Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.02.2008, 00:52:47
TANNO_ TANNO_ is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Mesaje: 2
Implicit

Am si eu o intrebare:
De ce in fiecare an, in fiecare Duminica ascultam aceleasi predici, (ex. fiul risipitor, vamesul si fariseul etc) si nu avem parte de o diversitate de predici; oare chiar numai aceste pilde sunt in Sfnta Scriptura, de ce nu se predica si despre alte pilde, subiecte, din Vechiul Si noul Testament, De ce numai Predicile randuite STRICT. Se incearca limitarea cunoasterii de catre credinciosi a Cuvandului lui Dumneze?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.02.2008, 20:36:55
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

predicile de peste tot anul cuprind explicarea a tuturor parbolelor Mintuitorului,DAR ACUM ,CIND SE APROPIE POSTUL MARE ,AL PASTELUI,aceste 3 parabole ,prin explicarea lor de catre preot ne ajuta sa intelegem mai bine ca smerenia si ascultrea sint esentiale in procesul mintuirii ,iar in postul pastelui noi asta tre sa exercitam-a obtine o smerenie mai mare si o ascultare mai atenta de duhovnic ,de sfaturile pe care ni le da cu ocazia spovedaniei.In felul acesta putem sa ajugem la o imbunatatire a situatiei noastre duhovnicesti si pina unde se poate ajunge ne arata in Duminica Sfintei MARIA EGIPTEANCA.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.02.2008, 11:31:46
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TANNO_
Am si eu o intrebare:
De ce in fiecare an, in fiecare Duminica ascultam aceleasi predici, (ex. fiul risipitor, vamesul si fariseul etc) si nu avem parte de o diversitate de predici; oare chiar numai aceste pilde sunt in Sfnta Scriptura, de ce nu se predica si despre alte pilde, subiecte, din Vechiul Si noul Testament, De ce numai Predicile randuite STRICT. Se incearca limitarea cunoasterii de catre credinciosi a Cuvandului lui Dumneze?
Biserica a impartit Sf Scriptura in diferite pericope (EVanghelie, Apostol, Paremii-la slujba vecerniei), astfel incat se citeste toata scriptura pe parcursul anului bisericesc, existand Evangfhelie si Apostol pentru fiecare zi din cursul saptamanii. In cazul bisericilor de mir, Liturghia se oficiaza numai sambata, duminica si in cazul sarbatorilor din cursul saptamanii, spre deosebire de manastiri unde se oficiaza zilnic existand posibilitatea de a parcurge toata Scriptura intr-un an bisericesc.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.02.2008, 14:00:38
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

SI totusi... nu exista pasaje din Sf Scriptura mai profunde decat cele randuite in fiecare duminica? De ce tot timpul aceleasi duminici cu aceleasi pasaje? Nu o zic ca ceva cartire ci din curiozitate. Stie cineva un raspuns clar?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.02.2008, 14:45:25
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

As mai adauga si eu ca nu PREDICILE sunt aceleasi ci pasajul din Evanghelie... Predicile si le compun preotii fiecare dupa pricepere si dupa cum le e inspiratia, dupa cum ingaduie Dumnezeu.

Si inca ceva: nu ne impiedica nimic sa punem mana pe Sfanta Scriptura si sa citim fiecare acasa ce dorim sau consideram ca ne trebuie in momentul acela... Pentru lamuriri sau deslusiri cred ca multi preoti sunt dispusi sa raspunda la intrebari... Mai cautatii pe parintii preoti si in afara Liturghiei, ca poate le faceti chiar o bucurie sa vada ca oamenii din parohie chiar au interes pentru credinta si Evanghelie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.02.2008, 22:41:41
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Randuiala citirii Sfintei Scripturi este absolut esentiala in cultul ortodox. De ce doar acele pilde? Cultul nostru ortodox s-a dezvoltat mai ales cu ajutorul oamenilor duhovnicesti, a Sfintilor Parinti care au trait in Duhul Sfant si au stiut sa daruiasca Bisericii randuiala care sa ne povatuiasca spre mantuire.

Iata PILDA FIULUI RISIPITOR este EVANGHELIA EVANGHELIILOR! Nu ar putea lipsi niciodata din cultul Bisericii! A omite aceasta parabola doar pentru DIVERSITATEA pe care o propui este un pacat imens! Am omite esenta!

Nu se impiedica cunoasterea Cuvantului lui Dumnezeu, ci tocmai se promoveaza! Repetitia este mama invaturii! Ceea ce se gaseste in aceste pilde, se gaseste si in celelalte! Au fost alese cele mai reprezentative!

Iti doresc din inima bucuria de a intelege aceasta randuiala!
Reply With Quote
Răspunde