Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #321  
Vechi 27.03.2012, 23:43:41
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Există o poruncă apostolică să se "frângă pâinea" zilnic?


Pai, voi singuri va tot bateti cu pumnul in piept ca respectati practica apostolilor. Peste asta, cum de ati sarit?
  #322  
Vechi 27.03.2012, 23:47:13
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Pai, voi singuri va tot bateti cu pumnul in piept ca respectati practica apostolilor. Peste asta, cum de ati sarit?
Serios? Când ne-am bătut cu pumnul în piept? Nici pe departe, doamnă! Uite, de exemplu apostolii dădeau Domnului 100% câștigul lor; noi doar 10%...Nu întreb cât dați dvs. ortodocșii, că nu e frumos.
Repet: unde e scrisă porunca (a lui Hristos, ori a apostolilor) de a "frânge pâinea" zilnic?
  #323  
Vechi 27.03.2012, 23:54:22
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Serios? Când ne-am bătut cu pumnul în piept? Nici pe departe, doamnă! Uite, de exemplu apostolii dădeau Domnului 100% câștigul lor; noi doar 10%...Nu întreb cât dați dvs. ortodocșii, că nu e frumos.
Repet: unde e scrisă porunca (a lui Hristos, ori a apostolilor) de a "frânge pâinea" zilnic?
a. Dar unde scrie să se înființeze asociația adventistă în America în sec XIX-lea?

b. Frângerea pâinii e o practică apostolică instituită la Păgorârea Duhului Sfânt , deci mai mult decât o poruncă. FA 2: 42 și 46.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #324  
Vechi 27.03.2012, 23:58:50
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
a. Dar unde scrie să se înființeze asociația adventistă în America în sec XIX-lea?
Acolo unde scrie și de înființarea "asociației ortodoxe" în sec. al XI-lea. La așa întrebare, așa răspuns!

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
b. Frângerea pâinii e o practică apostolică instituită la Păgorârea Duhului Sfânt , deci mai mult decât o poruncă. FA 2: 42 și 46.
Bun răspuns! Dar nu la întrebarea mea. Eu am întrebat de porunca pentru "frângerea pâinii" zilnic.

Rectific: răspunsul a fost oricum greșit (doar dacă cele două practici nu sunt diferite în viziunea ta). Cina Domnului a fost instituită de Domnul Hristos la Cina cea de Taină.

Last edited by osutafaraunu; 28.03.2012 at 00:02:00.
  #325  
Vechi 28.03.2012, 00:02:25
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu e singura poruncă pentru care nu găsiți referință acolo. Asta nu înseamnă că trebuie eliminate respectivele porunci ale Decalogului din viața creștinului.
Vreti sa spuneti ca Mantuitorul nu a dat un raspuns complet tanarului?
Daca e asa, va dati seama ce spuneti?


Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Argumentația e valabilă pentru Dumnezeire, nu și pentru om. Dumnezeu e Legiuitorul, nu omul.
Adica, Mantuitorul cand a rostit aceste cuvinte era Dumnezeu, si nu era si Om?

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Timpul "alocat" îl stabilește Dumnezeu, nu omul. Iar acesta este ziua a șaptea din săptămână : binecuvântată și sfințită (Facerea 2,3). Deci alocată și consacrată.
Ne puteti spune mai multe despre binecuvantarea acestei zile? Cum adica "alocata" si "consacrata"?

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Neținerea celor 10 porunci nu mai este este pedepsită de om. N-aș pune mâna-n foc că Dumnezeu va lăsa nepedepsite călcările poruncilor Lui! Ba cred că întreg sufletul va fi pus în foc pentru călcarea poruncilor...
Domnule, secta dvoastra.si-a inceput activitatea printr-o mare minciuna, insa cei care au proliferat minciunile respective S-AU POCAIT de faptele lor, desi multi creduli si-au pus capat zilelor cand au constatat ca Mantuitorul Hristos nu a venit cand vroiau ei.
Dupa acea deziluzie unii dintre "fraierii" care au crezut prima amagire au mai lansat 2 amagiri de aceeasi nesimtire.
Dvoastra.veniti pe acest forum amenintandu-ne ca suntem "Babilonul" si ca vom pieri in foc si pucioasa. Ne chemati la voi sa devenim cum anume? Ca dvoastra.?
Credeti-ma, mie unuia atitudinea dvoastra.de "arhanghel al pedepsei divine" imi repugna.
Va rog sa va masurati cuvintele.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Puteți da o referință biblică(fie cu privire la evrei, fie cu privire la neamuri) unde scrie porunca păzirii duminicale?
Puteti da o referinta biblica cu privire la Sf.Treime? Dar la Dumnezeirea Mantuitorului?
Vedeti, la aceste dogme crestine se accede prin cunoasterea impreunata cu virtutea ce rezulta din lucrarea poruncilor.
Nu pot sa spun ca voi, sambetistii ati ajuns la aceste adevaruri prin viata voastra virtuoasa, din inertie ati preluat aceste dogme de la cei pe care i-ati parasit; si ei, la randul lor le-au luat de la inaintasii lor pe care i-au tradat, si tot asa pana ajungeti la Biserica Ortodoxa.

Istoria voastra este, de fapt, o istorie a tradarilor religioase, o incalcare perpetua a poruncii a 5-a.
Ati ajuns, din cadere in cadere, la limita inferioara a "lantului trofic religios", mai jos de voi atarnand doar iehovistii, care nu s-au mai putut tine de adevarurile primordiale trinitare si au cazut din "familia" crestina. Dvoastra.prin afirmatia de mai-sus "Argumentația e valabilă pentru Dumnezeire, nu și pentru om" nu faceti altceva decat sa loviti in adevarul Intruparii Mantuitorului. Cu gura afirmati Sf.Treime, dar prin celelalte invataturi o desfiintati.
Prin pazirea sambetei dvoastra.va faceti avocatul celor ce contesta Invierea Domnului, deci un fel de iudeu-crestin (nici iudeu, nici crestin) din primul veac crestin.

Insa, in privinta serbarii Duminicii -vedeti ca am spus serbarii si nu pazirii, pentru ca a serba este specific fratilor, iar pazirea este specifica robilor asemenea voua - dovezile Scripturistice chiar exista si v-au fost insirate. Mai trebuie doar suflet deschis si smerit pentru a le vedea si a va cuceri.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Legea celor 10 porunci într-adevăr nu mântuiește pe nimeni. Acesta nu e motiv ca să fie călcată în picioare.
Si-atunci, daca nu mantuieste eu unde sa ma duc? La voi, care ma-ntoarceti inapoi la cele 10 porunci care nu mantuiesc?
NICIDECUM. Vreau sa fiu liber de pacat!!!

Last edited by Illuminatu; 28.03.2012 at 00:25:32.
  #326  
Vechi 28.03.2012, 00:26:11
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Vreti sa spuneti ca Mantuitorul nu a dat un raspuns complet tanarului?
Daca e asa, va dati seama ce spuneti?
A dat un răspuns concis. În cuvântul "poruncile" se cuprindeau toate, El doar a exemplificat să știe despre care porunci era vorba. Era vorba de cele 10... știți alea care cuprind și porunca sâmbetei!

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Adica, Mantuitorul cand a rostit aceste cuvinte era Dumnezeu, si nu era si Om?
Nu era doar Om. Lăsați capcanele...

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Ne puteti spune mai multe despre binecuvantarea acestei zile? Cum adica "alocata" si "consacrata"?
De bună seamă știți ce înseamnă "a sfinți". Etimologic: a pune deoparte (a consacra, a destina special pentru). Dacă adăugați și verbul "a binecuvânta", aveți tabloul complet pentru ziua sâmbetei. Întâlniți așa ceva în dreptul duminicii? (sfințită și binecuvântată)? Întrebare de 10.000.000.000 de euro (a crescut iarăși miza față de ieri).

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Domnule, secta dvoastra.si-a inceput activitatea printr-o mare minciuna, insa cei care au proliferat minciunile respective S-AU POCAIT de faptele lor, desi multi creduli si-au pus capat zilelor cand au constatat ca Mantuitorul Hristos nu a venit cand vroiau ei.
Dupa acea deziluzie unii dintre "fraierii" care au crezut prima amagire au mai lansat 2 amagiri de aceeasi nesimtire.
Domnule, rechizitoriul dumneavoastră cuprinde 2 minciuni mari (nu una). Ba chiar 3! Dacă nu știați, informați-vă, dacă știați, pocăiți-vă!

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Dvoastra.veniti pe acest forum amenintandu-ne ca suntem "Babilonul" si ca vom pieri in foc si pucioasa. Ne chemati la voi sa devenim cum anume? Ca dvoastra.?
Credeti-ma, mie unuia atitudinea dvoastra.de "arhanghel al pedepsei divine" imi repugna.
Va rog sa va masurati cuvintele.
Haideți să nu exagerăm. N-am amenințat pe nimeni cu focul Iadului, probabil nici nu știți care e teologia noastră cu privire la Iad. Nu v-am "amenințat" și nu v-am "chemat". Așa că vă puteți calma, nu vă vreau răul...

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Puteti da o referinta biblica cu privire la Sf.Treime? Dar la Dumnezeirea Mantuitorului?
Înțeleg că neputința răspunsului la întrebarea mea v-a mâniat. Asta e... Totuși eu zic să lăsați capcanele acestea, oricum suntem depărtați cam binișor de topic...

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Si-atunci, daca nu mantuieste eu unde sa ma duc?
La Iisus. El e singurul Mântuitor. Dacă mergeți la El, cu siguranță, din iubire Îi veți păzi și poruncile (fără să pretindeți răsplată pentru asta). Dar ceva-mi spune că aceste lucruri le știați deja... O noapte calmă!

Last edited by osutafaraunu; 28.03.2012 at 00:32:21.
  #327  
Vechi 28.03.2012, 00:50:03
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Acolo unde scrie și de înființarea "asociației ortodoxe" în sec. al XI-lea. La așa întrebare, așa răspuns!

Bun răspuns! Dar nu la întrebarea mea. Eu am întrebat de porunca pentru "frângerea pâinii" zilnic.

Rectific: răspunsul a fost oricum greșit (doar dacă cele două practici nu sunt diferite în viziunea ta). Cina Domnului a fost instituită de Domnul Hristos la Cina cea de Taină.
Slabe replici, Trices. Aia cu secolul XI e incultură și răutate omenească.

La partea a doua adăugăm ignoranța biblică! La pogorârea Duhului Sfânt a fost institută ca Taină a Bisericii, împreună cu botezul și mirungerea, în virtutea promisiunii Domnului : ”Dar Mângâietorul, Duhul Sfânt, pe Care-L va trimite Tatăl, în numele Meu, Acela vă va învăța toate și vă va aduce aminte despre toate cele ce v-am spus Eu.” (Ioan 14:26)

Mi-e și silă să mai citesc ce bălării susțineți voi pe-aici.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #328  
Vechi 28.03.2012, 01:32:55
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Serios? Când ne-am bătut cu pumnul în piept? Nici pe departe, doamnă! Uite, de exemplu apostolii dădeau Domnului 100% câștigul lor; noi doar 10%...Nu întreb cât dați dvs. ortodocșii, că nu e frumos.
Repet: unde e scrisă porunca (a lui Hristos, ori a apostolilor) de a "frânge pâinea" zilnic?


Lasa te rog tactica asta a eschivarilor derutante si incearca sa raspunzi la intrebare. De ce primii crestini savarseau zilnic frangerea painii? Lor cine le poruncise? Si ce anume comemorau prin asta? Cine ii poruncise apostolului Pavel sa savarseasca frangerea painii duminica?
  #329  
Vechi 28.03.2012, 07:20:09
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
???? de unde ai dedus o asemenea elucubratie??
Nu va faceti ca nu stiti. Cei care cred in nemurirea mortilor, nu au cum sa creada, cu adevarat, in invierea mortilor.

P.S. Dupa bunul dvs. obicei, tot nu mi-ati raspuns la singura intrebare pe care v-am adresato. Ce sarbatoriti duminica la Sfanta Impartasanie? Moartea Domnului (prin Sfanta Impartasanie) sau Invierea Domnului (prin serbarea duminicii)?

Last edited by grasu77; 28.03.2012 at 07:24:26.
  #330  
Vechi 28.03.2012, 07:29:46
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
De la Mantuitorul Hristos incoace, netinerea sambetei nu mai este pedepsita.
Daca nu mai este pedepsita calcarea unei porunci dumnezeiesti, probabil nu mai este pedepsita nici calcarea celorlalte 9. Asa se explica de ce "crestinii" fura, mint, curvesc, nu-si cinstesc parintii, etc.

Sa nu-mi spuneti ca Cele 10 Porunci sunt, de fapt, doar 9.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Interpretarea Scripturii ancah Secte si culte 78 20.11.2011 15:33:47
diferente intre calendarul patriarhal si cel de pe site kristy Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 9 19.11.2011 21:23:51
Ce diferente sunt intre catolicism si ortodoxie? Bast-et Generalitati 18 16.10.2010 23:56:19
Diferente intre oameni CM Generalitati 68 18.07.2009 14:58:04
Diferente intre B.O. si B.C. Laurentiu Biserica Romano-Catolica 44 11.12.2007 19:15:09