Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.08.2013, 10:26:06
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow Logica si fizica cuantica

Fizica cuantica are multe teorii ale caror concluzii nu au legatura cu logica pe care o stim noi ,desi... tocmai ACEASTA LOGICA e folosita cand fizicienii fac analizele si experimentele care au dus la concluziile care sfideaza logica.Pare a fi o o auto-impuscare in picior. Daca fizica cuantica contrazice legile logicii inseamna ca se contrazice pe sine caci tocmai acele legi ale logicii au fost folosite . Adica folosesti in ipoteze ,experimente logica si apoi ,aceeasi logica, o contrazici in concluzia acelor experimente(legea identitatii sau noncontradictiei din ipoteze si experimente e anulata subit in concluzia acelor experimente)
http://www.youtube.com/watch?v=zgqar64ggcc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.09.2013, 19:47:28
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Fizica cuantica are multe teorii ale caror concluzii nu au legatura cu logica pe care o stim noi ,desi... tocmai ACEASTA LOGICA e folosita cand fizicienii fac analizele si experimentele care au dus la concluziile care sfideaza logica.Pare a fi o o auto-impuscare in picior. Daca fizica cuantica contrazice legile logicii inseamna ca se contrazice pe sine caci tocmai acele legi ale logicii au fost folosite . Adica folosesti in ipoteze ,experimente logica si apoi ,aceeasi logica, o contrazici in concluzia acelor experimente(legea identitatii sau noncontradictiei din ipoteze si experimente e anulata subit in concluzia acelor experimente)
http://www.youtube.com/watch?v=zgqar64ggcc
De exemplu ? Ce teorie nu are legatura cu logica ?

Dar despre mecanica clasica ce zici ? Forta = masa X acceleratia, e logic sau nu ?

Last edited by iliegh; 22.09.2013 at 20:00:46.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.10.2013, 14:17:39
Elena03 Elena03 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2013
Mesaje: 12
Implicit Elena03

Te referi poate la "principiul incertitudinii" al lui Heisenberg?
Daca da, gresesti profund.
PS: Specializarea mea a fost fizica cuantica si intr-adevar, nu am intalnit nicaieri in ea contradictii cu "logica".
PS2: defineste logica :)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.10.2013, 17:38:14
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Deși cuantica nu face casă bună cu teoria relativității, împreună se străduiesc să-L scoată pe Dumnezeu afară din Creație.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.10.2013, 18:05:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ai putea sa spui la fel de bine ca si legea lui Newton exclude pe Dumnezeu din creatie.

Si fac o casa foarte buna, dat fiind ca fiecare are o parte diferita a realitatii fizice la care se aplica.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 11.10.2013 at 18:07:50.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.10.2013, 15:38:34
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ai putea sa spui la fel de bine ca si legea lui Newton exclude pe Dumnezeu din creatie.

Si fac o casa foarte buna, dat fiind ca fiecare are o parte diferita a realitatii fizice la care se aplica.
Ce se intelege din ce-ai zis tu? Ca legea lui Newton se aplica corpurilor materiale macroscopice si Dumnezeu se aplica cui ?

Se aplica planului moral. Asta e si parerea mea. Tot ce tine de Dumnezeu si religie se aplica doar moralitatii omului, iar restul, cum ar fi originea universului si legile fizice sunt in afara religiei.

Ma bucur ca ai ajuns la concluzia asta. Eu am tot vorbit despre asta dar nu ai vrut sa asculti.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.10.2013, 15:42:07
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Deși cuantica nu face casă bună cu teoria relativității, împreună se străduiesc să-L scoată pe Dumnezeu afară din Creație.
Lol, nu se straduiesc deloc. Nici nu-L iau in considerare. Nu poti sa scoti pe cineva din considerare daca nici macar nu presupui ca ar exista.

Sunt doar false idei ateiste, tot atat de neputincioase ca ideile religioase despre creatie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.10.2013, 15:46:00
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elena03 Vezi mesajul
Te referi poate la "principiul incertitudinii" al lui Heisenberg?
Daca da, gresesti profund.
PS: Specializarea mea a fost fizica cuantica si intr-adevar, nu am intalnit nicaieri in ea contradictii cu "logica".
PS2: defineste logica :)

Nu cred ca se refera la principiul incertitudinii. Cred mai degraba ca a citit pe undeva niste articole pseudostiintifice si a preluat informatia fara sa aiba o pregatire prealabila in domeniul mecanicii cuantice.

Daca pomenesti de Heisenberg, probabil o sa intrebe ce marca de bere mai e si asta.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.10.2013, 16:07:45
Elena03 Elena03 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2013
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Nu cred ca se refera la principiul incertitudinii. Cred mai degraba ca a citit pe undeva niste articole pseudostiintifice si a preluat informatia fara sa aiba o pregatire prealabila in domeniul mecanicii cuantice.

Daca pomenesti de Heisenberg, probabil o sa intrebe ce marca de bere mai e si asta.

:)))

Asa presupuneam si eu.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.10.2013, 15:48:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Ce se intelege din ce-ai zis tu? Ca legea lui Newton se aplica corpurilor materiale macroscopice si Dumnezeu se aplica cui ?
Ca domeniile enuntate de Ionut, nu-si propun nimic din ce crede el pentru ca n-au nici o legatura cu ce crede el :)

Citat:
Se aplica planului moral. Asta e si parerea mea. Tot ce tine de Dumnezeu si religie se aplica doar moralitatii omului, iar restul, cum ar fi originea universului si legile fizice sunt in afara religiei.
Inevitabil stiinta abordeaza si originea creatiei, atat la nivel fizic cat si biologic deci inevitabil se apropie si de religie iar oamenii de stiinta sunt totusi oameni, nu se pot abine sa nu amestece si nitica religie in ce fac, indiferent de pozitie.

Si aici apare aspectul filosofic care insoteste stiinta iar dpdv stiintific, unele filosofii pot fi sau nu daca nu valide/invalide macar mai mult sau mai putin cu bun simt.

De ex. teoriile prin care se incearca sa se dovedeasca imposibilul: ca materia este eterna si "creatoare" nu de putine ori frizeaza ridicolul sau ajung pana la urma la ideea necesitatii unui creator inteligent, dar refuza sa-l numeasca cum o fac altii care stiau de mult lucrul asta si prefera sa inventeze civilizatii extraterestre, fara sa-si dea seama ca departe de a raspunde la intrebare, creaza una similara si cu o nuanta de ridicol in plus.

Citat:
Ma bucur ca ai ajuns la concluzia asta. Eu am tot vorbit despre asta dar nu ai vrut sa asculti.
Cred ca te-ai cam grabit cu concluziile :))
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 14.10.2013 at 16:07:17.
Reply With Quote
Răspunde