Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 27.03.2012, 19:46:36
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Pai, tocmai am vorbit de acel "ἀπολείπεται" (Evrei 4,9), care se traduce prin "a lasa in urma, a uita".
Cornilescu a tradus doar ce i-a placut lui: "Rămâne, dar, o odihnă ca cea de Sabat..."
Păi acesta este tocmai unul din sensurile lui apoleipetai, nu a scos nimic.
  #272  
Vechi 27.03.2012, 19:48:20
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Pai, tocmai am vorbit de acel "ἀπολείπεται" (Evrei 4,9), care se traduce prin "a lasa in urma, a uita".
Cornilescu a tradus doar ce i-a placut lui: "Rămâne, dar, o odihnă ca cea de Sabat..."
Mai este vreo traducere care sustine argumentul dvs? Caci pazitorii duminicii traduc cu "remaineth" (mai ramane) sau "reste" sau chiar "Il y a donc un repos" (exista, prin urmare, o odihna), etc. Va invit sa cautati aici :http://bibledatabase.net/. mai multe exemple (cate doriti).
  #273  
Vechi 27.03.2012, 20:00:25
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
O, dar e evident! Apostolii transmiteau fidel mesajul lui Hristos, mai bine decât în scris; și apoi (nu știu dacă e un defect o ri o calitate) eu pun întrebări și nu mă las până ce nu primesc răspunsul. Plus că aveam la dispoziție (ori de împrumut) sulurile Vechiului Testament în greacă. Alea care de regulă sunt azvârlite cât colo de unii creștini când vine vorba de sabat!




Deci, daca ai fi trait in primul secol crestin, pe undeva pe teritoriul de azi al Greciei, ai fi fost tot adventist de ziua a 7-a, nu?
Nu pot nicicum sa inteleg cum de grecii de 2000 de ani, nici vorba sa fie adventisti, ci sunt ortodocsi si respecta Duminica. Sa nu-i fi interesat deloc sulurile alea in greaca, sa nu fi inteles tocmai grecii limba greaca in care a fost scris NT si Septuaginta?
  #274  
Vechi 27.03.2012, 20:05:13
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Caci pazitorii duminicii traduc cu "remaineth" (mai ramane) sau "reste" sau chiar "Il y a donc un repos"
Ba mai mult decât atât! Chiar versiunile ortodoxe românești actuale susțin acest sens al lui apoleipetai (facem desigur abstracție de restul cuvintelor, în special de frauduloasă adăugare):

"Drept aceea, s-a lăsat altă sărbătoare de odihnă poporului lui Dumnezeu." (versiunea Sinodală)

"Așadar, poporului lui Dumnezeu i s'a lăsat o altă sărbătoare de odihnă." (versiunea Anania)

Iar versiunile ortodoxe vechi vă sunt chiar potrivnice acestei dogme:

"Asa dar, pentru poporul lui Dumnezeu rămâne încă timp de odihnă" (versiunea Gala Galaction 1939)

"Deci dar rămâne încă repaus de Sâmbătă,pentru poporul lui Dumnezeu." (versiunea Nitzulescu)

"Drept aceea, s-a lăsat odihnă norodului lui Dumnezeu" (versiunea Sinodală 1914)

"Iată dară, au rămas sărbarea sâmbetei nărodului lui Dumnezău" (Biblia de la București 1688)
  #275  
Vechi 27.03.2012, 20:07:46
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Dati-mi voie sa va corectez la sfarsit. Dumnezeu S-a odihnit, la inceput, in ziua a saptea apoi S-a odihnit, dupa ce a incheiat "lucrarea de refacere a lumii", tot in ziua a saptea (sambata), cand S-a odihnit in mormant.


Inseamna deci ca az7 sarbatoresc in continuare un hristos mort, care se tot odihneste in mormant si care n-a iesit Duminica inviat de acolo.

Si noi in BO ii comemoram sambata pe cei adormiti, iar Duminica sarbatorim Invierea.
  #276  
Vechi 27.03.2012, 20:10:16
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Deci, daca ai fi trait in primul secol crestin, pe undeva pe teritoriul de azi al Greciei, ai fi fost tot adventist de ziua a 7-a, nu?
Desigur (în cazul că aș fi fost tot "eu")! La fel ca toți apostolii: adventiști (așteptători ai revenirii Lui Iisus) și de ziua a șaptea (sâmbăta)

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Nu pot nicicum sa inteleg cum de grecii de 2000 de ani, nici vorba sa fie adventisti, ci sunt ortodocsi si respecta Duminica. Sa nu-i fi interesat deloc sulurile alea in greaca, sa nu fi inteles tocmai grecii limba greaca in care a fost scris NT si Septuaginta?
Nici eu nu pot înțelege, dar asta e trista istorie a neamului omenesc... Nu-i pot înțelege nici pe iudeii care după ce L-au primit pe Mesia cu frunze de palmier, câteva zile mai târziu au strigat "răstignește-L!" Dumneavoastră puteți înțelege?
  #277  
Vechi 27.03.2012, 20:14:08
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Inseamna deci ca az7 sarbatoresc in continuare un hristos mort, care se tot odihneste in mormant si care n-a iesit Duminica inviat de acolo.
Nu doamnă, ați înțeles greșit! "Azeșeii" sărbătoresc un Hristos viu, care, după cum am spus, face și în momentul acesta o lucrare în Cer. Sabatul este un memorial al Creației, conform poruncii a IV-a din Decalog. Sărbătorirea morții, învierii și chiar a revenirii lui Hristos are loc cu ocazia Cinei Domnului - institută de El. Porunca sărbătoririi duminicale, dacă vă amintiți, nu a aparține lui Hristos...
  #278  
Vechi 27.03.2012, 20:25:53
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Inseamna deci ca az7 sarbatoresc in continuare un hristos mort, care se tot odihneste in mormant si care n-a iesit Duminica inviat de acolo.

Si noi in BO ii comemoram sambata pe cei adormiti, iar Duminica sarbatorim Invierea.
Concluzie eronata. Adventistii sarbatoresc ziua a saptea (sambata) asa cum a poruncit Dumnezeu (ca o sarbatoare a creatiei impreuna cu Creatorul).

Cat despre moartea Domnului, intradevar si aceasta se comemoreaza (nu se sarbatoreste) cu ocazia Sfintei Impartasanii. "Pentru ca ori de cate ori mancati din painea aceasta si beti din paharul acesta, vestiti moartea Domnului pana va veni El" (1 Corinteni 11:26)

A aparut o curiozitate, despre care va rog sa ma lamuriti. Scriptura ne spune ca Sfanta Imprtasanie este o comemorare a mortii Domnului. Duminica sarbatoriti invierea Domnului (cel putin asa sustineti, desi nu credeti in invierea mortilor - adevarat manifestarea a credintei in Invierea Domnului). Intrebare: ce se sarbatoreste duminica, atunci cand se da Sfanta Impartasanie? Moartea Domnului (prin Sfanta Impartasanie) sau invierea?

P.S. Scuze pentru raspunsul dat dupa cel a lui osutafaraunu. Nu stiam ca si el raspundea.

Last edited by grasu77; 27.03.2012 at 20:28:09.
  #279  
Vechi 27.03.2012, 20:34:38
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
P.S. Scuze pentru raspunsul dat dupa cel a lui osutafaraunu. Nu stiam ca si el raspundea.
Îmi cer eu scuze, postarea la care am răspuns nu era pentru mine, însă m-a mâncat sub... tastatură, atât de evidentă era eroarea doamnei...
  #280  
Vechi 27.03.2012, 20:44:37
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Îmi cer eu scuze, postarea la care am răspuns nu era pentru mine, însă m-a mâncat sub... tastatură, atât de evidentă era eroarea doamnei...
Nici o problema. Dar, am simtit nevoia sa-mi cer scuze, fata de Delia, pentru ca a avut parte de 2 raspunsuri, simultane, cu idei asemanatoare
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Interpretarea Scripturii ancah Secte si culte 78 20.11.2011 15:33:47
diferente intre calendarul patriarhal si cel de pe site kristy Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 9 19.11.2011 21:23:51
Ce diferente sunt intre catolicism si ortodoxie? Bast-et Generalitati 18 16.10.2010 23:56:19
Diferente intre oameni CM Generalitati 68 18.07.2009 14:58:04
Diferente intre B.O. si B.C. Laurentiu Biserica Romano-Catolica 44 11.12.2007 19:15:09