Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 01.09.2010, 14:28:11
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TreciLaRugaciune Vezi mesajul
Asa se vorbeste cu un parinte bai nesimtitule ? Pe vremuri pentru obraznicia asta te omora lumea , te bateau cu pietre si te spanzurau. Nu-i de mirare ca traim din ce in ce mai greu, ca meritam totul cu varf si indesat, stiti sa va plangeti si sa va certati dar sa faceti un lucru bun nu stiti. Iti da un parinte un sfat care e nemasurat mai intelept si mai traitor ca un mirean de rand si tu esti marele praslea si stii totul.Taci si asculta ca nu stii nimic, daca te crezi stiutor , stii foarte bine cine te faci sa crezi asta. Vai de capul nostru.....
Se pare ca tanjesti dupa acele vremuri barbare ...
"te omora lumea , te bateau cu pietre si te spanzurau" - si dupa tine astea erau vremurile cand oamenii erau apropiati de Dumnezeu ... halal vremuri, halal apropiere ...
Reply With Quote
  #292  
Vechi 01.09.2010, 14:29:56
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TreciLaRugaciune Vezi mesajul
Asa se vorbeste cu un parinte bai nesimtitule ? Pe vremuri pentru obraznicia asta te omora lumea , te bateau cu pietre si te spanzurau. Nu-i de mirare ca traim din ce in ce mai greu, ca meritam totul cu varf si indesat, stiti sa va plangeti si sa va certati dar sa faceti un lucru bun nu stiti. Iti da un parinte un sfat care e nemasurat mai intelept si mai traitor ca un mirean de rand si tu esti marele praslea si stii totul.Taci si asculta ca nu stii nimic, daca te crezi stiutor , stii foarte bine cine te faci sa crezi asta. Vai de capul nostru.....
Dragul meu TreciLaRugaciune (Amin! Amin! Amin!), multumesc din inima ca te arati tare aparator al unei randuieli ce nu se regaseste decat foarte rar astazi (ma refer la respect si nu la bataia cu pietre ), dar, crede-ma, nu iese nici un bine! Eu ma mandresc, tu te mahnesti, cel pe care-l certi se "contreaza" si iesim toti imputinati duhovniceste. Lasa-l in plata Domnului ca nu stie ce zice! Si apoi, pentru pacatele mele patimesc, nu? Slava lui Dumnezeu pentru toate. Eu m-am "tinut" de capul dansului doar, doar o pricepe ceva, ziceam eu, din dragoste! Vai mie de pacatos! Cred ca am fost cam desfranat: am "facut dragoste" cu cine nu era permis! Acum ma caiesc, dar tot am aflat ceva: exista ortodocsi vechi si ortodocsi noi! Este de studiat, serios!

Sa fii sanatos si fratia ta si "batausii mei"! Ma rog pentru ei, ca le sunt dator. Amin si Doamne ajuta(-ma)!
Reply With Quote
  #293  
Vechi 01.09.2010, 14:30:22
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Fratilor, pastrati-va cumpatul ca ne facem de rasul crestinismului !
Reply With Quote
  #294  
Vechi 01.09.2010, 14:32:59
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
In tara cu 90% ortodocsi sunt 1,9 medici la mia de locuitori. Raportul 1,9/1000 este mai mic decat in tari precum Moldova, Bulgaria, Ucraina .
cocacoc...faptul ca in romania sunt 1,9 medici la mia de locuitori si ca sunt 18900 de biserici si 400 si ceva de spitale nu are a face cu faptul ca sunt 86,7% de ortodocsi, pentru ca nu e vina BOR pt asta, astia 86,7% ortodocsi sunt platitori de taxe si impozite(si slava Domnului sunt destule) catre Stat, care are datoria de a face scoli, spitale, gradinite, autostrazi, cai ferate, etc., sa numai punem la socoteala miliardele de euro bani de la UE care se intorc inapoi datorita faptului ca cei abilitati nu fac proiecte pt a atrage acei bani, proiecte pe care nu le fac nu din lene ci pt simplul fapt ca nu pot sa-i fure, asa ca prefera sa faca sali de sport de sute de milioane de euro in locul spitalelor...au facut un salon de 2 milioane de euro la Giulesti...si au reusit sa omoare 5 copii, desigur nu e motiv sa numai facem spitale, dar nici sa dam vina pe faptul ca se construiesc biserici, care se fac mai degraba din donatii, daca primeste preotul bani de biserica o construieste, daca nu o lasa la stadiul de fundatie si trage 20 de ani sa o ridice...intr-o tara civilizata cred ca de la bugetul statului ar trebui facut un spital nu prin teledon, cum s-a intamplat cu sectia de pediatrie de la Marie Curie...bine ar fi ca fiecare casa din tara asta sa fie o biserica, atunci ar fi cu siguranta mult mai putine furturi, talharii, crime, violuri, fraude, inseleciuni si tot felul de delicte...dar cum nimic nu e cum ar trebui sa fie probabil ca si oamenii Bisericii ar trebui sa ia atitudine impotriva a ceea ce Statul face cu oamenii si poate s-ar mai schimba ceva si in lumea asta, dar pana atunci...you can't change the world only with courage and will...
Cat despre medici nu e vina Bisericii ca statul nu deblocheaza posturi pt medici si ca nu le ofera salarii decente, ca nu se poate spune ca s-a ales sacrificarea posturilor de medic si asistente medicale in favoarea celor de preot si diacon, intrucat clerici tineri la nivel de patriarhie daca se angajeaza pana in 300, si aici desigur e vina celor de se ocupa de bunul mers al Bisericii, insa sa nu acuzam Biserica pentru toate relele care intampla in tara asta ca nu e chiar asa, caci uneori un preot in parohia lui face mai mult decat un politician in circumscriptia lui electorala, fara sa astepte laude si voturi de la cineva, daca nu ma credeti mergeti la Valea Plopului sa vedeti ce a facut acolo preotul Nicolae Tanase, care intrun satuc a ridicat peste 10 biserici, asa ca nu faptul ca se construiesc biserici e problema, problema e una mai acuta, dar preferam sa cautam vinovati decat solutii...deh meteahna romanului sa planga, dar sa nu faca nimic sa-si depaseasca conditia, cine e de vina ca 5 milioane de oameni au dat votul un marinar care a pus in fruntea guvernului o sluga? Sa fie tot Biserica?
__________________
valentin_top_bizant

Last edited by valentin.viliga; 01.09.2010 at 14:46:40.
Reply With Quote
  #295  
Vechi 01.09.2010, 14:35:42
TreciLaRugaciune TreciLaRugaciune is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Se pare ca tanjesti dupa acele vremuri barbare ...
"te omora lumea , te bateau cu pietre si te spanzurau" - si dupa tine astea erau vremurile cand oamenii erau apropiati de Dumnezeu ... halal vremuri, halal apropiere ...
Nu ma refer sa se face asemenea lucru, ci pur si simplu voiam sa scot in evidenta evlavia si iubirea de Dumnezeu a crestinilor de pe acea vreme... Acum daca il huleste cineva pe Dumnezeu in toate felurile nu are tupeu sa scoata un cuvant, ca na, e la casa lui nu are el nevoie de probleme.
__________________
Ascultarea este mai mare decat jertfa, caci Fara duhovnic este doar ratacire.
Reply With Quote
  #296  
Vechi 01.09.2010, 14:51:37
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Spitalele din România nu sunt aglomerate așa cum ar trebui să fie dacă numărul de paturi ar fi insuficient.
ha, ha, ha ... scuza-ma ... dar esti de ras ...
Cum poti sa afirmi asa ceva? Cand stau bietii oameni si cate 2 in pat ...
Reply With Quote
  #297  
Vechi 01.09.2010, 14:53:31
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fratilor, satana care se ascunde in spatele cuvintelor si care semneaza cocacoc, are ceva cu Biserica, sigur va-ti dat seama! Nu-l doare pe el de spitale, ca doar nu-i atat de prost (sau...? Nu, nu cred; vad ca stie sa citeasca!) incat sa nu stie ca nu Biserica raspunde de spitale si nu statul face biserici. Este doar diversiune pe considerentul ca avem constiintele sensibile din cauza dramei sistemului sanitar + evenimentul de la maternitate. Nu-l mai bagati in seama ca ii faceti jocul si va incarcati si voi de pacate!

Am zis satana din cauza modului de operare: "tatal minciunii", indemnator la razvratire, hulitor de Biserica, etc.

Sa-i fie de cap! Ooops! Sa-i vina mintea ce buna la cap, adica!
Reply With Quote
  #298  
Vechi 01.09.2010, 14:55:40
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TreciLaRugaciune Vezi mesajul
Nu ma refer sa se face asemenea lucru, ci pur si simplu voiam sa scot in evidenta evlavia si iubirea de Dumnezeu a crestinilor de pe acea vreme... Acum daca il huleste cineva pe Dumnezeu in toate felurile nu are tupeu sa scoata un cuvant, ca na, e la casa lui nu are el nevoie de probleme.
Aia numesti tu evlavie si iubire de Dumnezeu??????????
Esti cam extremist baiete.
Apropo, de ce nu zici "HaiLaRugaciune" si spui poruncitor "Treci..."????
Spune multe despre tine, doar si acest lucru ...
Reply With Quote
  #299  
Vechi 01.09.2010, 14:57:00
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
Fratilor, satana care se ascunde in spatele cuvintelor si care semneaza cocacoc, are ceva cu Biserica, sigur va-ti dat seama! Nu-l doare pe el de spitale, ca doar nu-i atat de prost (sau...? Nu, nu cred; vad ca stie sa citeasca!) incat sa nu stie ca nu Biserica raspunde de spitale si nu statul face biserici. Este doar diversiune pe considerentul ca avem constiintele sensibile din cauza dramei sistemului sanitar + evenimentul de la maternitate. Nu-l mai bagati in seama ca ii faceti jocul si va incarcati si voi de pacate!

Am zis satana din cauza modului de operare: "tatal minciunii", indemnator la razvratire, hulitor de Biserica, etc.

Sa-i fie de cap! Ooops! Sa-i vina mintea ce buna la cap, adica!
Parinte ... devii cam agresiv ...
Reply With Quote
  #300  
Vechi 01.09.2010, 15:02:28
TreciLaRugaciune TreciLaRugaciune is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Aia numesti tu evlavie si iubire de Dumnezeu??????????
Esti cam extremist baiete.
Apropo, de ce nu zici "HaiLaRugaciune" si spui poruncitor "Treci..."????
Spune multe despre tine, doar si acest lucru ...
Oare ai auzit de indemn prietene? Tu zici personal ca esti ateu nu ai ce cauta pe forumul asta, ai musca dintr-o felie de pizza dar ai muscat doar din blat, din coca, nu ai avut rabdare sa se raceasca si ai zis ca nu-ti place, dar nu ai gustat deloc ceea ce era bun. asa ai facut tu cu credinta si acum vi si te dai intelept....fugi prietene de aici ca ne apuca rasu cand vedem oameni ca tine..
__________________
Ascultarea este mai mare decat jertfa, caci Fara duhovnic este doar ratacire.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Copiii din spitale Adriana Cluj Umanitare 0 11.04.2012 08:30:57
Biserici din Romania cu moaste 1 Bucurie Moaste 10 09.07.2011 00:21:12
taxele in biserica si in spitale Mirela0110 Generalitati 53 18.02.2011 20:19:40
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 22:34:48
Romania bunului simt ...sau ....Romania nesimtirii ! elenavioletacocos Generalitati 22 22.11.2009 22:58:28