Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.05.2012, 08:03:33
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Mulțumesc pentru răspuns.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu există o distribuție "de sus în jos" a alimentelor în ordinea sosirii. Poate la rumegătoare, care au un stomac (de fapt, niște stomacuri) cu totul speciale. Există, însă, o distribuție concentrică, în sensul că alimentele care sunt mai demult acolo sunt mai aproape de pereții stomacului. Interesant este că această importantă descoperire a fiziologiei a fost făcută de un...student. El a avut ideea, genial de simplă, să dea animalelor de laborator să mănânce mâncare colorată. Mai întâi în verde (să zicem), apoi în roșu, pe urmă în albastru. După sacrificare, excizia stomacului, înghețare și secționare în felii, distribuția culorilor era concentrică, cum ar fi șanțurile unui disc: verdele la margine, roșul la mijloc.
Dată fiind această distribuție, alimentele consumate după primele îmbucături ar putea fi mai izolate de acizii tomacului astfel încît enzimele din vegetalele înghițite ajutînd la digestie. Nu se poate ca să nu ajute deloc la digestie, doar nu sînt desființate instantaneu de acidul clorhidric sau ce-o mai fi prin stomac. În acel articol, doctorul Howell spune că alimentele sînt pre-digerate dacă ele conțin din start enzime necesare, digestia fiind în continuare mai ușoară.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dar noi nu digerăm folosind enzimele din alimente, ci folosind enzimele produse de glandele salivare, stomac, pancreas, etc. Enzimele noastre atacă legăturile dintre moleculele complexe din alimente, făcându-le molecule mai simple, mai mici, care vor putea fi absorbite prin pereții intestinali.
Știu că organismul produce enzime, dar de ordinul zecilor, pe cînd în vegetale și chiar în carne (în carnea crudă) ele sînt de ordinul miilor. Oare degeaba să existe atîtea tipuri în natură și să nu fie folosite deloc tubul digestiv al omului? Mă îndoiesc.

Ieri am citat de pe un link care azi nu mai merge: http://www.monitorulexpres.ro/?mod=m...te&s_id=107272 .

Dar am mai găsit informația și aici: http://www.healingdaily.com/detoxifi...et/enzymes.htm .

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu mai credeți chiar tot ce spun tot felul de extremiști ai alimentației. Așa cum există un extremism religios, există și un extremism în alimentație, cu pretenții științifice. În fond, oamenii de știință sunt la fel de expuși atașamentului irațional față de niște teorii ca toți ceilalți oameni.
Valoarea legumelor, a fructelor și a semințelor consumate așa cum ni le-a dat Dumnezeu comparativ cu varianta gătită la temperaturi mari nu poate fi contestată. Am deschis topicul acesta pentru a arăta încă un motiv pentru care vegetalele ar trebui consumate în stare naturală, crudă. Argumentul enzimelor mi s-a părut plauzibil. Eu nu am cum să-l verific dacă este adevărat sau nu, deci pînă la proba contrarie prefer să-i accept verosimilitatea.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Valoarea postului este în altă parte decât în enzime.
Postul original însemna ne-mîncarea. Era post, nu mîncai nimic, punct. Zile și săptpmîni în șir. Dar acest lucru presupunea un organism puternic și rezistent... Moise a postit așa, Hristos a postit așa șamd. Acum noi sîntem niște neputincioși, niște slăbănogi în comparație cu cei de odinioară, de aceea Biserica ne-a îngăduit posturile așa cum le știm.

Lipsa mîncării pentru organism pentru o vreme, în funcție de posibilitățile fiecăruia, este de folos pentru sănătate. De exemplu, pancreasul și glandele nu mai produc atîtea enzime pentru digestie, iar organismul se ocupă în acest timp de tratarea propriilor boli. S-au tratat boli grave prin acest procedeu "ascetic", dar atenție, sub supraveghere medicală.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Noi nu postim fiindcă trebuie să ne curățim vintrele din când în când, ci fiindcă așa a făcut Cristos, fiindcă așa au făcut sfinții Săi, fiindcă așa ne cere Biserica să facem.
Poate că această curățire duce la claritatea minții, la mai ușoara concentrare la rugăciune și meditație. Dar repet, Hristos și cei din vremurile de demult posteau nemîncînd deloc, nu cu trei mese vegetale pe zi ca astăzi... :) Cine mai știe ce legătură tainică este între acest tip de post și mîntuirea omului de anumite duhuri care nu pot fi scoase altfel decît cu post (ăla adevărat) și cu rugăciune.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.05.2012, 08:04:13
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit dl prof.univ.dr. Constantin Milică

Cruditățile, enzimele și imunitatea

http://farmaciaverde.wordpress.com/2...si-imunitatea/
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.05.2012, 08:12:58
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Cruditățile, enzimele și imunitatea

http://farmaciaverde.wordpress.com/2...si-imunitatea/
Mulțumim pentru articol!

Apropo de borșurile și ciorbele "sănătoase", cum spune lumea:

“Prin fierbere sînt distruse nu numai enzimele, ci și vitaminele. Vitamina C, al cărei rol este esențial în purificarea sîngelui, se pierde total prin fierbere. Toate sărurile minerale se elimină prin apa care fierbe, chiar și la aburi. În urma fierberii, zarzavaturile și legumele nu mai conțin aproape nimic hrănitor, iar proteinele își pierd 2/3 din valoarea lor nutritivă. Proteinele modificate prin fierbere se depozitează în corp sub formă de reziduuri”
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.05.2012, 08:22:54
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Mulțumim pentru articol!

Apropo de borșurile și ciorbele "sănătoase", cum spune lumea:

“Prin fierbere sînt distruse nu numai enzimele, ci și vitaminele. Vitamina C, al cărei rol este esențial în purificarea sîngelui, se pierde total prin fierbere. Toate sărurile minerale se elimină prin apa care fierbe, chiar și la aburi. În urma fierberii, zarzavaturile și legumele nu mai conțin aproape nimic hrănitor, iar proteinele își pierd 2/3 din valoarea lor nutritivă. Proteinele modificate prin fierbere se depozitează în corp sub formă de reziduuri”
Da,din pacate...Chiar si eu consideram ciorbele si supele,alaturi de salate,unele dintre cele mai "sanatoase"mancaruri...Deh!
Asa cum scrie in articol,ma numar printre vegetarienii care gatesc cam totul!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.05.2012, 08:59:09
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Da,din pacate...Chiar si eu consideram ciorbele si supele,alaturi de salate,unele dintre cele mai "sanatoase"mancaruri...Deh!
Asa cum scrie in articol,ma numar printre vegetarienii care gatesc cam totul!
Uite aici o rețetă de salată pe care noi o mîncăm cam zilnic.

Se taie:

- salată (de preferință românească)
- ceapă verde
- ridichi
- roșii (măcar vreo două acolo, că-s cam scumpe acum)
- castraveți
- dovleac (are gust de castraveți și e relativ mai ieftin)
- spanac (cît de mult)
- măcriș
- lobodă (verde și roșie)
- leurdă (nu cred că mai este la piață)
- broccoli (mărunțit bine, e perfect crud)
- avocado (uneori)
- măsline naturale (nu de alea negre cu 3 Euri, ci naturale. Verificați eticheta chiar dacă luați de la galantar)
- pătrunjel
- leuștean
- mărar
- puțin ulei de măsline
- sare naturală, de mină (care conține N minerale, nu numai NaCl, fără iod, antiaglomeranți și alte cele)

Se face deci un lighean de salată și se împarte frățește la cîți membri are familia. :) De consumat cu pîine integrală, de preferință făcută acasă.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.05.2012, 09:46:43
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
De remarcat că drojdia uscată ieftină, cea de ~ 70 de bani, conține o chimicală, un E nociv. Există drojdie uscată fără acel coservant sau ce-o fi, dar costă cam 4 lei! Sau mai este varianta de a folosi maia, care și aia costă mai mult decît pîinea de la magazin. De aceea este de preferat să folosim drojdia umedă care este ieftină și, din cîte știu, nu conține substanțe artificiale "bonus". Voi reveni cu detalii dacă voi reuși.
Eu folosesc drojdia umeda (Pakmaya, 500g). Pentru a nu mucegai, impart intreaga cantitate in zece bile a cate 50 de grame si o tin la congelator. La congelator, enzimele nu se pierd, ele reactivandu-se cand drojdia revine la temperatura normala. Drojdia umeda este naturala si nu contine nimic nociv, insa accelereaza procesul de fermentatie, ceea ce duce la un alt minus: enzimele din grau nu au vreme sa se produca, decat in mica masura. Din pricina timpului, folosesc aceasta drojdie. Exista insa o maia ce poate fi facuta in casa, insa necesita mai mult timp. Cumva, de pe o zi pe alta. Voi adauga reteta, daca va fi cazul.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.05.2012, 19:25:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Acum am primit de la ai mei un aparat electric pe care mă gîndesc să-l folosesc numai pentru a plămădi aluatul, nu și pentru a coace. La aragaz, pîinea se pătrunde mai uniform și gazul consumat nici nu costă cît curentul pentru aparatul electric. Totuși aluatul se amestecă mai bine frămîntat manual decît cu acel malaxor micuț al mașinii automate.
Dimpotriva, cred ca e mai scump gazul care se consuma in cele 4 ore la cuptor decat curentul in cca. o ora cat se coace.
Masoara sa vezi, este mai putin de 1/2 kw.

Citat:
De remarcat că drojdia uscată ieftină, cea de ~ 70 de bani, conține o chimicală, un E nociv. Există drojdie uscată fără acel coservant sau ce-o fi, dar costă cam 4 lei! Sau mai este varianta de a folosi maia, care și aia costă mai mult decît pîinea de la magazin. De aceea este de preferat să folosim drojdia umedă care este ieftină și, din cîte știu, nu conține substanțe artificiale "bonus".
Care E? Unde scrie? Eu n-am vazut nimic de genul asta pe ambalaj.
Daca te iei dupa cei care vand drojdie la 4 lei pliculetul..
Maia se poate face in casa.
Se poate folosi si drojdia proaspta, intr-adevar, creste chiar mai bine cu ea.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.05.2012, 19:27:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul

“Prin fierbere sînt distruse nu numai enzimele, ci și vitaminele. Vitamina C, al cărei rol este esențial în purificarea sîngelui, se pierde total prin fierbere. Toate sărurile minerale se elimină prin apa care fierbe, chiar și la aburi. În urma fierberii, zarzavaturile și legumele nu mai conțin aproape nimic hrănitor, iar proteinele își pierd 2/3 din valoarea lor nutritivă. Proteinele modificate prin fierbere se depozitează în corp sub formă de reziduuri”

Ma indoiesc ca afirmatiile astea au o baza stiintifica.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.05.2012, 20:06:01
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ma indoiesc ca afirmatiile astea au o baza stiintifica.
Mda,dar pana cand experimentezi dumneata contrariul,noi avem toate motivele sa credem ca afirmatia unui profesor doctor conteaza!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.05.2012, 20:22:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Mda,dar pana cand experimentezi dumneata contrariul,noi avem toate motivele sa credem ca afirmatia unui profesor doctor conteaza!
Daca e profesor doctor ce, nu poate avea fanteziile lui?
Atat timp cat nu e vorba de un material stiintific cu trimiteri la studii clare, poate zice orice.

Iar o persoana mai naiva poate crede orice, atat timp cat cutarescu isi spune doctor sau "om de stiinta"... :)

Apropo, ala e un articol-reclama dintr-un ziar de o indoielnica calitate deci mi-ar fi cam greu sa il iau drept litera de lege.

Si pot sa-ti dau si un indiciu de ce bate campii - prin fierbere nu se pot elimina mineralele pentru ca aburul este doar apa si atat, de altfel astfel se produce apa distilata - din apa cu minerale care este evaporata si pe urma condensata, in felul asta asigurandu-se puritatea ei. mineralele ramanand in vasul originar.

Last edited by AlinB; 30.05.2012 at 20:27:32.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Teoria ramificatiilor harului catalin2 Dogmatica 3 16.05.2012 15:15:51
Teoria conspiratiei idealist Generalitati 9 21.06.2010 23:00:58
Teoria Evolutiei Evreulcelales Generalitati 96 25.09.2009 08:37:52
Teoria evolutiei vs Dumnezeu seby_din_brasov Generalitati 2 19.02.2009 20:42:45
Teoria evolutionista a dus la nazism partenie Generalitati 6 21.09.2008 21:10:03