Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #391  
Vechi 24.04.2010, 19:42:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ChEoPs Vezi mesajul
nu,nu sunt mebrul ici unei ascociati,doar ca mi-am dezvoltat aceste abilitati singur,cu ajutorul acestor abilitati poti face bine multor oameni si nu consider ca e pacat.
Poti sa ne spui si noua ce inseamna avatarul tau?
Reply With Quote
  #392  
Vechi 24.04.2010, 19:44:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Da. Exista studii si din ele rezulta ca eficacitatea homeopatiei e usor peste placebo (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9310601). Nesemnificativ insa, si nu exista evidenta ca homeopatia ar fi eficienta in cazul nici unei boli clinice.
Sa nu uitam sa avem in vedere ca exista homeopate pe piata ce contin si substante active, dupa cum am mai spus intr-un topic in cazul unui sirop de tuse.
In sfarsit un argument la obiect.
Dar banuiesc ca trebuie sa existe si obiectii la studiul in cauza.
Sunt niste link -uri pe acolo la alte studii asemantoarea dar nu am momentan timp sa aprofundez subiectul.
Reply With Quote
  #393  
Vechi 24.04.2010, 19:58:24
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ChEoPs Vezi mesajul
nu,nu sunt mebrul ici unei ascociati,doar ca mi-am dezvoltat aceste abilitati singur,cu ajutorul acestor abilitati poti face bine multor oameni si nu consider ca e pacat.
Grija mare ce faci,ca dai energie din campul tau.in schimb,cei ce isi primesc capacitatile direct de la Dumnezeu,sunt doar un canal prin care trece energia ce vine de la Creator.te vei sfarsi intr-o zi!nu uita sa te protejezi sa nu preiei afectiunile celorlalti!
Reply With Quote
  #394  
Vechi 24.04.2010, 20:02:34
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
Grija mare ce faci,ca dai energie din campul tau.!
Omul are puterea de a vindeca prin campul lui? Nu cred, altfel ar fi putut face asta toti, sau macar majoritatea. Puterea de vindecare vine ori de la Dumnezeu ori de la satan. Omul are constructia unui canal, asa a fost intotdeauna.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #395  
Vechi 24.04.2010, 20:10:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Alin, nu am spus ca nu apar efecte.
Multi spun ca s-au vindecat, nu contest asta. Ci daca lipseste un substrat material, eu cred ca aceste vindecari nu difera de practici vrajitoresti.
As vrea sa stiu si eu unde este practica vrajitoreasca la o persoana care merge la farmacie, cumpara un medicament, il foloseste ca pe oricare altul (il ia de x ori/zi inainte de masa sau dupa) si se vindeca de o anumita problema.

Ah, si nici macar nu e preparat de nu's ce vraci de pe nu stiu unde ci intr-un laborator cu acreditari, etc.

Si nu mai insista pe argumentul ca "e vrajitoresc pentru ca nu stim cum functioneaza".

Nici despre acupunctura nu se prea stie exact cum functioneaza si in plus este rezultatul unei religii/filosofii pagane.

Crezi ca medicul occidental care practica asa ceva face nu stiu ce ritualuri magice secrete inainte de a incepe tratamentul, se inchina la nu-stiu-ce entitate si o roaga sa-i vindece pacientii?

Am spus occidental pentru ca un chinez e normal sa aiba alta religie si alta perspectiva filosofica/religioasa vizavi de propria practica medicala desi si el e posibil sa nu amestece una cu alta.

Sau daca un saman iti da sa bei un ceai de nu's ce plata care s-a dovedit eficienta pentru o anumita boala, faptul ca nu exista o eticheta care sa spuna compozitia chimica si modul in care actioneaza, plus ca ti-a fost administrata de unul care nu e crestin, inseamna ca e musai vorba de o actiune vrajitoreasca?

Eu vad vindecarea prin vrajitorie un sistem prin care in schimbul vindecarii trebuie sa abandonezi toate sau o parte din convingerile crestine sau sa-ti insusesti altele non-crestine si in conflict cu cele crestine, in schimbul vindecarii.

Aici ar intra asa:
1. oameni care apeleaza la cei care au eticheta clara de vrajitori
2. oameni care apeleaza la cei care ii imping sa foloseasca chiar simboluri crestine in ritualuri non-crestine, ritualuri care conditioneaza vindecarea
3. oameni care apeleaza la orice fel de terapie traditionala sau nu si in urma vindecarii ajung sa spuna ca de fapt Biserica nu este eficienta prin Sfintii sai sau prin Sf. Maslu (am auzit cazul unui astfel de preot a carui sotie a fost vindecata prin bioterapie).
4. altele asemenea (nu-mi mai vin idei pe moment)

Last edited by AlinB; 24.04.2010 at 20:16:37.
Reply With Quote
  #396  
Vechi 24.04.2010, 20:16:11
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Am si eu o intrebare...daca as bea ceai de codita soricelului, soc, sau tei...inseamna ca ar fi ceva vrajitoresc?

Dar daca mananc rosii, cartofi, dovlecei, sau supa de legume...nu tot la fel, pentru ca nu stiu exact cum actioneaza?
Reply With Quote
  #397  
Vechi 24.04.2010, 20:21:25
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Am si eu o intrebare...daca as bea ceai de codita soricelului, soc, sau tei...inseamna ca ar fi ceva vrajitoresc?

Dar daca mananc rosii, cartofi, dovlecei, sau supa de legume...nu tot la fel, pentru ca nu stiu exact cum actioneaza?
Nu-i nimic rau in asta deoarece orice om are capacitatea de a manca si bea. E ceva natural.
Insa a vindeca prin punerea mainilor este o capacitate supranaturala, deci are o sursa supranaturala.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #398  
Vechi 24.04.2010, 20:25:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

In ceea ce priveste bioterapia eu nu cred ca este stiinta.

Recunosc, n-am citit tot topicul si eventualele argumente care sa demonstreze asta, cine imi poate da un link direct ii multumesc.

Mai ales ca se vorbeste despre diverse "efecte secundare" atat pentru bioterapeut cat si pentru pacient.

Bioterapeutul "isi poate consuma energia", "poate prelua ceva din suferintele pacientului".

Pacientul la randul lui ar putea la fel de bine prelua din "reziduurile energetice" ale bioterapeutului, inclusiv cele ramase in bioterapeut de la alti pacienti cu alte boli fizice si de ce nu spirituale.

Cine garanteaza ca exista vreun soi de protectie impotriva acestor "efecte secundare"?
In ca manual standard si universal recunoscunt sunt trecute procedurile prin care se pot evita respectivele efecte secundare?

Pe urma, intreb la fel ca si la homeopatie, exista studii care sa arate ca vindecarea se plaseaza dpdv. statistic deasupra procentului "placebo"?

Binenteles ca n-ai sa auzi niciodata un bioterapeut vorbind despre esecurile persoanle, despre oamenii care nu s-au vindecat sau boala a recidivat intr-o forma si mai grava pentru ca de fapt au fost suprimate doar simptomele prin autosugestie. Dar asta nu inseamna ca ele nu exista.
Reply With Quote
  #399  
Vechi 24.04.2010, 20:28:57
ChEoPs's Avatar
ChEoPs ChEoPs is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.02.2010
Locație: Hundedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

nu stiu de ce sunt acceptate atat de greu de biserica asemenea practici?poate ca le e frica preotilor ca pierd din oamneni care inn loc sa se duca la ei sa le dea banu sa le faca diferite slujbe aleg sa mearga la bioterapeuti,alta explicatie nu gasesc
__________________
,,Sa nu te legi de nimic din cele care oamenii se atasaza.Sufletul tau sa fie liber sa traesti liber,dar ca un strain in lumea aceasta.Fiindca in lumea aceasta a fi liber inseamna a fi strain de lume.''
Reply With Quote
  #400  
Vechi 24.04.2010, 20:38:17
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Intrebare intrebatoare !

Parintii calugari, care traiesc doar in post si rugaciuni, de ce nu au astfel de bioenergii?? De ce ne spun sa ne rugam neincetat, sa postim, sa ne spovedim, etc.

De ce nu ne spun, stai ca te vindec io, ca ma rog putin, imi fac semnul sf. cruci, cer acceptul sf. treimi, si primesc o bioenergie, si dupa cateva sedinte, te scap io de toate durererile.

Hmmmm, oare de ce?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
bioterapie, înșelare demonică



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Despre pacate si despre Canoanele duhovnicilor gheorghecoser23 Preotul 5 25.06.2008 17:01:23