Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #311  
Vechi 09.10.2013, 13:29:11
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Atiecumenism, înainte de a te precipita pe aici fără rost, poți să apelezi la un minum de judecată și să citești învățătura aceasta?: http://www.ioanguradeaur.ro/855/cresterea-copiilor/
Nu realizezi că ești contra vântului?
Reply With Quote
  #312  
Vechi 09.10.2013, 13:39:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-sau daca il controlezi psihic tot o agresiune este nu ?
Asta era si ideea.

Pana la urma orice forma de educatie implica si o forma de control, restrictii, presiuni de care copilul "nu se poate apara".

Iar despre roadele "educatiei antiautoritare" este o postare care am citat-o deja.

Desigur, un caz particular, dar personal il consider emblematic.

Citat:
-dar ce tu ai copii ca tot dai atatea sfaturi ?
Nu e o informatie publica.
Doar pentru prieteni :)

Sa zicem ca am lucrat ceva cu copii si stiu ce vorbesc.
Si cu din aia care majoritatea timpului se pliaza dupa puterea cuvantului (dar nu la oricine!) si cei la care cuvantul are nevoie sa ia forme mult mai concrete, destul de des din pacate.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 09.10.2013 at 13:42:35.
Reply With Quote
  #313  
Vechi 09.10.2013, 13:49:45
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Vă voi da și eu câteva nume: Sf. Grigorie al Nyssei, Sf. Vasile cel Mare, Sf. Grigorie Teologul, Sf. Ioan Hrisostom, Sf. Maxim, Sf. Simeon Noul Teolog, Sf. Grigorie Palama...
Toți au fost creativi, de o deosebită creativitate și libertate a gândirii.
Cred că faci o mare confuzie între sfințenie și terminarea teologiei. Sfinții amintiți de tine au avut o deosebită creativitate și libertate a gândirii după ce și-au curățit sufletul, mintea, inima și trupul de patimi și nu după ce au terminat teologia.

Și că tot ai amintit de Sf Ioan Hrisostom văd că ignori învățătura acestuia în ceea ce privește creșterea/educația copiilor.
Reply With Quote
  #314  
Vechi 09.10.2013, 13:57:40
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Atiecumenism, înainte de a te precipita pe aici fără rost, poți să apelezi la un minum de judecată și să citești învățătura aceasta?: http://www.ioanguradeaur.ro/855/cresterea-copiilor/
Nu realizezi că ești contra vântului?
-normal ca in primul rand trebuie sa tinem cont de invatatura sfintilor,dar are si psihologia rolul ei intr-o oarecare masura,oricum ideea este ca eu sunt impotriva violentei fizice,verbale,psihice ...impotriva copiilor
Reply With Quote
  #315  
Vechi 09.10.2013, 14:02:37
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asta era si ideea.

Pana la urma orice forma de educatie implica si o forma de control, restrictii, presiuni de care copilul "nu se poate apara".

Iar despre roadele "educatiei antiautoritare" este o postare care am citat-o deja.

Desigur, un caz particular, dar personal il consider emblematic.
-autoritatea e buna daca vine impreuna cu iubirea,blandetea,credinta ortodoxa...dar eu ma redeream la controlul psihic ,deci magie neagra,pt ca sunt multi satanisti in ziua de azi care isi controleaza copii facand magie neagra ...le controleaza psihicul ,sufletul...si nu vorbesc aiurea pt ca am cativa satanistii in jurul meu
Reply With Quote
  #316  
Vechi 09.10.2013, 14:17:00
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
P. S. Argumente teologice? Foarte simplu, nici nu e necesar să recurg la demonstrații academice:
orice persoană (indiferent de vârstă sau gradul de rudenie față de noi) are DREPTUL să fie respectată și să i se respecte, în special, cele trei drepturi fundamentale (după dreptul la viață sau... pe același plan?) - libertatea, demnitatea și intimitatea.
Probabil că teologia pe care ai terminat-o a omis să-ți spună de datoriile copiilor față de părinți, de fapt este o poruncă. Copilul este liber din momentul când nu mai depinde de părinte. Apoi omiți faptul că un părinte mai are și drepturi față de copilul său, nu doar obligații. Nu spun că nu sunt părinți bădărani care-și agresează copiii verbal și fizic, dar nu putem generaliza.

Apropo unui copil care are preocupări anti-creștine, de ce nu-i oferi libertatea, intimitatea de a face ce vrea?

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Desigur că părinții creștini își pot mustra copiii, le pot arăta, în diverse moduri, că greșesc.
În schimb, în privința bătăii... așa cum părinții noștri spirituali nu ne iau niciodată la bătaie în timpul Spovedaniei (fiindcă, în acest caz, peste 50% dintre ortodocși s-ar converti la... o formă de creștinism nondenominațional, probabil), exact la fel și din aceleași motive suntem DATORI să empatizăm cu cei mici pe care-i avem în grijă (ca părinți, profesori etc), să-i respectăm așa cum noi înșine cerem (în mod justificat!) să fim tratați cu iubire, respect și delicatețe de către superiorii noștri în ierarhia socială, profesională, duhovnicească.
De acord cu tine, ceea ce tu susții este firescul și starea generală ce ar trebui să predomine într-o familie creștină, dar nu uita că sunt și cazuri particulare în care părintele poate apela la ”bătaie” chiar și creștinește.
Reply With Quote
  #317  
Vechi 09.10.2013, 14:21:14
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-normal ca in primul rand trebuie sa tinem cont de invatatura sfintilor,
Demonstrezi contrariul.

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
dar are si psihologia rolul ei intr-o oarecare masura,oricum ideea este ca eu sunt impotriva violentei fizice,verbale,psihice ...impotriva copiilor
Și cine a promovat violența fizică, verbală?
Reply With Quote
  #318  
Vechi 09.10.2013, 14:35:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ca toti fanii educatiei anti-autoritare deprinse de pe Internet, confunda, asa cum au fost manipulati, corectia fizica cu violenta fizica.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #319  
Vechi 09.10.2013, 15:01:24
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Ați scris așa: "Libertatea daca nu este ajustata corespunzator poate merge pana acolo incat copilul crede ca bunurile parintilor sunt si bunurile lui de care poate dispune dupa bunul plac".
Păi, normal că bunurile părinților sunt și ale copilului!
Cum spune Tatăl fiului risipitor (apropo, nu l-a bătut, pedagogic, când s-a întors acasă): "fiule, tu totdeauna ești cu mine și toate ale mele ale tale sunt".
P. S. Libertatea autentică este tocmai depășirea bunului plac personal. A-l învăța pe copil să vrea sau să refuze un lucru în urma unei deliberări, înțelegând argumentele pro și contra (așa, la nivelul lui de înțelegere), iată, cu adevărat, o lucrare deosebit de dificilă... mult mai dificilă decât a-ți descărca frustrările acumulate peste zi pe copil, autosugestionându-te că tocmai ai aplicat o metodă pedagogică necesară.
Da, pe șefu' nu-l poți bate (sau măcar apostrofa) dacă-ți scade, "pedagogic", jumătate din salariu pentru că nu ți-ai văzut de treabă (tu impersonal, nu mă refer la dvs);
în schimb, pe propriul copil îl poți "sancționa" în orice mod îți place, dacă a dat muzica la maxim când tu voiai să adormi.
În fond, îl educi și, cu ocazia asta, te ușurezi și de mânia pe care o ai din cauza șefului...
Dar nu-i adevărat,
în realitate, aceasta este cea mai eficientă "metodă pedagogică" pe care un "creștin" o poate folosi, nu-i așa?...
Laura eu nu te inteleg. Si nu te vad nici potrivita pentru teologie. Adica depinde ce vei voi sa faci cu aceste studii. Nu inteleg ce vrei tu de fapt sa faci cu copiii si tinerii (aia sunt si mai dificili). Ce ai sa faci ca profesoara?

Adica din ceea ce spui tu aici reise ca trebuie sa lasam copilul sa faca ori ce vrea cu noi?
Sa dea muzica la maximum cand dormim noi sau/si vecinii!
Tu iti dai seama cat esti de absurda?
Pe de alta parte vorbesti de libertate, demnitate si intimitate (sa fie respectate). Pai cum?
Si mai ales te rog sa vii cu solutii concrete.
Uite de ex. ce ai face tu in exemplul dat cu copilul si muzica la maximum. Cum il convingi? Ia-o d ela vorba buna si te du mai departe, daca nu intelege si nu intelege.

Eu una nu reusesc sa inteleg un gresesc exact parintii a caror copii ajung in situatii extreme (droguri, alcool, puscarie, violenta etc.).
Ce anume au gresit acesti parinti? Ca au fost prea blanzi, sau dimpotriva?

Si da,a sa cum spunea AlinB: se face aici o mare confuzie intre corectia fizica si violenta fizica.

In alta ordine de idei: tare mi-as dori sa citesc cursurile voastre de la facultate (cred ca as intelege unele lucruri mai bine decat din alte carti, imi inchipui ca sunt mai explicite). E ca si cum ai initia pe cineva in matematica dupa lucrarile academiei. Asa ma simt eu de cele mai multe ori.

Si as mai vrea sa stiu cum sunteti voi invatati in facultate: cum pe de o parte poti vorbi de blandete si educatia copiilor prin mangaiere si in acelasi timp sa omari cu bata animale sau sa calci in picioare suflete de oameni in anumite situatii de cumpana, fara ai intelege si fara a veni cu ajutor si solutii (avort, in vitro si etc.)

Sunt chestii asa de contradictorii intr-un singur om!
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #320  
Vechi 09.10.2013, 15:31:24
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
1. Observ că mă acuzați, în mod repetat, de manipulare.
Uitați ce propun să facem. Avem cel puțin 3 absolvenți de psihologie pe forum; arătați-le toate mesajele mele de pe topic și, dacă unul dintre ei identifică în ele o singură tehnică manipulativă, eu fac pocăință publică, scriindu-mi la semnătură: "frați creștini, iertați-mi ipocrizia și necreștineasca încercare de a vă manipula"... :))
În plus, de ce vă temeți atât de mult de manipulare (am văzut o mulțime de mesaje, adresate unor useri diferiți, în care-i bănuiați de tehnici manipulative complicate...)?
Pentru că manipularea este neadevăr, iar minciuna reprezintă o formă de constrângere (de vreme ce adevărul ne face liberi).
Bătaia nu e tot constrângere?...
2. Da, acele citate se găsesc în lit. sapiențială a V T, deci înainte de Hristos (î. Hr; a. Chr sau cum doriți dvs), deci într-un context spiritual și istoric diferit de cel creștin și specific V T.
3. Copilul din V T nu era nicidecum mai păcătos decât un copil creștin, în această privință sunt de acord cu dvs.
Problema este că un astfel de copil trăia (era obligat să trăiască) într-un cu totul alt context social - cel al vremii sale - și era pregătit să se ghideze după anumite principii morale corecte doar pentru epoca respectivă.
Dacă un astfel de copil vedea atât de des războaie, idolatrie etc și avea drept reper normativ legea talionului, s-ar fi pierdut total, din punct de vedere spiritual, dacă nu ar fi fost motivat, în primii ani de viață, inclusiv în mod negativ și extrinsec... chiar și prin metoda recomandată în citatele menționate.
Cum ar fi putut înțelege, la maturitate, faptul că unul dintre cele mai grave păcate este sacrificarea propriilor copii pentru zeii păgâni, dacă nu ar fi experiat el însuși, în copilărie, fie și într-un mod bine controlat, suferința incapacității de a te apăra împotriva unei nedreptăți?
Și e doar un exemplu.
4. N-ați scris "eu l-am făcut, eu îl omor", dar ideea de a avea, asupra propriilor copii, drepturi pe care, la maturitate, nu le-ați mai îngădui părinților dvs mă conduce la concluzia existenței unui sentiment de posesie asupra copiilor... care nu-i tocmai în regulă.
5. Cum adică, să fie bătuți exact între 0-7 ani?
Adică inclusiv bebelușii???
6. De exemplu, "Pentru creșterea copiilor" de Sf. Ioan Gură de Aur, "Omilia XXII către Tineri. Cum să întrebuințeze cu folos literatura scriitorilor eleni" - Sf. Vasile cel Mare (unde li se adresează direct adolescenților), voi căuta toate referințele și vi le voi spune (fiindcă, în clipa aceasta, doar acestea-mi vin în minte, dar au fost mai multe și să menționez exact și în ce PSB-uri).
7. Am susținut (și susțin) doar faptul că gândirea liberă, originală, creativă este o calitate în sine!
Nu am insinuat faptul că eu aș fi venit aici, pe forum, cu mari descoperiri științifico-filosofico-artistice... Mi-am exprimat profunda admirație față de inovatorii (în orice domeniu al cunoașterii și culturii) și dorința de a le urma exemplul (nu mâine, pe forum, la topic-ul x, ci-n întreaga viață și carieră).
În primul rând, ca și dvs, locul în care-mi dau toată silința de a mă concentra, de a aprofunda, de a gândi critic etc nu este un forum de discuții, ci locul și domeniul în care studiez și, în viitor, cariera. Aici intrăm pentru discuții, pentru a împărtăși impresii, opinii, experiențe, pentru a ne bucura unii de alții, pentru a ne relaxa, iar nu pentru a ne folosi toate aptitudinile și creativitatea pe care le dedicăm studiului și carierei. Cred că și dvs gândiți la fel. Acesta este scopul unui forum: socializarea, nu cercetarea științifică, filosofică etc.
Nu în ultimul rând, sunt încă foarte tânără, la început de drum.
Știu eu ce voi face, cu ajutorul Domnului, peste 10, 20 sau 30 de ani?...
Pot doar să nădăjduiesc și să lupt zilnic pentru sporirea mea spirituală și intelectuală (inclusiv în privința capacității de gândire critică).
9. Da, Luther și Cornilescu.
Acestea au fost opțiunile lor.
Nu-i pot judeca.
Pot spune doar că am convingeri religioase diferite.
Vă voi da și eu câteva nume: Sf. Grigorie al Nyssei, Sf. Vasile cel Mare, Sf. Grigorie Teologul, Sf. Ioan Hrisostom, Sf. Maxim, Sf. Simeon Noul Teolog, Sf. Grigorie Palama...
Este, oare, suficient, sau trebuie să copiez, din manualul de patrologie, toate numele Părinților și scriitorilor bisericești?
Toți au fost creativi, de o deosebită creativitate și libertate a gândirii.
Altfel... n-ar fi existat teologia patristică, ci... "solla Scriptura".
O noapte binecuvântată să aveți!
P. S. Argumente teologice? Foarte simplu, nici nu e necesar să recurg la demonstrații academice:
orice persoană (indiferent de vârstă sau gradul de rudenie față de noi) are DREPTUL să fie respectată și să i se respecte, în special, cele trei drepturi fundamentale (după dreptul la viață sau... pe același plan?) - libertatea, demnitatea și intimitatea.
Desigur că părinții creștini își pot mustra copiii, le pot arăta, în diverse moduri, că greșesc.
În schimb, în privința bătăii... așa cum părinții noștri spirituali nu ne iau niciodată la bătaie în timpul Spovedaniei (fiindcă, în acest caz, peste 50% dintre ortodocși s-ar converti la... o formă de creștinism nondenominațional, probabil), exact la fel și din aceleași motive suntem DATORI să empatizăm cu cei mici pe care-i avem în grijă (ca părinți, profesori etc), să-i respectăm așa cum noi înșine cerem (în mod justificat!) să fim tratați cu iubire, respect și delicatețe de către superiorii noștri în ierarhia socială, profesională, duhovnicească.
P. S. 2. Până și în război este interzisă lovirea unui adversar incapabil de a se apăra... Este o lege a onoarei.
1. Am citit si eu linkul cu Ioan Gura de Aur si educatia copiilor. Sunt uimita, dar da, scrie despre despre educatia cu severitate (si bataie) a copiilor. Citeste si tu.

2. Sefii care ne pedepsesc pe nedrept. Oh, dar se poate sa ne aparam si noi. Sigur, unii tac malc si acepta. Dar multi se apara.
Bine nu e vorba de bataie aici, ca e vorba de oameni maturi, care totusi pot sa umble si cu vorba.

Noi vorbim despre copii care fac lucruri rele si pentru ei si pentru altii si care trebuie invatati si educati in spiritul anumitor valori si ei nu inteleg cu vorba buna, nici in alt fel.

3. Laura, tu asa crezi ca in biserica noi nu suntem batuti? Bine, nu cu nuiaua.
Dar eu ma simt batuta cand citesc dogmele si cerintele ortodoxiei si tot asa cand aud unele predici. Cand ni se cer atatea lucruri care nu respecta libertatea, demnitatea si intimitatea noastra (de oameni, mai ales la femei, de oameni casatoriti si etc.). Mi se pare totul foarte sever si nu simt nici o mangaiere si nici o intelegere.
Dar eu am convingerea ca Dumnezeu si Maica Sa si anumiti sfinti nu au fost chiar asa cum se spune in practica. Au fost buni si faptul ca ne ajuta si ne ocrotesc si ne stiu neputintele dovedeste acest lucru.
Chiar si spovedania, pentru ca nu este asa cum ar trebui sa fie ci forteaza mult, si nu se potrivit cadrul ei, este un lucru sever. Nu esti batut, dar fortat intr-un anume fel. Depinde si de preot si de cei care scriu cartile si canoanele astea.
Atatea cazuri reale citesc si aici si prin carti in care lumea nu stie, nu intelege cum sa faca in credinta. Cum sa se duca la spovedit, ce sa spuna si trebuie sa mearga mereu si mereu.

Eu am mai spus, nu sunt pentru asprime si bataie in general, nu sunt nici pentru alte lucruri fortate asupra copiilor. Dar inteleg si parintii care nu mai stiu cum sa procedeze,vecinii terorizati, profesori chinuiti.

Eu pe copii din ziua de azi, dupa varsta de 10 ani, nu-i inteleg si nu stiu ce sa fac cu ei. Ma depasesc pur si simplu. Noi nu am fost asa. Punct. Si si parintii nostri au fost altfel.
Ti-as recomanda sa mai citesti si tu biografii de personalitati, sa discuti cu oameni din alte generatii. Ce este acum, n-a fost nicodata.
Sa stea un parinte si sa nu ia absolut nici o masura. Nu mai exista limite si respect.
Da, conteaza mult cum te porti cu copilul si multe lucruri se pot face cu calm.
Dar nu intotdeauna. Pentru ca exista probabil si niste chestii genetice in copil.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 09.10.2013 at 15:34:36.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 20:32:41
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
Bataia e rupta din rai ! Oare ? Rodica50 Intrebari utilizatori 20 14.11.2010 09:56:49
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 21:35:11