Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.03.2011, 11:33:53
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Si eu as vrea sa intru mai rar acum. Postul e infranare, o renuntare de buna voie de la ce ne place. Si daca petrecem atat de mult timp in fata PC ului, e ca ne place. Fiecare face un sacrificiu din ceea ce ii place lui: dupa cum exemplifica un parinte: daca unul bea pana acum 3 cafele pe zile, in post ar putea sa bea doar una sau doua, daca manca 5 mere pe zi, in post poate sa renunte la doua sau trei...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.03.2011, 15:02:04
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Observ ca multi useri si-au anuntat retragerea de pe forum pe timpul postului.

Puteti sa imi spuneti si mie, de ce? Ce e gresit daca intram pe forum in timpul postului? Este considerat un pacat ?
Nu cred ca este pacat. As raspunde printr-un sfat din Pateric- "Daca taci pentru Hristos, bine faci, daca vorbesti pentru Hristos, bine faci."
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.03.2011, 16:47:42
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Observ ca multi useri si-au anuntat retragerea de pe forum pe timpul postului.

Puteti sa imi spuneti si mie, de ce? Ce e gresit daca intram pe forum in timpul postului? Este considerat un pacat ?
Păcat nu-i, dar de la faptul că stăm pe forum, se produce alunecarea, în loc să facem ceva mai util, stăm pe net. Se pare că mai mulți resimt această alunecare, nu sunt singura, mi-aș dori să am și eu puterea să mă despart măcar 2 zile de forum. Problema e că unii stăm fără măsură, iar motivul e mai puțin de ordin religios, mai mult că stăm pe net și postăm pe un forum, suntem dependenți.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.03.2011, 21:19:12
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Nu cred ca este pacat. As raspunde printr-un sfat din Pateric- "Daca taci pentru Hristos, bine faci, daca vorbesti pentru Hristos, bine faci."
E foarte frumoasa invatatura aceasta. Inseamna ca pacatul apare in momentul in care nu mai vorbim pentru Hristos. Iar Mantuitorul ne atrage atentia: pentru orice cuvânt deșert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteală în ziua judecății.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.03.2011, 21:28:58
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
"Daca taci pentru Hristos, bine faci, daca vorbesti pentru Hristos, bine faci."
Foarte profund si frumos!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.03.2011, 11:05:27
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Pentru mine postul este o perioada in care incerc sa scot barna (barnele) din propriul ochi, apoi mai vad daca pot face ceva si cu paiul din ochiul aproapelui.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.03.2011, 11:12:18
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

va urez tuturor un post usor !
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.03.2011, 12:01:28
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

In ceea ce ma priveste nu vad in forum o atat de mare sminteala incat sa renunt la a-l mai frecventa in timpul perioadelor de post. Asta pentru ca atat in post, cat si in afara sa ar trebui sa ne manifestam, chiar si in acest spatiu virtual, precum albina. Sa cautam doar florile cele duhovnicesti.

Nu sunt pentru un post fara forum, ci pentru un forum care sa arate ca suntem intr-o perioada de post. Un forum care sa arate adevaratele noastre preocupari din timpul postului. Dar, fiecare decide in dreptul sau, dupa cum crede de cuviinta si dupa cum il indeamna starea sa launtrica.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.03.2011, 16:15:30
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Asa este Marius. Postul nu exclude comuniunea cu semenul. Trebuie sa ajung la comuniunea cu Dumnezeu prin semenul meu, ca la sfarsitul postului sa nu auzim cuvintele adresate de Dumnezeu lui Cain- "Unde este fratele tau?" iar din pricina egoismului sa cautam sa ne dezvinovatim "Oare eu sunt pazitorul fratelui meu!". Sa urcam la Dumnezeu dimpreuna cu fratele nostru care poate in aceasta perioda este incercat ca si noi.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.03.2011, 23:06:51
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Fiecare alege cum simte...Dar nu cred ca postul este influentat de prezenta pe acest forum...Doamne ajuta!
In cazul meu, dimpotriva, postul ESTE influentat, si anume in bine: ma ajuta semnificativ in plan sufletesc, imi sustine nadejdea, imi da caldura umana, caldura VOASTRA binefacatoare.
Acum depinde de fiecare, unii sunt din fire mai introvertiti, alti au nevoi speciale, important e ca fiecare sa aiba discernamintul cuvenit.
Marturisesc ca mi-ar fi tare greu fara voi.
Cred cu tarie in comunitate, Biserica strange pe oameni din imprastiere, nu doar a mintii ci si a indivizilor. Ce frumoase sunt slujbele cu biserici intesate de lume, cu rugaciuni soptite la ison...
In ce ii priveste pe unii forumisti, indraznesc sa spun ca ei au chiar DATORIA sa ramana la post, ca un medic de garda... Stiti voi care sunt acestia, stiti bine, nu-i asa?... Jertfa lor pentru cei pripasiti pe aici face parte, zic eu, din postul lor sufletesc. Eu unul le sunt recunoscator cu tot sufletul!
Fratilor, va rog sa ne ajutam unii pe altii, dupa puteri, sa ne strangem aproape, sa nu fie Trupul rupt in fishii, fishiutze de coltii fiarei!
Aliluia, Aliluia, Aliluia!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 20:32:41
A inceput perioada Triodului! Daniel777 Despre Biserica Ortodoxa in general 6 15.02.2011 12:36:51
Traditia in perioada intertestamentala BenHur Despre Sfanta Scriptura 2 24.11.2010 13:23:49
A inceput perioada Triodului georgeval Generalitati 12 11.02.2009 11:42:27