Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.08.2006, 21:35:41
mikidutza mikidutza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.08.2006
Mesaje: 2
Implicit

Am si eu o framantare: poate avea loc o cununie religioasa intre persoane de religii diferite?
Concret: ea-ortodoxa si el catolic?
Biserica permite acest lucru si in ce conditii?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.08.2006, 21:45:54
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da se poate acest lucru...chiar am avut o prietena in facultate ,ea ortodoxa ,el catolic si amandoi teologi si foarte convinsi in credinta lor...(deci nu exista sansa ca sa treaca unul la credinta celuilalt)
S-a facut casatorie in ambele biserici(casatorie mixta)...dar asta ramane si la latitudinea celor doi ...daca vor sa faca la ambele biserici sau numai la una si anume la care...trebuie vorbit cu cate un preot din ambele biserici si hotarat ce si cum de catre cei doi....fiecare se spovedeste inainte la duhovnicul lui si apoi restul...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.08.2006, 21:51:22
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am uitat sa spun ca acest lucru este valabil doar in cazul cand cei doi apartin numai acestor doua biserici..in rest daca unul dintre ei are o alta religie decat ortodoxa sau catolica cel de alta religie trebuie sa se boteze ortodox pt a se putea oficia casatoria...
Asta se cere deoarece Cununia se oficiaza ca Taina numai in aceste doua biserici...iar cine nu marturiseste Crezul nu poate sa promita ceva lui Hristos,neavand credinta in El.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.08.2006, 07:42:42
primus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
daca unul dintre ei are o alta religie decat ortodoxa sau catolica cel de alta religie trebuie sa se boteze ortodox pt a se putea oficia casatoria
sau invers, exista foarte multe cazuri de romancutze casatorite cu arabi si trecute la mahomedanism.
presupun insa ca foarte multi dintre cei pusi in fata alternativei prefera sa nu mai incheie casatoria religioasa pentru a nu renunta la religie. (culmea!!!)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.08.2006, 16:13:20
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pt.Primus

In primul rand vreau sa mentionez...fara sa crezi ca incerc sa te "perii" ...ca,in urma postarilor tale pe care le-am citit,imi place modul cum gandesti si pui problema in raspunsurile la diversele subiecte de pe acest forum...
In al doilea rand...ca sa-ti raspund la postarea de mai sus....tu ai dreptate in ce spui:"romancutze casatorite cu arabi si trecute la mahomedanism" sau "foarte multi dintre cei pusi in fata alternativei prefera sa nu mai incheie casatoria religioasa pentru a nu renunta la religie"...dar alegerea de a trece de la o credinta(religie) la alta ramane la latitudinea fiecaruia,din motivele pe care doar ei le stiu...cu precizarea ca fiecare raspunde pt faptele sale atunci cand va veni timpul.
Uneori societatea sau situatia financiara de care vrand nevrand depindem poate sa duca si la astfel de decizii...care din pacate nu sunt cea mai buna solutie si pt bietul suflet,singurul nemuritor.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.09.2006, 14:23:38
mikidutza mikidutza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.08.2006
Mesaje: 2
Implicit

As dori daca se poate un raspuns la problema expusa mai sus de la un moderator al acestui site.
Dar daca el este catolic si a divortat si mai are si copii?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.09.2006, 19:54:36
VM VM is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.09.2006
Mesaje: 6
Implicit

mikidutza, poate acest fragment dintr-un articol de pe site-ul caruia ii apartine forumul te va lamuri:

Citat:
Deosebirea de confesiune nu este prevazuta de Codul Familiei ca impediment la casatorie. Biserica are insa dispozitii referitoare la casatoriile mixte prevazute atat in canoane, cat si in regulamente. Astfel, ca*nonul 72 trulan interzice asemenea casatorii, pe care le declara nule daca au avut loc ; canonul 14 - Sinodul IV ecumenic - le ingaduie in*sa cu conditia ca sotul eterodox sa declare ca va trece la ortodoxie. Bi*serica Ortodoxa Romana, luand in considerare si ingaduinta sfantului apostol Pavel ca un sot care s-a crestinat sa ramana in casatorie cu so*tul cu care se casatorise inainte de a se crestina, daca acesta consimte la aceasta situatie, a reglementat incheierea casatoriilor mixte prin Re*gulamentul "pentru relatiile bisericesti ale clerului ortodox roman cu crestinii eterodocsi..." din 1881, prevazand, in Art. IV, posibilitatea binecuvantarii de catre preoti a unor asemenea casatorii, cu respectarea uzului ca totii copiii care se vor naste in casatorie sa devina membri ai Bisericii Ortodoxe. Potrivit Regulamentului de procedura, in vigoare in prezent, preotii sunt datori sa ceara, in prealabil, aprobare pentru binecuvintarea unei casatorii mixte.
[link=http://www.crestinortodox.ro/Articol_detaliu_Impedimente_la_Casatorie_184_184_7 718.html]
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
pacatul stramosesc+religii diferite la casatorie simona_fidela Nunta 10 12.03.2012 14:23:28
casatorie intre rude simona Nunta 55 27.11.2011 16:34:40
CASATORIE INTRE RUDE JOLIECOEUR Generalitati 26 02.09.2011 16:43:15
casatoria intre 2 persoane de religii diferite kristy Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 49 21.03.2011 13:27:40
Casatorie intre rude... faraway Generalitati 1 10.11.2009 13:27:18