Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Vezi rezultatele sondajului: Ați dori o asemenea schimbare?
Da 43 75,44%
Nu 8 14,04%
Nu-mi pasă / Indiferent / Indecis 6 10,53%
Votători: 57. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 06.02.2011, 22:33:32
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Ce am scris mai sus.

EDIT: si pana la urma cu ce ma deranjeaza daca a fost evreu,roman,indian,chinez,negru sau mai stiu eu ce?

Last edited by Raoul; 06.02.2011 at 22:36:45.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 07.02.2011, 08:36:53
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Smile

Da, pana la urma nu importa, insa.....Dumnezeu a ales sa se intrupeze Fiul Sau in neamul evreiesc.....Ca asta convine ori nu unora, mi-e perpendicular....Important e ca Biblia il consacra ca fiind evreu si mult mai important e ca va veni a doua oara ! Dumnezeu sa ne ierte pe toti !
Reply With Quote
  #63  
Vechi 07.02.2011, 11:21:04
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Efeseni 4:5 ~ "Este un Domn, o Credintã, un Botez."

Adevarat ai grait! Dar nu despre asta era discutia...

Citat:
În prealabil postat de colaps3 Vezi mesajul
Ia spune-mi, soțul și soția intenționat nu pun icoană în dormitor doar pentru că acolo își fac poftele ? Sau cumva ar trebui să dăm icoana jos de pe perete dacă înjură cineva? Casă este plină „si de discutii neortodoxe” dar cu toate astea există icoană și cruce în ea.
...si daca iti mai pui asemenea intrebari inca!

Totusi un subiect de meditatie pentru tine: spunea Sfantul Ioan Gura de Aur ca daca crestinii s-ar purta exact asa cum ne invata Iisus Hristos, toti paganii s-ar fi convertit doar vazand exemplul nostru!
Reply With Quote
  #64  
Vechi 07.02.2011, 11:41:33
colaps3's Avatar
colaps3 colaps3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2011
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Totusi un subiect de meditatie pentru tine: spunea Sfantul Ioan Gura de Aur ca daca crestinii s-ar purta exact asa cum ne invata Iisus Hristos, toti paganii s-ar fi convertit doar vazand exemplul nostru!
Are dreptate Sfântul Ioan Gură de Aur, dar ăsta e un lucru imposibil pentru noi. Cine poate fi ca Hristos?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, masoneriei, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului, părăsirii patriei și a venirii antihristului de papă în România!

Semnați petiția împotriva venirii diavolului de papă în România! - http://www.petitieonline.ro/petitie/...p66477055.html
Reply With Quote
  #65  
Vechi 07.02.2011, 12:58:29
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Mi se pare mai importanta atitudinea membrilor, decat un detaliu de grafica.
Este mai importanta dragostea dintre noi si mangaierea celor intristati, decat niste chestii care tin mai mult de grafica.

Pe aici sunt si ne'ortodocsi care cauta sincer raspunsuri din partea noastra, deci este posibil ca ideea de comunitate sa le fie mai bine sugerata in modul cu cele doua siluete de oameni. Daca ajungem sa ne legam de cele mai mici detalii de grafica si de format poate sa arate o lipsa a sensului real al prezentei pe aici. Urmand un anumit tip de raportare la aceste detalii ne poate conduce rapid la conflicte, iar la un moment dat, distanta pana la ideologie sa nu mai fie una sigura. Iar ideologia sufoca, oriunde ar aparea ea.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #66  
Vechi 09.02.2011, 11:53:09
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Apocalipsa Sfântului Ioan Teologul

Citat:
În prealabil postat de colaps3 Vezi mesajul
Are dreptate Sfântul Ioan Gură de Aur, dar ăsta e un lucru imposibil pentru noi. Cine poate fi ca Hristos?
Capitolul 5
1. Am văzut apoi, în mâna dreaptă a Celui ce ședea pe tron, o carte scrisă înăuntru și pe dos, pecetluită cu șapte peceți.
2.Și am văzut un înger puternic, care striga cu glas mare: Cine este vrednic să deschidă cartea și să desfacă toate pecețile ei?
3. Dar nimeni în cer, nici pe pământ, nici sub pământ nu putea să deschidă cartea, nici să se uite în ea.
4. Și am plâns mult, fiindcă nimeni n-a fost găsit vrednic să deschidă cartea, nici să se uite în ea.
5. Și unul dintre bătrâni mi-a zis: Nu plânge. Iată, a biruit leul din seminția lui Iuda, rădăcina lui David, ca să deschidă cartea și cele șapte peceți ale ei.
6. Și am văzut, la mijloc, între tron și cele patru ființe și în mijlocul bătrânilor, stând un Miel, ca înjunghiat, și care avea șapte coarne și șapte ochi, care sunt cele șapte duhuri ale lui Dumnezeu, trimise în tot pământul.
7. Și a venit și a luat cartea, din dreapta Celui ce ședea pe tron.
8. Și când a luat cartea, cele patru ființe și cei douăzeci și patru de bătrâni au căzut înaintea Mielului, având fiecare alăută și cupe de aur pline cu tămâie care sunt rugăciunile sfinților.
9. Și cântau o cântare nouă, zicând: Vrednic ești să iei cartea și să deschizi pecețile ei, fiindcă ai fost înjunghiat și ai răscumpărat lui Dumnezeu, cu sângele Tău, oameni din toată seminția și limba și poporul și neamul;

Nimeni nu poate fi ca si Hristos, dar jale de noi daca nu incercam sa-l ascultam!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca sunt fosti fumatori pe forum... cred_cu_adevarat Generalitati 36 25.04.2012 16:35:00
Forum Crestin Ortodox! Pr. Gheorghe Generalitati 4 19.09.2011 13:16:37
Este imposibil sa facem bine celorlalti daca suntem saraci? Florin-Ionut Umanitare 60 09.02.2011 19:58:11