Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 16.11.2009, 13:50:58
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Totpeetor Vezi mesajul
Danut 7 eu ti-am spus doar ca penticostalii cred in Sfanta Treime,de ce nu esti atent?Tu trebuie sa faci distinctia intre charismatici penticostalii obisnuiti ca sunt cu totul diferite chestiunile.Am spus ca va fi ultima postare dar tot nu vreau sa las lucrurile neclarificate.Eu nu ii apar aici pe penticostali,sunt doar corect si cred ca ti-am raspuns la toate intrebarile tale.Iar ai spus:"Aberatiile astea cu limbile ingerilor ca si cum ar fi limbi precum e chineza sau alta limba dar in afara acestei lumi, eu nu le cumpar.".Eu cred ca exista si limbi ingeresti,adica ingerii comunica si ei cumva.Iti dau ca si cultutra generala sa citesti din Daniel cap 5,desi cred ca stii despre ce este vorba.Tu daca crezi altceva e parerea ta,eu cred ca vorbirea in limbi poate fi in limbi atat lumesti,cat si necunoascute.Am mai raspuns la aceasta intrebare.Acum despre vorbirea in limbi sunt mai multe pareri,fiecare are dreptul la pareri,dar asta nu inseamna ca doar noi avem dreptate.Nici eu nici oricine altcineva nu se poate lauda ca are dreptate mereu,doar unul Singur este drept si Acesta este Dumnezeu.Noi ca oameni ne putem insela,si de multe ori aceasta nu tine de noi.Iar daca ai spus ca ai avut o experienta personala,de ce continui sa sustii despre aceste daruri ca nu mai exista.Eu din pricina a mai multor marturii,nu neaparat venind de la penticostali ci si de la alte culte pot sa spun ca acest dar inca mai exista.De asta sustin ceea ce sustin si nu sunt subiectiv.
Am avut o singura experienta;daca aceste daruri ar mai exista in aceasi masura in care au existat la inceput, nu am vorbi de o experienta singulara ci de experiente;dar cum acest dar nu se mai manifesta,decat in situatii speciale, continui sa sustin ca acest dar a incetat.Nu mai vezi vorbitori in limbi, decat la voi la penticostali si carismatici si scuza-ma dar ambele religii sunt cam ciudatele asa de felul lor.Mai ales carismaticii , care din cate am inteles tot penticostali sunt, ce mai stii cu sectele astea in ziua de azi.Am simtit pe pielea mea ca am fost la voi la penticostali la adunare, ca aveti alt duh si nici nu m-am rugat cu voi, nici nu am facut nimic altceva.Ortodoxia este religia adevarata, si Biserica lui Hristos pe pamant.Singura religie mantuitoare.Dar oricine crede in Hristos Cel inviat din morti si pazeste poruncile lui se poate mantui.
  #62  
Vechi 16.11.2009, 19:40:51
maya_maya maya_maya is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2009
Mesaje: 2
Implicit

Penticostalii nu trebuie judecati deoarece multi sint indoctrinati de mici, ei cred cu tarie si ar da orice pentru ceea ce cred....oricum si daca li se dovedeste cu adevarat ca gresesc in anuminte privinte ei trec cu vederea si tot parerea lor e cea corecta.
Am vazut multe cazuri in care persoane de alta religie nu sint acceptate in familie doar pt ca nu sint penticostali si chiar daca vor sa fie botezati si adoptati de cultul lor, acestia nu vor fi niciodata atat de "speciali" precum ceilalti....ramanand mereu pacatosi nemantuiti in fata Domnului....atunci intrebarea mea e: cum de se cred ei atat de buni si corecti in fata lui Dumnezeu!?? cu siguranta vor fi pedepsiti pentru ceea ce fac!
Ceea ce ar trebuie sa facem e sa nu mai mergem la adunarile lor nici macar de curiozitate...cum nici ei nu vin pentru simplul fapt ca "nu se simt bine" la noi in biserica.
In ceea ce priveste vorbirea in limbi am avut "norocul" sa intru intr-o biserica penticostala tocmai cand se facea rugaciunea pt. darul Duhului Sfant....eram ingrozita si cu adevarat scarbita de felul in care pastorii lor tipau la tinerii aflati in fata adunarii....urlau la ei cat de tare puteau pt a-i determina sa "vorbeasca in limbi"....Asadar multi sint fortati sa aibe acest dar prin autosugestie demonica as putea spune chiar...
  #63  
Vechi 17.11.2009, 19:11:30
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

Am zis ca nu mai intervin,dar tot nu pot sa vad ca las de inteles ceea ce eu de fapt nu spun.
Am spus ca sunt doua tipuri de penticostali,penticostalii obisnuiti si charismaticii.Charismaticii cred ca sunt cel mai nonconformist cult.La ei veti vedea toate aceste manifestari despre care vorbiti,dans in biserici,mai nou genuri muzicale precum manele crestine,rock crestin,rap sau hip-hop crestin s.a.m.d.Ei sustin ca nu conteaza cum te porti,cum te imbraci s.a.m.d.,ci doar ce ai in inima.Personal spun ca eu nu sunt de acord cu aceste lucruri,ce ai in inima trebuie sa se vada si in exterior.Si nici genurile muzicale promovate de ei nu imi plac,dar asta are mai putina importanta.E o parere,eu nu cunosc pe nimeni de religie charismatica,nu am fost in nici o astfel de biserica,de aceea nu trebuie sa trag concluzii pripite.Nu vreau sa acuz fara dovezi.Documentarea de pe "youtube",cum am vazut ca unii vorbiti despre astfel de filmulete si trageti concluzii din ceea ce vedeti,nu este buna.Cine stie ce grupare sunt cei pe care ii vedeti voi!Ei nu au a face cu penticostalii din Romania.Chiar cultul penticostal nu agreaza astfel de practici ale charismaticilor.Sunt grupari diferite,nu au nici o treaba unele cu altele.Noi aici trebuie sa spunem despre cine vorbim,nu sa generalizam.Penticostalii in schimb,cei care sunt cei mai multi dintre culte in tara noastra,pentru ca cei charismatici sunt mai recenti si mai putini,sunt chiar foarte conservatori.Unii nu accepta in biserici nici macar instrumente ca in alte biserici de acest gen.
Acum Ovidiu -s a zis sa aduc dovezi.Dovezile ti le-am adus.V-am spus tuturor sa priviti la felul de vietuire al acelora care sustin ca au aceste daruri,daca viata lor este dupa voia Lui Dumnezeu si fac voia Lui Dumnezeu,atunci nu are cum ca ei "sa-l slujeasca pe altcineva" si nu pe Dumnezeu.Doar e logic,nu stiu de ce ne incurcam in atatea discutii.Eu nu tin partea nimanui.Imi place sau incerc sa fiu drept.Nu stiu in ce masura reusesc,dar incerc.N-ar fi rau sa incercati si voi.
Danut 7 vad ca ti-ai facut "tema":).Trebuie sa te corectez putin.Mene, mene, techel ufarsin e in caldeieste,un fel de babiloniana,nu in ebraica.Cu alte cuvinte Daniel i-a tradus imparatului ce scrie acolo in caldeieste,adica in limba lor,nu asa scria pe "perete"(se intelege ca Daniel a tradus si apoi a explicat ce inseamna).Pentru ca spune biblia:
Daniel 5:8 Toți înțelepții împăratului au intrat, dar n-au putut nici să citească scrisoarea și nici s-o tâlcuiască împăratului.
Oricum e o interpretare.Poti sa ai dreptate sau poti sa nu ai dreptate.Eu accept interpretari care sunt in contradictie cu ideile mele si accept ideea ca ma pot insela dar trebuie sa mi se aduca argumente.
Si Danut 7 ai spus:"dar cum acest dar nu se mai manifesta,decat in situatii speciale, continui sa sustin ca acest dar a incetat."Mai citeste o data ce ai scris si vei vedea ca te contrazici singur.Pai apostolul Pavel nu spune ca acest dar va inceta doar "putin",adica se va mai manifesta doar in "situatii speciale"ci cu totul.Si tu in aceasta fraza spui ca se mai manifesta doar in "situatii speciale",iar apoi te contrazici singur spunand ca "a incetat".Ori a incetat,ori se mai manifesta?Hotaraste-te.Daca se mai manifesta in "situatii speciale",inseamna ca nu a incetat.El se manifesta de la inceput in situatii speciale daca stam si ne gandim bine.Nu oricine a avut acest dar,si nu oricine il va mai avea.
Si ma dezamagesti.Despre tine credeam ca nu esti fundamentalist,acum insa citesc ca "Ortodoxia este religia adevarata, si Biserica lui Hristos pe pamant.Singura religie mantuitoare."De aici pana a da in cap in numele religiei nu mai este mult,"doar e singura religie adevarata",scuza asta s-a adus mereu pentru a se justifica unele dintre cele mai mari orori din istoria omenirii,care au fost facute"in numele religiei".Si nu este cazul strict al religiei ortodoxe.Unde scrie ce sustii tu,vorbeste Isus despre o religie anume?
Si citind mai departe vad ca din nou te contrazici:"Dar oricine crede in Hristos Cel inviat din morti si pazeste poruncile lui se poate mantui."Daca religia ortodoxa este singura mantuitoare cum ai spus tu,cum este posibil ca sa se mantuiasca si cei care nu sunt ortodocsi si cred in Hristos Cel inviat din morti si pazesc poruncile Lui?Cum este posibil?Simplu,nu doar "biserica ortodoxa este singura mantuitoare" si deci te contrazici singur.Sa fim rationali.Asa cum spui tu spun si catolicii,si unii adventisti,baptisti etc,dar adevarul unde este?Adevarul nu este la nimeni,adevarul este in biblie.

Last edited by Totpeetor; 17.11.2009 at 20:08:26.
  #64  
Vechi 17.11.2009, 20:36:01
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

In primul rand, unde ai citit tu ca scrisul din Daniel era in caldeieste?

Era intr-o ebraica,aramaica de tip mai vechi, poate regionala.Oricum a fost, a fost intr-o limba si un grai care exista in lume.

Aramaic UPARSIN (that is, AND PARSIN)
Mene can mean numbered or mina (a unit of money).
Tekel can mean weighed or shekel.
Peres (the singular of Parsin) can mean divided or Persia or a half mina or a half shekel.
i 30 Or Chaldeans

Despre mene ti-am aratat ca exista si in ebraica si e de origini ebraice:

Meaning of "Mene"
Israeli name
In Israeli, the name Mene means- who reckons or is counted. The name Mene orginated as an Israeli name. The name Mene is most often used as a girl name or female name.

Israeli Meaning - who reckons or is counted
Origin - Israel

Tekel poate insemna shekel, care e o unitate de masura(cântar) folosita in antichitate de evrei.Mai nou shekel a si reprezentat moneda israeliana.Iar daca cunosti engleza poti citi in continuare insemnatatea celorlalte cuvinte.

Haide sa ma exprim pe placul tau.Darul limbilor in folosinta nu a mai fost necesar, iar mentionari despre darul asta de-a lungul timpului sunt foarte putine si relative si in functie de cazuri speciale, cu intrebuintare si cu un rost.Asadar acest dar nu s-a evaporat de tot, mai apare dar foarte rar si in anumite circumstante.Ce mi se pare mie absurd este faptul ca penticostali exclama ca acest dar sa fie absolut necesar, si ca reprezinta "botezul Sfantului Duh" si ca ridica acest dar la rangul de obligatoriu pentru a avea Duhul Sfant.Ori Scriptura spune ca sunt mai multe daruri si nu toti vorbesc in limbi,nu toti proorocesc si asa mai departe.Iar ca o ierarhie cei care vorbesc in limbi sunt trecuti intre ultimii in Biserica.Avand in vedere obligatia vorbirii in limbii pentru a dovedi ca intradevar ai fost botezat in Duh Sfant, unii penticostali saraci ajung chiar sa se forteze pentru a "primi" acest dar.Aceasta este ceva auto-impus si ceva ce omul graieste de la sine.Si eu daca imi dau drumu la gura pot sa reproduc anumite sunete cu continuitate.Din cauza presiunii cred ca multi vorbesc de la ei in limbii.Asta se cheama ipocrizie si minciuna.Iar despre aia care dantzuiesc s.a.m.d nu cred ca mai e nevoie sa repet de unde le vin lor manifestarile alea.Si carismaticii astia is o latura a penticostalismului, deci "o fratie" exista undeva.Cel putin in "vorbirea in limbi" care nu prea se mai gaseste decat la aceste doua culte.

Biserica Ortodoxa este singura Biserica adevarata.Este singurul loc unde gasesti adevarul si Imparatia lui Dumnezeu pe pamant.Nu exista "mai multe adevaruri" ci doar unul singur.Hristos e Adevarul, iar Biserica e trupul Sau.Minciuna e de mai multe feluri,adevarul e doar unul.Religiile sunt plasmuirile oamenilor, Biserica a existat de la inceput.
  #65  
Vechi 17.11.2009, 21:07:14
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

Danut 7 nu stiu de ce afirmi ca "penticostalii exclama ca ridica acest dar la rangul de obligatoriu pentru a avea Duhul Sfant."Penticostalii nu afirma asa ceva,cel putin din cate cunosc eu.Poate o fi unii care sustin asa ceva,dar nu trebuie sa generalizam.Iar cazuri de "unii penticostali saraci care ajung chiar sa se forteze pentru a "primi" acest dar",si ca "Din cauza presiunii cred ca multi vorbesc de la ei in limbii." eu nu cunosc.Poate o fi,nu zic nu,dar din nou spun ca nu trebuie sa generalizam.Din nou spun ca religia charismatica nu are a face cu religia penticostala,cultul penticostal chiar nu agreaza aceste manifestari ale charismaticilor asa cum am spus.Aceste grupari privesc diferit aceste chestiuni,charismaticii asa cum am mai spus sunt cu mult mai nonconformisti si libertini.Se poate vorbi mai putin despre o "fratie" intre acestia.Este ca si cum as spune eu ca exista o "fratie"intre ortodocsi si catolici.Ai spus ca " acest dar nu s-a evaporat de tot",eu nu stiu de ce nu admiti ca nu a incetat,pentru ca daca se mai manifesta nu inseamna ca a incetat.Daca un om mai rasufla,tu il declari mort?Asa si aici , ca spui ca mai exista cazuri speciale,trebuie sa admiti ca "nu a incetat".
In ceea ce priveste chestiunea legata de talcuirea lui Daniel,se pare ca ne informam din surse diferite :),eu am gasit ca era in caldeana.Oricum adevarul ar putea fi la mijloc:).Ai spus ca "Religiile sunt plasmuirile oamenilor",sa nu uitam ca si ortodoxia reprezinta o religie,deci daca faci aceasta afirmatie trebuie sa te referi si la religia ortodoxa.Iar ai spus:"Biserica Ortodoxa este singura Biserica adevarata.Este singurul loc unde gasesti adevarul si Imparatia lui Dumnezeu pe pamant."Stii unde gasesti adevarul?In scripturi nu intr-o biserica,pentru ca biblia spune "sa cercetam scripturile ca in ele aflam adevarul".Eu te intreb:de cand se vorbeste in istorie despre biserica ortodoxa?Inainte de biserica ortodoxa crestinii faceau parte dintr-o "biserica neadevarata"?Sa fim rationali si sa nu mai facem asemenea afirmatii.Sa cercetam inainte si apoi sa afirmam ce avem de afirmat.Primii apostoli nu au fost ortodocsi,ii clasezi intr-o biserica neadevarata?
Ai spus:"Hristos e Adevarul, iar Biserica e trupul Sau."
Sunt intrutotul de acord,dar trebuie sa vedem ce inseamna aici biserica.Biserica ii reprezinta pe cei care cred in El,nu un cult sau o dogma.Important este sa credem in El si sa implinim scripturile.

Last edited by Totpeetor; 17.11.2009 at 21:14:18.
  #66  
Vechi 17.11.2009, 21:10:09
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Biserica Ortodoxa este singura Biserica adevarata.Este singurul loc unde gasesti adevarul si Imparatia lui Dumnezeu pe pamant.
Exact aceeași atitudine exclusivistă șo intolerantă față de alții au avut-o si evreii. Rezultatul: l-au urcat pe cruce pe Hristos, pentru ca mai apoi să fie lepădați de Dumnezeu. Deci mare atenție!
  #67  
Vechi 17.11.2009, 21:30:48
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Totpeetor Vezi mesajul
Danut 7 nu stiu de ce afirmi ca "penticostalii exclama ca ridica acest dar la rangul de obligatoriu pentru a avea Duhul Sfant."Penticostalii nu afirma asa ceva,cel putin din cate cunosc eu.Poate o fi unii care sustin asa ceva,dar nu trebuie sa generalizam.Iar cazuri de "unii penticostali saraci care ajung chiar sa se forteze pentru a "primi" acest dar",si ca "Din cauza presiunii cred ca multi vorbesc de la ei in limbii." eu nu cunosc.Poate o fi,nu zic nu,dar din nou spun ca nu trebuie sa generalizam.Din nou spun ca religia charismatica nu are a face cu religia penticostala,cultul penticostal chiar nu agreaza aceste manifestari ale charismaticilor asa cum am spus.Aceste grupari privesc diferit aceste chestiuni,charismaticii asa cum am mai spus sunt cu mult mai nonconformisti si libertini.Se poate vorbi mai putin despre o "fratie" intre acestia.Este ca si cum as spune eu ca exista o "fratie"intre ortodocsi si catolici.Ai spus ca " acest dar nu s-a evaporat de tot",eu nu stiu de ce nu admiti ca nu a incetat,pentru ca daca se mai manifesta nu inseamna ca a incetat.Daca un om mai rasufla,tu il declari mort?Asa si aici , ca spui ca mai exista cazuri speciale,trebuie sa admiti ca "nu a incetat".
In ceea ce priveste chestiunea legata de talcuirea lui Daniel,se pare ca ne informam din surse diferite :),eu am gasit ca era in caldeana.Oricum adevarul ar putea fi la mijloc:).Ai spus ca "Religiile sunt plasmuirile oamenilor",sa nu uitam ca si ortodoxia reprezinta o religie,deci daca faci aceasta afirmatie trebuie sa te referi si la religia ortodoxa.Iar ai spus:"Biserica Ortodoxa este singura Biserica adevarata.Este singurul loc unde gasesti adevarul si Imparatia lui Dumnezeu pe pamant."Stii unde gasesti adevarul?In scripturi nu intr-o biserica,pentru ca biblia spune "sa cercetam scripturile ca in ele aflam adevarul".Eu te intreb:de cand se vorbeste in istorie despre biserica ortodoxa?Inainte de biserica ortodoxa crestinii faceau parte dintr-o "biserica neadevarata"?Sa fim rationali si sa nu mai facem asemenea afirmatii.Sa cercetam inainte si apoi sa afirmam ce avem de afirmat.Primii apostoli nu au fost ortodocsi,ii clasezi intr-o biserica neadevarata?
Ai spus:"Hristos e Adevarul, iar Biserica e trupul Sau."
Sunt intrutotul de acord,dar trebuie sa vedem ce inseamna aici biserica.Biserica ii reprezinta pe cei care cred in El,nu un cult sau o dogma.Important este sa credem in El si sa implinim scripturile.
Mai baiete , cu penticostalii tai exact asa sta treaba.Nu are rost sa ne mai ascundem dupa degete, adu-mi tu unul care a vorbit in limbi cu adevarat cu certitudine de 100% sa vorbesc cu el sa vad ce-i poate capul.

Biserica ortodoxa exista de la Cincizecime .Biserica este "una sfanta apostoleasca catolica ortodoxa", adica Universala, pentru ca e singura Biserica a lui Hristos, si Ortodoxa pentru ca este de invatatura adevarata.Religiile sunt plasmuirile oamenilor.Biserica este fondata insusi de Iisus Hristos capul ei.Toate religiile sunt facute de om, insa Biserica lui Hristos exista de la inceput.TOATE religiile sunt false.Adevarul e numai unul si nici o minciuna nu e din adevar.

Hristos a zis : Cercetati Scripturile, baga de seama ca a zis cercetati , nu cititi.E o diferenta aici.Toate sectele si toate ereziile au aparut cu biblia in mana.Ce iti zice asta atunci?Ori ortodoxia a ramas de 2000 de ani aceiasi.

Biserica e un loc de la inceput, cerceteaza Scriptura.
  #68  
Vechi 17.11.2009, 21:56:58
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

Danut 7,iti spun ca penticostalii "nu sunt ai mei".Tu vad ca nu poti sa fii obiectiv si ii acuzi pe altii de subiectivism.Eu recunosc ceea ce e biblic si ceea ce nu este biblic.Despre penticostali nu pot sa afirm ceea ce afirmi tu pentru ca ii cunosc foarte bine.Ar trebui sa fiu ipocrit sa spun altfel.Biblia spune si din nou iti repet ca "Marcu 3:24 Dacă o împărăție este dezbinată împotriva ei însăși, împărăția aceea nu poate dăinui."Si asta a zis-o Isus.Pai cum se poate ca "penticostalii sa aiba alt duh",daca eu ii vad ca se comporta dupa scripturi?
Ultimile postari ale tale m-au dezamagit.Vorbesti precum Ovidiu -s,macar pozitia lui am stiut-o de la inceput :).Cand am discutat cu tine mi-am zis:uite in sfarsit unul dintre putinii ortodocsi care nu sunt fundamentalisti si te-am apreciat pentru asta.Acum ma contrazici prin ultimile tale postari si imi dai de inteles ca ce am crezut eu a fost doar o parere si imi pare sincer rau.
Ai spus:"Toate sectele si toate ereziile au aparut cu biblia in mana.".Ce e rau sa ai biblia in mana?De ce s-a scris biblia,sa fie lasata pe un raft,prafuita?N-ar fi rau ca si cei ortodocsi sa fie cu "biblia in mana".
Ti-am pus cateva intrebari si nu mi-ai raspuns.In schimb ai spus:"Biserica ortodoxa exista de la Cincizecime ",pe ce te bazezi?Inainte de cincizecime,era o alta biserica?Mie nu imi plac vorbele aruncate in vant,arata-mi clar cand se vorbeste in istorie prima data de "ortodoxie".
Spui nonsensuri:"Cercetati Scripturile, baga de seama ca a zis cercetati , nu cititi.".Tu cum ai vrea sa fie cercetate Scripturile daca nu citindu-le?Prin ce sa fie cercetate,daca nu prin citit?
Si iar ai spus:"Biserica este "una sfanta apostoleasca catolica ortodoxa"Decide-te,doar biserica ortodoxa e cea adevarata sau si cea catolica?
Ma dezamagesti.
  #69  
Vechi 17.11.2009, 22:52:22
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Totpeetor Vezi mesajul
Danut 7,iti spun ca penticostalii "nu sunt ai mei".Tu vad ca nu poti sa fii obiectiv si ii acuzi pe altii de subiectivism.Eu recunosc ceea ce e biblic si ceea ce nu este biblic.Despre penticostali nu pot sa afirm ceea ce afirmi tu pentru ca ii cunosc foarte bine.Ar trebui sa fiu ipocrit sa spun altfel.Biblia spune si din nou iti repet ca "Marcu 3:24 Dacă o împărăție este dezbinată împotriva ei însăși, împărăția aceea nu poate dăinui."Si asta a zis-o Isus.Pai cum se poate ca "penticostalii sa aiba alt duh",daca eu ii vad ca se comporta dupa scripturi?
Ultimile postari ale tale m-au dezamagit.Vorbesti precum Ovidiu -s,macar pozitia lui am stiut-o de la inceput :).Cand am discutat cu tine mi-am zis:uite in sfarsit unul dintre putinii ortodocsi care nu sunt fundamentalisti si te-am apreciat pentru asta.Acum ma contrazici prin ultimile tale postari si imi dai de inteles ca ce am crezut eu a fost doar o parere si imi pare sincer rau.
Ai spus:"Toate sectele si toate ereziile au aparut cu biblia in mana.".Ce e rau sa ai biblia in mana?De ce s-a scris biblia,sa fie lasata pe un raft,prafuita?N-ar fi rau ca si cei ortodocsi sa fie cu "biblia in mana".
Ti-am pus cateva intrebari si nu mi-ai raspuns.In schimb ai spus:"Biserica ortodoxa exista de la Cincizecime ",pe ce te bazezi?Inainte de cincizecime,era o alta biserica?Mie nu imi plac vorbele aruncate in vant,arata-mi clar cand se vorbeste in istorie prima data de "ortodoxie".
Spui nonsensuri:"Cercetati Scripturile, baga de seama ca a zis cercetati , nu cititi.".Tu cum ai vrea sa fie cercetate Scripturile daca nu citindu-le?Prin ce sa fie cercetate,daca nu prin citit?
Si iar ai spus:"Biserica este "una sfanta apostoleasca catolica ortodoxa"Decide-te,doar biserica ortodoxa e cea adevarata sau si cea catolica?
Ma dezamagesti.

Cred ca ideea principala era ca Biblia a aparut de cateva sute de ani. Dupa gandirea voastra fanatica, ar insemna ca pana la aparitia Bibliei (pana sa o aiba fiecare in casa) nu s-a mantuit nimeni. Nici evrei, nici neamuri... pentru ca nu aveau Biblia... Dar aveau altceva la fel de valoros, dar care voi nu veti putea niciodata intelege: pentru ca sunteti inchisi la minte si nu mai judecati
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
  #70  
Vechi 17.11.2009, 22:55:22
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Cred ca ideea principala era ca Biblia a aparut de cateva sute de ani. Dupa gandirea voastra fanatica, ar insemna ca pana la aparitia Bibliei (pana sa o aiba fiecare in casa) nu s-a mantuit nimeni. Nici evrei, nici neamuri... pentru ca nu aveau Biblia... Dar aveau altceva la fel de valoros, dar care voi nu veti putea niciodata intelege: pentru ca sunteti inchisi la minte si nu mai judecati
corect! iata o intrebare la care ar trebui sa gandeasca ..sectarii!? ce s a intamplat pana in sec 16-17? nu s a mantuit nimeni?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10