Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.03.2010, 21:03:14
florentina ionela florentina ionela is offline
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Mesaje: 1
Implicit si sufletul meu plinge in saptamina patimilor

nu stiu in cotro sa o iau ratacesc intr-un neant din care nu mai pot iesinu pot sa cred ca am ramas singuri in aceasta saptamina cid pt noi pastele avea cindva o semnificatie aparte.ma rog la dumnezeu sa-mi dea minte curata si luminata sa pot trece peste aceasta incercare si sa-mi duca pasii pe calea cea dreapta
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.03.2010, 21:52:26
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina ionela Vezi mesajul
nu stiu in cotro sa o iau ratacesc intr-un neant din care nu mai pot iesinu pot sa cred ca am ramas singuri in aceasta saptamina cid pt noi pastele avea cindva o semnificatie aparte.ma rog la dumnezeu sa-mi dea minte curata si luminata sa pot trece peste aceasta incercare si sa-mi duca pasii pe calea cea dreapta


Draga sora, poate daca ne spui si ce anume te apasa, ne-ar fi mai usor sa te incurajam. Dar de un singur lucru sa fii sigura: aici nu esti singura.
Oricum, daca nu vrei sa ne impartasesti necazul si incercarea ta, atunci voi face apel la toti fratii sa ne rugam pentru tine. Florentina Ionela e numele tau?
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.03.2010, 22:24:38
stioph's Avatar
stioph stioph is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Smile

Citat:
În prealabil postat de florentina ionela Vezi mesajul
nu stiu in cotro sa o iau ratacesc intr-un neant din care nu mai pot iesinu pot sa cred ca am ramas singuri in aceasta saptamina cid pt noi pastele avea cindva o semnificatie aparte.ma rog la dumnezeu sa-mi dea minte curata si luminata sa pot trece peste aceasta incercare si sa-mi duca pasii pe calea cea dreapta
Fie ca Domnul sa te poarte pe brate prin valurile ispitelor si incercarilor.


Iata ce ruga frumoasa am gasit intr-o carte de rugaciuni: (se potriveste cu sentimentele pe care l-ai descris tu. Poate deja o stiai... )

-= Rugaciune in vreme de necaz si nefericiri=-

Doamne, norii negri ai nefericirilor se gramadesc asupra capului meu si intristarile chinuitoare ma ingrozesc. Dar, desi sufar, nu cartesc impotriva Ta, Preabunule, caci Tu esti totdeauna sprijinitorul meu si piatra cea neclintita, pe care sunt intemeiate nadejdile mele. Tu cunosti, Dumnezeule, pricinile nefericirilor si intristarilor mele si ingrijesti de soarta mea. Desi sufar, dar stiu ca Tu ma iubesti si aceasta incredintare ma incurajeaza. Plin de nadejde in dragostea si in bunatatea Ta, nu voi lasa sa ma biruiasca impotrivirile soartei, ci ma voi lupta cu curaj si cred, ca avand ajutorul Tau voi iesi biruitor. Cel ce carmuiesti lumea si soarta muritorilor, carmuieste si corbia vietii mele, cea izbita de valurile ispitelor, spre liman linistit. Intelepciunea Ta sa ma povatuiasca pururea in calea binelui si a fericirii, pentru rugaciunile tuturor Sfintilor Tai si ale Preacuratei Maicii Tale. AMIN
__________________
-= Pocăința ridică, iar plânsul bate la ușa cerului, smerenia însă, deschide. =-
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.04.2010, 01:01:56
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb rugaciune

Paraclisul Maicii Domnului citit zilnic cu cele 40 de matanii de la final, cu 40 de "Doamne miluieste" , ajuta mult in vremuri de grele incercari! Nu deznadajdui, numai nu deznadajdui! Si nu slabi rugaciunea! Mult pot face rugaciunile celorlalti, dar rugaciunea personala cu durere si pocainta este un adevarat miracol...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Ignatie Briancianinov, Rugaciune la necazuri si suparari George.m Rugaciuni 1 23.01.2011 16:04:25
Mangaiere in necazuri Rodica50 Intrebari utilizatori 0 03.12.2010 19:12:07
Necazuri IonutS Generalitati 18 10.11.2009 10:58:22
Rugaciune la necazuri si suparari alecsandru Rugaciuni 1 19.04.2008 20:14:06
am necazuri gherman Rugaciuni 4 29.02.2008 16:21:28