Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.04.2009, 23:31:54
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
intoarsa de curand acasa dupa 8 ani,am gasit targovistea aproape la fel cum am lasat.o, "imbogatita" de culte care spun ca detin adevarul ! nu am fost la aceasta "biserica" si clar nu voi intra,dar nu pt ca ii urasc,ci pt ca ei ma urasc pe mine,ei gandesc ceva de genul: dc nu esti cu mine,esti impotriva mea ! sotul meu este orfan,a fost crescut de o matusa si un unchi,a stat si prin orfelinat. "familia" sotului meu este din cultul adventist,si in-afara de matusa lui si doi unchi,nimeni nu ma iubeste ! am suferit pe tema asta,ducandu-ma la manastrirea ghighiu,am vb cu o maicutza tare draga ,care mi-a deschis ochii: nu ei tre sa ma iubeasca si respecte ,ci familia mea,adevaratii prieteni si cel mai mult DUMNEZEU tre sa ma iubeasca !
nu sunt impotriva lor,eu i-am iertat sincer pt toate rautatile lor ,dar ei au acelasi comportament ...deci ... e ciudat cum ei se plang ca sunt socotiti pocaiti de lumea cealalta,dar dc ar fi si ei un pic mai indulgenti ,crestini ,lumea nu i-ar vedea rau ! pacat ca isi aleg persoane slabe ca sa le convinga sa vina in adunarea lor,sau persoane care au nevoie de ajutor finainciar ,si ei il ofera in schimbul credintei tale !
eu nu spun ca religia mea e cea adevarata,nu incerc sa aduc pe nimeni la credinta mea ,usa bisericii sau manastirii e deschisa,dc vrei sa intrii,D-zeu ne judeca dupa faptele noastre! unii dintre noi s.ar putea sa aiba o surpriza la momentul judecatii! eu una ,ma consider o pacatoasa,desi incerc sa respect cuvantul lui D-zeu! oricat de mult ne-am chinui,noi suntem oameni ,sa nu incercam sa fim mai presus de D-zeu!
De cate ori a intrat o persoana de la un cult in biserica ortodoxa? ...? dar stiu sa arunce in noi cu sagetutze ca noi ne inchinam la icoane ,ca preotul nu.s cum e sau ce face etc ... pai acum am inceput sa citesc bibila asa cum trebuie ,sa o descos si spre surprinderea mea vad ca multe informatii le-am primit gresit de la cultul adventist.Cineva zicea ca nu isi mai ia preotul BMV cu banii de la credinciosi,dar de pastorul care isi ia AudiQ7 de la frati si surori,sau casutza ce mai ziceti ? se poarta sa se duca cu masini de fitze ,la ortodocsi nu prea am vazut asa fitze ...ma scuzati ,poate asta e opinia mea ,dar spun ce vad,si ca ex : am venit dintr.o tara calda si zice nepotul sotului meu ,imi dai si mie masina ta sa ma duc la adunare cu ea ? OMG ,pai la adunare sau slujba te duci sa iti purifici sufletul,nu sa iti etalezi masinuka ...eu zic ca ar trebui fiecare sa isi vada de treaba lui,ei sa inceteze sa mai racoleze lumea ,iar noi sa incercam sa fim mai buni si sa nu ii mai bagam in seama ,asa cum fac eu acum ...ma ratacisem si eu ,si multumesc lui D-zeu ca mi-am revenit ,acum ma rog ca al meu sot sa se boteze,caci nu e botezat,si D-zeu ii va arata ce trebuie sa faca,asta dc nu isi baga dracushorul coada ...stiti cand vrei sa fie totul bine accepti compromisuri,de aceea am acceptat invitatia lor de merge la adunare ,dar D.zeu nu a vrut ,caci mereu s.a intamplat ceva si nu am ajuns,acum stiu de ce : eu nu am ce sa caut acolo ! dc eu am acceptat sa intru la ei ,ca sa nu ii jignesc sa vada ca nu am nimic cu ei,ei dc eu i.as invita la biserica ,sigur ar spune NU! se uita la mine ciudat si cand ma inchin,dar sa mai vina la biserica ! "FIECARE A FOST JUDECAT DUPA FAPTELE LUI " Apocalipsa 20.13

Eu traiesc pe o strada cu 12 familii de penticostali, sa-mi fie iertat, nu vreau sa judec dar de cand eram mic am observat din partea lor o oarecare superioritate, tot timpul prietenii mei penticostali ma priveau si ne priveau ca pe niste oameni tare pierduti, tare pacatosi si care avem o biserica in care un popa canta "Doamne miluieste-popa prinde peste"..si ca veni vorba de masini, toti nush de ce , merg la adunare cu masinile si si le etaleaza in fata casei de rugaciune, desi adunarea e la 10 minute de mers pe jos de strada unde locuiesc , plus, cu masina trebuie sa mergi pe alt drum , sa ocolesti mult , iti ia mai mult de mers cu masina decat pe jos, bine asta nu e o problema in sine, Doamne fereste sa ne legam de lucruri atat de marunte, numai ca e o chestie pe care am remarcat-o la ei, sper ca niciun penticostal sa nu se simpt jignit din relatarea cu masinile
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.12.2009, 23:16:39
Mani Mani is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Locație: Elvetia, Zürich
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
De cate ori a intrat o persoana de la un cult in biserica ortodoxa?
Eu am intrat. Dupa mai mult de 40 de ani de apartenenta la cultul baptist, resp. penticostal, am mers sa asist la o Slujba in Biserica Ortodoxa. De aici mi "s-a tras": am devenit ortodoxa si ma fericesc in fiecare zi pentru asta.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.12.2009, 19:41:31
Mani Mani is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Locație: Elvetia, Zürich
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
degeaba stim noi cum ii cu credinta daca "ascundem lumina sub obroc"
Cine ascunde lumina sub obroc? Cand Bisericile sunt deschise toata saptamana, cand se tin slujbe in fiecare duminica, plus cele de peste saptamana, cand bat clopotele, etc, asta numesti tu "lumina sub obroc"?
Cine doreste sa afle de Hristos, stie unde sa mearga.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.12.2009, 22:40:09
iuly21 iuly21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2009
Locație: campulung moldovenesc
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit despre sectari

Este scris in Noul Testament ca va exista un duh de ratacire care va face pe oameni sa rataceasca.Am vb cu preoti batrani si intelepti care zic ca exista acum acel diavol care tulbura mintea multora.S-au jertfit sf apostoli,sfinti crestini pt Hristos si acum vin de prin 1800 unii care impun o religie dupa placul lor ,neadevarata .Dupa cum si noi trebuie sa luptam pt indreptarea celor pierduti,e cazul s-o facem ,sa dovedim ca suntem urmasi ai MANTUITORULUI.Cand aveti ocazia,procedati ca mine:cauta o sectara sa lamureasca o prietena de-a mea ca religia ei e cea mantuitoare.Prietena mea m-a intrebat :ce sa faca sa scape de ea ,iar eu ,care citisem cartea pr PROCLU i-am zis sa-i spuna sa se roage 3 zile postind,sa citeasca acatistul ''bucurie neasteptata''in care scrie :in orice nedumerire ne rugam sa ne intelepteasca.I-a zis aceleia,dar ea a spus sa se roage 6 luni amandoua sa li se dea semn care-i adevarata religie.Si a acceptat si s-au apucat de rugat.I-n a 6-a luna,sectara care ramasese gravida a avut extrauterina,a suferito grea interventie chirurgicala cu rele urmari.Am vb cu duhovnicul meu,i-am povestit ce s-a intamplat la sf lunii a 6-a de rugat cu sectara si a zis si el:uita-te cum i-a aratat Dumnezeu pe ce cale gresita este.De atunci ,ori de cate ori am discutie cu sectari le zic sa ne rugam impreuna sa ni se arate ADEVARUL LUI DUMNEZEU.Numai ca unii refuza,le este frica cu siguranta .Asa se vede ce ''crednta'' au....Unii mi-au zis ca nu se pun cu mine ca se vede ca umblu la biserica si-s citita.As vrea sa gasesc si eu un site de al lor ca sa le propun sa ma rog sa ni se arate adevarata credinta caci postesc cu placere pt o cauza dreapta.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.12.2009, 22:54:04
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mani Vezi mesajul
Eu am intrat. Dupa mai mult de 40 de ani de apartenenta la cultul baptist, resp. penticostal, am mers sa asist la o Slujba in Biserica Ortodoxa. De aici mi "s-a tras": am devenit ortodoxa si ma fericesc in fiecare zi pentru asta.
Doamne Doamne te-a luminat ! foarte bine ...daca esti implinita in ortodoxism inseamna ca nu ai ales gresit ! dupa cum spunea parintele S.M Doamne ne -a dat voie sa alegem intre bine si rau ,depinde de fiecare ce alegem ,caci EL nu ne poate obliga ! as vrea sa te intreb ,daca nu te superi ,ce ai simtit la slujba ,ce ai simtit in Biserica cand te-ai rugat ? multumesc !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.12.2009, 23:03:32
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuly21 Vezi mesajul
Este scris in Noul Testament ca va exista un duh de ratacire care va face pe oameni sa rataceasca.Am vb cu preoti batrani si intelepti care zic ca exista acum acel diavol care tulbura mintea multora.S-au jertfit sf apostoli,sfinti crestini pt Hristos si acum vin de prin 1800 unii care impun o religie dupa placul lor ,neadevarata .Dupa cum si noi trebuie sa luptam pt indreptarea celor pierduti,e cazul s-o facem ,sa dovedim ca suntem urmasi ai MANTUITORULUI.Cand aveti ocazia,procedati ca mine:cauta o sectara sa lamureasca o prietena de-a mea ca religia ei e cea mantuitoare.Prietena mea m-a intrebat :ce sa faca sa scape de ea ,iar eu ,care citisem cartea pr PROCLU i-am zis sa-i spuna sa se roage 3 zile postind,sa citeasca acatistul ''bucurie neasteptata''in care scrie :in orice nedumerire ne rugam sa ne intelepteasca.I-a zis aceleia,dar ea a spus sa se roage 6 luni amandoua sa li se dea semn care-i adevarata religie.Si a acceptat si s-au apucat de rugat.I-n a 6-a luna,sectara care ramasese gravida a avut extrauterina,a suferito grea interventie chirurgicala cu rele urmari.Am vb cu duhovnicul meu,i-am povestit ce s-a intamplat la sf lunii a 6-a de rugat cu sectara si a zis si el:uita-te cum i-a aratat Dumnezeu pe ce cale gresita este.De atunci ,ori de cate ori am discutie cu sectari le zic sa ne rugam impreuna sa ni se arate ADEVARUL LUI DUMNEZEU.Numai ca unii refuza,le este frica cu siguranta .Asa se vede ce ''crednta'' au....Unii mi-au zis ca nu se pun cu mine ca se vede ca umblu la biserica si-s citita.As vrea sa gasesc si eu un site de al lor ca sa le propun sa ma rog sa ni se arate adevarata credinta caci postesc cu placere pt o cauza dreapta.
draga mea eu mi-as permite sa te sfatuiesc sa nu intri pe nici un site de al lor ...la ce ai nevoie ? roaga-te lui D-zeu pentru ei ! eu asta fac pentru rudele sotului meu ,adventiste ,ma rog pentru ca stiu ca eu pe ei nu am cum sa ii aduc la ortodoxism ,iar ei pe mine la adventism ,nici atat ! asa ca ma rog la D-zeu pentru noi toti,indiferent de credinta ! sa stii ca sunt putin ortodocsii care cunosc Biblia bine ,de aceea ceilalti ne pot invarti pe degete cum vor ei ,insa daca noi ortodocsii am aprofunda Biblia am putea sa le raspundem cu aceeasi "moneda" .Dar atunci cum ramane cu :Crede si nu cerceta ?
Doamne ajuta !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.12.2009, 23:42:27
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de Mani Vezi mesajul
Eu am intrat. Dupa mai mult de 40 de ani de apartenenta la cultul baptist, resp. penticostal, am mers sa asist la o Slujba in Biserica Ortodoxa. De aici mi "s-a tras": am devenit ortodoxa si ma fericesc in fiecare zi pentru asta.
Mani, tu ai fost baptista, penticostala, inainte de a veni la ortodoxie. In acea perioada, a incercat cineva sa te convinga sa vii la ortodoxie, sa te convinga ca adevarul e numai in Biserica Ortodoxa? Daca a fost asa, nu te-ai opus? Si din ce motive? Multumeste din suflet lui Dumnezeu ca ai devenit ortodoxa. Paritele meu duhovnic mereu imi spune sa-i multumesc lui Dumnezeu ca m-am nascut ortodox, ca e cel mai mare dar pe care mi-l putea face. Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.12.2009, 23:48:03
hoinarul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
sa stii ca sunt putin ortodocsii care cunosc Biblia bine ,de aceea ceilalti ne pot invarti pe degete cum vor ei ,insa daca noi ortodocsii am aprofunda Biblia am putea sa le raspundem cu aceeasi "moneda" .Dar atunci cum ramane cu :Crede si nu cerceta ?
Doamne ajuta !
De la cine vine invatatura "crede si nu cerceta"?

"Va rataciti pentru ca nu cunoasteti nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu"-spune Mantuitorul(Ioan 22:29)

Last edited by hoinarul; 30.12.2009 at 23:55:04.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 31.12.2009, 01:41:41
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hoinarul Vezi mesajul
De la cine vine invatatura "crede si nu cerceta"?

"Va rataciti pentru ca nu cunoasteti nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu"-spune Mantuitorul(Ioan 22:29)
nu te supara esti ortodox ? daca da ai inteles mesajul ! nu vroiam sa ma repet ,dar ...a stii Bibilia ca pe o poezie nu te aduce nici mai aproape de D-zeu ,nici nu iti cumpara mantuirea ! normal ca trebuie sa citesti macar o data in viata Biblia ,apoi sa citesti zilnic din ea ,INSA sa nu incepi sa desparti firul in patru ,sa tragi concluzii aiurea ,si apoi sa manipulezi persoanele slabe !
cred ca nu ai inteles ...ce am vrut sa scot in evidenta !
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29) -Biblia Ortodoxa
nu o stiu ca pe o poezie ,insa stiu sa imi apar CREDINTA ,atunci cand trebuie !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro

Last edited by elenavioletacocos; 31.12.2009 at 01:44:51.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 31.12.2009, 21:13:55
Mani Mani is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Locație: Elvetia, Zürich
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
as vrea sa te intreb ,daca nu te superi ,ce ai simtit la slujba ,ce ai simtit in Biserica cand te-ai rugat ? multumesc !
Nici o suparare. La prima Slujba la care am participat, am remarcat adevarata inchinare la Sf. Treime. Frumusetea rugaciunilor Sf. Liturghii m-a uimit. Apoi am constatat ca inchinarea la icoane nu era idolatrie.
A urmat Slujba Bobotezei. Ascultam rugaciunile batranului preot si nu-mi credeam urechilor, asa ceva de frumos nu mai auzisem. Am constatat ca rugaciunile Utreniei si ale Vecerniei sunt Scriptura pura. Si la ce adancime!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Duhovnic in Targoviste ginye55 Preotul 4 09.12.2013 17:20:29
Exista reguli pentru un preot/calugar in vizita in alta biserica? sophia Biserica Ortodoxa Romana 10 24.07.2012 14:04:20
Colegă penticostală elom Secte si culte 225 21.08.2011 20:15:50
Studentii in biblie o alta ramura a sectelor none Alte Religii 9 16.10.2010 17:52:29