Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 09.02.2016, 18:43:34
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

În Apocalipsă sunt o mulțime de evenimente care se întâmplă ÎNAINTE de momentul pecetluirii.

Aș fi curios să văd cum sau unde identifică cipofobii, în lumea reală, acele evenimente anterioare.

De exemplu: cine sunt cei doi martori amintiți în capitolul 11 ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
  #52  
Vechi 09.02.2016, 19:14:48
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
În Apocalipsă sunt o mulțime de evenimente care se întâmplă ÎNAINTE de momentul pecetluirii.
Foarte buna precizare ! Sunt evenimente extrem de importante si inainte si dupa si totusi, foarte ciudat, parca nu genereaza nici un fel de emotie sau de interes in comparatie cu aspectul discutat.
  #53  
Vechi 09.02.2016, 20:37:29
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Părintele Mihoc ne explică foarte clar că 666 este numărul numelui unui om. Ce înseamnă numărul numelui? Îneamnă să tranformi un nume în număr. Metoda se numește gematrie foarte des folosită în antichitate, adică literele erau folosite și pentru cifre. În ebraică, greacă și latină literele țineau loc și de cifre. În ebraică alef este 1, bet este 2 sau în greacă alfa este 1, beta este 2, s.a.m.d.
Deci, e foarte ușor să transformi un nume în număr adunând cifrele literelor numelui. Și a dat exemplu că îl poți găsi pe Stalin 666, pe Ceaușesscu, pe Napoleon sau pe Vicariu Filii Dei s.a.m.d. Părintele spune că poate găsi și pe cineva din sală a cărui nume dă 666. Autorul Apocalipsei ne spune clar că este vorba este numărul numelui și că este număr de om. Și se referă la cineva care se referă de mai multe ori în Apocalipsă: la prigonitorul Bisericii de atunci la Domețian care era numit de creștini Noul Nero. Numele Nero are două forme: Nero sau Neron. Dacă scrii Caesar Neron dă 666, iar dacă scrii Caesar Nero dă 616. În unele mamuscrise ale Apocalipsei nu apare 666, ci apare 616. Părintele spune foarte clar că aceste interpretări nu au valoare teologică.

Last edited by ovidiu b.; 09.02.2016 at 21:10:01.
  #54  
Vechi 09.02.2016, 20:46:56
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
În unele manuscrise ale Apocalipsei nu apare 666, ci apare 616.
Utila precizare, un exemplu ar fi in Novum Testamentum Graece.Despre numarul 666 Irineu spunea ca el este de fapt un numar recapitulativ si el recapituleaza toata colcaiala rautatilor savarsite de la apostazia ingerilor incoace (citat aproximativ).

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 09.02.2016 at 21:06:58.
  #55  
Vechi 09.02.2016, 20:50:11
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul

De exemplu: cine sunt cei doi martori amintiți în capitolul 11 ?
Enoh și Ilie, cei doi prooroci nemuritori puși deoparte pentru sfârșitul istoriei căderii.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 09.02.2016 at 20:54:40.
  #56  
Vechi 09.02.2016, 20:54:27
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pe vremea Sfântului Apostol Ioan meșteșugarii erau organizați în bresle. Fiecare breaslă avea zeul ei protector. Unii aveau chiar și peceți pe mână, simboluri ale apertenenței la breasla respectivă. Ori, creștinii se aflau în situația de nu putea participa la aceste bresle pentru că toate întrunirile lor erau legate de cult păgân. Și atunci, excluși prin bresle, nu puteau vinde și cumpăra.

Explicația (audio) "nimeni nu va putea vinde sau cumpăra...": https://www.youtube.com/watch?v=6RdPuz6QEzU&t=46m00s
  #57  
Vechi 09.02.2016, 22:07:24
Carmen135 Carmen135 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2015
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deci e o problema civica sau religioasa?



Pai si ce in Apocalipsa scrie si "cip" sau cum?
mai mult civica...insa obisnuieste omul cu biometria


nu scrie ...dar exista asemanarea dupa cum se vorbeste in video postat ..in fine voi credeti cum vreti..eu la fel..mie sa mi ajute Dumnezeu sa nu iau cipul in caz ca apuc vremurile acelea.. si asta e..fiecare cu ale lui.
  #58  
Vechi 09.02.2016, 22:22:24
Carmen135 Carmen135 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2015
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Eu cred că trebuie să mai asculți o dată conferința și să tratezi cu mai multă seriozitate subiectul dezbătut de părintele Mihoc.

Acum te întreb, unde în Apocalipsă scrie de cipuri? De ce cipurile ar fi acel 666 din Apocalipsă?

nu scrie...dar ce ar putea fi altceva? exista asemanarea ...
pe cine sa cred eu ..pe voi sau pe parintele Iustin Parvu? acum pe bune ...nu vreti sa credeti ..ok...voi stiti mai bine...pe mine m a impresionat asemanarea cip - pecete din video ul pe care l am postat pt cine vrea sa vizioneze.
  #59  
Vechi 09.02.2016, 23:40:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen135 Vezi mesajul
mai mult civica...insa obisnuieste omul cu biometria
1. Legatura intre cip si "biometrie" fiind care?
2. biometria asta e un soi nou de pacat, sau ce?


Citat:
mie sa mi ajute Dumnezeu sa nu iau cipul in caz ca apuc vremurile acelea.. si asta e..fiecare cu ale lui.
Acelea care? "Cipul" respectiv fiind un fel de hap, sau ce?

Ala din calculator sau telefon de ce l-ai luat?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #60  
Vechi 09.02.2016, 23:44:14
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b
Acum te întreb, unde în Apocalipsă scrie de cipuri? De ce cipurile ar fi acel 666 din Apocalipsă?
Asta da ,argumentatie logica.Chiar,de nu s-o fi gandit Sf. Ioan sa foloseasca in Apocalipsa un termen in engleza ,din stiinta secolului XX? Chiar nu inteleg de ce nu s-o fi gandit la asta? Am cautat si RFID in Apocalipsa...nimic.

Probabil ca inginerii sistemului de bare erau atei glumeti si ,in cultura lor generala ,auzisera de 666 si ce s-au gandit,ia sa-i punem pe jar pe crestinii astia infatuati si punem cei 3 guard bars (de la inceput ,mijloc,sfarsitul codului de bare) cifra 6 ca sa avem 666.De ce n-or fi ales o alta cifra? Se distrau inginerii codului de bare sau e doar o coincidenta?Nu conteaza ca a fost pus in gluma sau ales aleatoriu.Ala e.

Interpretarea doar simbolica nu tine caci apar si alti termeni simultan :mana,frunte,pecete,cumpara,vinde.

Cred ca acesta va fi semnul fiarei ,e drept,acum la stadiul de bebelus,doar zambeste si face in pampersi...deocamdata.E inofensiv.Asteptati sa mai creasca putin.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Subiect închis