Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 15.07.2012, 14:39:16
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Fantastic avans moldovean in trairea crestina, reusind sa se intoarca in trecutul social de acum 50 ani sunt sigur ca vor fi mult mai sporiti duhovniceste acum.
Pentru aspectele duhovnicesti exista masuri duhovnicesti, iar pentru cele lumesti exista masuri lumesti.

Daca poleind in aur bisericile si consideram ca Duhul Sfant va veni mai rapid, ne inselam.

De asemenea, daca in locul numelui de botez noi am luat un numar, am facut inca un pas spre inrudirea cu satana. Modovenii nu vor sa fie moderni, ci placuti lui Dumnezeu. Dumnezeu sa le ajute, iar noua sa ne ajute sa ne intoarcem la pocainta si la rugaciune. Sa vedem la timp ca duhul lumesc nu este mantuitor, ci ucigator de suflete.

Ca sa te poti implica in astfel de discutii, nu trebuie doar sa tocesti Ortodoxia, ci sa o si traiesti. Daca n-o traiesti, nu-ti pasa, nu te doare. Calci peste cadavre, daca e cazul, ca sa fii modern si corect politic.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 15.07.2012, 14:48:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Daca poleind in aur bisericile si consideram ca Duhul Sfant va veni mai rapid, ne inselam.
Pai rusii sunt campioni la asta.
Nu sunt ei etalonul ortodoxiei?

Citat:
De asemenea, daca in locul numelui de botez noi am luat un numar, am facut inca un pas spre inrudirea cu satana.
Pai sa nu mai faci asa.

Citat:
Modovenii nu vor sa fie moderni, ci placuti lui Dumnezeu.
Din pacate se pare ca mai degraba tind sa se asemene stilistilor de la noi.
Si daca ar vrea asta n-ar fi asa mari campioni la avort, criminalitate si prostitutie.

Si din cum merg lucrurile nu s-ar zice ca se uita in directia corecta.

Citat:
Ca sa te poti implica in astfel de discutii, nu trebuie doar sa tocesti Ortodoxia, ci sa o si traiesti. Daca n-o traiesti, nu-ti pasa, nu te doare. Calci peste cadavre, daca e cazul, ca sa fii modern si corect politic.
Daca asta cu numerologia si interpretari sectare ale apocalipsei reprezinta trairea ortodoxiei, nu e de mirare ca o ducem asa rau si in loc de bine mergem spre si mai rau.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 15.07.2012, 15:12:18
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul





Daca asta cu numerologia si interpretari sectare ale apocalipsei reprezinta trairea ortodoxiei, nu e de mirare ca o ducem asa rau si in loc de bine mergem spre si mai rau.
Numerologia e altceva. Sa nu le amestecam.

Cine ti-a spus tie ca Sfantul Paisie Aghioritul e sectar? Dar Sfantul Lavrentie de Cernigov? Dar Parintele Iustin? Daca-mi argumentezi ca ei sunt sectari, putem continua discutia.

Daca nu, te intreb cum de nu iti frica de Dumnezeu sa spui ca acesti duhovnici au interpretat sectar Apocalipsa? Crezi ca ar fi cazul sa vina sa ia notite de la tine?

Last edited by antoniap; 16.07.2012 at 00:47:01.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
o nedumerire myself00 Religia Islamica 11 26.03.2015 17:14:33
o nedumerire...! myself00 Generalitati 6 25.04.2012 11:57:05
Nedumerire, mare nedumerire! ToaderValentin Intrebari utilizatori 16 29.02.2012 01:33:36
nedumerire flr_tavi Nunta 2 18.02.2009 17:10:59