Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.10.2009, 02:05:07
inclusiveu's Avatar
inclusiveu inclusiveu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.09.2009
Locație: Bucuresti-Unirii
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru inclusiveu
Implicit ma poate ajuta cineva sa cumpar o rasa("vesmant"pt. Protopsalti)?

As vrea sa stiu si eu de unde pot face rost de o rasa de protopsalt. Si as vrea,daca se poate, sa nu ma coste mai mult de 200 RON. Daca ma poate ajuta cineva, sa-mi raspunda pe boy_funtalk@yahoo.com sau pe messenger cu aceeasi adresa(fara @yahoo.com). Multumesc mult si Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.10.2009, 17:37:34
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Smile

Daca esti din Bucuresti ,intreaba-l pe Mihai Buca de la Catedrala. El cred ca si-a cumparat-o din Grecia ,eventual poate sa-ti dea amanunte.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.10.2009, 01:30:29
inclusiveu's Avatar
inclusiveu inclusiveu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.09.2009
Locație: Bucuresti-Unirii
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru inclusiveu
Smile

Sunt din Bucuresti, dar daca o are din Grecia, eu nu pot face rost. Oricum, e foarte greu sa pot vorbi cu el, ca ar trebui sa il astept pe langa catedrala. Si banuiesc ca nu prea ar vrea sa vorbeasca cu mine, ca am abia 19 ani impliniti ieri. Eu vreau sa cant in timpul saptamanii la patriarhie, ca sunt isonar sef la mine la biserica si sunt si membru in Grupul Psaltic Sf. Ioan Damaschin. Nu ca sa ma laud, dar mi s-a intamplat ieri ca dupa ce am stat 3 ore la coada, ca sa pot intra in catedrala ca sa pot vorbi cu preotul care miruieste pe inchinatori(l-am intrebat cum sa vin ca sa cant acolo etc.) si mi-a zis ca ei sunt profesionisti,etc, dar mi-a zis-o intr-un fel de parca eu n-as sti nimic. Nu-l judec, ca o fi crezut ca sunt un pushtiulache care vrea sa "devina vedeta". Apropo: multumesc mult tuturor celor care au citit thread-ul meu si au vrut sa ma ajute, dar am gasit azi pe undeva pe langa Patriarhie(pe unde incepea coada pelerinilor care mergeau la sfintele moaste ale Sf. Dimitrie cel Nou) un croitor de vesminte preotesti si mi-a spus ca imi face rasa cum vreau eu. I-am dat detalii despre cea a lui Mihail Buca(vreau sa am rasa ca a lui:D) si a zis ca ma costa in jur de 300 RON. Saptamana viitoare ma duc cu niste poze cu Mihail Buca din mai multe unghiuri si "ne apucam" de facut rasa. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.10.2009, 05:27:34
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Doamne ajuta!

chiar ma gandeam ieri citind thread-ul tau de ce nu te duci tu la cineva sa-ti faca vesmantul exact asa cum il doresti... si iata ca te-a ajutat Dumnezeu sa-l gasesti pe acel croitor, ce cadou frumos de ziua ta ! La multi ani si sanatate, sa-ti implinesti visele !!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.10.2009, 10:10:36
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit Doamne ajuta!

Draga inclusiveu, deocamdata Mihai Buca este f. ocupat in zilele acestea cu Sarbatoarea Sfantului Dimitrie Basarabov, ei canta acolo cam pe la toate slujbele(vecernii si utrenii) si nu poate fi contactat.
Dupa zilele acestea insa , mai ales vinerea, Mihai este de rand la strana si nu cred ca te-ar refuza sa canti cu ei. Eu insumi cand merg la Bucuresti la Patriarhie ,imediat cum ma vede zice:"Treci incoace, langa mine ca la voi la Slobozia nu ai unde sa canti!" Sa nu te sperii daca insa te va supune unui mic examen, asa sa vada daca ai voce si cunostinte de psaltica.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.04.2010, 15:27:01
inclusiveu's Avatar
inclusiveu inclusiveu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.09.2009
Locație: Bucuresti-Unirii
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru inclusiveu
Implicit :D

Tocmai cautam ceva pe internet si am vazut acest thread. Am rasa si cant la Patriarhie din noiembrie. Mihail Buca este un om minunat si o sa ma invete multe. In fiecare zi invat ceva nou, mai ales cand este Adrian Stolnicu, Gabi Radasanu sau mai ales Mihail Buca. Doamne ajuta. Hristos a inviat!
__________________
Nadejdea mea este Tatal, scaparea mea Fiul, acoperamantul meu este Duhul Sfant. Treime Sfanta, marire Tie!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.04.2010, 15:28:53
inclusiveu's Avatar
inclusiveu inclusiveu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.09.2009
Locație: Bucuresti-Unirii
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru inclusiveu
Smile

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
chiar ma gandeam ieri citind thread-ul tau de ce nu te duci tu la cineva sa-ti faca vesmantul exact asa cum il doresti... si iata ca te-a ajutat Dumnezeu sa-l gasesti pe acel croitor, ce cadou frumos de ziua ta ! La multi ani si sanatate, sa-ti implinesti visele !!
Hristos a inviat, Mirela!
__________________
Nadejdea mea este Tatal, scaparea mea Fiul, acoperamantul meu este Duhul Sfant. Treime Sfanta, marire Tie!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.04.2010, 15:33:21
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

ti-am dat ass vobim,cred ca te pot ajuta sa vedem si pretul exact
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.04.2010, 07:24:23
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inclusiveu Vezi mesajul
Hristos a inviat, Mirela!
Adevarat a inviat!... Ma bucur mult pentru tine!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.07.2012, 16:08:55
Gabriel_psaltik Gabriel_psaltik is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.07.2012
Mesaje: 1
Implicit

intra pe athos.ro, acolo iti alegi modelul, materialul si masurile.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
cantaret, protopsalt, psalt, rasa, vesminte

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca "interzis" ?? stie cineva ceva ? irodion Generalitati 695 09.10.2014 23:59:31
Se poate tine "post partial?" fallen Postul 175 07.04.2012 10:49:09
"Acatist pentru adormiti" - se poate? mirelat Slujba inmormantarii 14 22.03.2011 19:53:05
Cum pot "aduce" pe cineva drag la credinta? lourdes19 Generalitati 2 19.10.2010 13:06:29
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 08:26:42