Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.05.2013, 13:16:01
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Starețul Efrem Vatopedinul despre sentimentalism, feciorie, căsătorie și altele

http://www.pemptousia.ro/2013/05/omi...rea-mare-2013/
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.05.2013, 08:16:30
andrei_elena's Avatar
andrei_elena andrei_elena is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.12.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 51
Implicit foarte frumos

multumim Vlad! foarte frumos spus.. asadar fara sentimentalisme... :)))
__________________
„Nimic nu costă mai mult decât neștiința.“ Grigore Moisil
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.05.2013, 09:17:44
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:)..chiar mai mult decat atat: in masura in care este posibil, fara sentimente!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.05.2013, 12:08:57
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, însă nu prin reprimarea lor, ci prin depășire duhovnicească, adică prin atingerea iubirii celei adevărate, dumnezeiască și liberă. Altfel riscăm să ajungem niște oameni reci, seci la inimă, poate chiar urâcioși. Și atât.

Omilia este, cu adevărat, foarte bună.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.05.2013, 12:18:46
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Da, însă nu prin reprimarea lor, ci prin depășire duhovnicească, adică prin atingerea iubirii celei adevărate, dumnezeiască și liberă.
Absolut. Dar eu am lasat doar „fara sentimente” in sperata ca poate iese scandal :D
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.05.2013, 12:28:31
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Să mai așteptăm. Poate, poate ... :)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.05.2013, 13:07:04
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este vorba de a însulfeți acest topic? Atunci postez și eu un răspuns trimis anerior pe privat:

In afara de ideea ca iubire nu trebuie sa fie un sir de sentimentalisme, ci iubire prin Hristos, am mai retinut ca rodul Bisericii este experienta. Intr-adevar, in ceea ce ma priveste, as putea spune ca am o multime de amintiri legate de experienta mea in Biserica, amintiri de momente importante in consolidarea credintei mele. Amintiri legate de depasirea unor stari patimase, deznadajduite etc., care imi dau incredere si speranta si pentru viitor. Biserica este locul unde gasesc vindecare si reinnoire a vietii.

Sper ca nu am aberat....
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.05.2013, 14:42:21
andrei_elena's Avatar
andrei_elena andrei_elena is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.12.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 51
Implicit o opinie..

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
:)..chiar mai mult decat atat: in masura in care este posibil, fara sentimente!

da.. da.. fara sentimente prin depasirea lor. Iar depasirea nu se poate realiza decat prin trairea intensa a emotiilor, trairea pana dincolo de limita lor iar acolo unde incepe acest dincolo doar harul poate lucra sa scoata pe cineva din acea gaura neagra din care nu exista alte sanse de izbavire. Si cand harul te scoate din emotia distrugatoare poti sa faci comparatie si sa vezi ca exista doua lumi: una guvernata de emotie si una de har iar omul penduleaza intre cele doua. Eu prin cadere inteleg cadere in aceasta lume guvernata de emotii... si ca sa inchei opinia, imi petrec cea mai mare parte a vietii in aceasta "cadere" :) (respectiv in emotii). Emotia te face sa faci cele mai mari greseli..
__________________
„Nimic nu costă mai mult decât neștiința.“ Grigore Moisil
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.05.2013, 16:02:55
Florin_cj Florin_cj is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2013
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_elena Vezi mesajul
da.. da.. fara sentimente prin depasirea lor. Iar depasirea nu se poate realiza decat prin trairea intensa a emotiilor, trairea pana dincolo de limita lor iar acolo unde incepe acest dincolo doar harul poate lucra sa scoata pe cineva din acea gaura neagra din care nu exista alte sanse de izbavire. Si cand harul te scoate din emotia distrugatoare poti sa faci comparatie si sa vezi ca exista doua lumi: una guvernata de emotie si una de har iar omul penduleaza intre cele doua. Eu prin cadere inteleg cadere in aceasta lume guvernata de emotii... si ca sa inchei opinia, imi petrec cea mai mare parte a vietii in aceasta "cadere" :) (respectiv in emotii). Emotia te face sa faci cele mai mari greseli..
Foarte frumos ce spui si ce spune Parintele! Aceste sentimente nu sunt transferabile. Dupa cum spune si Sfanta Scriptura, Dumnezeu nu ne-a ispitit cu nimic din ceea ce ne-a dat, asa ca si sentimentele astea definesc insusi fidelitatea! Ele trebuie daruite cu masura si nu cu desfrau unui singur om, sotului si jumatatii lui sotia! Restul trebuie sa se iubeasca ca fratii! Nimic din ce a daruit Dumnezeu nu ispiteste si nu intina pe om, decat atunci cand ia din este fara masura, cu desfrau! Daca in viata avem multi iubiti, sentimentul isi pierde valoarea, ajungem sa ne indragostim in fiecare saptamana si pana la urma sa alegem tot cu sentimentul jumatatea si nu cu ceea ce inseamna Adevarul! Sentimentul devine precum bogatia, de ce avem, de ce vrem mai mult si mai nou, sa vedem cu o fi altul, sa incercam cu o fi cu altul! Si iar ne ratacim! Parintii vorbesc bine si cred ca a fost destul de clar mesajul pentur cei care nu sunt mireni, nu sentimentelor, iar pentu cei care sunt mireni sa le foloseasca pentur ceea ce ni le-a dat Dumnezeu! Cale de mijloc nu este, decat pentru cei care cauta dinadins desfraul!

Dumnezeu sa ne Lumineze cu Adevarul Lui!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.05.2013, 16:27:29
Florin_cj Florin_cj is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2013
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Implicit Mantuirea este pentru cei multi

Sa nu uitam ca mantuirea este pentru cei multi si sa vegehem toti, pentru ca cei multi sa faca Voia Lui Dumnezeu si nu cu atat de multa grija, precum cu multa dragoste fata de adevar!
Sa iubesti cu adevarat jumatatea ta, inseamna sa ii spui Adevarul, asumandu-ti riscul ca o vei pierde si nu sa ii faci pe plac sa musti dintr-un mar al ispitei, care o aduce langa tine! Daca iti doresti sa stapanesti pe cineva, ii dai dreptate si atunci cand se arunca in gura lupului, daca vrei sa ii slujesti, ii spui adevarul chiar daca apoi ia vorbe grele in gura ei si le arunca dupa tine cu rautate, viclesug si minciui care fac rani adanci in inima ta!
Atunci iti jertfesti sentimentele pentru Adevar! Nu ar fi nevoie de asta, daca s-ar intalni doi oameni care sa caute Adevarul si nu sa se ascunda in spatele unei legi cu care sa se laude ca o respecta cu strictete, dar sa continue sa minta sau sa tina cu viclenie mistere care creeaza basme in mintea celuilalt! Vai de noi, daca nu intelegem asta si ne jucam cu sentimentele!
Sarutari ale placerii si ale tradarii in loc de logodna si unirea trupurilor pentur placere si moartea sufletului in loc de casatorie!

Dumnezeu sa ne Lumineze cu Adevarul Lui!
Reply With Quote
Răspunde