Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 04.03.2012, 11:49:25
Liliana82 Liliana82 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.03.2012
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
ce au bun martorii lui Iehova sunt niste invataturi preluate de la adventisti si de la alte religii, deci nu sunt invataturile lor, iar invataturile specifice lor sunt toate delirante, complet aberante, nebiblice.
De la o vreme se lauda ca de fapt Martorii Lui Iehova sunt adevaratii traducatorii ai bibliei. Si intradevar au niste invataturi foarte aberante..si practic distrug oameni. Le atenueaza dorinta de succes social si ii face victime.. total dependente de grupul martorilor si anti oricine nu simpatizeaza sau nu poate fii convertit la ei. Le baga in cap ideea de donatii la iehova.. dar nu ca ar pretinde organizatia..ci ca asa vor ei..(deh si hartiile alea costa NU?). Recruteaza in general oameni bolnavi dar cu pozitie sociala buna, (vulnerabili) si oamenii foarte saraci si fara cultura, si oameni care nu au prieteni sau rude apropiate. Le creeaza o aparenta idee de apartenenta la grup, apoi ii izoleaza treptat de toti ceilalti neiehovisti.Uneori si in multe cazuri sa ajuns la divort pt martorii lui iehova.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 04.03.2012, 11:59:21
Liliana82 Liliana82 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.03.2012
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
stiu cat de greu iti este. Pot sa-ti trimit o carte in format electronic ca sa te ajute, asta daca doresti. Doamne ajuta!
Multumesc Stefan.. Eu am nevoie doar de incurajari. Doamne ajuta ca am o diploma in statistica economica de management care mi-a ordonat creierul cat sa nu agreez asemena organizatii religioase manipulative si o educatie ortodoxa solida de la bunica mea. Imi pare rau pentru ca acest fapt ma afecteaza emotional deoarece sunt parintii mei, si ne afecteza linistea si bunastarea din familie.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 04.03.2012, 12:18:02
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Liliana82 Vezi mesajul
Multumesc Stefan.. Eu am nevoie doar de incurajari. Doamne ajuta ca am o diploma in statistica economica de management care mi-a ordonat creierul cat sa nu agreez asemena organizatii religioase manipulative si o educatie ortodoxa solida de la bunica mea. Imi pare rau pentru ca acest fapt ma afecteaza emotional deoarece sunt parintii mei, si ne afecteza linistea si bunastarea din familie.
cartea de care am pomenit este scrisa de un pastor protestant cu o foarte mare experienta in relatiile cu martorii lui Iehova. Nu strica sa o citesti. Se numeste "Abordarea cu dragoste a martorilor lui Iehova" de Wilbur Lingle". Pe sit-ul Ortodoxia. Md poti sa o descarci gratuit acesta carte. Sunt sigur ca te v-a ajuta in relatia cu parintii tai, autorul chiar asta ne invata, fara sa ajungi la divergente cu ei. Dumnezeu sa te ajute si sa te intareasca!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 04.03.2012, 12:45:18
Liliana82 Liliana82 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.03.2012
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
cartea de care am pomenit este scrisa de un pastor protestant cu o foarte mare experienta in relatiile cu martorii lui Iehova. Nu strica sa o citesti. Se numeste "Abordarea cu dragoste a martorilor lui Iehova" de Wilbur Lingle". Pe sit-ul Ortodoxia. Md poti sa o descarci gratuit acesta carte. Sunt sigur ca te v-a ajuta in relatia cu parintii tai, autorul chiar asta ne invata, fara sa ajungi la divergente cu ei. Dumnezeu sa te ajute si sa te intareasca!
Multumesc Mult pentru recomandare. Spicuiesc deja pintre primele pagini si deja m-a apucat rasul...Va dati seama mama si tata vor trebui sa curete nu stiu cate milioane de cadavre la apocalipsa, pintre care si eu...

Multumesc inca odata.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 04.03.2012, 12:45:56
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

odata am stat si eu de vb cu doi "martori" si am observat ca sint indoctrinati planificat impotriva unor versete clare care spun sa nu judecam cu partinire (legat de legamintul cu Levi (-Maleahi 2 1-10) si cel care ne cere sa ne iubim aproapele ca pe noi insine.

de multe ori invatam generozitatea din saracie si nu din bogatie traind pe pielea naostra mai intii necazul altora pina ne invatam lectia.

asa si in cazul partinirii trebuie sa fim noi demonizati uneori ca sa nu mai demonizam din partinire pe altii chiar si cind nu e cazul.

rugaciunea noastra catre Domnul este atit una catre o iubire si judecata nepartinitoare proprie cit si pentru cea a celorlalti.

"cel ce duce in robie robit va fi , cel ce omoara cu sabia de sabie va muri"
Dci cel ce partineste partinit va fi .

am vazut si oameni cu o alta credinta decit cea a parintilor lor insa din iubire catre ei au adoptat un mod diplomatic de a vedea lucrurile -in sinea lor au continuat sa creada in ce credeau dar s-au prefacut ca impartasec aceeasi credinta cu ei , au mers la adunari si apoi dupa un timp mai din umbra mai din conducere contribuie cu mare atentie si delicatete la ajutorul acelora catre un mod de simtire si intelegere mai bun.

pina la urma de ce ai fi iubit daca nu poti iubi pe altii , de ce ai fi salvat daca nu poti salva pe altii care nu se pot salva singuri.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 04.03.2012, 12:52:57
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Liliana82 Vezi mesajul
Multumesc Mult pentru recomandare. Spicuiesc deja pintre primele pagini si deja m-a apucat rasul...Va dati seama mama si tata vor trebui sa curete nu stiu cate milioane de cadavre la apocalipsa, pintre care si eu...

Multumesc inca odata.
cu placere! Dumnezeu sa te ajute si sa te intareasca!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 04.03.2012, 13:28:01
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Domnule, aveti niste prejudecati cu privire la martori, chiar si la mormoni. Nu spun ca-s in regula duhovniceste, dar cred ca trebuie sa ne abtinem sa spunem neadevaruri despre ei. Poligamia la mormoni nu mai exista de la inceputul secolului XX, e strict interzisa.
Doamna, nu sunteti chiar la curent cu invataturile mormone:
Citisem eu ceva ca mormonii nu au desfiintat complet poligamia:

Cum văd mormonii poligamia

8. Biserica mormonă crede că poligamia poate fi ceva bun după moarte.
Deși biserica oficială a mormonilor a abolit această practică în 1890, crede în continuare că principiul divin al mariajului cu mai multe persoane se poate aplica în rai. În caz de moarte sau divorț, bărbații mormoni își pot găsi o nouă soție și toate căsniciile cerești vor fi onorate în eternitate.


http://www.evz.ro/detalii/stiri/11-l...ni-935398.html

comparativ cu ei, martorii lui Iehova nu sunt poligami, nu iau zeciuiala, dar au exact acelasi stil de propovaduire cu reviste, brosurele si alte prostii, fara calauzirea Duhului Sfant.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 04.03.2012, 13:52:10
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Am o singura parere si o singura atitudine: sa ma lase in pace!
M-au abordat de mai multe ori, au venit la usa, sunt foarte activi, chiar si azi au fost prin bloc.
Eu le-am aratat icoanele pe peretele de langa usa de la intrare, iar cand eram prin parc le-am aratat mataniile din mana.
Si am incheiat discutia cu ei.
Citat:
În prealabil postat de Kyrie Eleison Vezi mesajul
Că trebuie să-i iubim.

Dacă ați fi întrebat ce e de făcut pentru a-i îndrepta, răspunsul ar fi fost altul. Însă și în acest caz, prima "măsură" pe care trebuie s-o luați este tot iubirea și mai apoi corecția.
Dar fiind pusă întrebarea în felul acesta: "ce părere aveți despre?", părerea mea este că trebuie să vedem în ei în primul rând ceea ce sunt - adică oameni - după chipul și asemănarea lui Dumnezeu. Că doar tot după chipul și asemănarea lui Dumnezeu sunt făcuți și frații ortodocși, și islamiștii, și budiștii șamd. Iar fapta noastră de iubire vizavi de unii ca aceștia ce sunt în antiteză cu noi ne va înnobila ca și creștini, nu faptul că îi iubim pe cei ce sunt "în sinonimie" cu noi.
Ca un rezumat la tot ceea ce vreți să știți, mai simplu, vă sugerez cuvintele Fericitului Augustin:
"Iubește și fă ce vrei."
Sunt datoare cu niste explicatii.
Cand m-am exprimat in acest fel m-am referit la cei pe care ii intalnesc pe strada, sau care vin la usa, umbland cate doi, incercand sa-mi dea o brosura si sa-mi vorbeasca despre credinta lor, presupun, incercand sa ma atraga si pe mine la aceasta. Aici, deci, nu am ce discuta, nu am ce negocia...

In rest insa, nu am de ce sa ma port urat cu nimeni, daca voi vedea un om in necaz, la nevoie n-o sa-l intreb niciodata mai inainte de a-l ajuta, ce religie are, daca este martor, penticostal, baptist, islamic, catolic sau ortodox.........

Am, printre cunostintele si prietenii mei, persoane, chiar si o matusa, despre care am aflat mai apoi, ca apartin acestei secte, sau cult, nu stiu care este denumirea exacta, dar asta nu m-a facut sa le intorc spatele sau sa nu-i mai salut sau sa nu stau de vorba cu ei, ori sa ma ajut cu ei la nevoie, eu pe ei si ei pe mine....

Dimpotriva, am o prietena care este martora, la care tin mult, nu am stiut de la inceput, ea a stiut ca eu sunt ortodoxa pentru ca povesteam ca merg la biserica, dar nu m-am indepartat de ea dupa ce-am aflat, nici ea de mine, imi cunoaste religia si mi-o respecta.
Nu ne contrazicem pe acest subiect. E tabu.

Eu nu ma pricep, cu vorbe, sa o fac sa vina la credinta mea. Daca din ceea ce vede la mine, sau la altii de aceeasi credinta cu mine, care sunt in preajma ei, va ajunge intr-o zi la acest pas, Dumnezeu sa ii ajute!

Nici ea nu incearca sa ma atraga la religia ei, stie ca sunt ferma, asa pacatoasa si cu toate nepriceperile si neajunsurile mele, raman la credinta mea, sa ma ajute Bunul Dumnezeu ca nimic in lumea asta sa nu ma abata de la aceasta cale.

Nu renunt la prietenia ei, pentru ca o apreciez, mi-e draga, am fost alaturi una de cealalata in momente grele, si in altele mai bune, si asta nu se uita.= si nu se trece cu vederea.

Deci sunt doua aspecte cu totul diferite.

Doamne miluieste-ne!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 04.03.2012, 14:03:55
Kyrie Eleison's Avatar
Kyrie Eleison Kyrie Eleison is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.02.2012
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Doamne miluieste-ne!
Să ne dea Dumnezeu gândul cel bun!
__________________
"Dar mai presus de toate, țineți din răsputeri la dragostea dintre voi, pentru că dragostea acoperă mulțime de păcate." (1 Petru 4:8)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 04.03.2012, 14:22:56
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Sunt datoare cu niste explicatii.
Cand m-am exprimat in acest fel m-am referit la cei pe care ii intalnesc pe strada, sau care vin la usa, umbland cate doi, incercand sa-mi dea o brosura si sa-mi vorbeasca despre credinta lor, presupun, incercand sa ma atraga si pe mine la aceasta. Aici, deci, nu am ce discuta, nu am ce negocia...

In rest insa, nu am de ce sa ma port urat cu nimeni, daca voi vedea un om in necaz, la nevoie n-o sa-l intreb niciodata mai inainte de a-l ajuta, ce religie are, daca este martor, penticostal, baptist, islamic, catolic sau ortodox.........

Am, printre cunostintele si prietenii mei, persoane, chiar si o matusa, despre care am aflat mai apoi, ca apartin acestei secte, sau cult, nu stiu care este denumirea exacta, dar asta nu m-a facut sa le intorc spatele sau sa nu-i mai salut sau sa nu stau de vorba cu ei, ori sa ma ajut cu ei la nevoie, eu pe ei si ei pe mine....

Dimpotriva, am o prietena care este martora, la care tin mult, nu am stiut de la inceput, ea a stiut ca eu sunt ortodoxa pentru ca povesteam ca merg la biserica, dar nu m-am indepartat de ea dupa ce-am aflat, nici ea de mine, imi cunoaste religia si mi-o respecta.
Nu ne contrazicem pe acest subiect. E tabu.

Eu nu ma pricep, cu vorbe, sa o fac sa vina la credinta mea. Daca din ceea ce vede la mine, sau la altii de aceeasi credinta cu mine, care sunt in preajma ei, va ajunge intr-o zi la acest pas, Dumnezeu sa ii ajute!

Nici ea nu incearca sa ma atraga la religia ei, stie ca sunt ferma, asa pacatoasa si cu toate nepriceperile si neajunsurile mele, raman la credinta mea, sa ma ajute Bunul Dumnezeu ca nimic in lumea asta sa nu ma abata de la aceasta cale.

Nu renunt la prietenia ei, pentru ca o apreciez, mi-e draga, am fost alaturi una de cealalata in momente grele, si in altele mai bune, si asta nu se uita.= si nu se trece cu vederea.

Deci sunt doua aspecte cu totul diferite.

Doamne miluieste-ne!
Nu renunt la prietenia ei, pentru ca o apreciez, mi-e draga, am fost alaturi una de cealalata in momente grele, si in altele mai bune, si asta nu se uita.= si nu se trece cu vederea.

Mama mea a fost oprita de la impartasanie ca a primit in casa o prietena iahovista.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DE CE martorii lui Iehova nu sarbatoresc invierea LUI HRISTOS? gavriil Alte Religii 20 05.03.2013 23:18:55
Martorii lui Iehova si religia lor assiris Generalitati 25 10.03.2011 22:09:21
Ce parere aveti despre.... mihnea45 Generalitati 10 22.10.2010 16:27:53
Ce parere aveti despre OZN-uri? alexdu Generalitati 52 04.02.2010 19:46:56