Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 16.06.2013, 19:21:49
anamaria simleu anamaria simleu is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2011
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Hristos a inviat!

Vin si eu cu o intrebare ce ma framanata in ultimul timp (nu sunt in situatia aceasta ci pur si simplu m-am gandit mai mult la ea): oare este pacat sa te casatoresti cu o persoana divortata, daca acel divort a avut loc datorita neintelegerii in fostul cuplu (exclus adulterul)?

Multumesc anticipat pentru parerile dvs.
AGabriela
Casatoria cu o persoana divortata nu poate fi pusa la zid...este acceptata de biserica cu conditia sotul sa fie despartit haric de fosta sotie....in caz contrar, acesta chiar daca se recasatoreste va intemeia o noua familie in care va intampina mult mai multe probleme decat in casatoria anterioara, deoarece in fata lui Dumnezeu apartine inca primei sotii. indiferent de motivele divortului, daca despartirea harica nu are loc sa se astepte la: adulter, morti subite ale viitorilor copii, boli incurabile, etc...taina casatoriei presupune unirea a doua energii intr-una singura, momentul cand 2 devin 1....daca respectivul intra intr-o noua casnicie cu problemele nerezolvate inca din casnicia anterioara, acestea la un moment dat, au tendinta sa se repete, de regula sub o alta forma, si cu gravitate amplificata...divortul si recasatorirea ulterioara, reprezinta primul pas spre risipire a omului....asa ca, mare grija.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 16.06.2013, 20:54:59
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamaria simleu Vezi mesajul
Casatoria cu o persoana divortata nu poate fi pusa la zid...este acceptata de biserica cu conditia sotul sa fie despartit haric de fosta sotie....
Poftim?????????? Despartire harica??????

Ps: Nu am comentat nimic impotriva casatoriilor celor divortati, ci doar asupra unor pareri pe care unii le "scot" ca si cum ar fi invataturi ale Bisericii.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 17.06.2013, 14:28:30
Florin_cj Florin_cj is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2013
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de liviu mihai Vezi mesajul
'''Cred ca ,a te casatori cu o persona divortata reprezinta un mare risc de esec viitor al relatiei respective !!!

Mie personal,statutul acesta de persoana divortata,imi inspira cea mai profunda neincredere si suspiciune din mai multe puncte de vedere .

In orice caz o astfel de persona poate fi banuita de mai multe defecte, printre care putem aminti :

1). pe primul plan se afla prostia sau lipsa de minte in alegerea partenerului cel mai potrivit, astfel incat sa nu se ajunga la divort .(multi isi aleg partenerul numai dupa impresia pur fizica, neglijand multe aspecte ale caracterului care pot trezi suspiciuni : inclinatie spre violenta, bautura, minciuna sau curvie !)
2). lipsa de seriozitate, lipsa de implicare, caractere usuratice

Nu am deloc incredere in copii ai caror parinti sunt divortati. Cred ca si ei trebuie foarte tare evitati ca si parteneri ! Mai devreme sau mai tarziu vor cadea in obiceiul vazut in famile (doar au acolo exemple stralucite ),si se mai stie si ca : aschia nu sare niciodata prea departe ...!!!'''
Acestea de mai sus sunt spusele si parerea lui GUARDIAN KNIGHT
iar eu zic:

''...sa arunce piatra cel fara de pacat!''
Nu judecați, ca să nu fiți judecați.
Parerea mea este ca dumnezeu are poarta deschisa si pt mine pacatosul si pentru tine ''guardian knight'' daca m-as lua dupa tine as spune ca credinta din sufletul meu e in zadar si ca cea pe care o iubesc si cu care vreau sa intemeiez o noua familie este de fapt un mare pacat o nereusita
Toti gresim in viata si cred ca meritam macar o sansa de la dumnezeu.
Daca omul nu se leapada cu adevarat de pacat, repeta acceiasi gresala si cand o repeta situatia se inrautateste pentru el de mul mai multe ori!
Asa cad prada cei care se simt curati cand ies de la spovedanie si nu se caiesc cu adevarat! Stau linistiti, repeta gresala ca un adolescent si apoi se duc iar la spovedanie si o iau de la capat!
Dumnezeu sa ii ierte, eu sunt nevrednic sa le rabd celor care ii vad ca nu vor sa se lase de pacat! Si precum David se ascund in viclenie, m-as bucura ca precum lui David sa se si lepede cu adevarat de cel necurat!
Ceea ce nu e cu putinta la om, e cu putinta la Dumnezeu, nu pierdeti nadejdea!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare