Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 26.03.2012, 21:05:23
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
uite versetul intreg: "Dar și Enoh, al șaptelea de la Adam, a proorocit despre aceștia, zicând: Iată, a venit Domnul cu zecile de mii de sfinți ai Lui"-Iuda 1: 14
Profetia asta a lui Enoh se gaseste NUMAI in cartea care-i poarta numele. Cel putin pana acum nici un cercetator nu a venit sa spuna ca mai exista si o alta lucrare (sau document) care sa mai contina aceasta profetie. Citeste Cartea lui Enoh si ai sa gasesti profetia acesta. Eu am intrebat: cum se face ca un apostol al lui Hristos citeaza dintr-o carte apocrifa, cartea lui Enoh fiind apocrifa si in timpul lui, canonul VT era deja incheiat?
Bine, asta am înțeles (n-am înțeles doar ultima frază, dar nu mai contează).
Ceea ce n-ai înțeles tu, este faptul că Iuda mai degrabă a primit informația prin revelație divină decât dintr-o carte obscură care nu-l are drept autor nici pe Enoh și nici nu datează din timpul acela.
  #262  
Vechi 27.03.2012, 09:13:26
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Stimabililor, va rog incetati cu discutii care nu fac obiectul acestui topic "cum sa vorbim cu penticostalii"---> domnul "penticostal" trebuie sa raspunda la 2 intrebari, haideti sa-l lasam sa dea raspuns (monosilabic la fiecare, da sau nu). Dupa raspunsul sau, o sa va explic cum trebuie discutat si cum trebuie luati acesti indivizi periculosi pentru societate (acestia se cred iluminati de Duhul Sfant, cand in realitate sunt posedati de diavolul).
  #263  
Vechi 27.03.2012, 10:36:15
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Bine, asta am înțeles (n-am înțeles doar ultima frază, dar nu mai contează).
Ceea ce n-ai înțeles tu, este faptul că Iuda mai degrabă a primit informația prin revelație divină decât dintr-o carte obscură care nu-l are drept autor nici pe Enoh și nici nu datează din timpul acela.
ceea ce spui tu sunt speculatii, ca de obicei, si pentru cultura ta generala cele mai vechi manuscrie ale Cartii lui Enoh (cele de la Marea Moarta) dateaza din secolul 3 inainte de Hristos, deci "in timpul acela" (vezi si Wikipedia) . Cert este ca Iuda citeaza din ea si este o dovada ca textul acestei carti era raspandit si cunoscut in perioada apostolica. Asa ca uite dovada ca si unii apostoli lui Hristos citau din carti "obscure" si apocrife, cele pe care voi adventistii le condamnati pe motivul ca NU AR FI BUNE
  #264  
Vechi 27.03.2012, 11:54:24
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Îmi cer iertare pentru offtopic, însă nu există un topic special la acest subiect

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
ceea ce spui tu sunt speculatii, ca de obicei, si pentru cultura ta generala cele mai vechi manuscrie ale Cartii lui Enoh (cele de la Marea Moarta) dateaza din secolul 3 inainte de Hristos, deci "in timpul acela" (vezi si Wikipedia) . Cert este ca Iuda citeaza din ea si este o dovada ca textul acestei carti era raspandit si cunoscut in perioada apostolica. Asa ca uite dovada ca si unii apostoli lui Hristos citau din carti "obscure" si apocrife, cele pe care voi adventistii le condamnati pe motivul ca NU AR FI BUNE
Aceasta nu este o dovadă. Între timpul lui Enoh și cel mai vechi manuscris al pretinsei lui cărți au trecut mai bine de 30 de secole! Apostolul Iuda putea să-și ia informația respectivă din orice carte scrisă în acest interval uriaș, asta bineînțeles în cazul că negi inspirația divină a acestui apostol.
  #265  
Vechi 27.03.2012, 12:13:26
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Îmi cer iertare pentru offtopic, însă nu există un topic special la acest subiect
ok...

si asa penticostalului o sa-i ia mult timp pana sa ticluiasca un raspuns evaziv, eschivant, care sa nu-l angajeze prea mult, sa raspunda numai asa, ca sa zica ca a raspuns...(asa face de obicei, le lasa in coada de peste insa el se bate cu pumnul in piept ca el a raspuns concludent la toate intrebarile!)
  #266  
Vechi 27.03.2012, 12:22:05
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Domnule, multumesc pentru floare, dar nu mi-o da mie.
Ia o floare adevarata si du-te la icoana Maicii Domnului,
asa voi face!
  #267  
Vechi 27.03.2012, 17:45:06
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
domnul "penticostal" trebuie sa raspunda la 2 intrebari, haideti sa-l lasam sa dea raspuns (monosilabic la fiecare, da sau nu).
Raspunsuri:
- Nu, nu-mi fac semnul crucii cand ma inchin. Daca altcineva doreste sa-si faca semnul crucii cand se inchina mi se pare OK.
- Da, pazesc cele zece porunci. Porunca a patra este un pic cotroversata in crestinism. Eu pazesc duminica. Dar cred ca si cei care pazesc duminica si cei care pazesc sambata pot fi crestini adevarati.

Mai ai dreptul la o intrebare. Pune te rog o intrebare mai grea.
Gandeste-te si tu un pic, nu actiona impulsiv.
Tu vrei sa demasti ce ticalosi sunt penticostalii. E timpul tau: daca pui o intrebare cu schepsis, iti pot atinge scopul in mod elegant. Pana acum, cu mizeriile si minciunile ordinare cu care te-ai prezentat doar ti-ai facut anti-reclama.

Hai, astept...

Last edited by penticostalul; 27.03.2012 at 17:48:46.
  #268  
Vechi 27.03.2012, 17:58:46
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
- Da, pazesc cele zece porunci. Porunca a patra este un pic cotroversata in crestinism. Eu pazesc duminica.
De fapt, pazesti cele 9 porunci. Nu poti respecta porunca a patra (referitoare la ziua a saptea) pazind ceea ce toata crestinatatea stie ca este ziua intaia (duminica). In fata lui Dumnezeu conteaza mult atitudinea inimii: de ascultare sau de impotrivire. Dar, asta este o problema intre tine si Dumnezeu. Eu nu am de unde sa stiu ce este in inima si mintea ta.
  #269  
Vechi 27.03.2012, 19:54:04
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Îmi cer iertare pentru offtopic, însă nu există un topic special la acest subiect

Aceasta nu este o dovadă. Între timpul lui Enoh și cel mai vechi manuscris al pretinsei lui cărți au trecut mai bine de 30 de secole! Apostolul Iuda putea să-și ia informația respectivă din orice carte scrisă în acest interval uriaș, asta bineînțeles în cazul că negi inspirația divină a acestui apostol.
orice carte scrisa? Ok. Dar tot din una apocrifa. Care din cartile VT mai contine acesta profetie a lui Enoh? NICI UNA. Asa ca tot dintr-o lucrare apocrifa a citat Iuda
  #270  
Vechi 27.03.2012, 20:04:42
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Raspunsuri:
- Nu, nu-mi fac semnul crucii cand ma inchin. Daca altcineva doreste sa-si faca semnul crucii cand se inchina mi se pare OK.
- Da, pazesc cele zece porunci. Porunca a patra este un pic cotroversata in crestinism. Eu pazesc duminica. Dar cred ca si cei care pazesc duminica si cei care pazesc sambata pot fi crestini adevarati.
Asta am vrut sa scot in evidenta, ca nu ai nimic clar in cap, numai confuzii, adica nu-ti faci semnul crucii dar daca altii isi fac, nicio problema, tu tii duminica celalalt poate tine sambata, care-i problema? cand te-am intrebat daca fenomenul "slain in the spirit" este produs de Duhul Sfant, ai zis ca nu stii, ca nici nu te intereseaza, ba chiar te-ai uitat mirat cum de cineva isi pune astfel de probleme "neimportante"! Pentru tine esentialul este sa iasa bani din ceea ce faci! Esti unul dintre cei mai periculosi oameni, apostolul Pavel s-ar rusina cu unul ca tine ! Nu ai niciun Duh Sfant, de asta fii sigur. Cine are Duhul nu se comporta in felul asta ! Pentru tine crestinismul este ceva difuz, echivoc, haotic, imprecis, nedefinit, neclar, nelamurit, neprecis, obscur, vag. Tot ceea ce ai scris, cu privire la invataturi, este ambiguu. Zici ca faci asa, dar se poate si altfel, daca celalalt are alta parere, e bine si asa etc.etc. Apostolii nu aveau o astfel de atitudine.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
penticostalii sunt sectari? ingerul_pazitor Generalitati 51 16.05.2018 17:43:56
Sa vorbim despre HOTI ! OmuBun Generalitati 33 11.11.2017 23:30:35
Penticostalii si botezul Templier Knight Secte si culte 363 24.07.2013 17:36:08
penticostalii redandrei90 Intrebari utilizatori 162 08.01.2013 12:08:26
Sa vorbim despre iubire monica73 Generalitati 59 24.02.2010 12:21:20