Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 29.03.2011, 08:51:16
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teodora1 Vezi mesajul
Ma faci sa zambesc domnule Florin-Ionuț ce scrie in Psalmul 140, la chestia "cu cuvintele"?poftim, cacofonie deliberata sa te tachinez.si apoi la diacritice draga domnule Florin-Ionuț , dumneata scrii "Ionut" si nu "Ionuț".niciunul de aici sau de altundeva nu e in masura sa aiba "aere de superioritate" fata de altul. ma refer si la Yasmina fata de I Calin( daca am gresit numele imi cer scuze fara de respectivele persoane).Yasmina insa si-a dat seama de atitudinea ei fata de acel membru al acestui forum.tu ti-ai dat seama draga domnule Florin-Ionuț?
daca te-am suparat nu asta era intentia, ci alta: sa avem pe cineva care sa ne arate unde gresim daca noi nu vede. fara suparare, Florin-Ionut.
Iar pentru Yasmina, aprecierea mea ca a vazut ca a gresit.
Dragă Teodora,

Cînd mi-am creat contul nu foloseam diacriticele, probabil că am o săptămînă de cînd le utilizez. I-aș rămîne dator adminului daca ar modifica Ionut cu Ionuț - însă mă gandesc ca e imposibil, deoarece numele este folosit în cîteva mii de postări. Oricum, îți mulțumesc pentru faptul că mi-ai atras atenția.

Să știi că atunci cînd deschizi un nou topic, adminul îți scoate diacriticele din titlu, probabil ca să fie mai ușor de găsit în cazul unei căutări, ținînd cont că majoritatea românilor nu se obosesc să le folosească.

Eu nu mă supăr dintr-atîta lucru. Dacă cineva, nu neapărat tu, își permite să fie ironic, atunci o face pe propria răspundere. Riscul e al lui.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 29.03.2011, 09:43:40
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Dragă Teodora,

Cînd mi-am creat contul nu foloseam diacriticele, probabil că am o săptămînă de cînd le utilizez. I-aș rămîne dator adminului daca ar modifica Ionut cu Ionuț - însă mă gandesc ca e imposibil, deoarece numele este folosit în cîteva mii de postări. Oricum, îți mulțumesc pentru faptul că mi-ai atras atenția.

Să știi că atunci cînd deschizi un nou topic, adminul îți scoate diacriticele din titlu, probabil ca să fie mai ușor de găsit în cazul unei căutări, ținînd cont că majoritatea românilor nu se obosesc să le folosească.

Eu nu mă supăr dintr-atîta lucru. Dacă cineva, nu neapărat tu, își permite să fie ironic, atunci o face pe propria răspundere. Riscul e al lui.
daca strecor intentionat cuvinte ardelenesti chear din scrierea veche ce te face sa crezi ca nu scriu romaneste uite eu iubesc ce e vechi ca e valoros.oare sa aruncam cartile din 1814
de nu vrei sa citesti nu ma supar ca strig in pustie.
Domnul cu noi.Amin
Reply With Quote
  #33  
Vechi 29.03.2011, 10:03:14
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ca veni vorba...

...de ce la slujba de Inviere se spune:

"...si celor din mormanturi.." in loc de "... si celor din morminte..." ?
Reply With Quote
  #34  
Vechi 29.03.2011, 10:17:14
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
...de ce la slujba de Inviere se spune:

"...si celor din mormanturi.." in loc de "... si celor din morminte..." ?
Este o forma de plural invechita, si a aparut dupa tiparul "pamant - pamanturi".

In multe biserici din Romania s-a trecut la pluralul contemporan: "si celor din morminte".
Reply With Quote
  #35  
Vechi 29.03.2011, 10:34:34
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Este o forma de plural invechita
Este interesant cînd citești scrieri relativ vechi, de exemplu cărțile lui Stăniloae. El a păstrat multe cuvinte așa cum erau în tinerețea lui - și bine a făcut.

Un alt exemplu de cuvînt vechi folosit frecvent este "Carele" din Rugăciunea Domnească. Este forma de masculin pronumelui relativ "care", cuvînt simplificat în timp în forma actuală. Cine a auzit vreodată de forma lui feminină "carea"? :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 29.03.2011, 11:10:50
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cine a auzit vreodată de forma lui feminină "carea"? :)

"Carea fără stricăciune pe Dumnezeu Cuvântul ai născut..." (cel puțin, așa aud eu că se cântă la mine).
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 29.03.2011, 11:14:48
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
"Carea fără stricăciune pe Dumnezeu Cuvântul ai născut..." (cel puțin, așa aud eu că se cântă la mine).
Corect! De azi dimineață și pînă acum am uitat că l-am folosit. :) Sau oi fi zis "care"?...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 30.03.2011, 20:10:17
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

De-am aduna toate "vreascurile" limbii romane din acest spatiu, flacara aprinsa s-ar vedea din Noua Zeelanda....
Reply With Quote
  #39  
Vechi 01.04.2011, 22:37:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Curs de limba romana pentru romanii din diaspora !

Repet aici un anunt pe care l-am postat si pe thread-ul de stiri !http://www.dprp.gov.ro/elearning/
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 01.04.2011 at 22:41:38.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noul sef al Masoneriei romane ! cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 109 08.01.2011 23:33:21
Subminarea a Bisericii Ortodoxe Romane ! IonelS Biserica Ortodoxa Romana 1 27.12.2010 19:24:26
21 de ani de la inceputul Revolutiei Romane la Timisoara cristiboss56 Generalitati 21 23.12.2010 16:58:20
Infranarea limbii Rodica50 Intrebari utilizatori 0 16.10.2010 20:10:13