Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 11.05.2014, 13:01:42
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Si tu fara nici o noima. Pai nu asta am intrebat... ca sa sti nu este o intrebare retorica.
Noima nu se gaseste la tine. Ai pretentii cala tine rationalul ar fi superior celorlalti dar nici nu nu stii ce este in capul tau. Mai concret, in situatiia de fata nu stii ce vrei sa intrebi.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 11.05.2014, 13:04:13
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Da, bun raspunsul cat si logic, iar din asta se intelege foarte clar cum Hristos nu avea doar doua firi cat si doua fiinte Om si Dumnezeu.
Logica? Nu prea te caracterizeaza. Nu doar ca nu reiese de nicaieri ca Hristos ar fi doua fiinte (si uite asa se ajunge la dezacorduri), dar este ilogic sa spui ca o persoana "este doua fiinte".
Mai pune mana pe o carte si lasa tu "libera cugetare" ca debitezi numai ineptii.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 11.05.2014, 14:15:16
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Logica? Nu prea te caracterizeaza. Nu doar ca nu reiese de nicaieri ca Hristos ar fi doua fiinte (si uite asa se ajunge la dezacorduri), dar este ilogic sa spui ca o persoana "este doua fiinte".
Mai pune mana pe o carte si lasa tu "libera cugetare" ca debitezi numai ineptii.
Chiar daca 008 reprezinta numarul neuronilor nu m-as hazarda sa-L etichetez pe Hristos un hibrid...
El ca Existenta(fiinta) este si Om cat si Dumnezeu. Deci e 2 in 1 ca la nes, nu e juma-juma adica semizeu, metis - ule (arbore de cauciuc)
Reply With Quote
  #114  
Vechi 11.05.2014, 14:46:36
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Chiar daca 008 reprezinta numarul neuronilor
Neuronul meu este fractionar. Asa ca 008 sunt cifrele de dupa virgula. Si cu toatea astea eu nu reusesc sa debitez prostii de genul "Hristos este doua fiinte".


Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
nu m-as hazarda sa-L etichetez pe Hristos un hibrid...
La asta se reduce capacitatea ta de intelege asa ceva.

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
El ca Existenta(fiinta) este si Om cat si Dumnezeu. Deci e 2 in 1 ca la nes, nu e juma-juma adica semizeu, metis - ule (arbore de cauciuc)
Am inteles ce vroiai sa spui, dar corect gramatical era sa spui ca "este atat om cat si Dumnezeu". Partea cu "in unul" nu ai inteles-o tu cand ai spus ca Hristos "este doua fiinte".
Habar nu ai ce invata Biserica si oricum nu esti in stare a intelegi.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 11.05.2014, 14:51:44
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Am inteles ce vroiai sa spui, dar corect gramatical era sa spui ca "este atat om cat si Dumnezeu". Partea cu "in unul" nu ai inteles-o tu cand ai spus ca Hristos "este doua fiinte".
Habar nu ai ce invata Biserica si oricum nu esti in stare a intelegi.
008 daca spui o fiinta si doua firi inseamna hibrid, bisericosule.

Nu am spus este , ci are, caci persoana sfintei treimi, FIUL s-a facut OM, adica o forma de existenta (fiinta).

Si biserica nu gandeste , ci e indoctrinata ca tine
Reply With Quote
  #116  
Vechi 11.05.2014, 15:05:14
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
008 daca spui o fiinta si doua firi inseamna hibrid, bisericosule.
Nu inteleg nici eu de ce imi pierd vremea raspunzandu-ti cand este clar ca nu ai nici macar capacitatea intelectuala, nu mai vorbim de aia duhovniceasca, sa intelegi, dar totusi o fac.
La capacitatea ta extrem de redusa de a intelege asta inseamna ca Hristos era hibrid.
Hai sa iti explic si cu sagetele, ca la gradinita. Daca votbim de existenta lui Hristos ca entitate inseamna ca era o singura fiinta. Doar ca Aceasta fiinta, mai preusus de intelegerea umana, are doua firi: divina si umana. Ai inteles? Nu.

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Nu am spus este , ci are, caci persoana sfintei treimi, FIUL s-a facut OM, adica o forma de existenta (fiinta).
Esti foarte inteligent. Asta este incontestabil. "O fiinta are doua fiinte". Asta spui tu. Deci o fiinta nu este doua fiinte, are doua fiinte. Genial. Mai ai ceva de adaugat? Devine din ce in ce mai interesant.


Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Si biserica nu gandeste , ci e indoctrinata ca tine
Bine ca s-a gasit ganditorul sa vorbeasca. "Biserica nu gandeste". Dar tu, mai desteptule, in baza caror informatii ai ajuns la genialele concluzii. Ca daca vorbim de Sf Sciptura (unde nu se gasesc prostiile debitate de tine) canonul ei este stabilit de Biserica. Daca vorbim de Sf Traditie ea cuprinde invataturile alea pe care tu le respingi. Sau ai avut tu vreo revelatie?

Poate ne explici si noua, astora indoctrinati, cum se sta cu fundul pe scaun in fata calculatorului duminca (ca doar nu avem nevoie de Sf Liturghie) si se ajunge la mantuire.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 11.05.2014, 15:08:06
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu inteleg nici eu de ce imi pierd vremea raspunzandu-ti cand este clar ca nu ai nici macar capacitatea intelectuala, nu mai vorbim de aia duhovniceasca, sa intelegi, dar totusi o fac.
La capacitatea ta extrem de redusa de a intelege asta inseamna ca Hristos era hibrid.
Hai sa iti explic si cu sagetele, ca la gradinita. Daca votbim de existenta lui Hristos ca entitate inseamna ca era o singura fiinta. Doar ca Aceasta fiinta, mai preusus de intelegerea umana, are doua firi: divina si umana. Ai inteles? Nu.
Ce intelegi prin fire divina(dumnezeiasca) ?

Ce intelegi prin fire umana?
Reply With Quote
  #118  
Vechi 11.05.2014, 15:11:54
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Toti redusii mintali (si imi argumentez "caracterizarea" prin faptul ca nu se gandesc care este sursa lor de informatie si cum a ajuns pana la ei) care nu ca nu au experimentat invatatura, trairea si practicile Bisericii, dar nici macar nu le cunosc si nu cunosc fundamentele acestora, vin cu cate o invatatura mai mult sau mai putin noua si isi permit sa ii faca incuiati si indoctrinati pe cei care le pastreaza de aproape 2000 de ani. Mai inteligentilor, stiti cate idei mirobolante apar mereu? Tot atatea cati "genii" incearca sa interpreteze Sf Scriptura dupa mintile lor bolnave. Daca ar avea un dram de inteligenta si-ar da seama ca multi altii care procedeaza exact ca ei si au aceleasi pretentii, in baza acelorasi surse ajung la cu totul si cu totul alte concluzii.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 11.05.2014, 15:14:11
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Ce intelegi prin fire divina(dumnezeiasca) ?

Ce intelegi prin fire umana?
Fire=natura.
Firea divina este propriie Persoanelor Sfintei Treimi, firea umana este proprie oamenilor. Stiu, pare explicatie de gradinita, dar asta este explicatia corecta.
Natura unei fiinte este data de caracteristicile si "proprietatile" ei.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 11.05.2014, 15:24:25
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Firea divina este propriie Persoanelor Sfintei Treimi, firea umana este proprie oamenilor. Stiu, pare explicatie de gradinita, dar asta este explicatia corecta.
Natura unei fiinte este data de caracteristicile si "proprietatile" ei.
Daca fiinta lui Hristos a luat doar caracteristicile si proprietatile din fiinta dumnezeiasca si a luat doar caracteristicile si proprietatile din fiinta omeneasca atunci El nu este nici om deopotriva nici Dumnezeu ci doar un hibrid o combinatie intre cele doua.
Reply With Quote
Răspunde