e cel ce implineste Voia Domnului, nu cel ce doar vb despre asta"
Reply With Quote
  #83  
Vechi 03.04.2012, 22:06:48
ekajad ekajad is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.04.2009
Locație: giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit Doamne ajuta!

am mai multe intrebari pentru cel nemultumit de masura care a impuso duhovnicul femeii pe care sustine ca o iubeste!
ai mai fost casatorit? (de cate ori?)
ai uitat ca prin glasul duhovnicului vorbeste Dumnezeu?
ia-il lasat un timp de gandire si doamnei?(ex.nu mai tineti legatura o perioada...punetiva ordine in ganduri!!!!)
In alta ordine de idei...exista oameni in lumea asta care domina persoanele neajutorate(bonlave),sustinand ca le iubeste pana la epuizare si altele.De fapt persoana neajutorata nu poate sa se apere singura si apare cate un binevoitor si le fura si farama de liniste care o are.
Parerea mea personala este ca exagerezi.Doar Dumnezeu stie ce se intampla cu adevarat si daca Oamneni Buni ar fi sa-l ascultam pe acel preot sar putea sa-i dam dreptate.Aici doar domnul a spus ce-l doare...mai sunt inca doua persoane care au cate ceva de spus.

Sa nu ne mai grabim sa-i dam dreptate ca tot ce se poate sa atragem mania lui Dumnezeu asupra noastra nestiind ce se intampla de fapt acolo.
Iertare daca am suparat pe cineva cu parerea mea.
__________________
Cautati pacea cu toata lumea si sfintenia fara de care nimeni nu va vedea pe Dumnezeu.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 25.04.2012, 14:22:17
clujeanul33 clujeanul33 is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ekajad Vezi mesajul
am mai multe intrebari pentru cel nemultumit de masura care a impuso duhovnicul femeii pe care sustine ca o iubeste!
ai mai fost casatorit? (de cate ori?)
ai uitat ca prin glasul duhovnicului vorbeste Dumnezeu?
ia-il lasat un timp de gandire si doamnei?(ex.nu mai tineti legatura o perioada...punetiva ordine in ganduri!!!!)
In alta ordine de idei...exista oameni in lumea asta care domina persoanele neajutorate(bonlave),sustinand ca le iubeste pana la epuizare si altele.De fapt persoana neajutorata nu poate sa se apere singura si apare cate un binevoitor si le fura si farama de liniste care o are.
Parerea mea personala este ca exagerezi.Doar Dumnezeu stie ce se intampla cu adevarat si daca Oamneni Buni ar fi sa-l ascultam pe acel preot sar putea sa-i dam dreptate.Aici doar domnul a spus ce-l doare...mai sunt inca doua persoane care au cate ceva de spus.

Sa nu ne mai grabim sa-i dam dreptate ca tot ce se poate sa atragem mania lui Dumnezeu asupra noastra nestiind ce se intampla de fapt acolo.
Iertare daca am suparat pe cineva cu parerea mea.
Hristos a Inviat!

Am sa incerc sa raspund pe scurt..
Nu am mai fost casatorit, nici eu si nici ea (de altfel ea nici nu avea cum, din moment ce nici acum nu vrea sa-i dea binecuvantare)..
Nu am uitat ca prin gura duhovnicului vb Dumnezeu, dar NU POATE VB DUMNEZEU PRIN GURA UNUI DUHOVNIC CE ALEGE SA NU IMPLINEASCA RANDUIALA ORTODOXIEI SI CARE PUNE MAI PRESUS DE CEEA CE TREBUIE SA IMPLINEASCA PAREREA SA PERSONALA..

Dumnezeu nu se contrazice pe Sine si Duhul Sfant nu se pogoara decat unde este smerenie, nu mandrie (*Nu-ti permit sa-mi spui mie ca nu stiu tot adevarul despre voi* - cuvintele sale).

Eu, dupa ce am cunoscut-o, am avut gand de casatorie cu ea, fara sa ma intereseze nimic altceva legat de ea (varsta, boala, ce zice fam, duhovnicul, etc), asta intamplandu-se cand eram vietuitor (nu frate!) al unei Manastiri.. Am asteptat vreo 2 luni apox. si cand m-am convins ca nu este ispita, asa cum sunt multe cand esti vietuitor intr-o Manastire, i-am spus asta, desi mai aveam o sapt si plecam de acolo..
Deci, eu nu aveam de unde sa stiu ce boala are, nici nu stiam ca-i bolnava sau nu, in clipa in care i-am spus gandul acesta..
Plecand de acolo am tinut legatura tel si apoi i-am spus sa mearga la duhovnic sa ceara binecuvantare pt casatorie, ea spunandu-mi de la prima intalnire de canonul ei *nici sa nu se casatoreasca, nici sa nu se calugareasca*, dar adaugand ca vrea sa faca Voia Domnului..

Iar parintele duhovnic, in loc sa faca ceea ce orice duhovnic ar fi facut (sa ma cheme sa ma cunoasca, sa vb cu duhovnicul meu, si sa ne dea un canon de rugaciune de 40 de zile si apoi sa venim innapoi), el s-a inaltat cu mintea si a zis *nu-ti dau binecuvantare, nu e de la Dumnezeu sa te casatoresti*..

Apoi, ne-am vazut mai des, a inceput sa apara si sent si a inceput sa ma iubeasca si la fel eu pe ea, totodata ne-am facut un obicei de a avea o pravila de rugaciune impreuna, si cu ajutorul ei am inaintat duhovniceste si in rug si oarecum si in traire..
Bineinteles ca tot am mai mers, ba impreuna la el, ba ea singura si mereu spunea altceva
*nu-ti dau binecuvantare ca nu vrea maica-ta*, apoi dupa ce am cazut si in pacate *nu-ti dau binecuvantare ca ati facut pacate*, apoi i-a spus *ca poate sa se casatoreasca cu oricine, dar nu cu mine*, constient fiind ca nimeni nu se poate casatori cu cineva care nu-l iubeste, apoi mie, la tel mi-a spus *MA, VREI SA-TI SPUN ADEVARUL? N-AM VRUT MA, N-AM VRUT SI NU VREAU!*, si in tot acest timp ei ii spunea *ca o sa ajunga in ghena focului daca se marita cu mine*, *ca vede inaintea ei o prapastie mare*, etc..
Si, inainte de a cadea in pacat, ea i-a spus *parinte, il iubesc* si el zice *nu, e de la diavol asta*., apoi dupa ce am pacatuit zice *nu conteaza c-ati pacatuit, lasa, Dumnezeu va iarta, dar nu va casatoriti*..
Ca acum, in postul Mare sa-i spuna ca de fapt el nu va fi niciodata de acord ca ea sa se casatoreasca, si ca asta nu e iubire, ci ispita de la diavol, de-i la varsta asta..

In tot timpul asta pe mine m-a facut nebun, apoi cand le-am zis la altii din Manastire asta, a zis ca nu e adevarat ca el nu m-a facut asa., a zis ca nu ma iarta si nu ma dezleaga de pacatele facute cu ea, desi erau pacate iertate si dezlegate de altul, ei i-a zis ca *nu ai ce cauta cu el la Nicula*, anul trecut de Sf. Marie, apoi cand i-a zis sa mergem impreuna la el la Manastie, zice *nu ai ce cauta cu el aici*, mie imi spune *eu as putea sa-ti fac rau, sa te blestem, dar nu-ti fac nimic*, apoi alta data *daca nu o lasi in pace te voi pune la slujbe* si intrebandu-l cum vine asta, ce inseamna, ca-mi face rau, zice *nu-ti fac rau, dar daca nu o lasi in pace si nu te orientezi spre alta nu vei avea spor in nimic din ce faci*, apoi ducandu-ma singur la Hramul acelei Manastiri unde este el si vrand a ma spovedi, prima oara, de fata cu oameni din Biserica a zis ca bine, te spovedesc, apoi intrand la el nu m-a lasat sa zic nimic, a vb doar el ca s-o las in pace, etc., apoi a doua zi am facut metanie mare in fata lui si i-am zis *parinte, in numele Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu, va rog primiti-ma sa ma spovedesc*, el s-a intors din Biserica si a iesit afara, a doua zi la fel *parinte, va rog primiti-ma sa spovedesc pacate* iar el a zis *esti bolnav mintal, du-te si te trateaza*..

Candva mi-a spus ca s-o las in pace ca eu vreau sa-mi bat joc de ea, iar el daca *vedea* ceva in viitor, cum mi s-a mai sugerat, n-ar fi trebuit sa ma vada cum sunt in prezent, ca NICIODATA nu am vrut si nu vreau sa-i fac rau?! Cine *vede* in Duhul Sfant, vede cu adevart, nu asa cum nu este...

Si-apoi, cat din tot ce-a facut el e ce trebuia sa faca cu-adevarat in calitate de preot si duhovnic?!
__________________
"Crestin e cel ce implineste Voia Domnului, nu cel ce doar vb despre asta"
Reply With Quote
  #85  
Vechi 25.04.2012, 18:59:41
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Adevarat a Inviat!Clujeanule,pana la urma,indiferent cum este acest om si in ce masura a gresit,nu asta este relevant...si cred ca,chiar tu eviti sa vezi realitatea,canalizandu-ti energia spre ceea ce spune si face acest preot,nevrand sa vezi cauza mai profunda a lucrurilor: din relatarile tale,potentiala viitoare sotie a ta este aproape inexistenta...E ca si cum ai avea o legatura,asa deficitara cum e ea,mai mult cu preotul duhovnic al ei si cu mama acesteia!Ea...viitoare ta sotie,unde se afla in acest context?Pana la urma cu cine doresti sa te insori?Si pentru cine porti lupta aceasta cu morile de vant?Vorbim,totusi,de o persoana matura (daca nu ma insel ai spus ca are in jur de 40 de ani) si daca la aceasta varsta nu poate alege pentru ea in contextul in care se presupune ca iubeste si ar fi cam ultimul tren pentru a-si mai face o familie,ci alege sa ramana legata in continuare in dependentele ei,crezi ca o va mai face vreodata?Din punctul meu de vedere,e foarte greu de crezut...
Nu stiu ce o determina sa se comporte astfel si inca nu am inteles daca boala despre care discuta duhovnicul este doar una de ordin fizic ori este vorba despre mai mult de atat,insa indiferent despre ce discutam,o casnicie se face in doi,nu de unul singur!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 25.04.2012 at 19:03:56.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 26.04.2012, 12:27:38
clujeanul33 clujeanul33 is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Adevarat a Inviat!Clujeanule,pana la urma,indiferent cum este acest om si in ce masura a gresit,nu asta este relevant...si cred ca,chiar tu eviti sa vezi realitatea,canalizandu-ti energia spre ceea ce spune si face acest preot,nevrand sa vezi cauza mai profunda a lucrurilor: din relatarile tale,potentiala viitoare sotie a ta este aproape inexistenta...E ca si cum ai avea o legatura,asa deficitara cum e ea,mai mult cu preotul duhovnic al ei si cu mama acesteia!Ea...viitoare ta sotie,unde se afla in acest context?Pana la urma cu cine doresti sa te insori?Si pentru cine porti lupta aceasta cu morile de vant?Vorbim,totusi,de o persoana matura (daca nu ma insel ai spus ca are in jur de 40 de ani) si daca la aceasta varsta nu poate alege pentru ea in contextul in care se presupune ca iubeste si ar fi cam ultimul tren pentru a-si mai face o familie,ci alege sa ramana legata in continuare in dependentele ei,crezi ca o va mai face vreodata?Din punctul meu de vedere,e foarte greu de crezut...
Nu stiu ce o determina sa se comporte astfel si inca nu am inteles daca boala despre care discuta duhovnicul este doar una de ordin fizic ori este vorba despre mai mult de atat,insa indiferent despre ce discutam,o casnicie se face in doi,nu de unul singur!
Fara a deranja, am o alta opinie despre cele semnalate..
Conteaza ce vrea ea si ea i-a spus parintelui ca ma iubeste si asta nu o data, nu vreau a vb mai mult despre iubirea dinre noi pt ca nu vreau a se canaliza discutiile spre acest subiect ce doresc a ramane in sfera intimitatii noastre, asa cum consider ca e firesc..

Nu vreau sa trasform tot ce-i intre noi intr-o *telenovela*, chiar daca pe alocuri *viata bate filmul* si nu vreau sa implic pe cei ce citesc in a comenta viata mea privata, nu asta e scopul..

Ea sufera oricum cel mai mult din toata situatia asta, pt ca a fost crescuta intr-o ascultare oarba fata de duhovnic si fata de parinti si ii e foarte greu sa inteleaga adevarul a ceea ce trebuie sa faca. Spre ex eu ii spun sa se roage sa fie Voia lui Dumnezeu cu ea, si de multe ori ascultandu-mi sfatul a fost bine si toate erau bune intre noi, dar de fiecare data cand vb cu par ii dadea lui dreptate si aceasta doar pt ca nu vrea sa accepte ca el greseste grav bazandu-se doar pe *asa spun eu*, sau *asa vreau eu*..

Ea este acum intr-o situatie greu de imaginat, fara tel mobil, nici al ei si altul ce i-l dadusem eu pt a comunica si are interdictie de a folosi tel fix, si asta ghici pt ce? Pt ca *asa spun eu* (parintele) si *asa vreau eu pt ca eu am facut-o si eu ii ordon* (maica-sa).. Am sa ma opresc aici cu a descrie situatia reala existenta cu ea, tocmai pt a nu aduce totul in sfera *telenovelei*, si credeti-ma, ma repet, ea sufera cel mai mult in situatia asta si daca nu vb despre ea e in primul rand din respect pt detaliile intime dintre noi si din respect fata de ea..

Si adevarul este ca nici parintele si nici maica-sa nu au vrut ca ea sa se casatoreasca, iar ea a trait ca o adevarata cenusareasa ingrijindu-se de casa surorii ei si de a o ajuta pe maica-sa si chiar pe vecine.. Toate bune si frumoase, a dobandit smerenie, a facut multe fapte bune si crestinesti, dar a *pierdut* dreapta socoteala, atat de necesara tuturor in aceste vremuri tulburi..

Deci, consider ca este foarte important si conteaza enorm de mult ce face acest duhovnic, atat din punctul sau de vedere (al propriei sale relatii cu Dumnezeu), cat si mai ales raul si pacatele ce le-am savarsit noi si care, de avea smerenia sa se roage *sa fie Voia lui Dumnezeu cu noi* si dorea sa implineasca randuiala Ortodoxiei nu se mai ajungea aici..

Si cred ca despre asta e vb, de a marturisi clar si fara echivoc ca Ortodoxia nu inseamna *nu dau binecuvantare pt ca nu vreau eu*, sau *nu te iert si nu te dezleg de pacatele facute* sau toate celelalte ce nu vreau a le mai (re)aminti..

Si toti cei ce cititi puteti ajuta cu rugaciunea voastra, pt ca *mult poate rugaciunea staruitoare a dreptului*..
__________________
"Crestin e cel ce implineste Voia Domnului, nu cel ce doar vb despre asta"
Reply With Quote
  #87  
Vechi 26.04.2012, 19:46:11
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Draga Clujeanule,iarta-ma,nu a fost intentia mea sa te supar cu ceva...eu doar mi-am spus parerea din prisma observatorului pe baza postarilor pe care le-ai scris si cam ce a reiesit din acestea...
Nu am contestat ca ea nu te-ar iubi ori ca nu si-ar dori sa fie cu tine,ideea a fost doar ca o persoana care nu este stapana pe propria ei viata,ci permite altora sa dispuna de ea si nici macar in contextul in care iubeste si isi doreste o familie (deci se presupune ca ar fi o motivatie destul de puternica) nu isi asuma responsabilitatea luarii unei decizii pe cont propriu...greu de crezut ca o va mai face vreodata.
Este o incercare si pentru ea,pentru tine si pentru voi toti cei implicati.
Este foarte putin probabil ca mama si duhovnicul ei sa isi schimbe modul de a fi si a se comporta,deci,singura care cu adevarat poate face ceva este doar viitoarea ta sotie si tot probabil este una din marile sanse pe care Dumnezeu i le-a scos in cale ca sa isi ia viata in propriile maini si sa iasa din acel rol de Cenusareasa despre care ai povestit mai sus...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 26.04.2012 at 19:48:44.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 26.04.2012, 19:47:58
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

"– Părinte, ce este ascultarea de duhovnic si până unde trebuie să meargă ea?
– Ascultarea de duhovnic, într-un fel, ar trebui să fie neconditionată. Dacă stii că-ti vorbeste Dumnezeu, dacă ai constiinta că prin duhovnic îti vorbeste Dumnezeu, atunci nu mai discuti nimic si faci ce ti se spune. Acum, nici duhovnicii nu trebuie să fie pretentiosi, în sensul acesta că ce-a spus el e cuvânt din Evanghelie, ci trebuie să fie cu întelegere fată de neputinta omenească. Trebuie să aibă elasticitate, să nu fie teapăn într-o chestiune, ci să fie binevoitor, întelegător, asa cum este un părinte fată de copil. Pentru că, dacă nu l-ai câstigat dintr-o dată, s-ar putea să-l câstigi cu vremea. Si în cazul acesta trebuie să te ocupi de el, să-l tii aproape de tine, ca să-l poti ajuta mai târziu, dacă nu-l poti ajuta în clipa de fată. Numai dacă sunt niste împotriviri puternice si niste împotriviri care-l înjosesc pe duhovnic în fata credinciosului, adică, dacă credinciosul îl coboară, îl defaimă pe duhovnic, în cazul acesta el nu poate fi duhovnic pentru respectivul si îl îndrumează să se ducă si să-si găsească alt duhovnic pe care-l poate asculta, la care poate să se supună." - Interviu realizat la Mănăstirea Brâncoveanu de la Sâmbăta de Sus, 5 octombrie 1997 cu Parintele Teofil Paraian.
Totul depinde de ea - daca ea nu stie ca ascultarea nu este INDOBITOCIRE, nu mai este vina ta si nici a duhovnicului. Daca nu a primit binecuvantare nu inseamna ca nu va puteti casatori. Duhovnicul poate fi "parasit" din motive intemeiate, iar caderea in pacat din pricina asa zisei ascultari, cred ca este un motiv foarte intemeiat. Daca ea, in ciuda sentimentelor pe care spune ca le are fata de tine nu-si da seama ca totusi este un om si are LIBERUL ARBITRU de la Dumnezeu, atunci mergi in viata mai departe si uit-o.
NICI UN BLESTEM nu se leaga de un om care are catusi de putina osteneala intr-o viata crestina, daca nu este intemeiata pe deplin asa ca nu va mai tot faceti probleme si actionati (de va vrea si ea bineinteles).
Episcopul locului, cu iertare sa mi fie, poate sa rezolve foarte bine problema atata timp cat i-o expuneti, si puteti primi binecuvantare de la el (este mai mare peste un simplu preot de manastire).
De la o conferinta cu un parinte din zilele noastre (nu mai stiu acum care) am aflat ca sunt doar 2 cai spre mantuire: CASATORIA sau CALUGARIA (exceptie facand cazurile grave de boli psihice si/sau fizice in care nu poti face fata la una dintre modurile de viata anterior enumerate). Tot o exceptie poate este si Calugaria alba care a fost intemeiata, din pricina prigonirilor, pe vremea comunismului si, cred ca poate fi practicata si azi insa numai din proprie vointa, iar ea odata ce a pacatuit cu tine si te iubeste, nu cred ca asta vrea. Daca voia asta nici macar nu se uita la tine.
Din cate am citit eu mai degraba drumul pe care tine sa-l urmeze este spre osanda, caci poate ajunge chiar si la deznadejde (Doamne fereste) si atunci sa vedem noi ce mai spun domnii si domnisoarele care indruma spre acea ascultare oarba.
Sper ca nu am suparat pe nimeni cu ideile si parerile pe care le-am expus aici (avand in vedere ca unele le-am auzit de la unii parinti si nu sunt ale mele proprii) si nu uitati un lucru:
Hristos s-a rastignit si a inviat pentru noi, iar Cununia este a doua Taina dintre Sf. Taine (dupa Sf. Botez)
Cu drag, AGabriela

Last edited by AGabriela; 26.04.2012 at 22:35:19.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 27.04.2012, 22:55:21
clujeanul33 clujeanul33 is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Draga Clujeanule,iarta-ma,nu a fost intentia mea sa te supar cu ceva...eu doar mi-am spus parerea din prisma observatorului pe baza postarilor pe care le-ai scris si cam ce a reiesit din acestea...
Nu am contestat ca ea nu te-ar iubi ori ca nu si-ar dori sa fie cu tine,ideea a fost doar ca o persoana care nu este stapana pe propria ei viata,ci permite altora sa dispuna de ea si nici macar in contextul in care iubeste si isi doreste o familie (deci se presupune ca ar fi o motivatie destul de puternica) nu isi asuma responsabilitatea luarii unei decizii pe cont propriu...greu de crezut ca o va mai face vreodata.
Este o incercare si pentru ea,pentru tine si pentru voi toti cei implicati.
Este foarte putin probabil ca mama si duhovnicul ei sa isi schimbe modul de a fi si a se comporta,deci,singura care cu adevarat poate face ceva este doar viitoarea ta sotie si tot probabil este una din marile sanse pe care Dumnezeu i le-a scos in cale ca sa isi ia viata in propriile maini si sa iasa din acel rol de Cenusareasa despre care ai povestit mai sus...
Nu se pune problema de a supara pe cineva sau nu..
Cred ca am mai postat anterior ca ea a trait cu-adevarat intr-o ascultare oarba, atat fata de mama cat si fata de duhovnic, pierzand cumva dreapta socoteala, ea nu a fost educata si nici crescuta sa hotarasca singura decat in lucruri fff mici si de aprox 10-15 ani are canonul asta, nici casatorie si nici calugarie si pur si simplu atat familia ei cat si ea "s-au obisnuit" cumva cu ideea asta ca ea nu va fi casatorita niciodata, pt ca asa credea ea ca e de la Dumnezeu, cum spune duhovnicul..

Dar iata ca Dumnezeu are un alt plan cu ea si cu mine, spre mantuirea ambilor..
Ii arata o alta "Cale" si nu cea cu care toti se obisnuisera, ci alta..
Caci spune Hristos "Sa nu sotociti c-am venit sa aduc pacea, ci sabia.. Am venit sa despart pe tatal de fiu, pe mama de fiica"..

Ea este slaba, din multe puncte de vedere si inca se indoieste ca asta e Calea si Voia lui Dumnezeu cu ea.. Si indoiala, stim de la cine e.. Si acesta indoiala apare totdeauna cand se
gandeste ca "daca e adevarat totusi ce zice parintele", sau "cum sa greseasca parintele? e om sfant, multi spun ca e vazator cu duhul, cine sunt eu sa il judec si sa vad de greseste sau nu?" si accepta de buna voie aceste ganduri in sufletul ei drept adevar, si "uita" adevarul ce-l traieste cu mine, tot ce a fost si ce este si cum a inceput totul..

Este intr-adevar o incercare mare pt ea, dar credeti-ma, caci nici parintele si nici parintii ei nu se vor schimba, caci nu vor asta..
__________________
"Crestin e cel ce implineste Voia Domnului, nu cel ce doar vb despre asta"
Reply With Quote
  #90  
Vechi 27.04.2012, 23:07:14
clujeanul33 clujeanul33 is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
"– Părinte, ce este ascultarea de duhovnic si până unde trebuie să meargă ea?
– Ascultarea de duhovnic, într-un fel, ar trebui să fie neconditionată. Dacă stii că-ti vorbeste Dumnezeu, dacă ai constiinta că prin duhovnic îti vorbeste Dumnezeu, atunci nu mai discuti nimic si faci ce ti se spune. Acum, nici duhovnicii nu trebuie să fie pretentiosi, în sensul acesta că ce-a spus el e cuvânt din Evanghelie, ci trebuie să fie cu întelegere fată de neputinta omenească. Trebuie să aibă elasticitate, să nu fie teapăn într-o chestiune, ci să fie binevoitor, întelegător, asa cum este un părinte fată de copil. Pentru că, dacă nu l-ai câstigat dintr-o dată, s-ar putea să-l câstigi cu vremea. Si în cazul acesta trebuie să te ocupi de el, să-l tii aproape de tine, ca să-l poti ajuta mai târziu, dacă nu-l poti ajuta în clipa de fată. Numai dacă sunt niste împotriviri puternice si niste împotriviri care-l înjosesc pe duhovnic în fata credinciosului, adică, dacă credinciosul îl coboară, îl defaimă pe duhovnic, în cazul acesta el nu poate fi duhovnic pentru respectivul si îl îndrumează să se ducă si să-si găsească alt duhovnic pe care-l poate asculta, la care poate să se supună." - Interviu realizat la Mănăstirea Brâncoveanu de la Sâmbăta de Sus, 5 octombrie 1997 cu Parintele Teofil Paraian.
Totul depinde de ea - daca ea nu stie ca ascultarea nu este INDOBITOCIRE, nu mai este vina ta si nici a duhovnicului. Daca nu a primit binecuvantare nu inseamna ca nu va puteti casatori. Duhovnicul poate fi "parasit" din motive intemeiate, iar caderea in pacat din pricina asa zisei ascultari, cred ca este un motiv foarte intemeiat. Daca ea, in ciuda sentimentelor pe care spune ca le are fata de tine nu-si da seama ca totusi este un om si are LIBERUL ARBITRU de la Dumnezeu, atunci mergi in viata mai departe si uit-o.
NICI UN BLESTEM nu se leaga de un om care are catusi de putina osteneala intr-o viata crestina, daca nu este intemeiata pe deplin asa ca nu va mai tot faceti probleme si actionati (de va vrea si ea bineinteles).
Episcopul locului, cu iertare sa mi fie, poate sa rezolve foarte bine problema atata timp cat i-o expuneti, si puteti primi binecuvantare de la el (este mai mare peste un simplu preot de manastire).
De la o conferinta cu un parinte din zilele noastre (nu mai stiu acum care) am aflat ca sunt doar 2 cai spre mantuire: CASATORIA sau CALUGARIA (exceptie facand cazurile grave de boli psihice si/sau fizice in care nu poti face fata la una dintre modurile de viata anterior enumerate). Tot o exceptie poate este si Calugaria alba care a fost intemeiata, din pricina prigonirilor, pe vremea comunismului si, cred ca poate fi practicata si azi insa numai din proprie vointa, iar ea odata ce a pacatuit cu tine si te iubeste, nu cred ca asta vrea. Daca voia asta nici macar nu se uita la tine.
Din cate am citit eu mai degraba drumul pe care tine sa-l urmeze este spre osanda, caci poate ajunge chiar si la deznadejde (Doamne fereste) si atunci sa vedem noi ce mai spun domnii si domnisoarele care indruma spre acea ascultare oarba.
Sper ca nu am suparat pe nimeni cu ideile si parerile pe care le-am expus aici (avand in vedere ca unele le-am auzit de la unii parinti si nu sunt ale mele proprii) si nu uitati un lucru:
Hristos s-a rastignit si a inviat pentru noi, iar Cununia este a doua Taina dintre Sf. Taine (dupa Sf. Botez)
Cu drag, AGabriela
Totul e mult mai greu pt ea si pt a lua aceasta decizie pt ca asta cum stau lucrurile acum, cred ca parintele i-a facut legatura sa nu se casatoreasca iar asta "tine" atata timp cat ea vrea cu vointa ei libera sa-l asculte..

I-am spus de mii de ori sa spuna "Ma lepad de parintele, de familia mea, de voiinta mea ptr a-Ti urma TIE, Doamne intru totul" si spune ca "simt ca nu ma pot spune ca ma lepad de parintele" ori asta inseama doar o legatura ce el a facut-o si care "tine" atat pt ascultarea ce ea i-o acorda neconditionat, cat si pt faptul ca Hristos e drept si a lasat preotilor puterea sa lege si sa dezlege..

De asta am tot insistat pe acest site cu faptele duhovnicului, caci aici e "cheia" a tot..
El daca implinea de la inceput ce trebuia sa implineasca si se ruga cu adevarat si cu smerenie, i se descoperea ca asta e Voia lui Dumnezeu si nu ceea ce crezuse el pana atunci..

Si culmea e, ca el nici macar nu vrea sa-si vada greselile lui si sa se-ndrepte, pt el insusi, in primul rand, apoi pt "prigonirea" sufletelor noastre..

Daca ati stii cu-adevarat cate pacate a "nascut" tot ceea ce a spus, tot ceea ce a facut, cate caderi in pacate grave si chiar in deznadejde am suferit eu..
Dar macar eu cad si prin mila lui Dumnezeu si a Precuratei Sale Maici ma ridic, stiu caderea si stiu "pasii" spre ridicare, dar el., el nici macar nu crede ca a gresit cu ceva, dimpotriva asta spune la toti, inclusiv ei, ca eu sunt de vina pt toate..
__________________
"Crestin e cel ce implineste Voia Domnului, nu cel ce doar vb despre asta"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cand suntem in lume? florin.oltean75 Generalitati 22 17.03.2012 00:28:36
increderea fata de duhovnic alex.petrisor Preotia (Hirotonia) 18 05.12.2010 15:06:18
Despre rugaciune atunci cand nu suntem acasa justine Rugaciuni 5 04.08.2010 22:11:36
Rugaciunile cand suntem obositi justine Rugaciuni 1 05.07.2010 22:37:10
Până unde merge ascultarea de duhovnic florina_drossu Preotul 29 05.04.2010 14:28:56