Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.03.2011, 16:04:04
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Mantuitorul a legat tare mult mantuirea noastra de semeni. Ori noi nu mai luam seama la prezenta lor.
Nu este niciodata nimeni in zadar langa noi. Dumnezeu i-a adus langa noi fie ca sa ne intareasca, fie ca sa-i intarim.
Minunat cuvant.
Daca l'am pastra in minte peste toata ziua, cat folos am scoate din el.

Este dureros cand nici nu ajutam pe nimeni, ba inca nici nu ne folosim noi insine de nimeni de langa noi.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.03.2011, 16:16:23
Ioan77 Ioan77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.03.2011
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvypitesti Vezi mesajul
Buna ziua, am o discutie cu o parte dintre colegii de serviciu, preotul de la noi pretinde ca un om obisnuit poate tine post negru timp de 40 de zile. Este posibil asa ceva pt un om obisnuit?
Postul negru de 40 de zile este posibil unui creștin practicant obișnuit.
Nu însă fără apă. De altfel eu cred că Mântuitorul a postit 40 de zile doar de mâncare nu și de apă. Pentru că în Evanghelie scrie ca „după ce a postit patruzeci de zile și patruzeci de nopți, la urmă a flămânzit.” Matei 4:2
Nu scrie că ar fi însetat. Este doar părerea mea, nu sunt suficiente argumente pentru niciuna dintre păreri.

Și în zilele noastre sunt sute de creștini care țin asemenea post: 40 de zile fără mâncare. Beau doar apă. Dacă ești interesat să-l ții, îți pot trimite recomandările. Le am într-o carte creștină: „Așteptata Trezire” de Bill Bright, un scriitor protestant.

In concluzie: ceea ce spunea preotul este este pe deplin adevărat.

Last edited by Ioan77; 25.03.2011 at 16:28:52.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.04.2011, 17:01:32
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Adică ăla cu copilul lunatic credea dar nu era credincios, ci se folosea de facultatea omului de a crede pentru a se mîndri pe sine, și ucenicii n-au putut scoate nici ei duhul rău din copilul omului ăla... care credea și s-a pocăit de necredință cerând pentru asta ajutor Domnului „cred Doamne, ajută necredinței mele”... și atunci Domnul dacă a văzut neamul acela de demoni vicleni și desfrânați s-a mâniat pe popor zicând „până când vă voi suferi pe voi?” bătând apropoul la cei ce în inima lor se alintau și se flatau ca niște copii ai lui Avraam, dar ei nu erau ca Avraam ci erau niște copii de bani gata, niște răutăcioși plini de ifose, niște răsfățați înfumurați vicleni și desfrânați care semețindu-se cădeau în foc și în apă fiind iată stăpâniți de cel rău care îi scutura cînd intra sau ieșea din ei.

Remediul la acest soi de a crede cu multă mândrie dar cu o credință complet necredincioasă este postul și rugăciunea spre ascultare de Dumnezeu, căci fără acestea, fără a gusta omul din moarte ca să învie, cu nicunchip nu se poate pocăi omul ca să iasă afară din el acest soi de diavoli vicleni și desfrânați, care muncesc desfrânând cu răzbunări lacome pe om și pe Domnul... ca un fel de ură cu dispreț amestecat cu osîndiri și zădărniceli „înțelepte”.

„Cine mănâncă să nu disprețuiască pe cel ce nu mănâncă iar cel ce nu mănâncă să nu osândească pe cel ce mănâncă și amîndoi pentru Domnul să mănânce sau să nu mănînce, mulțumind Domnului pentru toate...„ așa ceva ne învață sf. ap. Pavel.

Iar apa, păi în sodoma și gomora era belșug de apă și de pită... și din pricina asta au ajuns ei foarte curioși de a face fapte rele... deci orice post începe cu postul de dulce și de sec.

Iar Domnul se pare că ținuse mereu post din copilărie din moment ce abea după 40 de zile a ajuns ca să flămânzească... adică abea atunci i s-a făcut însfârșit foame și sete.

Last edited by vsovivi; 04.04.2011 at 17:13:44.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 05.04.2011, 15:07:22
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Circula pe net un filmulet cu adormitul Parintele Argatu (Dumnezeu Sa-l odihneasca) unde acesta explica cat post negru trebuie tinut pentru a izgoni diverse tipuri de demoni. Era vorba de demonizati acolo. Parca cel mai lung era de 28 de zile dar nu sunt sigur. 40 de zile inseamna probabil treapta mai de sus ale nevoirii, sau pragul, nu stiu...
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Intrebare despre post Geany17 Postul 9 06.12.2011 20:58:58
intrebare despre post ginabadea Postul 9 14.03.2010 21:38:18
intrebare despre post flyaway9112002 Postul 12 03.03.2010 20:34:24