Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.05.2012, 20:01:14
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Dupa "Solutia este de a spune NU din start la tot ce vine nou" nici mobil nu as fi avut si nici acest mesaj n-as fi scris.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.05.2012, 20:05:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Iar ,,paranoia''? Daca esti alergic la acest subiect, ar fi mai bine sa te abtii decat sa adresezi astfel de cuvinte crestinilor.

Cum dovedesti ca esti un bun crestin care nu are paranoia? Cum iti dovedesti intelepciunea in cele duhovnicesti, nu in cele lumesti?
Cei de la apologeticum, crestini?
Ma faci sa rad.

Formal or fi, dar duhul lor lasa mult de dorit.

Slaba si deraiata lor credinta se vede din ce si cum promoveaza.

Dupa mintea lor, Apocalipsa nu mai e credibila decat daca o impaneaza cu istericale anti-tehnologice (selective), fantezii despre 666, cipuri, etc.

O gramda de energie irosita fara folos duhovnicesc sau mai degraba paguba care n-a facut decat sa creeze o grupare de isterici si paranoici care isi promoveaza superstitiile tehnologice pe post de adevaruri duhovnicesti.

Last edited by AlinB; 30.05.2012 at 20:11:27.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.05.2012, 20:07:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tomita Vezi mesajul
Dupa "Solutia este de a spune NU din start la tot ce vine nou" nici mobil nu as fi avut si nici acest mesaj n-as fi scris.
Exact, cu mobilul pe care il porti la tine se poate sti traseul tau zilnic pe care l-ai avut si in ultimii 10 ani.
Legea nu le interzice sa pastreze log -urile atat timp cat doresc ei.

Iar daca iti schimbi nr. dar nu si telefonul au telefonul dar nu si numarul poti fi urmarit in continuare.

Si chiar daca le schimbi pe amandoua m-ar mira sa nu fie software care sa ti le gaseasca dupa modelul traseului.

Nu mai zic de urmaritul prin Internet.

Si nu ii vezi sa faca scandal impotriva telefonului mobil sau al Internetului, mai ales Internetului - ca si-ar taia singuri craca de sub picioare, cum si-ar mai promova aiurelile?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.05.2012, 20:23:24
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Eu inca folosesc un monitor CRT deci sant cu un picior in rai.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.05.2012, 20:25:18
Cautatorul_isihiei's Avatar
Cautatorul_isihiei Cautatorul_isihiei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.01.2011
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Cautatorul_isihiei
Smile

Se poate sa fiu prost si sa nu inteleg lucrurile bine, tocmai de aceea am deschis acest thread ca sa vad unde gresesc.
1. Acest tip de dotari recunoastere faciala...etc imi creaza asa un iz de "e bine si placut faptul de a-ti inregistra calculatorul caracteristici personale, ia uite este <<fun>>". Astfel de texte insa( Exemplul 1 Exemplul 2 ) imi creeaza impresia ca nu merg in directia buna, adica vreau sa devin cyborg sau sa dobandesc harul?
2. Observ o atenuare a trezviei, o incapacitate de a sta in realitate, plictiseala, trandavie chiar lupta cu gandurile mult mai puternica, un fel de impatimire de un astfel de dispozitiv (laptop + internet) si cu toate ca citesc online lucruri in legatura cu credinta mi se pare ca pierd ceva din credinta. Plus ca fac rugacunile pe fuga fara concentrare, fara simtire, lucru ce nu se intampla in zilele cand nu utilizez internetul de aceea cred ca mie personal nu mi se potriveste combinatia asta (laptop + internet) dar din cate observ problema e a mea, adica utilizez in mod patimas acestea...
3. Iertati-ma pentru tulburarea creata, cred ca sunt inselare, deci problema este a mea...
__________________
„Căutați mai întâi Împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui și toate celelalte se vor adăuga vouă.” (Mt 6, 33)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.05.2012, 20:26:00
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Eu inca folosesc un monitor CRT deci sant cu un picior in rai.
fericitule! ... eu scriu de pe smartphone ... nu mai am sanse :D
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.05.2012, 20:28:47
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cautatorul_isihiei Vezi mesajul
Pentru ca desktopul pe care il aveam mi s-a stricat, m-am gandit sa achizitionez un laptop, ceea ce am si facut. Problema e ca m-am grabit in achizionarea acestuia (oferta avantajoasa pentru mine) si fiind nu prea priceput in acest domeniu am achizitionat un laptop cu functie de login cu recunoastere faciala si tot felul de "tehnologii ale viitorului", lucru ce l-am observat abia dupa ce il achizitionasem.
Sincer va spun sa am un astfel de calculator ca si crestin ortodox nu ma odihneste deloc. Iau in calcul si posibilitatea returnarii lui, pentru asta mai am 7 zile si sa achizitionez unul mai simplu...chiar la mana a doua. Mentionez ca traiesc "in idioritmie" ca sa ma exprim asa, adica de capul meu, participand la Sfintele Taine ale Bisericii, dar deocamdata neavand un parinte duhovnicesc.
Si pentru ca mantuirea sta intru sfat mult, in speranta ca v-ati confruntat cu o situatie asemanatoare si ati fost sfatuiti de vreun parinte duhovnicesc in acest sens, astept sfaturile voastre aici pe acest thread sau pe PM (sa-l pastrez sau nu?).

Multumesc.

faptul că deții un laptop cu un display ce are implementat o noua tehnonogie gen: (TruBrite; Anti-Glare...etc) nu văd ce te-ar putea sfii.. de la a rămâne credincios...!
tehnologia poate fi folosită și în scopuri bune...!


"Cu Pogorârea Sfântului Duh Tu luminezi și faci să rodească gândirea savanților. Cu puterea cunoașterii cea de Sus pătrund ei legile Tale, luminându-ne adâncul înțelepciunii Tale de Ziditor. Lucrările lor și fără de voie Te mărturisesc! O, cât ești de mare în operele lor! Cât ești de mare în omul pe care Tu L-ai făcut!"

iubește-L pe Dumnezeu...și fii fericit...!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.05.2012, 20:30:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cautatorul_isihiei Vezi mesajul
Se poate sa fiu prost si sa nu inteleg lucrurile bine, tocmai de aceea am deschis acest thread ca sa vad unde gresesc.
1. Acest tip de dotari recunoastere faciala...etc imi creaza asa un iz de "e bine si placut faptul de a-ti inregistra calculatorul caracteristici personale, ia uite este <<fun>>". Astfel de texte insa( Exemplul 1 Exemplul 2 ) imi creeaza impresia ca nu merg in directia buna, adica vreau sa devin cyborg sau sa dobandesc harul?
2. Observ o atenuare a trezviei, o incapacitate de a sta in realitate, plictiseala, trandavie chiar lupta cu gandurile mult mai puternica, un fel de impatimire de un astfel de dispozitiv (laptop + internet) si cu toate ca citesc online lucruri in legatura cu credinta mi se pare ca pierd ceva din credinta. Plus ca fac rugacunile pe fuga fara concentrare, fara simtire, lucru ce nu se intampla in zilele cand nu utilizez internetul de aceea cred ca mie personal nu mi se potriveste combinatia asta (laptop + internet) dar din cate observ problema e a mea, adica utilizez in mod patimas acestea...
3. Iertati-ma pentru tulburarea creata, cred ca sunt inselare, deci problema este a mea...
1. Daca e sa te iei dupa chestiile de genul asta, orice chestie tehnologica ascunde un cipusor care ascunde un 666 pe undeva.
Deci daca esti dispus sa ii iei in serios, renunta la orice electronica sau sa interactionezi cu ceea ce este electronic.
Banuiesc ca vei reusi doar refugiindu-te undeva intr-o pestera.
Si fii sigur ca n-ai sa gasesti acolo nici un "apologet" din asta.

2. calculatorul si internetul sunt intr-adevar o problema dar depinde de la caz la caz, vezi si tu cu ce gresesti si corecteaza. Poate iti sunt totusi utile pana la un punct si dincolo de el nu trebuie sa mai mergi.
Poate pur si simplu nu ai de fapt nevoie deloc de ele.

3. e bine daca pleci lamurit :)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.05.2012, 20:36:53
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cei de la apologeticum, crestini?
Ma faci sa rad.

Formal or fi, dar duhul lor lasa mult de dorit.

Slaba si deraiata lor credinta se vede din ce si cum promoveaza.

Dupa mintea lor, Apocalipsa nu mai e credibila decat daca o impaneaza cu istericale anti-tehnologice (selective), fantezii despre 666, cipuri, etc.

O gramda de energie irosita fara folos duhovnicesc sau mai degraba paguba care n-a facut decat sa creeze o grupare de isterici si paranoici care isi promoveaza superstitiile tehnologice pe post de adevaruri duhovnicesti.
Te lupti cu cuvintele Sfantului Apostol Ioan, care nu lasa loc de interpretari dupa ureche.

Pune-ti cat mai multe cipuri, ca sa arati ca tu nu faci parte dintre paranoici, dar nu calca in picioare avertismentele sfintilor si ale duhovnicilor ortodocsi. Chiar intreci masura. Daca nu marturiseste nimeni despre taina faradelegii care se lucreaza sub ochii nostri, atunci pietrele vor vorbi.

A nu fi paranoic, nu inseamna a ascunde adevarul si a-i denigra pe cei care au curajul de a-l marturisi.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.05.2012, 20:45:12
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mie mi se pare pertinenta problema pusa.

Orice nedumerire, intrebare care pune in dezbatere interioara sentimentul departarii de Dumnezeu nu vine asa aiurea, de nicaieri, vine din suflet si deseori e bine sa-i dam atentie.

Ca lumea in care traim nu permite punerea in discutie cu usurinta, ca esti luat in ras, ca esti combatut ca stai impotriva "dezvoltarii tehnologice" etc. etc., astea sunt semne ca lumea nu e intotdeauna in "pas" cu nevoile tale sufletesti - si uneori e si firesc sa nu fie pentru ca fiecare dintre noi suntem diferiti si ne aflam in stari diferite in relatia cu Dumnezeu.

Dar, daca sufletul tau simte dorul simplitatii sau isi pune intrebari, ele nu sunt de aruncat la gunoi sau de ignorat, ci de analizat si de discutat cu persoana care chiar poate sa inteleaga cu adevarat ce nevoie ascund gandurile, intrebarile care-ti apar in minte.

Doamne ajuta sa-ti gasesti un parinte duhovnic.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
o nedumerire myself00 Religia Islamica 11 26.03.2015 16:14:33
o nedumerire...! myself00 Generalitati 6 25.04.2012 10:57:05
Nedumerire, mare nedumerire! ToaderValentin Intrebari utilizatori 16 29.02.2012 00:33:36
nedumerire flr_tavi Nunta 2 18.02.2009 16:10:59